ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Щудер - облаци, слънце и цвeтя

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Предишната тема
Следващата тема
Щудер - облаци, слънце и цвeтя
Автор Съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Щудер - облаци, слънце и цвeтя Отговорете с цитат
На типично пролетно време се натъкнахме в поредния си поход, този път до връх Щудер - планината Боздаг.

Пътьом започна да ръми, но след като дойдохме на изходна позиция - с. Калапот, спря. После пак заръмя и най-неочаквано блесна слънце. Върхът ни посрещна леко намръщен. На слизане небето ни бомбардира с градушка, след което ни изсуши с жарко слънце, за да ни довърши с хладен дъжд.

Малко снимки, като наблягам на цветята, собено на дивите божури. Дал съм обещание Wink



Да вмъкна само, че тези божури са няколко вида







Водата е кът



От перуниките преобладаваха тези с жълти цветове



Връхчето Св. Петър



Нагоре



Котенца



Бодлив кактус с красиви цветове




Друг такъв - бодлив



Ведрица



Отново Котенца



На това не се сещам името. Имам го и на лозето



Катеренето си е сериозно



Почти сме горе



Параклисът на върха



Градушка се задава



Поглед назад



Последният кадър за деня



_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Май 10, 2015 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Хубава планина! Отговорете с цитат
Има си всичкио - и скали, и цветя, и лошо време... Божурите са наистина няколко вида, май на снимките са два, дето ги има у нас, но единият е твърде рядък. Не видях третия нашенски вид - тънколистния. Ама защо са цветята в раницата, бе хора! Не ми допада такъв подход към природата, sorry! А красивите цветя, дето им викаш "кактуси", са дебелец и тлъстига (у нас му казват и "алпийска роза). Тамошните са много по-ярки от тукашните. А туй зеленото, дето го имаш и на лозето, дай да го видим по-разлистено. С цветче, нещо. Така нищо не се разбира.
Нед Май 10, 2015 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Г-н Сотиров,
дебелецът в Пирин е не по-малко ярък от този, дето днес видяхме на Щудер Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Май 10, 2015 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Re: Хубава планина! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ама защо са цветята в раницата, бе хора! Не ми допада такъв подход към природата, sorry!

A де!? И аз това питам, ама се юрнаха като невидели на малкото цъфнали Confused

Сотиров написа:
А красивите цветя, дето им викаш "кактуси", са дебелец и тлъстига (у нас му казват и "алпийска роза).

Нарекох ги кактуси, че бодат много лошо. Едва си измъкнах бодлите от панталона.

Сотиров написа:
А туй зеленото, дето го имаш и на лозето, дай да го видим по-разлистено. С цветче, нещо. Така нищо не се разбира.

Като дойде време за цвят ще го снимам пак.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Май 10, 2015 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дебелецът в Пирин Отговорете с цитат
Ама същият дебелец ли е, Дидо? С такива големи жълти цветове не съм виждал. Червен съм виждал, но и той е по-друг. За Пирин не смея да споря! Cool
Нед Май 10, 2015 11:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Дебелците са повече видове от попчетата в морето, та не смея да твърдя дали там има от същия. Жълт също не съм заглеждал, да бъда честен. Ще дам обаче жокер, че всичките видове са снимани на варовит терен - т.е. за аналогия би трябвало да се огледа района над х. Бъндерица - примерно Казаните.

Ето едно мое фото на червен вид пирински дебелец:



_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Май 10, 2015 11:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Останаха ми очите в тези божури Very Happy

Господин Сотиров, а какво е това растение? И то ли е дебелец?


_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Май 10, 2015 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ботаниката - в продължението утре Отговорете с цитат
Мили приятели, аз все пак съм математик, а не ботаник! Интересувам се наистина, имам няколко твърде ценни книги за българските растения - най-вече за редките, ендемичните и подобни уникати. Някои от цветята, за които говорим, в нашите очи си приличат, но ботаниците ги различават - дебелец, тлъстига, каменоломка... Порових малко и вече почти разбрах кое какво е, но ще оставя за утре информацията със снимки. Действително си заслужава да познаваме няколкото растения, които красят скалите и устояват на най-суровите условия. Днес, как да се изразя, се упражних на няколко поприща, та се поуморих: растения, политика, правописни реформи... И то след като цял ден косих отвратително избуялата трева на двора в Панчарево. А понеже говорим за божури, ето два от моите. Е, вярно, произхождат от Китай - това са дървовидни божури, но пък планината е нашенска, Плана:



P. S. Ух, как вали навън! Успях преди дъжда. А като се връщах в ранния следобед, Перловската река беше бая качила нивото - запълваше цялата ширина на коритото. Явно към Витоша е било валяло доста.
Пон Май 11, 2015 12:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Останаха ми очите в тези божури Very Happy

Господин Сотиров, а какво е това растение? И то ли е дебелец?


Трябва да е дебелец...но кой от петте нашенски вида е точно е трудно да се каже. Ако не е тайна откъде е снимката, евентуално това би помогнало поне малко да се разбере по-точно.
Пон Май 11, 2015 7:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
welmud написа:
Трябва да е дебелец...но кой от петте нашенски вида е точно е трудно да се каже. Ако не е тайна откъде е снимката, евентуално това би помогнало поне малко да се разбере по-точно.

Не е никаква тайна, трябваше да го напиша по-горе. От Алиботуш е снимката Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Май 11, 2015 7:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
welmud написа:
Трябва да е дебелец...но кой от петте нашенски вида е точно е трудно да се каже. Ако не е тайна откъде е снимката, евентуално това би помогнало поне малко да се разбере по-точно.

Не е никаква тайна, трябваше да го напиша по-горе. От Алиботуш е снимката Smile


Предавам се, няма да разводнявам хубавата тема с безмислени коментари...но за мен е дебелец. Думата имат знаещите... Laughing
Пон Май 11, 2015 11:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Вторият "кактус" на Speedy не е нито дебелец, нито тлъстига. Това е Македонска каменоломка. Много рових из мрежата, докато най-после я намерих. Обърнете внимание на латинското название - май цар Фердинанд има някаква заслуга за тая каменоломка. Предпоследната снимка.
Учудвам се, че боде.
Пет Май 15, 2015 9:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Намерих я и като Фердинандова каменоломка, с много снимки: http://www.bgflora.net/families/saxifragaceae/saxifraga/saxifraga_ferdinandi-coburgi/saxifraga_ferdinandi-coburgi_9.html
Пет Май 15, 2015 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Искам да ви запозная с тази миниатюрна крайснежна прелест, която се среща край топящите се преспи сега. Може да имате късмета да го видите дребното крайснежно звънче. То е високо колкото малкия пръст на ръката ви. Нарича се солданела. Още: http://www.panoramio.com/photo/11057795
Ето и алпийска солданела. Тя не расте у нас. Нейното звънче е по-дълбоко нарязано.
Съб Май 16, 2015 5:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
Намерих я и като Фердинандова каменоломка

Току що погледнах в една книга със заглавие Забележителните растения на Национален пакр "Пирин". В нея също "кактуса" е даден като Фердинандова каменоломка.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Съб Май 16, 2015 9:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Планини в Гърция Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov