ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 14, 15, 16  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
GSM с GPS в планината. Възможно ли е?
Автор Съобщение
netman220



Регистриран на: 24 Яну 2014
Мнения: 147

Мнение Отговорете с цитат
Здравей, Ведрин.
Напълно си прав, че наличието на жироскоп и акселиометьр може би се използват при определяне на позицията при Z1. За това може да съдим по много специфичното разпределение на отчетите. Обикновено филтърът на Калман намалява грешката при силно зашумени сигнали, но на изхода му чудновата съставна пак си я има, макар и силно намалена. При Z1 на изхода има специфична грешка различаваща се твърде много от шум. Иначе твоите експерименти потвърждават теорията за по-добрата антена на 60-ката и за GLONASS-а 30-ката, и за EGNOS-а (по сведение от страницата на EGNOS станцията в София не работи), и за A-GPS-а (тази технология съкращава времето за намиране на позицията, но не подобрява точността).
Поздравления за труда да направиш тези експерименти. Чета ги с голям интерес. За мен са доста полезни.

Поздрави!
Съб Юни 06, 2015 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ъпдейт на информацията от това мнение това мнение. Една добра и една лоша новина.

Ще започна с добрата: удивително нисък разход на батерия при запис на трак в самолетен режим - 10% загуба на заряд за 8 часа и 10 минути (а насред път, след 3 часа и 50 минути индикаторът сочеше 96% при начални 100%). Не съм убеден доколко (отчитането на) намаляването на заряда е равномерно и дали отчетените вчера данни биха означавали, че при този начин на употреба телефонът би издържал над 80 часа, но във всеки случай резултатът е повече от впечатляващ. Трябва да се има предвид, че характерът на маршрута и добрата маркировка по него направиха нуждата от справки с навигационно устройство практически излишна, така щото телефонът без изключение стоя в капака на раницата и не е хабил енергия за нищо друго, освен за записване на трак. Във всеки случай стана ясно, че отчетеният миналата седмица разход (20% спад за около 5 часа) се дължи на множеството направени с телефона снимки и тяхното разглеждане след това. Комуникацията със спътниците очевидно не е сред големите консуматори на енергия за устройството.

Лошата новина: след на практика перфектно поведение в 99% от времето (феноменална точност на откритите билни пространства и несъществени колебания от по метър-два-три вляво или вдясно в гъста широколистна гора на дъното на речна долина) телефонът е решил да демонстрира влашка етническа принадлежност и да се удави в самия край, отказвайки да документира последните 15 минути:



Нямам обяснение на какво може да се дължи това. Ако някой има, нека каже.

ПП Междувременно Garmin 60Cx не е трепнал нито за секунда по целия път! Не GPS, а желязо ...



_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Нед Юни 07, 2015 9:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
Понеже в няколко други теми "баш" ползвателите на GPS специализирани за планина захапаха ентусиастите дето мислят да я карат само с смартфони, теглиха се батерии смятаха се времена за смяна та им, и други подобни щуротии, е добре да се уточни веднъж за винаги че ако му трябва на начинаещия турист навигация на която да провери "къде е разклонението на пътеката", "как да мине по немаркиран участък", и други подобни дейности
един смартфон с орукс и планинската карта на него е повече от перфектна комбинация.За тия дето записват 10 часови тракове и "картографират" обраслите пътеки най доброто си остава специализирания GPS за планина.
Нед Юни 07, 2015 10:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Отговорете с цитат
g.lubenov написа:
Понеже в няколко други теми "баш" ползвателите на GPS специализирани за планина захапаха ентусиастите дето мислят да я карат само с смартфони, теглиха се батерии смятаха се времена за смяна та им, и други подобни щуротии, е добре да се уточни веднъж за винаги че ако му трябва на начинаещия турист навигация на която да провери "къде е разклонението на пътеката", "как да мине по немаркиран участък", и други подобни дейности
един смартфон с орукс и планинската карта на него е повече от перфектна комбинация.За тия дето записват 10 часови тракове и "картографират" обраслите пътеки най доброто си остава специализирания GPS за планина.


То ако трябва да бъдем честни, начинаещият турист може да си докара голямо страдание да си избере посока на някой етрекс, след големия телефонен тъч.. ама всяко нещо си има предимства и недостатъци.
Така като гледам темата - преобладават сухи факти и експериментални данни, всеки може да си прецени кога и колко може да се разчита на телефона.
Пон Юни 08, 2015 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
g.lubenov написа:
Понеже в няколко други теми "баш" ползвателите на GPS специализирани за планина захапаха ентусиастите дето мислят да я карат само с смартфони, теглиха се батерии смятаха се времена за смяна та им, и други подобни щуротии, е добре да се уточни веднъж за винаги че ако му трябва на начинаещия турист навигация на която да провери "къде е разклонението на пътеката", "как да мине по немаркиран участък", и други подобни дейности
един смартфон с орукс и планинската карта на него е повече от перфектна комбинация
.За тия дето записват 10 часови тракове и "картографират" обраслите пътеки най доброто си остава специализирания GPS за планина.

И е така, и не е така. Както вече спомена Insight, към момента се събират сухи факти в опит за изясняване на границите на възможностите на използване на смартфон(и) с GPS в планината. Не е добре, според мен, да се обобщава че смартфонЪТ е достатъчен на туриста в общия случай, най-малкото защото - както става ясно малко по малко - от смартфон до смартфон, от процесор до процесор и от GPS антена до GPS антена има значителни разлики. След скандалното поведение на процесора MediaTek 6589, на който попаднах по случайност и за който стана дума по-горе в темата, онзи ден направих експеримент с телефон с процесор МедиаТек 6577 и резултатът бе повече от плачевен - без A-GPS поддръжка изобщо не успя да направи връзка със спътниците, с нея успя след 43 минути мъка, а максималната точност, която успя да постигне - съгласно данните на GPS Test - бе 50 фута, т. е. 15 метра.
Nokia Lumia 735 със Snapdragon 400 се позиционира за секунди, по идентичен начин се държа и андроидският Motorola Moto E с процесор Snapdragon 200, точността бе в рамките на 6-10 фута.
Поне моите впечатления до момента са, че процесорите на Qualcomm се справят в пъти по-добре от процесорите (от серия 65хх) на MediaTek, както и че масовите оплаквания от последните далеч не са лишени от основание.

ПП За сметка на това устройство с процесор MediaTek 8382 се справя чудесно, което показва, че (може би) от един момент насетне МедиаТек са изчистили този проблем.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 08, 2015 10:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
Пробвах да преместя програмата на sd картата за да освободя място на телефона(нещо постоянно пищи че му е малко) и бях неприятно изненадан-не иска да отворо БГМаунтийнс картатаSadпробвах да я изтрия и копирам наново-ТЦ!вижда само world картата.Като я върнах(цялата програма) в паметта на телефона-нещата се оправиха!Каква е причината според вас??
Пон Юни 08, 2015 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Re: ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
fena73 написа:
Пробвах да преместя програмата на sd картата за да освободя място на телефона(нещо постоянно пищи че му е малко) и бях неприятно изненадан-не иска да отворо БГМаунтийнс картатаSadпробвах да я изтрия и копирам наново-ТЦ!вижда само world картата.Като я върнах(цялата програма) в паметта на телефона-нещата се оправиха!Каква е причината според вас??

Задал ли си в настройките на програмата да и покажеш от коя папка да чете картата. Мисля че в настройките като избираш офлайн карта трябва да и посочиш наново папката от която чете в случая външната карта и май имаше един бутон след това с който караш програмата да си рефрешне индексирането на картите за да ги прочете отново поне според мен това ще да е проблема.
Пон Юни 08, 2015 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Re: ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
fena73 написа:
Пробвах да преместя програмата на sd картата за да освободя място на телефона(нещо постоянно пищи че му е малко) и бях неприятно изненадан-не иска да отворо БГМаунтийнс картатаSadпробвах да я изтрия и копирам наново-ТЦ!вижда само world картата.Като я върнах(цялата програма) в паметта на телефона-нещата се оправиха!Каква е причината според вас??

Може би не я слагаш на правилното място или пък не си променил пътя на намиране на офлайн-картите от страна на програмата.
Пробвай това:
1. Създай на външната карта папка oruxmaps с подпапка mapfiles (пътят трябва да изглежда като нещо от този род: storage/extsdcard/oruxmaps/mapfiles
2. Копирай BGMountains в новосъздадената папка mapfiles на външната карта
3. Отвори приложението OruxMaps и в горния десен ъгъл избери трите вертикално разположени една над друга точки, след което цъкни на Global Settings.
4. Избери Maps
5. Отвори Folder for Maps и избери създадената в т.1 папка mapfiles на външната карта
6. Затвори приложението и го отвори отново
7. Избери Maps - Switch Map - Offline и би трябвало да можеш да видиш и визуализираш BGMountains.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 08, 2015 11:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
Rincewind написа:
fena73 написа:
Пробвах да преместя програмата на sd картата за да освободя място на телефона(нещо постоянно пищи че му е малко) и бях неприятно изненадан-не иска да отворо БГМаунтийнс картатаSadпробвах да я изтрия и копирам наново-ТЦ!вижда само world картата.Като я върнах(цялата програма) в паметта на телефона-нещата се оправиха!Каква е причината според вас??

Може би не я слагаш на правилното място или пък не си променил пътя на намиране на офлайн-картите от страна на програмата.
Пробвай това:
1. Създай на външната карта папка oruxmaps с подпапка mapfiles (пътят трябва да изглежда като нещо от този род: storage/extsdcard/oruxmaps/mapfiles
2. Копирай BGMountains в новосъздадената папка mapfiles на външната карта
3. Отвори приложението OruxMaps и в горния десен ъгъл избери трите вертикално разположени една над друга точки, след което цъкни на Global Settings.
4. Избери Maps
5. Отвори Folder for Maps и избери създадената в т.1 папка mapfiles на външната карта
6. Затвори приложението и го отвори отново
7. Избери Maps - Switch Map - Offline и би трябвало да можеш да видиш и визуализираш BGMountains.

а защо трябва аз да създавам папка-аз изрязвам цялата папка oruxmaps в която си има папка mapfiles,в в която пък си я има картата...искаш да кажеш да не копирам цялата програма а само картата и да и посоча пътя,а орукса да си стои в паметта на телефона-така ли ??
Пон Юни 08, 2015 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Да.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 08, 2015 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Insight



Регистриран на: 25 Сеп 2014
Мнения: 122

Мнение Re: ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
fena73 написа:
===


Приложение за андроид се мести на външната карта през - Settings -> Applications -> Manage applications -> цък върху съответното приложение -> появява се бутон "Move to SD card", а не с кът и пейст.

След това можеш да си копираш картата в съответната папка и най-вероятно директно ще си заработи, ако не -> изчети указанията на Ринсуинд, свързани с настройките от менютата на Орукс.
Пон Юни 08, 2015 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Re: ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
fena73 написа:
Пробвах да преместя програмата на sd картата за да освободя място на телефона(нещо постоянно пищи че му е малко) и бях неприятно изненадан-не иска да отворо БГМаунтийнс картатаSadпробвах да я изтрия и копирам наново-ТЦ!вижда само world картата.Като я върнах(цялата програма) в паметта на телефона-нещата се оправиха!Каква е причината според вас??


С коя версия на Андроид си. Ако си с Андроид 4.4 то там има забрана на всички приложения да записват на външната SD карта. Не знам дали това в случая може да окаже влияние особено че в случая не записваш а четеш от външната памет. Лошото че в момента на моя телефон съм премахнал всякакви рестрикции на СД картата и няма как да тествам това още повече че съм вече с Андроид 5.0. Но и при него е подобен случая. Най-лесно това се оправя ако ти е рутнат телефона.
Пък ако решиш да си рутнеш телефона има едно приложение Link2Sd точно което може да премести цялото приложение на външната СД карта. То е особено полезно за тези телефони с малко достъпна памет.
Пон Юни 08, 2015 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: ОruxMaps на sd карта Отговорете с цитат
icpart написа:
С коя версия на Андроид си. Ако си с Андроид 4.4 то там има забрана на всички приложения да записват на външната SD карта. Не знам дали това в случая може да окаже влияние особено че в случая не записваш а четеш от външната памет. Лошото че в момента на моя телефон съм премахнал всякакви рестрикции на СД картата и няма как да тествам това още повече че съм вече с Андроид 5.0. Но и при него е подобен случая. Най-лесно това се оправя ако ти е рутнат телефона.
Пък ако решиш да си рутнеш телефона има едно приложение Link2Sd точно което може да премести цялото приложение на външната СД карта. То е особено полезно за тези телефони с малко достъпна памет.

с 4.2.2 съм.Не става и по двата начина които ми птрдложиха Insight и Rincewind
Ако преместя приложението уж показва че е на сд картата а няма папка с файловете-mapfiles и т.н. Изобщо няма папка оруксмапс на картатаSad
Ако пък се опитам да задам пътя към папката която създавам не иска да го запомни...аве ше се отказвам май Confused
Вто Юни 09, 2015 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mmmda



Регистриран на: 31 Мар 2010
Мнения: 14

Мнение Отговорете с цитат
Не проследих целият проблем, но съм имал подобен и се оправи, като промених "Default Storage Location" на телефона да е SDCard-тата.
Вто Юни 09, 2015 2:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
mmmda написа:
Не проследих целият проблем, но съм имал подобен и се оправи, като промених "Default Storage Location" на телефона да е SDCard-тата.

Тъй ше зема да сторя за бъдещи приложения-а за текущите-ще спирам да се мъча..ай стига съм цапал темата Off Topic
Сря Юни 10, 2015 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 14, 15, 16  Следваща
Страница 9 от 16

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov