ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Пътеводители за Ком-Емине
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Пътеводители за Ком-Емине
Автор Съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
jimmy написа:
Хохохохохо, май и тука гроздето е доста киселко LaughingLaughingLaughing

П.С. Все пак при толкоз колективен разум, ще е забавно да видим ePub от форума, който всъщност до момента в който се материализира (ако изобщо), няма да е изобщо еPub, щото ще сте разбрали, че тоя формат хич не е подходящ за целта Laughing Но факта е, че има други възможности...

Кефиш ма! Мой ли та зема за прототип на лорда от новия ми роман? Май не съм срещал човек с толкова голямо мнение за себе си и толкова малко за другите.
Защо си мислиш, че хора от форума не могат да напишат добър пътеводител за Е-3? Тука има капацитети, вервай ми!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 03, 2015 12:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Аз мисля, че критиките от градивни започват да отиват леко вляво от центъра, а начинанието на автора на този пътеводител не заслужава това.

След като се смята, че оттук може да излезе по-добър гид за тръгналите по Ком-Емине, дайте да го направим. Който може да пише - да го напише. Ние правим карти - ще дадем специално оформени и адаптирани картни листи. Нека крайния формат да е електронен - EPUB + фрее PDF копие, готово за печат на A4. Всичките файлове могат да бъдат публикувани тук за свободно теглене.

Ха да видим ... кон боб яде ли Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 03, 2015 1:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
jimmy написа:
Хохохохохо, май и тука гроздето е доста киселко LaughingLaughingLaughing

Имаше едно време едни загадки-предизвикателства за мозъка, наречени "открийте десетте разлики". Тази тук е от онези с повишена трудност и в малко по-съвременен вид:



dido написа:
След като се смята, че оттук може да излезе по-добър гид за тръгналите по Ком-Емине, дайте да го направим. Който може да пише - да го напише. Ние правим карти - ще дадем специално оформени и адаптирани картни листи. Нека крайния формат да е електронен - EPUB + фрее PDF копие, готово за печат на A4. Всичките файлове могат да бъдат публикувани тук за свободно теглене.

Започнатото от pelitko е най-доброто подобно начинание, което съм виждал, макар и с малко по-различна насоченост. Разбира се, би могло да бъде обогатявано и допълвано като съдържание и начини на употреба.
Сря Юни 03, 2015 3:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Аз мисля, че критиките от градивни започват да отиват леко вляво от центъра, а начинанието на автора на този пътеводител не заслужава това.

След като се смята, че оттук може да излезе по-добър гид за тръгналите по Ком-Емине, дайте да го направим. Който може да пише - да го напише. Ние правим карти - ще дадем специално оформени и адаптирани картни листи. Нека крайния формат да е електронен - EPUB + фрее PDF копие, готово за печат на A4. Всичките файлове могат да бъдат публикувани тук за свободно теглене.

Ха да видим ... кон боб яде ли Cool

Ако мнението ти е отговор на моето?
Аз не критикувам нищо, още повече, че не съм виждал пътеводителя. Никъде не съм казал по-добър, най-хубав и т.н.
Но наистина мисля, че хора от форума могат да направят един добър пътеводител.
Бих се включил в подобно начинание, но ни време, ни творческо мислене у мене по това време на годината.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 03, 2015 7:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Не е отговор, обощавам накъде върви разговора.

Ведрине, pelitko-вия онлайн-пътеводител си е институция. Мисля да го преобразувам в EPUB за четене в киндъла, ако човека няма нищо против.

За целите на К-Е е нужен тематичен, ден по ден.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 03, 2015 9:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Не е отговор, обощавам накъде върви разговора.

Ведрине, pelitko-вия онлайн-пътеводител си е институция. Мисля да го преобразувам в EPUB за четене в киндъла, ако човека няма нищо против.

За целите на К-Е е нужен тематичен, ден по ден.


Може ли в МOBI, че киндъла ми не чете EPUB Smile, ако има позволение. Разбира се ще си го получа след 8-та бира Wink
Сря Юни 03, 2015 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Можеш да си спестиш някоя и друга бира, ако речеш да използваш Calibre.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Сря Юни 03, 2015 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Можеш да си спестиш някоя и друга бира, ако речеш да използваш Calibre.


Тя бирата още след EPUB-а се полага. Wink
Сря Юни 03, 2015 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Така де, някоя и друга, не цялата. Very Happy

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Сря Юни 03, 2015 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Бирата може да е единствено за pelitko, ако бъде така добър да позволи да се произведе един EPUB-вариант на неговия "кратък" Старопланински пътеводител.
Хехе, "кратък", как ли пък не Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 03, 2015 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
jimmy



Регистриран на: 19 Апр 2011
Мнения: 138

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Защо си мислиш, че хора от форума не могат да напишат добър пътеводител за Е-3? !


Напротив, мисля, че могат стига да не се размият много нещата, както става по форумите (незнам дали тука е така). Wink
Сря Юни 03, 2015 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Тодор (Тошко)



Регистриран на: 02 Дек 2014
Мнения: 234
Местожителство: от Шумен

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Още повече, че в пътеводителя е описана митичната пътека, благодарение на която се избягва асфалта на Поморийския проход (Митко, четеш ли това? Very Happy )
"В южна посока на 500 м се намира ресторант "Горска среща", откъдето се продължава по стар асфалтов път на изток. Това е южен хребет, който не отвежда до нос Емине - по него се тръгва с единствената цел да се избегне автомобилният трафик на главното шосе. Хребетът, който отвежда до морския фар Емине, е от север, от другата страна на долината на р. Дращела. По старото шосе се подминават клетките на GSM операторите и след 1 км се достига изоставена база - няколко полуразрушени бунгала и навеси. Продължава се по черен път вляво, надолу (север) през дъбовата гора. С няколко завоя се преодолява долината на р. Дращела и се изкачва съседният рид, който е основно било на Еминска планина. Тук се среща и бяло-червената маркировка, която съпровожда туристите още от вр. Ком. Крайбрежните скални отвеси на нос Емине отстоят на 11 км югоизточно. Пътят продължава през ливади и широколистни гори, като следва най-високите части на билото. Подминават се върховете Черковище (357 м) и Свети Илия (386 м). Свети Илия е последният връх от прехода. От него се разкрива гледка към с. Емона, до което остава кратко спускане. Самият нос Емине е на мястото, където е изграден морският фар. Територията е военно поделение и за посещението й се изисква специално разрешение."
(Момчев, Живко. От връх Ком до нос Емине. Пътеводител по билото на Стара планина. София, Oilaripi Trekking Association, 2015, с. 255)

Утре мога да снимам и да приложа картата, :


Това ще се провери, и без това щяхме да търсим вариант да се избегне асфалта, би ли дала повече информация (ако има)
Ще отидем с колата до заведението, после ще търсим, един плаж на Иракли или Емона и на другия ден обратно.
За тази събота и неделя става въпрос, някой в района ако има да заповяда.
Да се съберем.
Сря Юни 03, 2015 5:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тошко, прегледай мненията в тази тема:
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=76780#76780
Това е което знаем до сега. Цитата от новия пътеводител, който съм дала е единственото което пише в него по въпроса.
Според мен трябва да се направи трак на пътеката маркирана с червено, по която минахме ние (през Дращела), отбивката е след заведението преди антените. Тя излиза отново на асфалта на Поморийския проход малко преди да се отбие маркировката по черния път за Емона.
И след това да се опитате да откриете пътя, който описват в новия пътеводител и който както аз го разбирам изобщо не излиза на асфалта, а направо се влива в черния път за Емона. Не знам как да тълкувам изречението: "Тук се среща и бяло-червената маркировка, която съпровожда туристите още от вр. Ком.". Това тук дали е пътеката през Дращела или е пътя за Емона? При всички положения техния път е различен от маркираната пътека, по която ние минахме, защото ние се отбихме още на антените, а те пишат че техния път се отделя вляво 1 км след това. "По старото шосе се подминават клетките на GSM операторите и след 1 км се достига изоставена база - няколко полуразрушени бунгала и навеси." Тези бунгала и навеси не си ги спомням. Стефан и Марто тогава търсиха друга отбивка, но не намериха, може пък да не сме я видели или пък като не е била маркирана да сме предпочели сигурната пътека.
Във всички случаи нямам търпение да разкажете какво сте открили, придружено от тракове и подробни снимки. С Виктория допринасяте много за Пътеката, оценяваме го Smile

Нещата щяха да са много по-лесни, ако Живко Момчев се беше сетил да качи някъде траковете, по които са минали, като се сложи някаква парола за достъп в пътеводителя, ако не иска всички да могат да ги теглят. Е как да не критикуваш, като половинчатата информация е по-дразнеща от липсата ѝ Evil or Very Mad
Ето я тяхната карта, тя подкрепя тезата ми, че става дума за немаркирана пътека, различна от познатите ни два варианта, но мащаба не позволява да се разбере точно къде е.
https://lh3.googleusercontent.com/6iweqmWFxtsfvgQqthZ1ZKZku3jtFSo6eXbfn3qvbEjQ=w1145-h685-no

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Юни 03, 2015 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Яница, Тошко, прегледах какво имам записано от ходения из деретата на Дращела, а също и данните в някои по-подробни карти (М1:5К и М1:25К), както и въздушни снимки. Въз основа на всичко това сглобих една изкуствена следа, която би могла да бъде полезна при разузнаване на района. Можете да я изтеглите оттук. След като я запишете на компютъра си бихте могли набързо да я огледате като направите drag-and-drop на записания файл върху тази уеб страница:

http://www.kade.si/index-ol3.html

Ето и малко пояснения:

-- участъка от Поморийски проход до т. 01 е точен със сигурност (има данни за него в ЕТК М1:5к, както и ясно различими снимки);
-- участъка от т. 01 до т. 02 е с приблизителна точност (данни според картата в М1:25к);
-- участъка от т. 02 през т. 03 до т. 04 е сигурен (минавал съм по него през лятото на 2009 г. и е записан с GPS);
-- участъка от т. 03 до т. 05 е черен път според ЕТК М1:5к, който се изкачва малко по-полегато към билото с коловата маркировка КЕ; нямам спомен да сме забелязали такъв път през 2009 г., тъй че ако въобще съществува, вероятно е много обрасъл с храсталаци;

И най-сетне, като имам предвид от къде пристига червената маркировка КЕ на главния път, мисля че една доста добра алтернатива е да се повърви малко (около 2 км) по шосето в посока Обзор и да се завие по черния път в т. 06. Този почвен път обаче не слиза съвсем до водослива на двете дерета -- притоци на Дращела. Има кратък по-стръмен участък, който се преодолява криво-ляво без пътека. Оттам точно минах през 2009 г. без да искам Smile

Според военната карта в М1:50К има и алтернативи за слизане към Дращела и по следващото ребро на изток от гореописаното от т. 01 до т. 02 , но трябва да имате едно на ум че много от тези пътища и пътеки отдавна не съществуват.

По-долу прилагам снимка как изглежда всичко гореописано върху BGMountains, заедно с номерата на точките.

http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/screenshots/kom-emine-drashtel-01.png
Сря Юни 03, 2015 9:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Живко Момчев



Регистриран на: 27 Май 2015
Мнения: 1

Мнение GPS тракове Отговорете с цитат
В процес на качване - използвайте филтъра.

http://oilaripi.com/bg/page/atlas/map.php
Пет Юни 05, 2015 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 4 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov