ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяване на хижа Белмекен
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Възстановяване на хижа Белмекен
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Възстановяване на хижа Белмекен Отговорете с цитат
Ще започна темата с два цитата:

Български турист, от далечния юни 1926-а година: написа:
...на 19, 20 и 21 юни много туристически групи са се изкачили на Мусала, след като са пренощували в малката хижа под върха (бел. моя - клековата). Участвал в една от тия групи г. Бениамин Араф, от благодарност за подслона, който е намерил в хижата под Мусала, е подарил 2000 лева на Самоковския клон за усилване на фонда "Постройка хижа под Мусала". Хвала му! Постройката на голямата масивна хижа ще започне през това лято.


Български турист, от далечния януари 1933-а година: написа:
...Една отдавна лелеяна мечта на софийските и южнобългарските туристи се сбъдва: хижата под Белмекен кацна тая есен край езерото в една от най-хубавите гънки на Източна Рила. Благодарение на крупното дарение на един родолюбив българин (бел. моя Константин Панайодов) и самоотверженото усърдие на нашите другари от костенецкия клон на Съюза, благоприятствано от извънредно хубавото време тая есен, хижата можа да се изгради и покрие още тази година. Отвън тя енапълно готова; остава напролет да се поставят врати, прозорци и дюшеме и да се измаже и уреди отвътре, та да срещне в китна премяна гости от цяла България...


През 1997 старата хижа Белмекен изгоря. Оцеля единствено каменната зидария. Досега, след 18 години, другарите от Костенецкото дружество успяха да възстановят само покрива, но така и не се "разбраха" за дограмата. Да припомня - дядовците ни съградиха хижата за една есен!

Дограмата - 5 прозореца - струва около 700 лева. Апелът на Божо, към който се включвам и аз е, тук във форума да съберем средствата. С тях ще поръчаме изработката на нова дограма и собственоръчно ще я монтираме. Дай боже - преди идващата зима.

Поздрави ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Чет Сеп 03, 2015 9:49 am; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Сеп 02, 2015 11:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Влизам с 35 лв., ако се питате защо точно толкова? Ами защото 20 души по толкова е цената (5%, 'ко толкоз?). Не е много, нали?
Айде мога да дам и още 5 лв. за термо стъкло.
Едва ли ще дойда на монтажа, но не е изключено. Имам вертикални и хоризонтални нивелири. Даже май имам и един диагонален.
Данни за превода на лични. Smile

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Сеп 02, 2015 11:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
И аз давам толкоз. Ако монтажа е около 22.09 и аз мога да дойда. Хем не съм ходил хем да помогнем. Дидо кажи къде и пращам
Чет Сеп 03, 2015 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на Дидо за темата, и на вече заявилите желание да се включат. Как ще събираме парите, не е ясно, най - добре е по банков път, Дидо ? Не е лошо до края на септември да сме готови с поръчката, аз мога да дам 100 лв. за каузата.
Чет Сеп 03, 2015 6:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Любимо местенце ми е! И аз ще помогна.
Чет Сеп 03, 2015 8:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ийзи пей земат левче на 50 лв.Най лесно е.Не се чака.Не попълваш нищо!Само трябват данните на Дидо.Smileегн и телефонен номер

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Чет Сеп 03, 2015 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
rain написа:
ийзи пей земат левче на 50 лв.Най лесно е.Не се чака.Не попълваш нищо!Само трябват данните на Дидо.Smileегн и телефонен номер


Да. Що да храним и банката. Доверието го има Very Happy
Чет Сеп 03, 2015 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Божо, бидейки подбудителя на това дело, надявам се ще организира събирането на парите. Досега той е намерил 4-5 оферти на дограмаджии от Костенецко и региона, та парите трябва да отидат при него.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Сеп 03, 2015 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Разбира се, че не съм против и с радост ще се заема. Аз обаче от понеделник до петък съм в Ботевград, а събота и неделя също не се задържам много в София. Имам сметка в Уникредит булбанк, но банката взима по 3 лева на внасяне, което си е живо обирджийство, но е факт, проверих го преди малко.
Досега с изипей не съм се занимавал, не съм обаче против, ако смятате че така ще е по-удобно. Сега прегледах и видях, че има и в Ботевград няколко офиса. Там мога да получа парите, за мен ще е удобно.
Тези , които се интересуват могат да ми звъннат, да им кажа и ЕГН-то.

Божидар Василев Иванов
телефон: 0886 580192
e-mail: ivanov_bv@mail.bg

По изипей се изпращат пари срещу трите имена, телефон и ЕГН на получателя, така както е написала rain по-горе. Няма нужда да се указва името на офиса.

Exclamation Забравих да напиша нещо много важно, кое не бях и проверил предварително. Изипей, не уведомяват получателя, че има извършен превод за него. Въпреки, че мога лично всеки ден да проверявам за преводи, моля тези които го правят, да ми пишат на лс, на мейла или по тел. че такъв превод е извършен. Exclamation
Чет Сеп 03, 2015 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първи постъпления в касичката:

Стефан Линков - 50лв (не е от форума)
iozkan - 100лв
Танас Магаранов - 50лв (не е от форума)


'Айде, 'аирлия да е!Very Happy
Пет Сеп 04, 2015 7:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iliyadd



Регистриран на: 12 Яну 2010
Мнения: 35

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Аз също се занимавам с дограма. Бих могъл и пари да дам, но ако не стигне за някаква част, бих могъл да я изработя за моя сметка. От Пазарджик съм и не е проблем да я докарам до Костенец, единствено с качването не знам как мога да помогна. На гръб ще е трудно. Дидо ако искаш прати ми на лични някакви размери и мога да ти кажа какво мога да изработя и да го докарам.
Пон Сеп 07, 2015 3:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хм, аз бих попитал първо няколко неща. Последно бях на хижата зимните месеци (не помня точно), но много лошо впечатление ми направи разхвърляние и зарязан отвън дървен материал. Беше зима, обяснимо никой не ремонтираше, но наоколо беше разорано като строителна площадка, а дъските гниеха разхвърляни. Какъв по-точно е случая там? И ако наистна разходите по ремонта (поставянето на дограмата) са толкова символична сума, защо отдавна не са поети от хората, които стопанисват хижата - това би следвало да е много бързо възвращаема инвестиция?
Пон Сеп 07, 2015 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Хм, аз бих попитал първо няколко неща. Последно бях на хижата зимните месеци (не помня точно), но много лошо впечатление ми направи разхвърляние и зарязан отвън дървен материал. Беше зима, обяснимо никой не ремонтираше, но наоколо беше разорано като строителна площадка, а дъските гниеха разхвърляни. Какъв по-точно е случая там? И ако наистна разходите по ремонта (поставянето на дограмата) са толкова символична сума, защо отдавна не са поети от хората, които стопанисват хижата - това би следвало да е много бързо възвращаема инвестиция?

Да, точно така беше и миналата зима и по-миналата, когато преди повече от 2 години ТД Равни чал - Костенец, започна прословутия ремонт по възстановяването на изгорялата преди 18 години източна част от сградата. За тези повече от две години беше довършен и иззидан наново, в интерес на истината добре, полуразрушеният каменен зид на източната част от сградата. Миналата есен покрива беше започнат и зарязан през зимата с гредите, без изобщо да бъде покрит, безхаберие и нехайност. Едва през август месец тази година, покрива беше довършен. Туристическото дружество нехае, и се стреми да отлага постоянно ремонта, вероятно и напълно целенасочено се усвояват и харчат средства за това.
Работещата част от хижата си има добър стопанин-хижар, но той не е в състояние да се справи сам със набирането на средства за довършването, или поне на затварянето на източната част от хижата, преди да дойде поредната зима.
И понеже аз съм от хората, които не искат да гледат и да търпят такова безобразие и крадливост, сме решили да помогнем, с най-належащото, а именно да се купи, и постави дограма, с която да се предотврати поредното напълване на старата хижа с двуметрови преспи през зимата. Тези преспи доведоха до там, че влагата през стените на старата хижа, вече проникна и в трапезарията на новата част. Случаят е точно такъв, какъвто го описвам, за едно туристическо дружество, което не си върши работата, но за сметка на това протака нещата, защото има полза от това.
А колкото до хижарят Радев, то той е направил много за хижата. Тези от вас, които преди 2008 година са посещавали хижа Белмекен, веднага биха ме подкрепили. Толкова за това, дано помогнем, мисля че има хора които ще ни подкрепят. Благодаря на всички!
Пон Сеп 07, 2015 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Слизах през юли до хижата. Малката стопанка докато бавеше бебчето ми направи кафе.

В недовършената част имаше подпрени ритловици, а на пода голямо количество нови дъски. Всичко беше подредено.
Имаше вече нов ламаринен покрив, а висока стълба показваше, че нещо се работи и в момента.

Хижаря с кучето ги срещнах по пътеката над клека. Носеше водоструйка и каза, че ще перат одеялата.
Поговорихме, даде ми разни съвети.

В хижата и наоколо всичко изглеждаше добре, с изключение на остатъците от знамето на пилона и надпис с черен маркер
на входната врата на хижата: „Мачило, не кради, че……“

Вие събирате, а друг краде ли? Rolling Eyes

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Сеп 07, 2015 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
Божо и от мен 20 кинта.Харесва ми много и хижата ,и хижаря.Дано успея да ида и в топлото.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Пон Сеп 07, 2015 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov