ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Село Горно Къпиново-вр.Вейката и обратно
Автор Съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Аз пък си мисля има ли ги на практика всичките тези 7 маршрута, започващи от х. Хвойнова поляна?


Сега отново гледам тази карта със 7 маршрута. Не и обръщах голяма внимание защото не показваше целия Гюмюрджински снежник, но сега разбирам показани са само преходите за един ден от х. Хвойнова поляна. Виж тази карта [url] http://store.img-share.eu/Kopie-ot-Gorno-Kapinovo-Veikata-map_pnghLiu61m.png [/url] с лилаво са дадени два действителни маршрута правени от туристи, единият от Горно Къпиново, а другият от Долно Къпиново и могат съответно да се оприличат на 7 и 6.
Ще започна отзад напред. На картата съм сложил в жълто две точки, те са възлови както гара Горна Оряховица.
Точка 2.1 с координати 41°15'25.33"N и 25°16'9.69"E се намира на хребета Ючбунар, от нея може да се излезе директно на 2 пирамида – Ючбунар или да се продължи за 3 пирамида или да се слезе в точка 6.1 или да се върнете на х. Хвойнова поляна.
Точка 6.1 с координати 41°15'54.12"N и 25°16'27.42"E е в подножието на Арабаджийското и се намира на пътя Горно Къпиново - Долно Къпиново, навремето по него вървяха камиони с дърва и военни джипове.
Маршрут 7 започва от х. Хвойнова поляна минава през точка 2.1 и излизаме на 3 пирамида.
Маршрут 6 започва от х. Хвойнова поляна и излиза на 6 пирамида. Малко небрежно е направен *. Аз бих го направил така: първо достигам до точка 2.1 спускам се по хребета и стигам точка 6.1 и от там продължавам по Арабаджийското нагоре и излизам на 6 пирамида както е показано с лилаво.

* корекция: „Малко небрежно е направен” да се чете „Малко небрежно е нарисуван”.
Пет Апр 25, 2014 2:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
В плана по туризъм община Кирково е залегнала да се направят седем (7) екопътеки до края на 2013 година и може би са тези показани на информационното табло. Истината е, че трябва да се отиде на място и да се видят, а не да се гадае. Маршрут 4 – Вековна ела и Машрут 5 - Елов масив са маршрути свързани с иглолистни насаждения. Такива са показани на Google Земя като снимки „Борова гора”и могат да видят, че са около хребета Ючбунар точка 6.1. От хребета Ючбунар съм слизал много пъти, там се сечеше много, но и веднага се залесяваше с бор. Показвам една снимка http://store.img-share.eu/fasada-b_jpgUPXHh2F.jpg от моята застава. Пред фасадата се виждат борове, тогава те бяха не повече от 50 см., а сега половин век по късно ги виждате какви са станали. Такива би трябвало да са и в местноста „Текия Чам”, но къде е Текия чам, не съм чувал за такава местност. Движил съм се само през букови гори. Тях бих нарекъл вековни като този http://24rodopifoto.blogspot.com/2013/12/blog-post.html , или този http://store.img-share.eu/107_jpgQCzLQC0.jpg обрулени от ветровете под Вейката. По тях имаше надписи на служили през 34 година и то от моя край, така и не ги потърсих. Мои надписи няма да видите, но моя началник ги видя и ми даде една тесла да си ги залича, защото всеки грък който мине може да ги прочете. Но може да има изключения и по надписите по дърветата и за вековните ели. Трябва да се види.
Нед Апр 27, 2014 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:

Румене, а няма ли изворчета в нашата хубава букова гора от северната страна на билото под Ючбунар, а и не само? Гръцките склонове са егати и голия змиярник...

Маршрут 3 - Ючбунар. За информация група туристи организирани от бюро Радецки само преди шест дни е тръгнал по него. Върхът не са достигнали поради лошото време http://store.img-share.eu/539_jpg8uqkszd.jpg , но снимката която са направили http://store.img-share.eu/970_jpg2V8O63r.jpg ни показва, че има маркировка от х. Хвойнова поляна.
На Ючбунар на върха на пирамидата е хубаво да се отиде, не само за историята на гранични войски. Там и двата (на българите и гърците) гранични поста са съборени. Преди 50 години гръцкия имаше покрив, само от греди, но имаше. Би трябвало и вода да са имали, без вода не може. Питал съм къде са тези три кладенеца, но може би съм питал тези които не знаят. Че е змиярник е точно така. Сетих се и за гръмотевиците по високото. Три неща от които ме беше страх по време на моята служба бяха: змии, кърлежи и гръмотевици.
Като заключение мога да предложа и още един маршрут, но от Долно Къпиново, върви се по пътя за точка 6.1 минава се край старата застава (не тази която показах), и по хребета Ючбунар след точка 2.1 се стига върхът.
Нед Апр 27, 2014 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ilievvli



Регистриран на: 22 Мар 2012
Мнения: 255
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ето една статия за маркираната пътека до вр.Вейката --> http://bgmountains.org/bg/rodopi/eastrodopi/20-onfoot/7-gorno-kapinovo-veikata
От BGMountains може да се изтегли и трак за изкачването на върха.
Нед Апр 27, 2014 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Нова(??) зелена маркировка в района Отговорете с цитат
Да споделя и аз впечатления от ходенето ми до в.Вейката вчера...
неочаквано се натъкнахме на зелена марка,която никой в предните постове не споменаваше-не знам дали е нова или...
Един от колегите в групата се натъкна на нея още преди хижата(Хвойнова поляна) при пресичането което направихме на няколко места на пътя.После вече малко след хижата тръгнахме по черен път вдясно и нагоре от основния(с червената маркировка) и се оказа че зелената пресича този път и излиза на билото(границата) западно от вр. Ючбунар...е,ние съзнателно я изоставихме на едно място с цел скъсяване и после пак излязохме на нея,но май не си струваше глиганингаSmileВръщането направихме както е описал Ивайло Хр. от пирамида 6 по ръба по слабо личаща и на места губеща се пътека към път който слиза към Д. Къпиново
ето трака за ориентир:
http://dox.bg/files/dw?a=a4eea59d47
Пон Май 12, 2014 8:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:

Да споделя и аз впечатления от ходенето ми до в.Вейката вчера...
неочаквано се натъкнахме на зелена марка,която никой в предните постове не споменаваше-не знам дали е нова или...


rumen.panayotov написа:

Маршрут 3 - Ючбунар. За информация група туристи организирани от бюро Радецки само преди шест дни е тръгнал по него. Върхът не са достигнали поради лошото време http://store.img-share.eu/539_jpg8uqkszd.jpg , но снимката която са направили http://store.img-share.eu/970_jpg2V8O63r.jpg ни показва, че има маркировка от х. Хвойнова поляна.


На снимката се вижда, че маркировката е зелена
Вто Май 13, 2014 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
rumen.panayotov написа:


На снимката се вижда, че маркировката е зелена

Верно...ня бях се загледал...мда-значи не е много нова...а и на места си личеше че вече се е поизтрила...
на първия разклон обаче беше дублирана с червена-не знам защо-нали червената продължава по основня път и свива нагоре по реброто което е чак след Ючбунар??или се бъркам...тя там и се показа на билото,де-след Ючбунар червената...
Вто Май 13, 2014 8:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Следя с интерес походите по Гюмюрджинския снежник. За сега не знам някой да е ходил до Орлицата 1483 м. върхът срещу Вейката и с 20 метра по висок от нея. Христо Тодев има направен опит до върха, има много хубави снимки. От в. Кремен - 10 пирамида се вижда Комотини / Гюмюрджина / гледахме с бинокъл ламаринените покриви на града и влака, а сега какъв е станал. В района има пет хребета по които може да се отиде на границата: Ючбунарски до 2 пирамида, Арабаджийското до 6 пирамида, Кулея и Св. Илия до 7 пирамида и Кремен до 10 пирамида. Навремето имаше пътеки, сега може би ги знаят само Чакаларовските ловци. Тичал съм сутрин рано нагоре, да видя изгрева, как слънцето се отразява в заледените скали.. Залезът не съм го виждал, би бил също много хубав, но да слезеш от горе по тъмно без осветление е много трудно, а ние имахме само газени лампи. Затова се възхитих на тази снимка http://www.img-share.eu/f/images/2/814_nvQLvlKy.jpg тези които са я снимали казаха, че са слизали на челници.
Сря Май 14, 2014 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
rumen.panayotov написа:
За сега не знам някой да е ходил до Орлицата 1483 м. върхът срещу Вейката и с 20 метра по висок от нея. .

Имахме време-сега съжалявам че не отидохме...но беше мъгла и чак като тръгнахме да слизаме(след повече от 2 часа на върха) почна да се открива и се видяха красотите(преди това ги гледахме от Ючбунар)-по гпс беше 2км. и почти никаква денивелаця-плитки седла и интересен скалист ръб...нищо-другия път-ще има такъв!
Сря Май 14, 2014 9:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Нова(??) зелена маркировка в района Отговорете с цитат
fena73 написа:

Да споделя и аз впечатления от ходенето ми до в.Вейката вчера...
неочаквано се натъкнахме на зелена марка,която никой в предните постове не споменаваше-не знам дали е нова или...
..................................................................................




"Нова" ще да е зелената маркировка, защото през юни 2011 г. пирамидата не беше "надписана", което си е нарушение отвсякъде. На върха има две триангулачни точки (българска и гръцка) и този надпис би трябвало да е там, а не на граничната линия. Ама нейсе, толкова могат, толкова свирят...


После вероятно "вещата ръка" на Гранична полиция или пък гърците, защото поддръжката на граничната линия и знаците по нея е работа на двете страни на ротационен принцип е "освежила" пирамидата и сега за лаиците не е ясно коя пирамида е това - 4, 44 или 4А? Laughing Laughing Laughing



fena73, само с 4 протоколни снимки от върха ли мислиш да се отчетеш? Wink
Чет Май 15, 2014 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Нова(??) зелена маркировка в района Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:


fena73, само с 4 протоколни снимки от върха ли мислиш да се отчетеш? Wink

Абе аз(както всички отдавна знаят) не снимнам ама с нас имаше един с приличен апарат-освен да видим дали нещо из факе-букето се е появило(че аз И там немам работа-разбирай-регистрация Very Happy )
п.п.що 4 ве-аз само 2 снимки май пляснах...?
Пет Май 16, 2014 8:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Нова(??) зелена маркировка в района Отговорете с цитат
fena73 написа:
..................................................
п.п.що 4 ве-аз само 2 снимки май пляснах...?


Във форума може и да са 2, ама в първоизточника са 4. Пък може и тези двете да ми са се сторили двойни. От огнената вода ще да е... Laughing Laughing Laughing
Пет Май 16, 2014 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Фотоотчетът от тазгодишното ходене по маршрута: с. Горно Къпиново - заставата - х. Хвойнова поляна - билото - Ючбунар - Вейктата
Е, за три дни преди и след Вейката има за гарнитура малко снимки от крепостите Моняк и Устра, както и от Дяволския мост.
https://photos.app.goo.gl/r5MtvQnKpCqcrX966

Ако някой има пълна GPS следа по зелената маркировка след х. Хвойнова поляна нагоре към билото, да ми я метне или пък да я сложи в тикет системата.


Последната промяна е направена от ivailo.hr на Вто Авг 27, 2019 4:56 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Апр 02, 2015 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
rumen.panayotov



Регистриран на: 11 Апр 2014
Мнения: 32

Мнение Отговорете с цитат
Гледайки снимките на Ивайло, при мен възникна нещо което искам да го споделя. Видях, арката „Гюмюрджински снежник” при хижа Хвойнова поляна съборена или саморазрушила, таблото с маршрутите които са по скоро пожелание за тръгване и ако решите да тръгнете по тях трябва добре да познавате местността.
Защитената местност Гюмюрджински снежник се посещава основно за достигане най южната точка на България. Има три подхода към Вейката - от Горно къпиново, Долно Къпиново и Чакаларово. Видях снимка http://www.img-share.eu/f/images/71/869_o9OFZQrt.jpg на информационна табела за Гюмюрджинския снежник, правена от туриста Николай Ганчев на път за Вейката от Чакаларово. Табелата е високо горе, близко до границата. Задавам си въпроса защо такива информационни табели няма на трите подхода и то на места като изходни за върха. На тях може да бъде отбелязано къде се намира туриста и пътеката към върха и цвета и като екстра. Още за маркировката, докато червената вече е изяснена, то зелената все още е загадка. Може би малко повече за нея може да се разбере ако се тръгне на изток от Вейката и се проследи не цялата, а само посоката, там където се отклонява от билото. От там още малко и се стига 10 – та пирамида. Сега може да кажете бях в центъра на тежестта на Гюмюрджинския снежник.
Пет Апр 03, 2015 10:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov