ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на гети.
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на гети.
Автор Съобщение
skakalec



Регистриран на: 06 Юли 2009
Мнения: 37

Мнение Избор на гети. Отговорете с цитат
Да поговорим за гетите... разбира се, че не за племената Laughing !
Нека всеки , който има опит по тази част, си даде мнението по-долу.
Значи, преди да тръгне човек да си купува гети, какво трябва да гледа? Разбира се , освен цените. Гетите са зимни и летни. Повечето информация, която имам за летните е, че спарват крака. Вярно ли е? Летните са и по-ниски от зимните. Зимните трябва задължително да не пропускат сняг и вода. Но тук вече има няколко разновидности - има такива, които са със лента отдолу, която пък от своя страна може да се сменява(например на Ташев е така) или е зашита от едната страна. Има и такива, които са с тел, но тази тел няма ли да пререже или да увреди в някаква степен подметката? И може ли да се заменя с лента телта и обратното? Идва момента , в който пипаме и питаме за плата - всички знаем, че гортекс-а е най-добрия избор за момента, но никой не дава обяснение и за другите видове плат, тъй като производителите уверяват,че техните гети са най-добри, нищо че не са от гортекс. Има такива от кордура, от кевлар и др. Какво представлява кевлара? Друг съществен въпрос - марката.... Ясно е, че най-добра няма, тъй като всеки човек си има избор и предпочитания, (да не забравяме и предразсъдъците....). Например наскоро ми попаднаха гетите на C.A.M.P.( с тел отдолу), но намерих и на Hillman. Интересното е , че едните са доста известни в производството на тур.екипировка, а другите в ловната екипировка. Разлика? Мисля, че за един ловец също е от значение да не му влиза сняг и да му е комфортно както и на туриста. Защо тогава да не си купи човек гети от производител на ловна екипировка(право на личен избор)? И накрая - не може ли човек сам да си ушие? Понякога импровизацията е доста оригинална, нали?
Моля, споделете вашия опит или мнения за избора, употребата, издръжливостта и необходимостта от носенето на гети през лятото и зимата. (тъй като има вече инфо за спални чували, постелки, палатки, обувки и т.н. - нека да има и инфо за гети, пък и за всички полезни и необходими неща за планината - да направим една добра библиотека...)
Благодаря ви!
Пон Авг 17, 2009 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Гети Ferrino за 17лв бяха тогава. Намсиколко години ми служат вярно зиме и лете Wink Наистина малко спарват през лятото, но пък в такъв сезон ги нося само в дъжд или роса. Мисля, че са кордура иначе.

Колкото до кевлара - аз лично го ползвам, за да го паля Laughing
Пон Авг 17, 2009 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:


Колкото до кевлара - аз лично го ползвам, за да го паля Laughing


А, ти пък. Защо го палиш?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 17, 2009 1:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Чат-пат се занимавам с въртене на огън. Та фитилите ми са от кевлар. То не е чист кевлар май, а някаква смеска, но така се води Wink
http://onfire-bg.com/shop/files/200/picresized_th_phoenix.jpg
Пон Авг 17, 2009 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Виж ти какви приложения! Surprised Това не е ли същия материал, от който правят мембраните на качествените баси?

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 18, 2009 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Виж ти какви приложения! Surprised Това не е ли същия материал, от който правят мембраните на качествените баси?


какво ли не правят от кевлар. Даже май някакви облицовки за ауспуси, бронежилетки и всякакви други неща. Много е здраво нещото. Ръкавиците ми за колелото също имат слой кевлар.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B5%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D1%80
Вто Авг 18, 2009 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, кевлара не е за мембрани, той дава механична якост. Трудно се къса.

Гортекса сам по себе си прилича на много нежна гума и няма никаква механична якост. Затова се слага основна материя, която е механично здрава - кордура в случая, или кевлар (не съм сигурен за гети с кевлар).

Аз лично не нося гети през лятото, дразнещо ми иде. Мокрия панталон съхне след 20 минути на слънце, преживявам го ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Авг 18, 2009 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Има някакви ловджийски с кевлар:
http://www.hillmanusa.com/bg-p-EVO-A-gaiters.html

ама доколкото разбирам става дума само за каишката под обувката, не за цялата гета Rolling Eyes
Вто Авг 18, 2009 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
Използвам зимни гети на Мамут, Кордура без gore-tex. Гетите са двойни, от вън кордура от вътре водоустойчив плат. Закопчаването е доста здраво с катерама под обувката, каишката е от износоустойчива материя, от зад са с ластик, горе се стягат с връзка със стопер. Две зими ги използвам, ритъл съм се с котките в гетите не един път за сега няма скъсване, влачил съм ги по скали пак нищо. Лятото гети ненося. Дето вика Дидо панталона предпазва ( ако е дълъг)

това е модела за който говоря



Относно Gore-tex материята. По това, което изчетох по нета е че представлява много ситна мрежа, която има по-голяма плътност от капката вода и по този начин не пропуска. Кевлара Дидо го обясни. Силно устойчив на механични сили триене удър и.тн

http://www.gore-tex.com/remote/Satellite/content/how-does-it-work
http://www.gore-tex.com/remote/Satellite/content/how-does-it-work-waterproof
http://www.gore-tex.com/remote/Satellite/content/how-does-it-work-breathable

тук е описано, има и анимация.
Вто Авг 18, 2009 4:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Завчера си прах гетите, след омазването с кравешки лайна на Дюза. Трябва да ти кажа че не са се изпрали добре... Представи си ако не бях с тях. Mr. Green

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 18, 2009 4:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Завчера си прах гетите, след омазването с кравешки лайна на Дюза. Трябва да ти кажа че не са се изпрали добре... Представи си ако не бях с тях. Mr. Green



Ако беше без гети щеше ли да трамбоваш в лайната Mr. Green
Вто Авг 18, 2009 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Бе щях, с отвращение. Нали съм тръгнал да стигна.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Авг 18, 2009 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
redex



Регистриран на: 18 Дек 2007
Мнения: 389
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Бе щях, с отвращение. Нали съм тръгнал да стигна.



Така де ама дали цената не е висока Wink

Но всеки си предценява сам за гетите. Аз лично лятото немога да търпя запарват ми. Дето викаш и лайна ще се газят ако трябва.
Вто Авг 18, 2009 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrudjan4e



Регистриран на: 24 Авг 2007
Мнения: 365
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз така. Само зимата слагам и то от тънките "летни", един модел на МИЛО дето ми идва таман Smile.

_________________
Който пие бира не умира!
Вто Авг 18, 2009 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Jonnie_Walker



Регистриран на: 21 Май 2008
Мнения: 94

Мнение Гети Отговорете с цитат
http://www.eshop-gorgona.com/catalog/product_info.php?cPath=32_111&products_id=1650

В момента съм приготвил доста солидна сумичка за пазаруване на зимна екипировка. Та разглеждам ли, разглеждам ли. Дайте мнение за тези гети. Пише, че имат трислойна Gore-Tex мембрана и кордура, би трябвало да не пропускат. Дайте някакво мнение по въпроса? Smile Ще съм благодарен! Smile Предполагам, че ще стават и за през лятото?

_________________
Take the first step and keep walking
Съб Сеп 05, 2009 1:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov