ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските водачи в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 23, 24, 25  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските водачи в България
Автор Съобщение
Лахесис



Регистриран на: 15 Яну 2012
Мнения: 237

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:


Оставям настрана въпросите дали някой може да дава непоискани съвети къде да спят хората, както и да говори с хижарите за хора, които не принадлежат към неговата група.
Интересно ми е друго и се надявам, че планинските водачи във форума ще отговорят. Гледам, че още на втория ден след разрешението да се ходи в планината се напълни с обяви както за събития на туристически дружества, така и на платени групи. В почти всички чета, че ще се проведат в съответствие с емидемиологичните изисквания, с цел да се направят по-безопасни, заради Ковид-19. Взети мерки декларират и хижите, които отвориха.
Какво виждам обаче. Общи снимки на които двайсет човека са се наблъскали един в друг, за да ги хване фотоапарата. А сега се оказва, че представата на водачи и хижари за безопасност е да съберат колкото се може повече хора в столовата и да ги държат там колкото се може повече. Интересното е, че под публикацията има 330 коментара и никой не се запитва как са спазвали тези хора дистанция. Или от СЗО вече са открили, че планинският дъжд отмива вирусите, или планинарите вече са решили, че са безсмъртни, след като досега не измряха яко.
Та въпросите ми към Момчи и другите съфорумци водачи са... Има ли някакви правила като водите групи сега? Ако има, всеки водач сам ли решава какви са те или са написани от министерството или асоциацията на планинските водачи? И има ли някакви санкции, ако водачите не следят за спазването на правилата?

Разбира се, може да се коментира и етичната страна на проблема, но на мен лично по-интересни са ми горните въпроси. По принцип няма сила, която да ме помести от мястото до запалена печка в хижа и няма група, която да ме надседи през нощта, затова и не мога да си обясня как точно се е стигнало до въпросната развръзка.

Този пост ми е убягнал във Фейса, но е хубаво, че не всички простотии стигат до теб, че иначе кръвно ще вдигне човек.
Първо, Албена Кирова не е "самообявила се" за водач или както там я нарича този човек в поста си, а е лицензиран водач. Второ, лично я познавам, ходила съм с нейни групи, познавам и повечето хора, които са били на Мандрата и нито тя, нито те биха се държали грозно, грубо или още по-малко да застрашат живота и здравето на някой друг, така че аз лично вярвам за условията на техните коментари, освен ако тази двойка не качат снимки как капе вода от тях като са стигнали на Тъжа и им висят висулки от мустаците, плюс мъглата, тъмнината и т.н. Още повече, че групата се е качила от Априлци и не виждам как ще са стигнали по тъмно на Мандрата, че по тъмно да са "изгонили" тази двойка. Какво е разстоянието между Мандрата и Тъжа всички знаете. Не виждам къде е драмата. После, ако се чувствам толкова зле или навън ми се вижда толкова страшно, няма сила, която да ме накара да изляза и да ида в друга хижа само за да направя густо на хижарите или на някой друг. За да е удобно на всички и да няма смесване на компании цялата ситуация ми изглежда като "Направи добро, изяж ....", но хората са се почувствали засегнати по някаква причина и сега се жалват.
Относно противоепидемичните мерки-какво точно очакваше да стане? Както всичко друго в тази държава-правила много, но никой не ги спазва. Това да спазваш правилата за дистанция и т.н. в планината е отговорност на всеки отделно, както и в града. Хижите не работят на пълния си капацитет, точно за да не са по 20 човека в стая. Мандрата специално също си е разделила хората по стаи така, че който с когото си е отишъл с него да си спи, доколкото ми е известно. Същото май правят и другите хижи. По столовите е пределно ясно, че няма да се спазва дистанция по същата причина, по която примерно като пътувах последно никой не носеше маска във влака, даже и кондукторите, беше фрашкано навсякъде, никой не спазваше дистанция и всички се надсмиваха над вируса с коментари, че са здрави и няма нужда да носят маска (което мен не ме интересува. Има правила и щом има такива, трябва да ги спазваш. Ако не ти харесват, ходиш и пускаш жалба. Правиш някаква гражданска инициатива, изобщо действаш си по каналния ред.). Същото е по заведения, барове и т.н. Не виждам разлика между едно кафе или ресторант и столовата в хижата или отворена фитнес зала или зала за танци, където пръхтят всички задъхани, ако ще и да не се държат за ръце, или театрална зала, където стоиш (ако ще и през 1 място или през 2) с толкова много хора. Същото ще е по морето и другите курорти, ако ще и най-великите мерки да измислят. С мерките беше до тук. От тук насетне, ако се притесняваш, се спасяваш самостоятелно явно. Това точно, защото е пълно с философи и капацитети по епидемиология, вирусология и медицина, които не мога да очаквам да се съобразяват с мен и моето здраве или здравето на близките ми. Това, както не се спазва в града, няма да се спазва и по хижи, курорти, на плажа и т.н. и никой няма да съблюдава за спазването на тези мерки, както винаги, за всичко и навсякъде. На кратко казано ситуацията е обичайната: имаме правила, но всеки прави каквото си иска и всеки се спасява самосиндикално. Много приказки се изговориха покрай този вирус какво щели да научат хората, как светът щял да се промени. Глупости. Хората не научиха даже най-елементарното, което можеха-емпатия, социална отговорност и преосмисляне на консуматорското си поведение (също интересно, че продължават да не знаят как да си мият ръцете). Mariana1000 май ме уцели в момент на "мразя всички хора" Laughing
Пет Май 29, 2020 1:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
Като начало цялата история ми прилича на някаква лична драма, в която бивши клиенти на Албена Кирова нещо са се разбрали с нея и сега искат да я оплюят.
И не е самонаричаща се, държавата я е нарекла така, както се вижда от номера от Националния туристически регистър, който младежа надлежно е цитирал.
И някак си, познавайки водачката от предида бъде такава, мога да кажа, че е положила доста усилия за да се появи в този регистър.
Все пак се поинтересувах кога са тръгнали към Тъжа - 19:45, слънцето залязва в 20:55, така че е било съвсем светло. В Тъжа са ги чакали, буря не е имало като са тръгвали, няма проблем според мен.
Толкова от мен по казуса от етична гледна точка - не са се разбрали нещо хората, случва се. А като няма легла в тази хижа, а другата е на 20 мин и е празна, то е ясно какво се прави.

А иначе какви мерки, при положение че отвориха моловете и фитнесите? По заразоразпространяващо има ли? Естествено, хората тръгвайки в група и приготвяйки се за купон на хижа им е ясно за какво става дума и какви са рисковете. Не ми стана ясно само как хижите отвориха, а пък ресторантите на закрито отварят от 1-ви юни, но това с мерките беше без това някаква пълна пародия, приемаха се, отменяха се, пак се приемаха и изведнъж всичко падна за няколко дни... А че пандемията подмина България, на всеки му стана ясно, ние явно трудно го хващаме този вирус и още по-трудно умираме от него... Мина и замина, само дето голям Пи Ар му направиха. Но все пак си беше нещо непознато, нямаше как да знаем какво ще се случи...

Може да се подаде сигнал срещу собствениците на хижа "Мандрата", че нарушават противоепидемиологичните правила, както и колежката замъкнала там незнайно колко хора. Ако на някой му се занимава... Но то може да се подкарат всички хижи наред, едва ли са останали празни след като от БТС им разрешиха да работят, с някакви мерки... И злобни душици има много, няма дасе изненадам да има сигнали. То има още едни хора, дето продължават се крият в къщи, поливат изтривалкат с белина и си карат колата с маска, така че нищо няма да ме учуди. То незаконните водачи и тези дето извършват туроператорска дейност без лиценз няма кой да следи, вие за някакви мерки тука говорите...

Колегите предлагат основно еднодневни маршрути като всеки идва със собствен транспорт. Това са тези, които съм видял. Не следя всички, нито съм си го поставял някога за цел. Сигурен съм, че дружествата правят много по-големи групи от колегите, които се разхождат в момента с 5 до 10 човека. Не съм видял конкретни правила за планинските водачи, нито пък финансови мерки с които държавата да им помогне, след като им забрани със закон два месеца и половина да работят. Но то само те да бяха...
Пет Май 29, 2020 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
Мдам, благодаря Лахесис, че си казала част от нещата, които само съм си помислил...
Горе долу така и аз виждам нещата, естествено от друга гледна точка...

А как ще се завърне международния планински туризъм у нас, само мога да гадая, за момента съм съвсем безработен и приемам оферти Laughing
Пет Май 29, 2020 1:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Не одобрявам "резервирането" на хижи, но и съм наясно, че би било твърде трудно този прийом, който сякаш няма особено много общо с планинарството, да бъде трайно изоставен. Впрочем, сблъсквал съм се и с друг много подобен подход още от ранна детска възраст, през 70-те в Рила, в дори още по-уродлива форма. Много от хижите тогава бяха изцяло отдадени на угаждането на групите за "екскурзионно летуване". Често се случваше такива групи да превземат някоя хижа дори не само за едно денонощие, а за няколко последователни. А неорганизираните туристи обикновено спяха на пода на столовата, увити в одеала, дори не на пейка или стол (имам точно такъв някогашен спомен от х. Иван Вазов след пристигане там по тъмно и трудно откриване на хижата, в условията на фъртуна от мокър сняг). Хубаво, че поне имаше чай. Иначе -- хижарска храна -- йок -- само ако остане нещо след като "екскурзионно летуващите" си напълнят търбусите и повишат достатъчно промилите и децибелите. За последното имам също детски спомен от х. Рибни езера, с нейните преобширни кухня и столова... От друга страна, случи се така, че моята дружка в живота е навлязла в планините именно с групите за "екскурзионно летуване", горе-долу по същото време когато аз съм се възмущавал от тях. Впоследствие, нейната майка неведнъж е споделяла, че без тези групи е щяло да бъде невъзможно за нея с две малки деца да ги води из високите планини. Винаги има и друга гледна точка...

Днес като че ли е малко по-добре. Обикновено резервациите на групите са само еднодневни, а и търговският интерес води до наличието на повече храна и възможности за подслоняване на неочаквани гости.

Убеден съм, че неблагополучията са най-полезни когато водят след себе си някакви подобрения. Затова бих си позволил да предложа следните възможности за обмисляне:

1) Стопанисваните хижи и заслони да бъдат задължени да осигуряват някаква част от капацитета си на неочаквани гости (с други думи, да не се допуска да бъдат изцяло резервирани от една или няколко организирани групи).

2) Да бъде създадена и популяризирана онлайн услуга, чрез която в реално време да може да бъде проверен статуса на дадена стопансивана хижа или заслон в момента, както и през следващите няколко дни (дали е отворена, дали предлага храна, колко места са заети или "резервирани", колко са свободни, при какви условия и т.н.). Тази услуга да бъде с отворени данни и подходящо API за достъп до тях, така че да може да бъде лесно интегрирана във всякакви платформи на трети лица. Стопаните на подслони да имат интерес ежедневно и дори ежечасно да опресняват информацията, например като им се плаща за това със средства събрани от реклама или по други начини. Подобна услуга би улеснила избора на неорганизираните туристи, които понякога не само биват третирани като "второ качество" гости, но и нямат лесен начин да се осведомят какво да очакват в даден момент в определена хижа или заслон -- спокойствие или нечия групова вечеринка, например.

Бих се радвал да видя и други предложения за подобрения.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Май 29, 2020 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
Ведрине, трудно ще стане това, докато на хижите им се налага да изкарват пари. В крайна сметка, това че една хижа е напълно ангажирана, не пречи на бедстващите, или тези които са се изтърсили по тъмно без резервация да спят в антрето, коридора, столовата - дето се вика ще бъдат спасени и ще оцелеят... Както става в Алпите, ама там наистина е въпрос на оцеляване...

Няма нужда една група да запази цялата хижа, често хижите се пълнят до горе от различни по размер групи + индивидуални туристи.

Много често (десетки пъти) съм спал в стая запазена от хижаря за "наши хора" или както ти искаш - за всеки случай. Но понеже нищо не се е случило и нашите хора не са дошли, аз получавам самостоятелна стая, която ми идва добре, имайки предвид, че все пак съм на работа...

А за децибелите и вечерния час нещата са много сериозни и там има какво да се направи в България. Но няма да е БТС, което ще се пребори с проблема, не виждам да почнат да гонят арендатори заради неспазване на правилника. Гонят се ако не си плащат, или ако има наш човек, който да ги замести...
Пет Май 29, 2020 5:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3298
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
И ако някой не е разбрал - да знаете! За всичко е виновно БТС, дори и за инцидента в хижа „Мандрата“! Very Happy

Източник: Фейсбук група "планински преходи" - https://www.facebook.com/groups/226331370759538/permalink/3149501475109165/




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пет Май 29, 2020 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И едно допълнение към предложенията на Ведрин - да се спазва наистина вечерен час за гасене на светлините и пазене на тишина. Който иска да говори и да се весели, да му се направят някакви пейки и маси на отдалечена поляна от хижата и при хубаво време да си стоят там и до сутринта, ако искат. Аз съм от хората, които последни си лягат и съм голям любител на среднощните разговори, песни и танци, но ако се въведе такова правило, ще съм голям радетел да се спазва, дори и да е против моите желания.
Само че подобно правило не може да се наложи от БТС или БПС, защото повечето хижи са частни (като Мандрата) или на дружествата. Свършиха времената на централизираното управление и няма да се върнат. Правилата могат да бъдат наложени само от туристите. Ако повече хора говорим за това, независимо къде, дори и в социалните мрежи, нещата могат да се променят. По-възрастните поколения не могат да разберат, че съюзите са отживелица и че писането в социалните мрежи не е нещо срамно, нелепо и мрънкане. Просто времената вече са други и вече не става с жалба до другаря председател. Ако искаме промяна в хижите, тя трябва да дойде отвътре. Ако повече хора говорят с хижарите, че трябва да има тишина след определен час, то хижарите ще го въведат. Глас народен, глас божи.
И понеже темата е за планинските водачи, много ми се иска да разбера тяхната асоциация и изобщо водачите индивидуално дали ще заемат някаква позиция по въпроса след случката или удобно ще си замълчат, въпреки че същият разказ най-официално е изпратен и на тях. Доколкото групите носят пари на хижите, мисля че това, което ще кажат би имало ефект.
Дали водачите както досега ще резервират маси за своите групи, осигурявайки им терен до три през нощта или ще заемат активна гражданска позиция, помагайки да се въведе една твърде непопулярна, но добра мярка, както се вижда от чуждестранния опит?
Имам своите предположения, ще чакам да видя дали ще се сбъднат.

@mom4i, благодаря за отговорите на въпросите ми.
И понеже гледам, че във вашата гилдия не се гледа с лошо око на даването на непоискани съвети, ами даже се поощрява натрапването им, ще си позволя и аз да ти дам няколко. Wink
mom4i написа:
Като начало цялата история ми прилича на някаква лична драма, в която бивши клиенти на Албена Кирова нещо са се разбрали с нея и сега искат да я оплюят.

Лична драма щеше да е, ако водачката е била любовница на някой от участниците в случката, или ако са братовчеди, които се съдят за 1/16 от някоя барака на село и прочие. Въпросната двойка са били клиенти на Албена Кирова, имали са отношения с нея във връзка с нейната професия и сегашния проблем е възникнал, докато тя е изпълнявала служебните си задължения. Така че за каква лична драма говорим? Та първият ми съвет е да правиш разлика между професионални и лични отношения и да не внушаваш някакви измислени истории само за да защитиш честта на пагона.
Второто ми наблюдение е, че с Росен Талов решихте, че най-добрата защита е нападението и скочихте директно срещу хората. Неподготвени били, киселици, манипулатори, отмъстители... Не можеш да се справиш с такава кризисна ситуация чрез негативна кампания или черен ПР. Тоест можеш да опиташ, но не е правилно.
Всъщност и аз мога да си измисля какви ли не истории, например как водачката се е ядосала, че е научила тези двамата да ходят по планините, а после те са използвали тези знания за са си ходят сами. И е решила да им даде един урок, че е по-добре да си плащат, чрез малко психически тормоз и половин час ходене в дъжда. Следващия път да не се стискат и ще имат и маса, и пейка, и легло.
И ето ти лична драма и отмъщение Laughing
Та това ми е вторият съвет, като стане нещо подобно не се мятайте направо на амбразурата да защитавате колегата, защото вместо да изписвате вежди, избождате очи. Имате си там организация, тя може да има консултант ПР, оставете професионалистите да си свършат работата. Като водачи не знам дали сте добри, но в това не ви бива. Казвам го наистина с най-добри чувства и без никаква лична драма към теб. Wink

Между другото водачката можеше да направи един перфектен ход и да излезе от цялата история като най-положителния герой. Ако беше придружила хората до Тъжа, просто никой нямаше да може да каже и една лоша дума против нея. Под два километра са. За опитен и трениран човек това нямаше да е нищо, даже и да се е върнала по тъмно. Едно посрещане или едно изпращане понякога ни костват половин час ходене, но показват, че ни е грижа. Пък и тя е щяла да бъде по-спокойна, все пак предложението да тръгнат на смрачаване и в дъжда е било нейно.
А че е валяло, валяло е.
Цитат:
ТакА да уточня хората се изсушиха ,нахраниха и между другото кьм 18,30 т.е по светло престана и дьжда ,рьмеше съвсем леко.значи логично е да прецениш вьзможностите и да последваш добрия съвет ,да спиш в другата хижа в стая а не на пейка.

Само за който седи от вътрешната страна на прозореца, ръменето не е дъжд и не мокри. Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Май 30, 2020 7:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Сега:
Вчера цял ден гледах отстрани дискусията, но въпросното семейство започна най-нагло да изкривява нещата. Ако си направиш труда да прочетеш коментарите ми от първия до последния, ще разбереш, че по никакъв начин не съм ги нападал. Прочетох неколкократно поста им, който е изпълнен с противоречия, подчертах им някои изречения и им ги посочих.

Да, мое мнение е, че са били неподготвени, щом говорят за подгизване, при условие, че се знаеше какво ще бъде времето. Не считам, че са изгонени от частна хижа, на която Албена не е собственик. Албена може да е била настоятелна към хижарите, които от своя страна са им дали избор. Те сами са предпочели да се преместят на х. Тъжа.

В коментар Георги пише, че Албена е водила 26 човека, а тя е била само с 12. Странно защо има разлика от цели 14 души.

Семейството си има драма с Албена от предишно ходене, когато са били нейни клиенти и сега им е дошла в точния момент, за да си разчистят сметките.

Видно от поста, коментарите и други постове и коментари на Георги, за мен е един мрънкач и е въпрос на време да има нова случка с него, някъде по планините. А дали на прицел ще е планински водач, планински спасител, хижар, рейнджър или друго лице, мога само да гадая.

Относно сигнала до АПХ - Има Управителен съвет, който ще прецени какво и как ще направи със сигнала. Аз и Момчил не сме членове на Управителния съвет.

Всичките ми мнения тук и във Фейсбук са лични. Не се изказвам от името на нито една от организациите, в които членувам.


Последната промяна е направена от rosen_talov на Съб Май 30, 2020 8:58 am; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Май 30, 2020 8:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 622

Мнение Отговорете с цитат
За пореден път казвам, че не представлява Сдружението на планинските водачи, нито някога съм го представлявал, последните десетина години.

Не вярвам някой да се занимава с това неграмотно (от всяка гледна точка) писание на обиден, прелъстен и изоставен младеж, публикувано явно с цел да очерни колежката. Фактите са изопачени и неточни, а "обвиненията" - недоказуеми ("обедиха ни да си тръгнем"). Не е поставен ничий живот или здраве в опасност, напротив, на младата двойка и е осигурен по-голям комфорт и лично пространство.

Много добре е направила колежката, като е ангажирана цялата база - така е коректно към хижаря и към случайно преминалите туристи - техния купон няма да попречи на никой. Бих направил същото, ако се наложи да планирам такова мероприятие (аз все пак не организирам купони, а водя хора в планината...).

В случая виждам едни нещастни младежи, опитали се да се натресат на чужд купон, но не проявили достатъчно упорство и нахалство да останат. След което са решили да си отмъстят...

И последно, да те "изгони" от някоя хижа може само хижаря, и той си носи отговорността за това. Да, може и да е пияна компания от местната ловна дружинка, джипаджии или шейнари, които за момента да са по-силни от хижаря, има такива случаи, но случая не такъв, става дума за внимателна и отговорна колежка, професионалист, която по стечение на обстоятелствата дори познавам, и съм сигурен, че е постъпила правилно, за да има мир и разбирателство в хижата. Което е и една от основните роли на планинския водач...
Съб Май 30, 2020 8:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1402
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И аз не разбрах в тази история какво общо има водача на групата, който не виждам въобще да има нужда от някаква защита. Щом има хора с жената, явно се справя добре и има доволни и желаещи да ходят с нея.
Абе тия двамата да не са от групата на недоклатените чернивръшките новогодишни нудисти с поведенческа недостатъчност?

Има си хижа, тя си има стопанин, той си преценява как да стопанисва, кого да пуска и кого не, както и кого да подкани да си ходи. Няма значение формата на собственост върху хижата.
В една стара арабска поговорка се казваше, че "всички хора носят радост, едни с пристигането си, други със заминаването си".

mom4i написа:

И последно, да те "изгони" от някоя хижа може само хижаря, и той си носи отговорността за това. Да, може и да е пияна компания от местната ловна дружинка, джипаджии или шейнари, които за момента да са по-силни от хижаря, има такива случаи, но случая не такъв, става дума за внимателна и отговорна колежка, професионалист, която по стечение на обстоятелствата дори познавам, и съм сигурен, че е постъпила правилно, за да има мир и разбирателство в хижата. Което е и една от основните роли на планинския водач...


Момчи е абсолютно прав за отговорността на хижаря. А за разбирателството в хижата между пребиваващите - водачът има общо с това, само и относно хората които води и не му е работа да се бърка на останалите пребиваващи в мястото. За това си има хижари. Има и немалко случаи, в които хижаря не одобрява и не подкрепя поведението на големи групи от споменатите от Момчи не баш любители на природата, но търпи присъствието и поведението им поради зависимостта си от тях за достъпността и снабдяването на хижата.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Май 30, 2020 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3298
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
...
Абе тия двамата да не са от групата на недоклатените чернивръшките новогодишни нудисти с поведенческа недостатъчност?

Има си хижа, тя си има стопанин, той си преценява как да стопанисва, кого да пуска и кого не, както и кого да подкани да си ходи. Няма значение формата на собственост върху хижата.
В една стара арабска поговорка се казваше, че "всички хора носят радост, едни с пристигането си, други със заминаването си".

...

Ха, добра аналогия правиш с инцидента с чайната на Черни връх - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=12723&postdays=0&postorder=asc&start=0.

Тогавашният стопанин на чайната Чавдар беше си направил „парти в тесен семеен кръг“, а сега в хижа „Мандрата“ казват, че е имало „частно парти“. Сега чайната на Черни връх има нови стопани. Дали няма да стане така и с хижа „Мандрата“?

Между другото, тогава БТС (като владелец на обекта на Черни връх) взе активна позиция по случая с изгонения турист, в резултат на което чайната сега се стопанисва от Каменделци (които държат и хижа „Камен дел“, за която има много добри отзиви).

Чудя се дали в сегашния случай АПХ (организацията на част от платените планински водачи в България) ще вземе активна позиция, или ще се направи, че нищо не е чула и разбрала... И изобщо, чудя се тази АПХ дали се занимава с нещо друго освен да се оплаква за пари и да се жалва от конкуренцията... а да не обръща внимание на сериозни проблеми, извършвани от нейните членове-водачи, като например водене на платени групи без разрешение в резервати, водене по алпийски маршрути без лиценз, изгонване на мокри премръзнали туристи от хижа, за която са си резервирали места, за да може платената група да купонясва необезпокоявана до 3 и половина през нощта...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Май 30, 2020 10:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
@stefan_iliev38,
“ Чудя се дали в сегашния случай АПХ (организацията на част от платените планински водачи в България) ще вземе активна позиция, или ще се направи, че нищо не е чула и разбрала... И изобщо, чудя се тази АПХ дали се занимава с нещо друго освен да се оплаква за пари и да се жалва от конкуренцията... а да не обръща внимание на сериозни проблеми, извършвани от нейните членове-водачи, като например водене на платени групи без разрешение в резервати, водене по алпийски маршрути без лиценз, изгонване на мокри премръзнали туристи от хижа, за която са си резервирали места, за да може платената група да купонясва необезпокоявана до 3 и половина през нощта... ”

Надявам се всичките ти твърдения да са подкрепени с факти и доказателства! Ако разполагаш с тях, имаш пълното право да подадеш сигнали до съответните институции.

Лично аз не съм видял АПХ да се оплаква за пари и да се жалва от конкуренцията. Виж, АПХ е апелирала да се внимава с неправоспособните водачи, но това не е жалване срещу конкуренцията.

“Изгонването” на мокрите и премръзнали туристи е ясно, няма какво да се коментира повече в интернет пространството. Ще оставим сигнализираните институции да решат има ли вина планинският водач и каква е тя.

Не съм запознат как стои въпросът със собствеността на х. Мандрата, но ако тя е частна собственост, а не е под аренда, то БТС няма нищо общо и няма да доведе до смяна на собственици. Още повече сем. Георгиеви не са бедствали и са направили информиран избор между пейките в столовата на х. Мандрата и легла в х. Тъжа.
Съб Май 30, 2020 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3298
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
rosen_talov написа:
@stefan_iliev38,
Чудя се дали в сегашния случай АПХ (организацията на част от платените планински водачи в България) ще вземе активна позиция, или ще се направи, че нищо не е чула и разбрала... И изобщо, чудя се тази АПХ дали се занимава с нещо друго освен да се оплаква за пари и да се жалва от конкуренцията... а да не обръща внимание на сериозни проблеми, извършвани от нейните членове-водачи, като например водене на платени групи без разрешение в резервати, водене по алпийски маршрути без лиценз, изгонване на мокри премръзнали туристи от хижа, за която са си резервирали места, за да може платената група да купонясва необезпокоявана до 3 и половина през нощта... ”

Надявам се всичките ти твърдения да са подкрепени с факти и доказателства! Ако разполагаш с тях, имаш пълното право да подадеш сигнали до съответните институции.
...


Искаш доказателства и факти, които да доказват, че се чудя? Think

Какво доказателство трябва да приложа, за да докажа, че се чудя дали нещо ще се случи? Think

Относно подаването на сигнали до съответните институции - да ти приличам на доносник или на ченге, че да подавам сигнали?

Беше даден един хубав съвет по-горе, ама явно още не е осмислен:

Mariana1000 написа:
...
Второто ми наблюдение е, че с Росен Талов решихте, че най-добрата защита е нападението и скочихте директно срещу хората. Неподготвени били, киселици, манипулатори, отмъстители... Не можеш да се справиш с такава кризисна ситуация чрез негативна кампания или черен ПР. Тоест можеш да опиташ, но не е правилно.
...
Та това ми е вторият съвет, като стане нещо подобно не се мятайте направо на амбразурата да защитавате колегата, защото вместо да изписвате вежди, избождате очи. Имате си там организация, тя може да има консултант ПР, оставете професионалистите да си свършат работата. Като водачи не знам дали сте добри, но в това не ви бива. Казвам го наистина с най-добри чувства и без никаква лична драма към теб. Wink

...


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Май 30, 2020 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
И аз се чудя кога ще се научите да маркирате, но не се чудя “на глас” в интернет пространството.

Май си пропуснал да осмислиш, че мненията ми са лични и не са от името на никоя организация!
Съб Май 30, 2020 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3298
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
rosen_talov написа:
И аз се чудя кога ще се научите да маркирате, но не се чудя “на глас” в интернет пространството.

Май си пропуснал да осмислиш, че мненията ми са лични и не са от името на никоя организация!

Не се чуди повече! Отговорът е: Вече сме се научили.

Но едно е да знаеш, друго е да решиш как да го прилагаш на практика.

Търси се баланс между резултати/цена/ефективност/навременност/удовлетворение...

Ако искаш/можеш/решиш - ела на някоя доброволческа дейност, за да не се чудиш повече.

Не, не съм пропуснал да осмисля, че мненията ти са лични и не са от името на никоя организация.

Но това не означава, че мненията ти са безпристрастни и че не лобираш за някоя организация, макар и неволно.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Май 30, 2020 12:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 23, 24, 25  Следваща
Страница 11 от 25

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov