ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Стандартизация на спалните чували. Температури.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Стандартизация на спалните чували. Температури.
Автор Съобщение
gogo124



Регистриран на: 18 Юли 2011
Мнения: 13

Мнение Стандартизация на спалните чували. Температури. Отговорете с цитат
Здравейте,искам да попитам нещо за характеристиката на спален чувал.Както знаете всеки има таближа с комфортна преходна и рискова(екстремна) зона с градуси.Някой може ли да ми я обясни точно.Ако примерно комфортната зона е от +25 до +12 означава ли това че ако примерно е 30 градуса няма да мога да го ползвам ?И друго ако примерно комфорт е 7градуса става ли за лятото или това е главно за зимата ?Може ли някой да ми я разясни като цяло.
Питам защото гледах че някой хора дават ниска температура 4-8 градуса комфорт и казват че чувала е за лято.Затова може ли някой да ми обясни.

Поздрави,Георги.
Чет Авг 20, 2015 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
Ето тук има обяснено за чувалите Smile
http://campingrocks.bg/bg/posts/19/polezna-informatsiya-i-syveti-pri-izbor-na-spalen-chuval

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Чет Авг 20, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Не е като да не е коментирано и при нас:
- http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=34471#34471
/проследи връзките и дискусията със съответния стандарт, не общи приказки/

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Авг 20, 2015 10:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
Стандарта EN 13537 дефинира 4 температури за спалните чували. За сравнение, доколкото ми е известно, в Щатите няма наложен такъв стандарт, което дава несъмнено предимство на Европа по тази тема. Та, тези 4 температури според този стандарт са:

- горна граница - това е най-високата температура при която стандартен възрастен човек е в състояние да спи комфортно без излишно потене с отворени ципове и извадени извън чувала ръце;
- комфортна граница - комфортен сън на стандартна възрастна жена в отпусната позиция;
- долна граница - най-ниската температура при която стандартен възрастен човек счита, че може да е в състояние да спи комфортно в продължение на 8 часа в свита позиция без да се буди;
- екстремна граница - най-ниската температура при която стандартна възрастна жена би оцеляла в продължение на 6 часа без риск от хипотермия;

При покупка гледай температурите на комфортната и долната граница. В зависимост от сезона при който основно възнамеряваш да използаваш чувала купувай така, че продукта да попада в тези граници. Уважаващите себе си търговци и производители предоставят тези данни. Нещо от рода на:

EN Rating Comfort: -4.6°C | Lower Limit: -11.2°C | Extreme: -30.3°C

Т.е. такъв чувал е подходящ за температури от -5°C до -11°C, но екстремно, в краен случай, може да оцелееш и при -30°C в продължение на 6 часа. Все пак при избора на спален чувал имай предвид следното:

- говорим за "стандартен възрастен човек", но аз лично адекватно определение на този термин не съм срещал. Всеки човек е индивидуален екземпляр, той не е стандартизирано промишлено изделие. В този ред на мисли има хора, които са студенокръвни и зъзнат при най-малката промяна на температурата надолу, а има и такива на които вечно им е топло и вечно страдат от излишък на енергия. Да не говорим за възрастовия фактор - младеж на 21 години се очаква да има повече излишък на енергия отколкото, когато същият този човек стане на 52 год. Тези фактори са индивидуални и следва да ги отчетеш при покупката на спален чувал през призмата на собственото познание за себе си;
. обърни внимание на това, че стандарта прави разлика между мъж и жена. Естествено е, ако купуваш чувала за жена, да предвидиш по-добри температурни характеристики, отколкото ако ще го ползва мъж;
- много е различно усещането за топлинен комфорт когато си отпочинал добре и когато си недоспал. Също, когато си нахранен и когато си гладен като пес. Говорим за усещане, което си е субективна категория;
- когато избираш спален чувал обърни внимание на комплементарната двойка чувал-шалте. Едно е усещането ако легнеш с чувала директно на студената земя, друго е когато си си постелил едно шалтенце, а трето е когато шалтето е сериозно;
- дръж сметка на теглото на чувала, защото в крайна сметка ти ще го носиш на гръб. В тази връзка не се хвърляй на дебел и тежък спален чувал ако планираш в 85% от случаите да го използваш през лятото. Грехота е да се гърбиш с нешо, с което вечерта само ще се намяташ, че даже и често-често ще се отвиваш защото ще ти е възтопло;
- дръж сметка за това, че нашите планини са влажни (особенно Рила, Водната планина). Т.е. ако си търсиш чувал за бивакуване в нашите планини по-добре избери такъв с пълнеж от синтетични влакна, отколкото такъв с пух. Пуха топли, лек е, запазва свойствата си при правилно складиране далеч по-дълго от синтетичните влакна, ама като поеме влага става тежък и топлоизолационните му свойства буквално изчезват. Да не говорим, че съхне с дни. За разлика от синтетиката, която влагата не я плаши;
- и накрая - като видиш, че разполагаш с чувал комфот +7°C, а там където ще нощуваш температурата се очаква да падне до 0°C, вместо да сменяш чувала по-добре си вземи едно клинче и полар, които да облечеш преди да се напъхаш в торбата.

Та такива ми ти работи за спалните чували.

Иначе директно на твоите въпроси - ако чувала е комфот +7°C и спиш в района на вр. Ботев през август тази година, когато нощната температура пада до +10°C, това значи, че ще ти е екстра, че даже може да ти се наложи ципа малко да го свалиш ако си млад, пращиш от енергия и си се нахранил добре. Ако обаче със същия чувал ти се налага да спиш отново на вр. Ботев през октомври, когато нощната температура е например +1°C, то може да ти се наложи през определен интервал от нощта да се посвиеш в чувала в ембрионална поза за да съхраниш температурата си. Или да се пооблечеш по-дебело преди лягане.
Чет Авг 20, 2015 10:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogo124



Регистриран на: 18 Юли 2011
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за страхотните отговори.Имам още един въпрос на даден чувал с температурна таблица като тази:

Това означава че чувала ще се ползва нормално до около 10 градуса нали така? Също долната граница е +8 нали така?

И друго ако примерно чувал е комфорт +7градуса няма да мога да го ползвам в +20 градуса защото ще надвиша горната граница и ще ми е горещо нали така?

Поздрави,Георги!
Пет Авг 21, 2015 2:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
gogo124 написа:
Това означава че чувала ще се ползва нормално до около 10 градуса нали така? Също долната граница е +8 нали така?

Да, за чувала, който си снимал, е така.

gogo124 написа:
И друго ако примерно чувал е комфорт +7градуса няма да мога да го ползвам в +20 градуса защото ще надвиша горната граница и ще ми е горещо нали така?

Комфортната зона е между горната граница и комфортната граница. Та, ако чувала е комфорт +7°C (т.е. това е комфортната граница), но горната граница е +25°C, тогава при +20°C ще спиш комфортно без излишно потене с отворени ципове и извадени извън чувала ръце. Но ако горната граница е +15°C, тогава при +20°C ще се потиш даже да си отворил циповете и да си си извадил ръцете.

Това е според стандарта и сухата теория. Но при всеки човек усещането за топлинен комфорт е индивидуално. Затова - пробвай. Отделно обърни внимание на шалтето. И бъди готов да реагираш според условията - като ти е студено да се пооблечеш, като ти е топло - да се посъблечеш.
Пет Авг 21, 2015 9:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogo124



Регистриран на: 18 Юли 2011
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Супер вече ми се изясни всичко.А ако даден чувал пише +7комфорт и -2 екстиим, тогава как да разбера горна граница примерно?

Поздрави,Гого!
Пет Авг 21, 2015 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Виждам че тази горна граница много те тормози, а тя е най-маловажната в случая. Като е много топло просто не влизаш в чувала, а се завиваш с него като с одеало. Ако ти е жега, ръцете и краката са отвити, през нощта ако захладнее ги прибираш отдолу и така.
Моя чувал е +7 комфорт и наистина си е чисто летен чувал за планината, случвало се е при лошо време над 2000 метра да мръзна дори лятото. Също така обаче съм спала с него в сняг, вярно навлечена с дрехи, ама оцелях. Та не мисли за това колко ще ти е топло, а дали ще ти е студено. Защото от топло и мръсно в планината никой не е умрял, ама от студ много хора.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Авг 21, 2015 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogo124



Регистриран на: 18 Юли 2011
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Разбрано.Благодаря че отговорихте на всичките ми макар и глупави въпроси.

Поздрави!
Пет Авг 21, 2015 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
има и още нещо: единият ми чувал е Диадем с екстрем -42. При -20 в хладилник съм се събуждал потен в него, същевременно когато бях болен с температура и треска при +15 си спях в него без да изпитвам жега и ми беше твърде добре... Освен това жени и мъже имат тотално различно усещане за комфорт и екстрем, даже някои производители пишат и скали за съответния пол. Когато пък влажността на въздуха е над определена мяра, а в българските планини над 2000м почти винаги е надхвърлена, има значение и дали е първа или втора нощ в чувала. Личното ми мнение е тез граници да си ги заврат някъде тия дето са ги измислили изобщо да не им вярваш, пълен цирк са.
Съб Авг 22, 2015 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov