ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристически пътеводител+карта на Централна Стара планина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Туристически пътеводител+карта на Централна Стара планина
Автор Съобщение
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
Е сега и времето на хартиените книги отминава...Освен някой пенсионер на който му е трудно да се научи да работи с компютър,то не виждам за кому другиго ще е полезна.
.................................
Почти всеки път преди да тръгна на непознато място се посъветвам с чичо Гугъл и ми е достатъчно.Повечето хора имат съвременни телефони,много и гпс-и....


Изобщо не съм съгласен!
Първо - нелепо е да се твърди, че времето на хартиените книги отминава - Да, сега има удобни варианти - електронни четци и прочие, но книги винаги ще има... Напоследък влизал ли си в книжарница?!?!?

И второ - и аз разглеждам в интернет преди да тръгна в планината, но основното, което мога да науча от там е някоя полезна информация относно условия, приблизително време (изпитано от човек, а не даденото по карта) и други допълнителни дребни уточнения по избрания от мен маршрут! Винаги, винаги, винаги, какъвто и GPS да има човек, какъвто и телефон, и всякаквите му там други "модерни" джаджи да помъкне със себе си, ще има нужда и от една най-обикновена карта, а придружена с един хубав пътеводител, написан от първа ръка, това е незаменимо!

И до този момент, като планирам да тръгна някъде в планината, първо си избирам маршрута по карта - не вземам готови данни за GPS - най-малкото е, защото всеки човек има индивидуални качества и ако човекът, дал трака на маршрута, иска и може да направи еди какъв си преход, следващият позовал се на този трак, може да няма същите възможности, което в планината, може да му коства и живота!


Винаги карта и компасче на първо място, а после, за удобство - и GPS, и GSM, и електронна книга да си четеш в палатката, пък ако искаш и телевизора си вземи да си гледаш Емо Чолаков! Very Happy

_________________
http://facebook.com/tskostov
http://cvetoslavkostov1.wix.com/tskostov
http://sdstudio.ovo.bg
Нед Яну 05, 2014 1:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
.....

Не си прав, с изкривени доводи от твоя гледна точка, а не обективни. И да попитам - готвач ли си по професия?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Яну 05, 2014 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
готвач ли си по професия?

Прост чобанин съм.Пиша трудно и лятоска живея на къра сред офцети...

Цитат:
Напоследък влизал ли си в книжарница?!?!?

Кво да диря там!?В областите които ме интересуват интелектуалното ниво на новите български книги е по-ниско от моето ниво.Което е срамно,но факт..Западна и руска литература в България качествена и съвременна(а не залежала стока на нещо пуснато преди 10години,пожълтяло от седене по рафтовете)се намира трудно.От руската ме интересуват основно инженерна литература на Солон-пресс.Една от книгите им е на въпросния украинец със сериозно мое подпомагане като инфо.Пазарувам си я чуждоезичната литература през интернет.Една по-свястна книжарница за чужда литература имаше в СФ на бул.Мадрид и тя отдавна замина по дяволите...Напоследък и западната и тя издъхва под напора на интернет.Просто ме интересуват неща в които информацията се ъпдейтва ежедневно и след няколко месеца-година е вече неактуална...Един приятел скоро се похвали че е издал книга на английски.Българин,професор по микология.Живее в Щатите,книгата на английски.Цената и тя и е "английска"-хубава,илюстрирана добре тухла,дето ще ми легне 200лв. с транспорта до БГ.Да си сложа ръка на сърцето-като ми дотрябва въпросния професор за инфо-го имам на скайпа и го питам...Сиромах човек-жив дявол...200лв. са си 200лв.Както виждаш бая фактори се месят в това вероятноста книгата да няма успех да е сериозна...

Между другото понеже така и не успяхте да оборите аргументите ми в предишния пост ми се нахвърлихте за картата.За картата-НЕ споря!Споря за самия пътеводител.Преимуществото на това че не пише за Янко,Ястребино,Димитър Благоев и чавдарци е несеериозен довод.
Най-уважаваните от мене книги са тлъстите руски енциклопедии от времето на Брежнев.Там като почнеш да четеш имената на редколегията и ти се завие свят-стотици души(друг е въпроса че половината от тях не са вършили нищо ама тва отделен въпрос).Там просто контрола е бил такъв че не е могло да се пусне някакъв непроверен факт,съмнителна информация,без да е проверена поне от 5източника за достоверност и т.н.Във всички тия книги пише за великите постижения на КПСС под мъдрото ръководство на великия вожд и учител....Само че ние сме големи люде и мисля че без особени трудности можем да отсяваме зърното от плявата...Никога полит-пропагандата не ми е пречела в техническата литература.Като изключим историческита трудове(и то основно за Втората Световна) в останалите изкривявания от соца няма как да има.Кво изкривяване във фактологията може да даде Брежнев на един научен труд по химия?Най-много да излъже че СССР е произвело 100тона повече сярна киселина...голям праз-кво ми пука!?Или в туристическата литература?Да не би да преместят върха?Ако има грешки те са поради неточност на методиките тогава.Най-много някое име да е било различно...Ама то пък и върховете не са улици и масова мания да се кръщават върхове и местности на соц-величия нямаше...Повечето места са си с имената от турско още...
За съжаление в много области на познанието обаче като техниката информацията от 70те е свръх-остаряла и неприложима...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/

Последната промяна е направена от Balkandjiq на Нед Яну 05, 2014 2:44 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Яну 05, 2014 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
В раницата си винаги нося една карта на района, в който ще ходя. Ако района е голям, като Ком Емине седем карти са ми в раницата. Имам си GPS, но те не се карат помежду си.
Картата ми служи най-накрая да си сверя времето на движение, с времето на к.г.н.Тодор Ненов. Следя му времето, както си следя часовника.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Нед Яну 05, 2014 2:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
didogen написа:
готвач ли си по професия?

Прост чобанин съм.Пиша трудно и лятоска живея на къра сред офцети...

Попитах, защото на "всяка манджа, мирудия" слагаш. А и никой не иска да те оборва. Просто си противоречиш. Пример - гореспоменатия пътеводител ще остарее бързо, ама книгите от времето на Брежнев те са безценни. Точно обратното мисля и то от твоите постове. Всяка една книга в Русия за няколко дена излиза свободно в интернет. Така, че тези книги, от времето на Брежнев явно не са толкова ценни, като придобивка. А не всеки разполага с устройства, дето се свързват с космоса. А и да се свързват, няма да ти кажат нищо интересно.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Яну 05, 2014 3:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:

Попитах, защото на "всяка манджа, мирудия" слагаш.

Ще слагам и ще пиша където искам.Не си ти тоя който да ми каже къде да пиша.Кат не ти изнася-можеш да си набиеш шут в пърдялника оттук.Голямата ми мерудийска дейност се състои в това че за последната полвин година съм дал коментар по точно цифром и словом 3теми.Повечето хора тук ме познават и наживо за разлика от теб...И повечето кат се видим по Балканите ме питат що пиша толкова рядко тук.Е явно имало хора и на противното мнение.А пиша толкова рядко основно заради такива като тебе...Отдавна съм се убедил че по форумите нито можеш да угодиш на всеки,да не говоря и че е пълно с такива дето никога не са стъпвали в планината ама иначе ако им слушаш приказките са голяма работа...
Затва основно влизам,чета и консумирам,квато информация ми е нужна и бегам...
Сега пиша тоя уикенд щот съм болен и си убивам времето.
Тук е форум и всеки пише каквото сметне за добре.Като "член на форума" ще се съобразяваш с мнението на останалите членове.Ако искаш можеш да си направиш "форум на члена"(викат му помодерному-"блог")и там да не ти се налага да се съобразяваш с ничие чуждо мнение.Докато обаче си тук-ще го правиш! Twisted Evil
didogen написа:
Пример - гореспоменатия пътеводител ще остарее бързо

Тва па къде съм го казал?Кво да му остарее?Ако не е свестен-няма да се купува-ако е свестен ще стане ПДФ-и в двата случая за автора в джоба-нищо....
didogen написа:
ама книгите от времето на Брежнев те са безценни.

Не са безценни,просто при тях имаше сериозен редакционен контрол да достоверността на изложените писания,който сега липсва...В конкретната гъбаска литература има снимки на гъби,които не отговарят на съответния вид.Има отровни гъби,които са класифицирани,като ядливи...Говорим за неща от които може да зависи човешки живот.В планинарството е същото и една погрешна информация за разстрояние или достъпност на даден маршрут зимата може да коства живота на човек....Паметни плочи в планината бол...
Днес спокойно мога да напиша книга колко далеч летят биволите и тя ще мине и ще се продава...През ония времена за добро или за лошо подобно нещо е невъзможно и ситото беше доста гъсто...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/

Последната промяна е направена от Balkandjiq на Нед Яну 05, 2014 4:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Яну 05, 2014 3:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Balkandjiq написа:
...

1. Щом чета и вземам отношение по дадена тема, значи се съобразявам с мненията в нея. Което не значи че трябва да съм съгласен.
2. То много е важно всички да ме знаят и то на живо. Нямам нужда от това, мерси.
3. И сега има ценна литература.
4. Спирам, че не ми се спори безсмислено.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Яну 05, 2014 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:

3. И сега има ценна литература.

Има-само че се вика "този форум","bulgarian-mountains","гугъл" и още един два полезни сайта.Удрят в земята като полезност всички пътеводители.Да ама трябва да умееш да отсяваш зърното от плявата....В соц-книгите се налагаше да се отсяват писанията за партията и партизаните.Сега се налага да се отсяват лъже-мненията на хора никога не ходили на даденото място,пишат преувеличени неща,тенденциозни,платени драскачи на хижи,дружества и т.н.Тук у тоя форум има повече информация отколкото във всеки пътеводител.Същевременно обаче е пълно с неверни неща(то затва има и спорове).Просто авторите са много,затова не е проблем че "от многото продукция има и много брак"-все като пресееш остава и читаво...

Цитат:
То много е важно всички да ме знаят и то на живо. Нямам нужда от това, мерси.

Кат ходиш по планините е нормално да ги срещаш...Щеш или не щеш...Поне с любителите на Стара се знаем и мяркаме...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Нед Яну 05, 2014 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
В едно съм съгласен на 100 % с Balkandjiq - ако е несполучлив няма да се търси. За ПДФ-а наполовина, поради интересната карта която съм подготвил и която ако тръгне да се разпечатва цветно файда от пестенето на пари няма да има. За 200 лв цена за книга и аз не бих се замислил за ПДФ.

НО!

Има два съществени елемента. Първо аз съм такъв човек, за който на първо място никога не са били парите. Даже това мое начинание да не успее по един или друг начин ще съм доволен, че съм направил нещо. И второ - не смятам, че 17-18, че даже и 20 лв са много за такава книга и малко хора могат да си я позволят, при положение, че екипировката за планината струва многократно повече и всеки купува все нови и нови джаджи, които в повечето пъти са излишни и освен това ги тъпчем в раницата и ревем колко тежка е станала.

Но това са си мои мнения и не ангажирам никого с тях. Освен това не сте видели материала, но не искам да го пускам в суров вид за сега. Няколко човека от форума са виждали части от нея и я намират за интересна. Освен това (поне за първата част) не смятам да ползвам помощ и спонсори - ако е рекъл господ ще я бъде. Имам само една молба - ако Ви хареса като излезе да го рекламирате по форуми и лични страници, защото разпространението на такова нещо е ужасно трудно.

Опа с още едно нещо съм съгласен на 100 % с Balkandjiq - този форум е прекрасен и най-добрия. То май за Балкана друг няма
Нед Яну 05, 2014 4:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:

Има два съществени елемента. Първо аз съм такъв човек, за който на първо място никога не са били парите. Даже това мое начинание да не успее по един или друг начин ще съм доволен, че съм направил нещо. И второ - не смятам, че 17-18, че даже и 20 лв са много за такава книга и малко хора могат да си я позволят, при положение, че екипировката за планината струва многократно повече и всеки купува все нови и нови джаджи, които в повечето пъти са излишни и освен това ги тъпчем в раницата и ревем колко тежка е станала.

От книга не очаквай да спечелиш пари.Хеле пък в България.Имах впредвид да не си вътре от цялото начинание...
Качи 1-2страници снимани-нещо интересно-писан текст,не карти.

P.S.При гъбите е друго-става дума за огромни тухли с качествени илюстрации-все пак в България говорим за 5000познати вида,в действителност вероятно са около 25000вида..Сравни сега размера с този на Щатите и видовото разнообразие там...Сто и кусур долара плюс транспорта са си съвсем нормална цена....Проблема е че за българского брата особено от провинцията са половин заплата...

Между другото не знам защо винаги нахвърлянето е да се правят пътеводители.От край време е така.Не мисля че българския турист има недостиг от пътеводители.Макар и стари ги има...Има обаче сериозен недостиг от литература в други области...
Първо-екипировка-там положението е много изостанало-всичко издавано е морално много старо.От друга страна тук и да се пише е безсмислено-нещата остаряват бързо-има сериозни модни тенденции,финансови интереси на фирми и магазини,които биха изкривили достоверността и т.н. причини.
Има обаче други насоки в които може да се пише и има сериозен недостиг-
Било да се пише в интернет,било да се правят сайтове и педии,било като имаш толкова мерак-да е в хартиен вид.
Първото за което се сещам е етнография,фолклор,митове,легенди и т.н. свързани с планините...Тука и можеш да пишеш наволя без опасност някой да каже че нещо не е вярно.Дали момата е бегала с Добрил войвода от турците и затва е кръстен върха така или щото войводата и е ударил една задна прашка на върха-никой няма да ти спори,щото това е материя в която може и така и онака...
Второто-достъпно написана и увлекателна литература на тема климато и метеорология...За съжаление физиците пишат на един език който отблъсква обикновения читател.Казвам го като човек,който има сериозни знания в тази наука.Колко от вас знаят как изглежда един кълбесто-перест облак и какво значи за прогнозата за времето че се е появил той?Щото това мисля че са важни неща за един турист,които се пренебрегват...
Третото-билкарство-тук последните свестни книги на БГ са от 70те...За съжаление и тук ще е скъпо щото се иска свестен снимков материал,а това оскъпява много една книга...За гъбите по-добре да се не пише(даже и да се забрани) ми е мнението щото като гледам новата продукция и си скубя косите...
Четвърто-медицина и туризъм-първа помощ-ухапвания,мълнии,счупвания и т.н.Тук на фланга трябва-дофторите.В това отношение пуснатато миналия месец от БГ-Наука заслужава адмирации...
Книгите обаче са стари-използваните концепции-отдавна морано остаряли-част от нещата ако се наложи да си ги заредиш в походната аптечка разбираш че са спряни от производство преди 20години,някои от практиките при дадени спешни състояния са вече отречени от съвременната травматология и даже се водят че влошават състоянието на пострадалия...
Та мегдан за писане не е като да няма...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Нед Яну 05, 2014 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Орловец



Регистриран на: 03 Окт 2013
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Човека с пълен мъж на аватара каза"Между другото понеже така и не успяхте да оборите аргументите ми " Very Happy
...ми той Димо те обори - не,ами пребори с предпоследния абзац на третия си пост Tooth

_________________
глава в облаците
Нед Яну 05, 2014 5:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Опита се да кажеш нещо ли!?Или просто отдели чревни газове в темата?
С какво ме е оборил?И ние въобще борим ли се нещо с него(щото аз не виждам такова нещо)?
Човека казва че "труда му нямал особени претенции".Когато обаче някой почне изказването си с това че "няма особени претенции за компетентност в нещо,ама..." много ме плаши-щото обикновено след това следва много категорично изказано мнение в същата тая научна област,често с грешки...Не знам как е в конкретния случай с книгата щото не я е показал още...И да я покаже-не мисля да я критикарствам,щото това е типично българска черта...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Нед Яну 05, 2014 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Орловец



Регистриран на: 03 Окт 2013
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Я вземи оздравявай по - скороSmile

_________________
глава в облаците
Нед Яну 05, 2014 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Чакай чакай чакай.

Кога съм казал, че моят труд няма особени претенции Question Question Question Виж друго е когато казвам, че не съм открил колелото, а не обратното.

Ма карай. Ще черпя по бира най-накрая
Нед Яну 05, 2014 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Аз не казвам, че това което съм създал е нещо нечувано до сега....


Тоя абзац визира той,а мене както вече казах кат каже някой "IMHO" и ми е ясно че с огромна доза вероятност мнението му хич няма да е скромно.Дай да видим нещо де.Колелото никой не го е открил и никой не е станал пророк в собствената си страна но мене ми е по-интересно друго-дали въпросния пътеводител с нещо е излязъл от коловозите и е по-разчупен от предишните заглавия...Или е същия като тях,но просто по-ново издателство...Също така дали е в стария сухарски стил(въпреки че там през соца имаше добри изключения)или е в новия неглиже-стил където информацията се поднася майтапчийски...Стила ти на писане тук предполага втория вариант.Пък може и да е нейде по златната среда,което би ме зарадвало спрямо другите два варианта...

Абе квото и да е,дори и да не е станало добре-все ще се радват хората.Сиромах човек и на полвин путка се радва.Последната книга която съм виждал за Централна Стара беше едно книжле може би 40страници на Минко Занковски...Даже го имам с автограф от автора.Може би от 93-94та е и не е пътеводител.Оттогава май друга книга за тия райони въобще няма...Някъде в коментарите под хижите в bulgarian-mountains някой се караше с някой за някакво грешно име на местност...Та човека се беше изпуснал че прави някаква систематизация на информация и планира да издава нещо,ама дали ти си бил тогава,дали някой друг имаш конкуренция-не знам...Тва ми е останало като спомен отпреди време-може би година.Сега даже не помня в коментарите за коя хижа беше,а и не ми се рови да диря...

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Нед Яну 05, 2014 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 2 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov