ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Хора, пътища, автомобили - до Миджур и обратно.
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Хора, пътища, автомобили - до Миджур и обратно.
Автор Съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Хора, пътища, автомобили - до Миджур и обратно. Отговорете с цитат
Тръгнахме още в деня на майстора да кажем към 3 след обяд от Стара Загора. Групата беше аз, фена и Галя. Още от самото начало набрахме скорост и през Шипка и част от северозапада стигнахме към 8,30 часа почти до х. Миджур. Спряхме колата на около 2 км преди хижата и за нула време стигнахме до точка А.

А там се запознахме с най-гостоприемните хижари, според мен, в БГ. Ракийка, бирка, още една, смях, кебапче, сланинка и дробче и сме заспали на вторият етаж.
На сутринта не щеш ли Галя "без да иска" забравила да си спре алармата на телефона и ставаме в 6,30 Smile - и без това нямахме търпение за най-високият връх на Сърбия.
Сбогувахме се с гостоприемните домакини с обещания за неделя по обяд да се видим пак.

Първи ден - пътуване до х. Миджур
Втори ден - х. Миджур - вр. Миджур - вр. Оба - х. Горски рай
Трети ден - х. Горски рай - х. Миджур по подсичащият път, който стига до над взривният завод.

Тръгва се по пътя нагоре по течението на реката докато се стигнат две беседки. От там се хваща реброто, което ще ни отведе до билото.

В гората е доста стръмно, след нея също.

Поглед назад от Козята гърбина.

Ние не следвахме пътеката до седловината а тръгнахме нагоре по рида към билото.

По-нагоре ние с Галя оставихме раниците, а Станимир беше напред с неговата.

Поглед назад към седловината и вр. Оба.

И на върха.

Поглед към сръбско.

Поглед назад.

Развъртяхме една бирка.

и хайде наобратно.



вр. Оба


Трябваше да вървим ето натам.



Докато стигнахме отбивката за х. Горски рай.



И хоп ..
ето ни на хижата. Пристигнахме точно за обяд. Мисля че беше към 13,30 часа. Имаше студен вятър на билото, а крачката на моите спътници е много лека и ето поставихме почти световен рекорд по най-бързо и приятно минаване на този преход. И сега започна похапването на най-вкусният засега боб с манатарки. Хапнахме и други работи, пийнахме и сме заспали на вторият етаж. Събудихме се по-късно след обяд за късната разходка.
Както и да е. На другият ден Галя ни пожали и сме спали до 8,00 часа. Хапнахме и тръгнахме към 9,0.
Прекръстихме се преди да тръгнем и тръгнахме с левият крак напред.


Вървяхме по пътя, който води до с. Горни лом, но трябваше да го напуснем и хванем пътя за взривният завод. По този за селото имаше вело табелки.
Не съм сигурен, но мисля. че тук някъде или не много далеч от тук е отбивката. Ние я подминахме и се върнахме в последствие. Не знам дали имаме трак.

Това е "началото" на пътя, снимал съм назад.

и напред

Почти веднага се пресича поток.

Поглед назад.

Следва стръмно изкачване. Чува се шума на рекичка в дясно.

Излиза се на открито пространство. Отпред в ляво е Раков връх.


Поглед назад.

Раков връх.

Поглед назад.

Раков връх се пада от ляво.

Поглед надясно Smile

На това дърво има синя марка.

Раков връх.

Поглед назад.

От тук насетне срещахме маркировка и табели за еко пътека "Жълтата тинтява".


Телефона не може да улови колко е красиво наоколо.




По надолу в гората видяхме нападалите дървета. За наша радост те бяха разчистени.




Наближаваме цивилизацията.




И ето го асвалтовият път.

Поглед към с. Горни лом.

И нагоре към х. Миджур.

Качихме се с колата до хижата, пътя е добър и похапнахме - аз агнешка чоррба, а те нещо по здравословно.


Край, ама друг път. Имахме да пътуваме към 400 км и да пием бирка в с. Мирково и да хрупаме кърначета, за което благодарско на домакините.

Е, как е?

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Вто Юни 09, 2015 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Бива. Smile
Що не си снимал маратонците?
Вто Юни 09, 2015 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Бива. Smile
Що не си снимал маратонците?

Да ве-само баири и бири!Трябваше да покажеш на Ванката кви морни мутри имаха ср`пските коУеги-да добие повече(заслужено) самочувствиеSmile
Вто Юни 09, 2015 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Не знам, стори ми се неуместно. Трябва да има поне една снимка, само че отдалеч на една от идващите групи.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Вто Юни 09, 2015 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Реалните времена на прехода


Сря Юни 10, 2015 8:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
И нашите времена са реални. Само за Станимир не знам как се качи за 2,30 часа от х. Миджур до вр. Миджур Smile без да си оставя раницата никъде. Но аз съм чувал, че в старозагорското дружество туристите не спират да ходят, а като спрат все пак продължават да се движат напред. Smile

Подозирам, че и Галя щеше да се качи заедно с него за същото време, но ме изчакваше. Smile

Станимире, Краси се съмнява, че сме го минали за толкова време, писал ми е на лични разни работи. Имаме ли трак? Знам, че през повечето време "умника" беше изключен, но може пък да си го пускал и на върха.

Пускам линк към снимките в гоглето, обществен е. Има информация за снимките в колко часа са правени.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Сря Юни 10, 2015 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
И нашите времена са реални. Само за Станимир не знам как се качи за 2,30 часа от х. Миджур до вр. Миджур Smile без да си оставя раницата никъде. Но аз съм чувал, че в старозагорското дружество туристите не спират да ходят, а като спрат все пак продължават да се движат напред. Smile

Подозирам, че и Галя щеше да се качи заедно с него за същото време, но ме изчакваше. Smile

Станимире, Краси се съмнява, че сме го минали за толкова време, писал ми е на лични разни работи. Имаме ли трак? Знам, че през повечето време "умника" беше изключен, но може пък да си го пускал и на върха.

Пускам линк към снимките в гоглето, обществен е. Има информация за снимките в колко часа са правени.

Ако ще да вярва краси,ве-аз не съм се състезавал или доказвал на някого нещо...е,ако па толкоз се съмнява-кара ме на хижата и го връткаме пак-естествено с предварително сключен бас за някои следварителни облаги Alcohol
трак има само на "проблемния"път-нали това беше идеята на цялото ходене-другото беше бонус
Сря Юни 10, 2015 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
Реалните времена на прехода



Хижа Горни Лом и хижа Миджур едно и също ли са?
Сря Юни 10, 2015 1:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Хижа Горни Лом и хижа Миджур едно и също ли са?

Не. Хижа Миджур е също вилата на Милчо и Пепа. Хижа Горни Лом мисля наричат една постройка в края на асфалта (за това не съм 100% обаче, нека ако някой е по-вчас да ме коригира).
Сря Юни 10, 2015 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Планинец написа:
Хижа Горни Лом и хижа Миджур едно и също ли са?

Не. Хижа Миджур е също вилата на Милчо и Пепа. Хижа Горни Лом мисля наричат една постройка в края на асфалта (за това не съм 100% обаче, нека ако някой е по-вчас да ме коригира).

аз пък мислех че са едно и също... Shocked
Сря Юни 10, 2015 4:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Код:
На 7км от Горни Лом, от които първите 2 са асфалтирани, е разположена хижа „Горни Лом“ (840м). Сградата е бивша гранична застава. В момента действащата хижа е „Миджур“, разположена малко по-нагоре.

Ако се вярва на ето това: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%B4%D0%B6%D1%83%D1%80
Сря Юни 10, 2015 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Хижарката, г-жа Пепа и тя така каза, че хижа Горски лом са наричали бившата застава, но не била стопанисвана.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Сря Юни 10, 2015 4:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво е да се знае, че х. Миджур (бившата застава) и хижата на Милчо и Пепа, са две различни неща. Хижата на Милчо и Пепа, по стечение на обстоятелствата, почти се води за х. Миджур, а бившата застава, почти не се поддържа, (жалко) като ключ от нея има един човек от с.Горни Лом като при нужда може да дойде и да отвори.... за контакти може да се попита ТД "Белоградчишки скали", но условията в нея са ужасни... така , че по-добре при Милчо и Пепа.... стига да има места. Но може и на палатка, на поляната винаги има място
Сря Юни 10, 2015 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
krasy написа:
Хубаво е да се знае, че х. Миджур (бившата застава) и хижата на Милчо и Пепа, са две различни неща. Хижата на Милчо и Пепа, по стечение на обстоятелствата, почти се води за х. Миджур

Това противоречи с написаното по-горе, думите на хижарката и написаното в уикипедия, уикимапия , а и в съчетание с "почти", почти не звучи убедително. От къде я имаш тази информация? То е ясно, че има някои условности, че вилата на Милчо и Пепа е частна и че ако питаш в БТС вероятно ще ти кажат, че такава "хижа" няма, и че бившата застава "официално" нама как да е била хижа Миджур, защото е била застава.
Чет Юни 11, 2015 5:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Въпросната застава в района (която и от двете коментирани постройки да е била) е била известна като Реплянска застава, макар че едноименното село е доста по-далече от там, отколкото Горни Лом. Съществувала е съвсем за кратко като застава - от построяването й (вероятно в края на 40-те) до средата на 50-те (според различни източници: до 1953 г. или до 1960 г.). В по-късни времена там застава не е имало, а съседните са били към с. Стакевци и с. Мартиново (по пощенски адреси са се водели към тези села, а не са били разположени в тях).
Чет Юни 11, 2015 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov