ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поход "Лозенските първенци"

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Поход "Лозенските първенци"
Автор Съобщение
Байчеф



Регистриран на: 13 Май 2015
Мнения: 4

Мнение Поход "Лозенските първенци" Отговорете с цитат
Миналата година urban предложи поход по билото на Лозенска планина, насрочвайки го за 16 Май 2015 (събота).

Доброволци?
Сря Май 13, 2015 12:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dreamon



Регистриран на: 20 Авг 2014
Мнения: 21
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Състоя ли се походът? Впечатления? Smile
Пет Май 22, 2015 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Байчеф



Регистриран на: 13 Май 2015
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Дрийм он Smile

Не знам. Аз самият съм само кибик.
Пет Май 22, 2015 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Отговорете с цитат
Прехода се състоя, но с изменение, защото от яз. Искър, са източвали с 30 куб.м и после с 10 къб.м, което е отнесло всички пасарелки и мостове между стената на яз.Искър и с.Пасарел - 4 броя (включително бетонния мост при Пасарелски манастир). Началната точка на маршрута беше на Самоковско шосе, разклона за Пасарелски манастир. Равен път 3.5км до Пасарелски манастир, после се върнахме покрай реката до центъра на с.Пасарел, от където търгнахме по пътеката за в.Половрак. Така върхове Попов Дял, Асарица останаха в страни и бяха пренебрегнати за текущия ден. Преди Половрак, минахме по пътеката с лобното място на кап.Списаревски. Стигнахме билото без проблеми, после по него ...под в.Бачул в плантациите от Левурда хапнахме и стигнахме стената на яз.Панчарево. Извозващия екип ни чакаше на паркинга на басейна Корали. Преминато разстояние 27.010 Км (по трак). Като разстояние изминатото беше съизмеримо с първоначалния план, но някои набелязани върхове бяха не посетени. Всяко зло за добро, това ще ни накара да преминем по маршрута на първоначалния план друг път, но задължително ще проверим преди това нивото на Искър ..

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Нед Май 24, 2015 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Байчеф



Регистриран на: 13 Май 2015
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за информацията. Изглежда също нелоша разходка.

Аз лично минавах през манастира преди около месец. Мост нямаше, но реката можеше да се преджапа/прескочи.

Как да е, дано това лято предложи по-добри условия за туризъм.
Пон Май 25, 2015 9:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Байчеф



Регистриран на: 13 Май 2015
Мнения: 4

Мнение Re: Поход "Лозенските първенци" Отговорете с цитат
Извървях прехода по маршрута. Денят беше топъл и ясен, но пък изминалата седмица беше дъждовна.
- Стената на Панчарево (по Обзорната пътека до пейката с кактусите, след това бившият почивен дом на Кремиковци и по колоездачното трасе нагоре към Голи рид)
- Голи рид
- коларския път през Урвина Падина (трябваше да пробвам билото, коларският път е кален, изровен и мирише странно)
- Бетоните на Бачул
- вр. Бачул
- вр. Мала Раковичка могила
- вр. Лалина Могила
- Абаджийски чукар
- полузабравен път под Половрак, (официалният беше кален и с дълбоки коловози)
- Калугерски кладенец
- вр. Половрак
- изненадващо добре маркиран билен път към вр. Попов Дел. При отбивката към Пасарел човек трябва да съобрази, че не иска да слиза от билото, а да продължи по пътя вляво. Оттам нататък на всеки разклон има маркировка на не повече от 50 метра. Единствено ме подведе една синя стрелка на дърво, но се върнах и продължих по маркировката.
- вр. Попов Дел. За да бъда честен, видях табелите, но сандък-параклисчето и особено каменния маркер са ми се изплъзнали. Нямах време да търся и продължих по маркировката към Русамски ливади. Трябва да се внимава с тази маркировка, пътека може и да не личи, а се насочваме малко изненадващо надолу от иначе добре изглеждащ път. Почти вкрая е лесно да се загубим до един дол, но с малко повече внимание маркировката ни извежда на ливадите. ВНИМАНИЕ! Дъбакът се обитава от диви прасета.

Тук спирам да описвам, защото се изгубих ужасно. Първоначалният план беше да сляза до манастира и да преджапам реката (следете сайта на с. Пасарел или самата река когато си правите такива планове. Вече няма мостче при манастира), но в южния край изгубих и синя маркировка, и парцалчета, и спомени кое къде е. Пишман офроудърски път ме завлече до някакъв нерелевантен връх и ме заряза, а после в тъмнината някак успях да се понеса и към Габра. Само прозрението, че таблетът ми всъщност има GPS и интернет (кой да знае) успя да ме върне на правия път. В моя случай - този, който обикаля Шабранишкия дял от север и слиза в Пасарел. Пътят през шабранишкия дял изглежда по-кратък, но съм го виждал подгизнал след почти сух месец, а колите бяха изровили коловози до коляно. Севрният път пък е относително равен и, за мой късмет, добре осветен от луната.

Впечатления:
1. Кактусите под Обзорната пътека са почти изчезнали. Успях да зърна само една туфа надолу по камънака. Очаквам да цъфнат до седмица-две.
2. Маркировка има почти навсякъде до Русамски ливади. Особени изключения са: около заслона на Голи рид, през коларския път на Урвина падина та чак до след Бачул. Оттам като червената маркировка се следва лесно чак до... да не кажа, Попов дел.
3. Все не мога да намеря безболезнен начин да сляза от Бачул. Има някакви сипеи, ползват се, но си е рисково и не е за сандали.
4. Движете се с повишено внимание около Бачул. В хубав почивен ден е почти сигурно са срещнете офроудъри на тясната пътечка южно от върха.
5. Видях отпечатък от диво прасе още на Лалина могила. Самите прасета ми се представиха чак под Попов Дел. Слава Богу, не ми обърнаха внимание.
6. Пак там, мярнах и елени/сърни.
7. Така описаният маршрут (с връщане над Шабраница) се взема за около 10-11 часа, но без лутане и почти без седящи почивки. Задължително се движете с някой, който добре познава мястото, особено там, където маркировката се губи. Бях минавал през Русамските ливади преди месец, но това не ми помогна.
8. Който го е страх от дивеч, комари, кал и кърлежи, не ходи в гората.
Пон Юни 01, 2015 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
urban



Регистриран на: 17 Юни 2014
Мнения: 98

Мнение Пълен преход през Лозенска планина 31км Отговорете с цитат
На 21.04.2018 направихме с приятели пълния преход в Лозенска, по маршрута от табелката за Пасарелски манастир намираща се на Самоковско Шосе, до манастира, до Попов Дял който беше подсечен с пътека от изток, покрай в.Роден, покрай в.Половрак, покрай в.Лалина Могила, покрай Малка Раковичка, покрай Здравчов какмък, по билото до стената на яз.Панчарево.
Целия преход е 30.5 Км.
.
Поради това, че има доста хора, които не ползват трака от bgmountains.org, отсечката намираща се между манастира и местността Русама (под в.Попов дял) е проблемна заради храсталака и понякога високата трева, решихме малко да освежим маркировката. Знаем, че там има навързани по драките и клоните разни чорапчета, пликчета и други "маркировки", които служат за придържане към пътеката, .. ние допълнително поставихме нови оранжеви ленти по храсталаците, както и малко червени стрелки по дървета и камъни. (в картата на bgmountains.org пътеката е с бяло-червена маркировка). Вече преминаването през храстите не би трябвало да е толкова объркващо за някои...
..
Искам да спомена, че трака в bgmountains.org за тази отсечка е с максимална точност и може да се разчита на него безусловно, проверихме го!

Снимка с общ изглед от екрана на телефона, където нашия трак се вижда като лилава следа..

Винаги преди да тръгнете по този маршрут, проверявайте информацията, дали яз.Искър няма да се изпуска..

_________________
Важен е Пътят, Целта просто е крайната точка от него!
Пон Апр 23, 2018 4:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov