ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Връхна дреха за лятото
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Връхна дреха за лятото
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За трите сезона (без зимата) ползвам следните две връхни дрехи.
Когато не вали дъжд, но е студено или/и духа вятър, обличам т.нар. ветровка - тънко яке с качулка без мембрана, но с DWR промазка, което е леко (170 гр.) и "по-дишащо" от класическо яке с мембрана.
Когато вали дъжд, обличам яке с мембрана.
Сря Май 20, 2015 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
За трите сезона (без зимата) ползвам следните две връхни дрехи.
Когато не вали дъжд, но е студено или/и духа вятър, обличам т.нар. ветровка - тънко яке с качулка без мембрана, но с DWR промазка, което е леко (170 гр.) и "по-дишащо" от класическо яке с мембрана.
Когато вали дъжд, обличам яке с мембрана.


+1

И аз така правя. Пробвал съм и тънка вълнена риза, когато не вали - чудесно е. Пробвал съм и ветровка в дъжд в топло време, защото мембраната ме запарва - мокър съм, но дъждът не ме преохлажда.
Сря Май 20, 2015 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
.........И аз така правя. Пробвал съм и тънка вълнена риза, когато не вали - чудесно е. Пробвал съм и ветровка в дъжд в топло време, защото мембраната ме запарва - мокър съм, но дъждът не ме преохлажда.

Преди около 100 години руските, после и съветските диверсанти са имали едно просто, евтино и ефективно решение - дебела мрежа/ама наистина дебела - няколко мм/ и върху нея - горнището, обикновено брезентено. Така снаряжени са могли да лежат с часове или дни из тресавища без да мръзнат, защото въздухът в мрежата е изолатор, който не зависи от степента на намокреност на материала, който обикновено се използва - ако е памучна вата или пух - много зле...
Сря Май 20, 2015 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
....


Чел съм го в книгите на Виктор Суворов (Аквариум мисля) Smile Изглежда работещо.
Заделязах, че хората в Родопите масово ходят в дъжд и влага с вълнени дрехи и въобще не се притесняват от намокряне, както и газят преспи с галоши и дебели вълнени чорапи (не знам дали само 1 чифт) при което краката им няма как да са сухи.... Мисълта ми е, че мокра вълна, особено за лятото, задържа достатъчно топлина. Пробвал съм такива комбинации и те работят, ако не позволяват много интензивно "отмиване" на телесната топлина. Същотот прави и ветровката - ограничава бързия топлообмен със студената вода, особено ако си с вълнена тениска. Това го правя когато се движа интензивно в топло време и вали. Ако е достатъчно хладно съм с мембрана. Може би скъпите мембрани позволяват да се ходи и в топло време в дъжд, но с моята аз не мога - ставам "варен в собствен сос"
Сря Май 20, 2015 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
d_genov написа:
Какво ще кажете за това пролетно якенце: http://deno.bg/vetroustoichivo-vodoustoichivo-yake-mac-in-a-sac-classic-neon-yellow
За пролет - лято добре ли е?


Ползвам го от миналата пролет и съм много доволен, не запарва много и пази от дъжд и вятър.
даже при колоездене се справя прилично с дишаемоста, за парите си е супер.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Сря Май 20, 2015 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Todor написа:
Може би скъпите мембрани позволяват да се ходи и в топло време в дъжд, но с моята аз не мога - ставам "варен в собствен сос"

Абе ползвал съм 2 такива-с 2.5 layer-едно Vaude ceplex active и Mauntain hardwer conduit silk- и двете въпреки (уж) качестените мембрани и отвори под мишниците си запарват-само при по-сериозен дъжд ги слагам вече...
а иначе за влажно и студено време предпочитам леко софт шел-че...дори и през лятотоWink
Чет Май 21, 2015 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък на моето яке, което има някаква мембрана (8000 воден стълб и дишане) му викам ветровка и ми върши добра работа. Има някакъв конденз когато ме вали, но кой му обръща внимание Smile , не му забелязвам и не ми е проблем.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Чет Май 21, 2015 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
но кой му обръща внимание Smile , не му забелязвам и не ми е проблем.

да-трябва да се научи човек да не му забелязва-само това е начина-иначе си е разочарование Very Happy полека-лека всички се учим....
Чет Май 21, 2015 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hanastasov



Регистриран на: 24 Апр 2014
Мнения: 74
Местожителство: Карлово, София

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, ще използвам темата за да попитам - какво яке ползвате за дълги преходи в планината - повече от няколко дни, примерно лятото да стои в раницата за всеки случай ако завали силно - тоест нещо дето да пази от силен вятър и дъжд на билото ?

Предполагам че ето тези ще свършат работа:
http://www.sportsdirect.com/regatta-pack-it-waterproof-jacket-mens-442085?colcode=44208503
http://www.sportsdirect.com/gelert-horizon-jacket-mens--442098?colcode=44209826
http://www.sportsdirect.com/gelert-packaway-jacket-442147?colcode=44214703

Ако в условията които описах се носи нещо от този тип якета по-горе, ще си взема някое от тях, освен ако не кажете естествено че са много лош избор. Измежду трите кой бихте си избрали ?

Ако се носи нещо различно - какво да е, моля дайте пример Smile
Съб Май 23, 2015 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tarsier



Регистриран на: 13 Май 2014
Мнения: 25
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
hanastasov написа:
Здравейте, ще използвам темата за да попитам - какво яке ползвате за дълги преходи в планината - повече от няколко дни, примерно лятото да стои в раницата за всеки случай ако завали силно - тоест нещо дето да пази от силен вятър и дъжд на билото ?

Предполагам че ето тези ще свършат работа:
http://www.sportsdirect.com/regatta-pack-it-waterproof-jacket-mens-442085?colcode=44208503
http://www.sportsdirect.com/gelert-horizon-jacket-mens--442098?colcode=44209826
http://www.sportsdirect.com/gelert-packaway-jacket-442147?colcode=44214703

Ако в условията които описах се носи нещо от този тип якета по-горе, ще си взема някое от тях, освен ако не кажете естествено че са много лош избор. Измежду трите кой бихте си избрали ?

Ако се носи нещо различно - какво да е, моля дайте пример Smile


Един приятел си беше поръчал от спортсдирект waterproof яке миналата година. Мисля,че беше подобно на това от третия линк,който си пуснал. Беше объркал размера обаче и ръкавите му идваха малко къси. Това е и причината да избягвам да купувам нещо преди да съм го пробвал върху мен. Иначе от самото яке беше доволен общо взето, дори и в стабилен дъжд се представяше повече от прилично.

Преди няколко дни минах през магазина на Ексел в Пловдив, http://www.sportlifebg.com/Obleklo/Sportni-gornishta/Yake-Salomon-Ranger-softshell-371727/file.indexdetails.file/menu_id.161/elem_id.1644/ това яке определено ми хвана окото, но и цената си я бива.
Съб Май 23, 2015 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
hanastasov написа:
Здравейте, ще използвам темата за да попитам - какво яке ползвате за дълги преходи в планината - повече от няколко дни, примерно лятото да стои в раницата за всеки случай ако завали силно - тоест нещо дето да пази от силен вятър и дъжд на билото ?

Предполагам че ето тези ще свършат работа:
............................

Такива найлонки няма нужда да изписваш от Албиона, и тук с лопата да ги ринеш, че и за по-малко пари (в диапазона 25-30 лв). Аз самият ходя с такова лятно време, чувствам се добре, жив и здрав съм засега Very Happy Не съм очаквал чудеса, не съм и получил такива. Пазят от вятър, пазят от дъжд, но не дишат и ако ходя по-дълго време с тях, ставам вир-вода, гаче ли ме е валял дъждът.
Възможно е да има и ултранепропускащи и ултрадишащи едновременно, но аз самият не зная кое яке отговаря на такива характеристики, още повече, че аз лично никога не бих похарчил трицифрена сума за подобна дреха в нашите планини.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Май 24, 2015 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hanastasov



Регистриран на: 24 Апр 2014
Мнения: 74
Местожителство: Карлово, София

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:

Такива найлонки няма нужда да изписваш от Албиона, и тук с лопата да ги ринеш, че и за по-малко пари (в диапазона 25-30 лв). Аз самият ходя с такова лятно време, чувствам се добре, жив и здрав съм засега Very Happy Не съм очаквал чудеса, не съм и получил такива. Пазят от вятър, пазят от дъжд, но не дишат и ако ходя по-дълго време с тях, ставам вир-вода, гаче ли ме е валял дъждът.
Възможно е да има и ултранепропускащи и ултрадишащи едновременно, но аз самият не зная кое яке отговаря на такива характеристики, още повече, че аз лично никога не бих похарчил трицифрена сума за подобна дреха в нашите планини.


Благодаря ти за мнението за качеството. Устройва ме за тези пари Very Happy И все пак се съмнявам да мога да ги взема за 25-30 ов от БГ, ако знаеш от къде - сподели Smile
Пон Май 25, 2015 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
hanastasov написа:
Благодаря ти за мнението за качеството. Устройва ме за тези пари Very Happy И все пак се съмнявам да мога да ги взема за 25-30 ов от БГ, ако знаеш от къде - сподели Smile

Предното ми дъждо- и ветробранесто якенце - което загубих по най-глупашки начин някъде около Деветашката пещера - беше менте на North Face за 25 лева от вече (най) несъществуващия магазин на Кръстю Сарафов 26 в София. Сегашното ми е от Декатлон и струва 27 лева.
Декатлонскте предложения: Мъжки якета за планински туризъм
Виждал съм подобни и на подобни цени в други туристически магазини (на прима виста се сещам за Редрок), но не мога да коментирам актуални наличности и цени.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Май 25, 2015 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Имам такова, но това специално спарва:
http://www.decathlon.bg/mazko-yake-za-dazd-pri-prehodi-rain-cut-cherno-id_8300326.html
Мин. год. си го купих - тогава бяха по 16 лв., явно сега малко са ги намалили?
...
Преди 2 седмици обаче си взех за същите пари от Лидл някакво водо-, ветро- ала-бала... в пъти по-добро е. Smile
Тази и мин. събота го тествах по разни веломаршрути (София-Самоков-София) - има си процепи на гърба и не спарва. Отделно е със запечатани ципове, има си и два вътрешни джоба, докато това Декатлонското има само 1 малък джоб /за документи евентуално/, отделно и обличането му е доста по-неудобно - като пуловер. Ако в някой от Лидл-ите е останало такова яке - не се чуди. Само в зелен цвят ги имаше, но качеството за парите си е ОК. На тая същата марка Crivit имам и др. неща /вкъщи и двата ми лоста за врата са от там - по 25 лв. докато в Декатлона бяха по 80 лв/ - за парите си заслужават напълно.
Пон Май 25, 2015 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hanastasov



Регистриран на: 24 Апр 2014
Мнения: 74
Местожителство: Карлово, София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за предложенията. Ще отида да видя в Лидл все пак какво има. Всичко в Декатлон ми се струва евтино и некачествено, дори по-некачествени и от спорсдиректа Smile

Сега ясно е че за да е колкото непромокаемо и толкова дишащо отиваме на много скъпи неща, но главната цел е да пази дъжда, и приемаме че ще зе изпотим. За това мисля че трябва да си взема непромокаемо поне 5000мм, това декатлонско е 2000мм, не е ли твърде ниско.
Пон Май 25, 2015 6:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov