ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
с.Осиково - вр.Модър

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
с.Осиково - вр.Модър
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение с.Осиково - вр.Модър Отговорете с цитат
Направихме еднодневна разходка до вр.Модър. За изходен пункт избрахме с.Осиково. Бях чел, че за първи път селото е получило асфалтов път през 2011г. с личното съдействие на бат Бойко. Исках да видя това село и не очаквах, че пътя започва чак почти до Михалково. Синята маркировка в картата на БГ маунтайнс не минава от там. На отиване минахме по трака на GPS. Първо съвпадаше с маркировката, но в един момент тя тръгна нагоре, а трака продължи по пътеката направо. Ние по трака. Наистина по едно време видяхме една силно ръждясала табелка, но никакви други следи от маркировка. Може пък едно време да е минавала от там. Пътеката общо взето си личи и само на няколко места е трудно проходима заради паднали дървета. Накрая излиза в един изоставен разсадник на борчета и не може да се следва, а трябва да се заобиколи. Стигнахме до някаква изоставена постройка, съединихме се с път и съответно със синята маркировка. Съвсем наблизо е Бейбунар. От там тръгнахме по червената маркировка за х.Персенк. Когато видях , че сме съвсем близо до х.Модър /изгоряла - пише в картата/ решихме да погледнем какво е останало - нищо не е останало - купчина камъни, тухли и бетон.
Стигнахме до подножието на вр.Модър. Според горецитираната карта има един трак "без пътека" - абсолютно непроходимо е там където е показан. Синята маркировка, която е показана на същото място също я няма. Има няколко парцалчета по дърветата. Дърветата в района са много особени - имат дълги сухи клони още на много малка височина. Това прави минаването между тях направо невъзможно.
Продължихме още малко по пътеката за х.Персенк. От преди си спомняхме за табелка сочеща върха. От нея нагоре има маркировка, но тя е само зелени ивици по дърветата и камъните - няма бяло и едва едва се вижда. Пътека няма. Трябва да се следва маркировката от дърво на дърво. За час и нещо стигнахме върха преодолявайки 200 метра денивелация. Там някой е редил камъни или е имало постройка... не е ясно. Намерихме евангелие. Гледки от върха няма - дърветата са високи.
По обратния път решихме да вървим по маркировката - тя е доста нарядко. Вървяхме по пътя и явно накрая пак пропуснахме отклонението и продължихме по пътя докато навлязохме в ягодовите плантации над селото. Понеже няма дървета е изключително огледно към Селча, Фотиново, Баташки снежник, а зад тях цяла Рила. Като се наближи Осиково се вижда и яз.Въча. Невероятно място за снимки, който проявява интерес и има техника. Много наблизо е скалния масив на връх Голец. От любуване сме пропуснали да го снимаме, но скоро ще го качваме Smile

Малко снимки
Нед Юни 02, 2013 8:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво!
Другият път на Голица да се качите. Wink Той е обзорен, поне на юг, а може би и в други посоки. Като се слезе по червената маркировка на първия черен път в посока Митницата има малка дървена табела надясно (запад) по пътя, на която пише "Голица". То и от северната страна има пътека на топографската карта, която се отделя от червената маркировка малко след развалините на х. Модър (някъде около рекичката), ама един дявол знае, дали още я има тази пътека, както много други... Горе на Голица има паметник на загиналите в Балканската война. Мисля си някой ден да се разходя натам за два дена с тази цел.
Вто Юни 04, 2013 9:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
И ние сме го планували качването на Голица. Не знам дали от Осиково, но ще го измислим. Според един местен нощем се вижда Пловдив от Голица.
Сря Юни 05, 2013 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
promis



Регистриран на: 06 Яну 2013
Мнения: 105
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
И ние го качихме този връх на 30 окт. 2011 г. само че тръгнахме от Лилково и го "атакувахме" без пътека по северния склон. На самата кота няма гледка, но малко в страни се открива ето това:





После се спуснахме по същия този затревен улей, беше доста стръмно.





След това заобиколихме от юг и после на изток до черния път, който води в Лилково.
Вто Сеп 24, 2013 11:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хубави снимки! Тези скали на Модър съм ги снимал миналото лято от една полянка на слизане към Митницата. Към Персенк нямате ли някоя снимка?
На голямата поляна, която се вижда долу не се ли намират Модърската пещера и останките от чифлика на Ахмед ага тамръшлията?
Сря Сеп 25, 2013 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
promis



Регистриран на: 06 Яну 2013
Мнения: 105
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
До поляната не слезнахме, обаче трябва да отидем, щом има пещера и останки. Има още доста за обикаляне в района Smile Към Персенк май нямам снимки, или не съм ги качил във фейсбука, че там не виждам да има. Когато бяхме там преди 2 години имаше сняг на места, като долу северно от върха видяхме ясни следи от мечка в снега Smile
Сря Сеп 25, 2013 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Хубава тема ама... Отговорете с цитат
Хубава тема ама без нито една снимка .Язък......

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Авг 20, 2015 10:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Изгорялата хижа Модър Отговорете с цитат
Снимки на изгорялата след пиянски запой хижа Модър :







Местността "Бей Бунар" :



Хубаво би било да си я има тази хижичка . Мястото и е много точно преценено .
Ако имах машина на времето бих се върнал за да изкарам една активна почивчица там. Laughing

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Съб Авг 22, 2015 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Снимка на хижа Модър преди да блесне..... Отговорете с цитат
Ако някой от по старите и мъдри членове на форума има сканирана снимка на хижата , моля ще ми е интересно да я видя .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Съб Авг 22, 2015 7:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
@donzezi И аз това си помислих,като видях първата снимка с мястото на хижата.Чудно!
Жалко ,че са я затрили пияндурите!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Съб Авг 22, 2015 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Снимка на хижа Модър преди да блесне..... Отговорете с цитат
donzezi написа:
Ако някой от по старите и мъдри членове на форума има сканирана снимка на хижата , моля ще ми е интересно да я видя .

Снимка на хижа Модър има в книгата "Върховръх", Иван Ал. Панайотов, Малка туристическа библиотека, Медицина и физкултура, София, 1974 г., стр. 40, любезно съхранена и сканирана в градската библиотека на Ню Йорк:



Хижата е описана така: "Хижа Модър е малка, но кокетна каменно-дървена постройка на два етажа. Бившият горски пункт през 1969 г. бе основно преустроен и обзаведен от перущенските туристи в хубава хижа. Намира се на 1850 м н.в. и може да приюти 40 души на легло в общи спални. Водоснабдена е, но не е електрифицирана. Столовата ѝ (в приземието) може да побере едва 15-20 души. Има лятна столова, но тя е една временна примитивна барака, оградена отвред с гъсти борови гори. Разположена е на югоизток от вр. Маркова чука, който се издига непосредствено над нея (10 мин)."

Из мрежата се споменава, че хижата е изгоряла през 1988 г., но не открих подробности за обстоятелствата, при които това се е случило.

Би било хубаво наистина хижата да бъде възстановена или поне да бъде направен малък заслон в този район.
Съб Авг 22, 2015 9:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм "спала" в тази хижа. Пак имаше пияна компания. Вторият етаж беше на гредоред и дъски и все едно, че си в средата на шумната компания.
Знам, че имах два-три диапозитива от хижата, но за съжаление всичките ми диапозитиви заминаха безвъзвратно - останаха в друго жилище, което беше продадено.
Нед Авг 23, 2015 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov