ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Топографска карта на България BGtopoVJ
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Топографска карта на България BGtopoVJ
Автор Съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
SQLite версията на картата действително тръгва безпроблемно на OsmAnd ръкопляскания
Ведрин, благодарности!
Само едно допълнение от мен: на Android 4.4.2 трите разархивирани файла трябва да се копират в SDCard/osmand/tiles. Може би не е лошо това да се добави на сайта на BGtopoVJ, доколкото KitKat-ът все още е масовата ОС на андроидските телефони.

Бих искал да добавя и това, че SQLite-варианта на картата тръгва и с Locus Map Free, така че онези, които предпочитат това приложение пред OsmAnd, могат да я използват безпроблемно.
Пътят за визуализиране на картата е идентичен на този за OsmAnd, с изключение на това, че трите файла се копират в папката SDCard/Locus/maps. Като се копират там и се стартира приложението, следва няколкосекундно инициализиране на картата, след което тя може да бъде намерена и избрана за визуализация в Offline Maps.

BGtopoVJ в OsmAnd:



BGtopoVJ в Locus Map Free:



_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пон Юни 08, 2015 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Направих успешен опит да създам онлайн-карта BGtopoVJ в Oruxmaps, базирана на WMS-източник. След това отново успешно съхраних част от картата за ползване в офлайн-режим. Процедурата документирах в този видеоклип, който може да е полезен някому.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Юни 23, 2015 4:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Само едно допълнение от мен: на Android 4.4.2 трите разархивирани файла трябва да се копират в SDCard/osmand/tiles. Може би не е лошо това да се добави на сайта на BGtopoVJ, доколкото KitKat-ът все още е масовата ОС на андроидските телефони.

Благодаря -- добавено е.
Rincewind написа:
Бих искал да добавя и това, че SQLite-варианта на картата тръгва и с Locus Map Free, така че онези, които предпочитат това приложение пред OsmAnd, могат да я използват безпроблемно.
Пътят за визуализиране на картата е идентичен на този за OsmAnd, с изключение на това, че трите файла се копират в папката SDCard/Locus/maps. Като се копират там и се стартира приложението, следва няколкосекундно инициализиране на картата, след което тя може да бъде намерена и избрана за визуализация в Offline Maps.

Звучи чудесно -- намериха се поне две програми, за които нужния формат на входните данни е еднакъв. Smile
Добавих и това пояснение.
Вто Юни 23, 2015 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Hristoa76



Регистриран на: 24 Окт 2014
Мнения: 112

Мнение Отговорете с цитат
При мен се получи следното:Първо си купих Osmand+, койтоедва вчера проработи на 50%,версията е 2.1.1.След това си изтеглих Osmand 2.2.0.,инсталирах и BG topoспоред инструциите на Vedrin ( не знам как го направих), но картата се отваря много бавно!Това е супер дразнещо,явно картата е " тежка" за моето устройство- Asus,4.2.2!.Та,искам дапитам,мога ли да си кача отделни листи от картата на Vedrin?Гледам,че един колега го е направил,но с Гармин.Пробвах с една програма ZArchiver,май ги отваря,но сега не мога да ги поставя в Osmand-а?
Сря Юли 15, 2015 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Hristoa76 написа:
картата се отваря много бавно

Бавното зареждане понякога се проявява само при първото отваряне на картата. OsmAnd изглежда извършва някакви еднократни операции за новоинсталирани карти. При последващи стартирания на програмата този ефект изчезва. Възможно е обаче във вашия случай да има и други причини за забавянето, ако то е налице и при следващи стартирания.

Hristoa76 написа:
Та,искам дапитам,мога ли да си кача отделни листи от картата на Vedrin?Гледам,че един колега го е направил,но с Гармин.Пробвах с една програма ZArchiver,май ги отваря,но сега не мога да ги поставя в Osmand-а?

Вариант с отделни листове от картата за OsmAnd не е наличен. Все пак, сравнително лесно може да бъде направен вариант за OsmAnd с произволен отрязък от картата по следния начин:

1. Ако нямаме инсталирана Java на компютъра, изтегляме оттук JRE и го инсталираме.

2. Изтегляме програмата MOBAC и я разархивираме.

3. Дефинираме източник на данни във файл BGtopoVJ.xml, който създаваме в папката mapsources на MOBAC. Файла трябва да има следното съдържание:

Код:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<customWmsMapSource>
    <name>BGtopoVJ</name>
    <minZoom>0</minZoom>
    <maxZoom>19</maxZoom>
    <tileType>JPG</tileType>
    <version>1.1.1</version>
    <layers>BGtopoVJ-raster-v3.00</layers>
    <url>http://www.kade.si/cgi-bin/mapserv?</url>
    <coordinatesystem>EPSG:4326</coordinatesystem>
    <aditionalparameters>&amp;EXCEPTIONS=BLANK&amp;Styles=</aditionalparameters>
    <backgroundColor>#000000</backgroundColor>
</customWmsMapSource>


4. Стартираме MOBAC (Mobile Atlas Creator.exe) и избираме име/формат на новата карта (атлас) -- например BGtopoVJ, формат OSMAND SQLite.

5. Избираме BGtopoVJ за източник и зареждаме района, който ни интересува, посредством zoom (колелцето на мишката) и/или преместване (click-and-drag с десен бутон на мишката).

6. Избираме района, който искаме да включим в нашата карта (click-and-drag с ляв бутон на мишката; когато желания район е ограден с полупрозрачен червен правоъгълник, натискаме бутона Select entered coordinates в менюто Selection coordinates горе вляво).

7. Избираме нивата на zoom, които искаме да включим в картата (например от 6 до 14 включително).

8. Задаваме име на слоя (например BGtopoVJ).

9. Натискаме бутона Add selection.

10. Натискаме бутона Create atlas и изчакваме нужното време данните да бъдат изтеглени и събрани в избрания формат. Продължителността на този процес зависи от големината на избрания район, броя включени слоеве и дебита на мрежата. След завършване на процеса натискаме бутона Open Atlas Folder и в новия прозорец откриваме генерирания файл (например BGtopoVJ.sqlite). Копираме този файл на подходящо място в паметта на устройството, в което ще го ползваме, стартираме съответната програма (например OsmAnd) и избираме в нея новосъздадената карта.

MOBAC поддържа и множество други формати, в това число например използваните от OruxMaps и NaviComputer. По сходен на гореописания начин, след избиране на подходящ изходен формат, би могло да бъдат генерирани карти за избрани райони с по-малък размер.
Сря Юли 15, 2015 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Hristoa76



Регистриран на: 24 Окт 2014
Мнения: 112

Мнение Отговорете с цитат
Да,благодаря,ще си поиграя утре,да видим кво ще стане!
Сря Юли 15, 2015 6:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ей, страхотно, този готов xml-a за MOBAC е чудесно нещо, аз си играх да направя, но не успях, мисля, че проблемът беше с точната координатна система.
Благодаря!

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Сря Юли 15, 2015 6:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
VasilSemov



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 3
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Здравйте, може ли малко помощ и на мен. Опитвам се да накарам MOBAC да ми зареди BGmountains в основният си слой. До колкото разбрах пак става с .xml файл но не знам какво точно трябва да се напише в него, ако някой знае или е работил с програмата моля да ми подскаже.
Вто Юни 07, 2016 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
VasilSemov написа:
Здравйте, може ли малко помощ и на мен. Опитвам се да накарам MOBAC да ми зареди BGmountains в основният си слой. До колкото разбрах пак става с .xml файл но не знам какво точно трябва да се напише в него, ако някой знае или е работил с програмата моля да ми подскаже.

Стъпките са следните:

1) създавате файл с име например BGMountains.xml и съдържание като това по-долу:

Код:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<customMapSource>
  <name>BGMountains</name>
  <minZoom>0</minZoom>
  <maxZoom>19</maxZoom>
  <tileType>png</tileType>
  <tileUpdate>None</tileUpdate>
  <url>http://bgmtile.kade.si/{$z}/{$x}/{$y}.png</url>
  <backgroundColor>#000000</backgroundColor>
</customMapSource>

2) копирате този файл в поддиректорията на MOBAC наречена mapsources

3) стартирате MOBAC, избирате вида атлас, който ще създавате, след което за източник посочвате BGMountains.
Вто Юни 07, 2016 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
VasilSemov



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 3
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
Вто Юни 07, 2016 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Djodjen



Регистриран на: 09 Май 2017
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте и от мен! С всичко до тук се оправих, но не успях да направя съдържанието на .xml файла за друга карта освен тези двете по-горе. Примерно искам да направя .xml за Bing Maps: http://www.kade.si/#map=14/3055434.53/5298051.9/0
Вто Май 09, 2017 4:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5781
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Djodjen написа:
Здравейте и от мен! С всичко до тук се оправих, но не успях да направя съдържанието на .xml файла за друга карта освен тези двете по-горе. Примерно искам да направя .xml за Bing Maps: http://www.kade.si/#map=14/3055434.53/5298051.9/0

Bing Maps данните не се хостват в kade.si, а са предоставяни от Microsoft чрез тяхна услуга. Една версия на MOBAC, която поддържа услугата на Microsoft, е достъпна тук.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Май 09, 2017 5:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Djodjen



Регистриран на: 09 Май 2017
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Успях Smile Много благодаря!
Вто Май 09, 2017 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Валери



Регистриран на: 01 Ное 2009
Мнения: 90
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте!
За сведение топoграфската карта на Ведрин тръгва и тук-AlpinQuest GPS Hiking,разбира се в офлайн режим;програмата заслужава внимание...За целта трябва от сайта на Ведрин да се изтегли картата от точка 2.6- "архивирана растерна версия за ползване в OsmAnd / Locus Map".Изтеглената карта е във формата
"SQLITEDB",получената папка "BJtopoVJ-osmand-sqlite-z14-v3.00" се слага в папка maps на програмата.Хубавото е,че този формат на
картата за Lokus и OsmAnd,става вече и за AlpineQuest GPS Hiking.
Поздрави!

_________________
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си.
Съб Дек 09, 2017 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didonch



Регистриран на: 05 Мар 2018
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
VasilSemov написа:
Здравйте, може ли малко помощ и на мен. Опитвам се да накарам MOBAC да ми зареди BGmountains в основният си слой. До колкото разбрах пак става с .xml файл но не знам какво точно трябва да се напише в него, ако някой знае или е работил с програмата моля да ми подскаже.

Стъпките са следните:

1) създавате файл с име например BGMountains.xml и съдържание като това по-долу:

Код:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<customMapSource>
  <name>BGMountains</name>
  <minZoom>0</minZoom>
  <maxZoom>19</maxZoom>
  <tileType>png</tileType>
  <tileUpdate>None</tileUpdate>
  <url>http://bgmtile.kade.si/{$z}/{$x}/{$y}.png</url>
  <backgroundColor>#000000</backgroundColor>
</customMapSource>

2) копирате този файл в поддиректорията на MOBAC наречена mapsources

3) стартирате MOBAC, избирате вида атлас, който ще създавате, след което за източник посочвате BGMountains.


Последно време през MOBAC не успявам да си сваля "изрезки" от BGMountains и да си ги конвертирам във формат RMaps, от там да си ги разглеждам като офлайн карти в локусмапс. Ползвам си локус-а понеже ми опреснява по бързо слоевете и ме позиционира значително по-бързо от орукс-а.
Та на въпроса, както до сега правя селектирам си една област, като се старая да не е прекалено голяма че крайния файл се получава доста големичък, и давам create atlas, след няколко минутно сваляне, като скоростта на даунлоад пада прогресивно до достигане на няколко кб/с, MOBAC минава в режим пауза или гръмва грешка за липсващи слоеве. Някой с подобен проблем, или има наложени рестрикции за сваляне?
Пон Мар 05, 2018 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 3 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov