ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Неточности в BGMountains по трасето К-Е/Е3
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Неточности в BGMountains по трасето К-Е/Е3
Автор Съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение Отговорете с цитат
Състоянието на тази подсичаща пътя пътека е добро.
Дори и в тъмното, на челници минахме по Великден по нея без проблеми.

Същото е и след превала на Ришкия, по пряката под асфалта към Крумовия мост.
Там само при излизането към асфалта за Петоструйната чешма, е по-мочурливо, но се минава.
Пон Май 04, 2015 6:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
иво, има ли начин да се изразиш по-другояче
съвсем човешки питам и не цитирам както виждаш
Cool
Пон Май 04, 2015 6:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
да, благодаря ти Cool
Пон Май 04, 2015 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Тези дни видях още няколко места, но по-важното е в края на маршрута около Поморийския проход.

Така както е дадено на картата сега, освен че се върви 5км плътно до мантинелата и някой може да те направи на ваденка, няма и вода, а нахлуването в Ловния дом си е малко или много незаконно.
По-важното е че марката не е там, а на юг през заведението, чешмата и гората.
В гората е маркирано добре.
Това е истинския и маркиран пешеходен маршрут, а в картата в момента е велосипедния.

Може да се ползва трака на Тошко като се прави ъпдейта.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=94998#94998

Важно!
Не се ходи чак до Ловния дом, а 800 метра преди него се свива надясно на юг по един черен път и се излиза на натовареното движение на асфалта където се ходи само 500-600м.
Там е чешмата и заведението.
После следва маркировката в гората.


..............................................................................................................................................................................


След Сини рид не се ходи по асфалта .
Има пряка и маркирана пътека почти до Добростанските гъби където после се губи, но по черните пътища този голям асфалтов завой се спестява.
За малко излязохме с един колега на асфалта, но после се върнахме по марките.
Маркировката където има дървета личи, но после в полето само храсти и няма камъни и няма къде да се сложи, но видях остатъци от маркировъчен стълб в посока въпросните каменни гъби.
С Хикс съм отбелязъл ориентировъчно къде видяхме маркировъчния стълб.
След гъбите откъде точно минава пътеката не мога да кажа, но трябва просто да се поддържа посоката и се излиза на маркировката и вода 53.
Веднага след вода 53 добра маркировка има северно от връх Карабаир, а не южно както е дадено.
Върви се по пътя който го има на картата.
Селото е в лявата част на снимката, но не се вижда че нямаше как да го побера.

В пътеводителя "От Ком до Емине" от 1974 г. изрично е записано: "Походниците, нощували на бивак край Горския дом, тръгват по шосето за Обзор. След 4 км път се стига до железния парапет при завоя на шосето и маркировката, откъдето се отклонява коларският път надясно за Емине."

ZCEZBPM написа:
...
По-важното е че марката не е там, а на юг през заведението, чешмата и гората.
В гората е маркирано добре.
Това е истинския и маркиран пешеходен маршрут, а в картата в момента е велосипедния.

ИСТИНСКИЯТ и МАРКИРАН маршрут Е-3 е по шосето на Поморийския проход.
На картата БГ Маунтийнс е даден ПЕШЕХОДНИЯТ маршрут, а не велосипедният.
По шосето ИМА МАРКИРОВКА - макар и рядка - отстрани по дърветата и по мантинелата:



Маркировката на юг през заведението с чешмата и от там през река Дращела, която според Тодор (Тошко) излиза на Ком-Емине малко след началото на цитирания по-горе коларски път, е правена по-късно. Червена е, но дали е от маршрута Ком-Емине - това подлежи на обсъждане.
Вече обсъдихме с Тодор (Тошко) и Виктория резултатите от тяхното разузнаване в района, очаквам и други сведения, а има и план да се отиде на място и заедно с разузнаването да се поднови и маркировката. Но това - малко по-късно.

От своето собствено преминаване на Ком-Емине си спомням следното:
След заведението с чешмата поехме по асфалтовия и по-късно земен път на изток. Имаше червена маркировка. Имаше и табели за курорт Елените - също с червена маркировка:



Ние се заблудихме от това и пропуснахме отбивката на червената маркировка наляво (на север) през гората и продължихме към Елените. Осъзнахме грешката си и се върнахме, намерихме червените марки и слязохме по тях през гората до река Дращела. След пресичането на реката обаче марките завиха НАЛЯВО (на северозапад) и излязоха отново на ШОСЕТО на Поморийския проход.
Малко след реката намерихме табела "нос Емине - 4 ч.", сочеща в посока Поморийски проход:



И още една подобна табела "нос Емине" малко преди шосето:



Да се има предвид, че видяхме и една табела "Партизанско скривалище" - СЪЩО С ЧЕРВЕНА МАРКИРОВКА:



За нанасянето на маршрут Е-3 върху картата БГ Маунтийнс - това става САМО след сигурни сведения и доказателства. Например снимки с маркировка върху тях и/или точни джипиес-тракове. А не с императивни твърдения, че маркировката не била по места, където всъщност е, или че е на места, за които не се дават доказателства, че реално съществува.

ZCEZBPM написа:
...
Маркировката където има дървета личи, но после в полето само храсти и няма камъни и няма къде да се сложи, но видях остатъци от маркировъчен стълб в посока въпросните каменни гъби.
С Хикс съм отбелязъл ориентировъчно къде видяхме маркировъчния стълб.
След гъбите откъде точно минава пътеката не мога да кажа, но трябва просто да се поддържа посоката...

Това е интересен участък от Ком-Емине, който очевидно трябва да се проучи и да се съберат повече сигурни сведения за него.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юли 17, 2015 10:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, Иво говори и за друг участък (на изток от село Сини рид), а не само за този около и след Поморийски проход, за който Тошко наскоро прави проучване на алтернативен път. Иначе, добре би било наистина да бъдат събрани повече сведения и мнения за всеки недоизяснен участък и когато бъде постигнато разумно съгласие да бъде направена заявка за промяна в картата, придружена от съответните пояснения и препратки. Личното ми мнение е че традициите са важно нещо, но понякога си заслужава и да бъдат осъвременявани. Ако си припомним каква беше интензивността на автомобилното движение в социалистическа България и я сравним с тази днес, струва ми се че определено би било за предпочитане туристическите маршрути днес да избягват доколкото е възможно асфалтовите участъци, особено тези от републиканската пътна мрежа.
Пет Юли 17, 2015 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Упражняваш се в адвокатстване ли ве Стефко? На кого?
Казвам ти че има маркировъчен стълб на милион години преди Добростанските гъби ти ми обясняваш че някой луд с боя бил мацал по-късно.
Щото аз знам и за други дето мацат *по-късно* без да знаят къде , на места които нямат общо с официалното Ком Емине.
Казвам ти къде има добра маркировка и стълбове които са по-стари от мен, а ти като си нямаш друга работа ме агитирай да вървя по шосетата.
Поморийският проход е участък който трябва да бъде променен.Това е изключително опасен участък.
Не може да се движиш 5км наврян в мантинелата покрай преминаващи на педя две от теб върволици от коли.
Не ми цитирай пътеводителя от 74г, а ми дай ксерокопие на окончателния утвърден през 55 година вариант на трасето.Smile
Тогава ще ти хвана вяра.
Знаем, ако не вярваш питай ............, пътеводителите се пишат както дойде и не може да се разчита на тях. Wink

Off Topic Ей, докато успея да цитирам и мнението вече е променено ЦЕЛИ 3 ПЪТИ! Very Happy Off Topic
Няма да отговарям. В предпоследното му съобщение в настоящата тема показах няколко негови НЕВЕРНИ твърдения, които не отговарят на истината. В последното също има такива, но считам, че няма смисъл. Вместо това казаното от Vedrin заслужава внимание.

Съгласен съм, че промяна в маршрута Ком-Емине в участъка на Поморийския проход е наложителна и трябва да се направи.
За съжаление поредната среща с началника на отдел "Хижи и маркировка" в БТС, която сестра ми планираше юни месец, не се състоя.
Следваща среща се очертава може би след средата на август месец. Дотогава трябва да уточним нашите предложения за промяна на маршрута.
Например - да се запази ли маршрута на Е-3 по асфалта на Поморийския проход за велосипедистите, или и те да обикалят през гората?

И - разбира се - няма само да говорим и пишем, че трябва промяна на маршрута. А ще го променим в действителност.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Съб Юли 18, 2015 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:

Казвам ти че има маркировъчен стълб на милион години преди Добростанските гъби ти ми обясняваш че някой луд с боя бил мацал по-късно.

Доброванските гъби Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Съб Юли 18, 2015 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
По време на своя поход през лятото на 1933 г. Павел Делирадев и Тодор Цветков са нощували в село Калгамач [1], преименувано по-късно в Доброван [2]. Селото е било заличено през 1963 г. [3], но в последно време община Поморие изглежда има намерение да го възстанови [4]. В BGMountains Доброван е нанесен като местност, която Иво по-горе е оградил с кръгче [5].

Може би би било уместно КЕ да минава през Доброван по пътища и пътеки преди и след някогашното село, които очевидно подлежат на уточняване, донейде в духа на това, което и Иво предлага вместо асфалтовата обиколка по северната дъга. Вероятно би било полезно да се обнови и маркировката в района след като бъде уточнен маршрута. Скалните гъби биха били бонус за туриста, а селото (онова, което е останало от него или тепърва би се възродило) -- възможно място за кратък или дори по-дълъг отдих. Бърз поглед на сателитните снимки в района (Bing Maps) подсказва и наличието на удобни пътища наоколо.

Между другото, една страница по-рано, Павел Делирадев споменава и мястото откъдето със спътника му са зърнали за първи път морето:



Би могло да предположим че някошните "малки и бедни" турски селца Байрамъ-аланъ, Орта-махле и Топчи-махле са съответно днешните Добра поляна, Средна махала и Топчийско. Навярно би било полезно и интересно да бъде обозначена някак точката от КЕ край Добра поляна, от която замечтаният пътник за пръв път би могъл да отправи зажаднял взор към морето [6].

[1] От Ком до Емине. Павел Делирадев, София 1934 г., стр. 126
[2] https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%8E%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B2%D1%86%D0%B0
[3] http://wikimapia.org/26056474/bg/%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD
[4] http://archive.bnt.bg/bg/news/view/89237/vyzstanovjavat_selo_dobrovan
[5] http://www.kade.si/#map=16/3058676.25/5286555.14/0
[6] http://www.kade.si/#map=16/3040379.44/5286920.77/0
Съб Юли 18, 2015 1:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, пътеката минава точно през Доброван и Доброванските гъби, през 2012 минахме точно така, следейки макар и рядката маркировка. Никой не го оспорва това. Селото тогава не беше съвсем необитаемо, имаше жена, която питахме колко ни остава до Козичино. В картата не е правилно и предполагам на следващия вариант ще го оправи който отговаря за тази част на Стара планина, проблемът е да има кой да даде достоверен трак и снимки. Това много ще улесни и хората, които биха се наели да подновят маркировката там. Между другото това няма да е лесно, защото след Сини рид са поляни.
А Доброванските гъби наистина са бонус, ние си направихме много забавна фотосесия с тях Smile

П.П. Премаркирането на Сини рид - Козичино е обсъждано на всички срещи на левурдата като един от проблемните участъци, така че рано или късно ще му дойде реда. Поради отдалечеността му, за съжаление ще е по-скоро късно Sad

П.П.П. Това за точката, от която се вижда морето също го обсъждахме на една от последните срещи, но пак за съжаление не всичко можем да осъществим Sad

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Юли 18, 2015 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
... Навярно би било полезно и интересно да бъде обозначена някак точката от КЕ край Добра поляна, от която замечтаният пътник за пръв път би могъл да отправи зажаднял взор към морето [6].
...
[6] http://www.kade.si/#map=16/3040379.44/5286920.77/0

Чудесна идея, която и на мен не ми дава мира вече трета година. Това бе един от най-вълнуващите и запомнящи се моменти от цялото ми Ком-Емине - когато изведнъж осъзнахме, че виждаме Морето! Няма да забравя как отначало не можах, не исках, не смеех да повярвам, че това наистина е Морето! Още много километри ни оставаха до него, а го виждахме така близо, като че ли на другия ден можехме да го достигнем.

За съжаление докато минавахме прокрай селата Добра поляна, Средна махала и Топчийско, времето беше облачно и не съм забелязал Морето. Може пък възвишението, от което Павел Делирадев и спътникът му са го наблюдавали навремето, да не лежи на сегашния маршрут на Ком-Емине. Ако въпросното възвишение не е далече от маркировката, може да се постави табела към него с кратка паметна бележка за видяното от Делирадев.

А ние видяхме Морето около половин час преди село Сини рид:





И на 20 минутки след село Сини рид:





А за Доброванските гъби и останките от селото - ето какво видяхме, само 2 гъби, но може да е имало и още:









____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Съб Юли 18, 2015 2:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Катуна в който спах през 2013-та беше на по-малко от 100 м. северно. Черния път, който ми показаха като маршрута на Е-3 пък беше на 30 м северно от катуна. Когато ме заведоха до гъбите се качихме на тази със стълбата от по-горния пост. На нея си поговорихме за околностите.
Гробищата на село Доброван се намираха много близо до гъбите на югозапад, но понеже вече почти се вече стъмнило не можах да ги видя. Там живеела една баба дето и върнали някаква земя и си е направила къща (може би паянтова постройка), но без ток. Там си е живеела.
В местността имало един дядка на около 70 години, чист българин, който искал да възроди селото и всички в района му викали кмета.
Това знам от моите домакини.

Морето за първи път се вижда малко преди село Рупча, а не при село Добра поляна.
Днес или утре ще се разровя за снимки и координати. За съжаление изтрих всички размазани снимки, за това нямам на гъбите. Не съм предполагал, че размазана снимка може да свърши някаква работа.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Юли 18, 2015 8:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
todor__x



Регистриран на: 15 Дек 2012
Мнения: 452

Мнение От къде се вижда вече морето? Отговорете с цитат
За твърдението на Дидоген, че е още от Рупча, не съм сигурен.
Може и да е, ама доста пъти минавам вече от там и да не забележа...

За мястото преди Добра поляна се сещам и го забелязах още при обхождането ми, преди похода.
От това място на югоизгок няма вече височини и се открива гледка към Бургаския залив с морето.

Другата подобна гледка, но вече много по-близо е на височината преди Козичино /Еркеч/.
Между тях има места от където може да се мерне, но и вятъра носи мириса му, чувства се.
Съб Юли 18, 2015 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
На чешмата западно от Рупча, близо до дървото с многото марки, при ясно време като днешното се вижда.
В далечената небето става размазано. Smile
Гунди и ЗЦ-то могат да потвърдят, ако са на кеф разбира се.
Днес изрових снимка и клипче от мястото, но от сапунерка не се вижда.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Юли 18, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Нищо, днес пуснах едни хора от Връшка чука, така, че до месец ще потвърдят.
Тошко ако има време може да се загледа.
Стига времето да е подходящо де.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Съб Юли 18, 2015 9:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
На чешмата западно от Рупча, близо до дървото с многото марки, при ясно време като днешното [морето] се вижда.
В далечената небето става размазано. Smile ...

Търсенето на първата точка от Ком-Емине, от която се вижда Морето, става все по интересно!
Ето снимка, правена малко преди село Рупча. Вижда ли се Морето на нея и къде трябва да се търси?



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пон Юли 20, 2015 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 7 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov