ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 187, 188, 189 ... 218, 219, 220  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
Напечен до асфалт.
Дежурната лавина е това, тоя път бая дебела...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Апр 16, 2022 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
ivanmitev85



Регистриран на: 11 Окт 2021
Мнения: 15
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
Да, бая е дебела, но... Пътят, дали е напечен до асфалт, или изчистен до асфалт, с цел улеснен достъп до хижата? (разбрахме, има нови хижари на х. Вихрен) Проблем е че тази лавина, ако трасето е отворено за движение по късмет не е смазала някой..
Съб Апр 16, 2022 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Падежи разни.... Отговорете с цитат
Сотиров написа:
..............наш приятел от форума ......... "Стефча" е допустима само в позиция на пряко допълнение: "Уважавам Стефча", "Срещнах Стефча" и пр. Допустима е и формата за непряко допълнение: "Възразих Стефчу", "Модератор Стефчу думаше" и пр. Wink


Прякото допълнение "Стефча" се пада в родителен падеж с НВММ. В неговия случай, обаче, падежът е роГителен и поради това винаги е допустимо и може да се използва по предназначение.
Пон Апр 18, 2022 4:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivanmitev85



Регистриран на: 11 Окт 2021
Мнения: 15
Местожителство: Стара Загора

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:
Иван Митев, я ми припомни този етичен кодекс на АПХ от коя година е, че съм забравил...

Настоящият Етичен кодекс на планинските водачи в България е приет на 23 април 2019 г. В София, в рамките на Общо събрание на „Планини и хора - Асоциация на планинските водачи в България“

Бива ли да се забравят такива важни моменти в развитието на Асоциацията Surprised
Сега знам и какво ще кажеш... по време на случая "Бранков" е нямало етичен кодекс...и веднага ще попитам какви тогава са били правата и задълженията на водачите? Или няма такива неща, всичко е направено на първо място, да се въртят едни пари, я от курсистите, я от някой европроект, пък като стане някоя беля тогава ще го мислим Sad
Вто Апр 19, 2022 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2282

Мнение Отговорете с цитат
ivanmitev85 написа:
mom4i написа:
Иван Митев, я ми припомни този етичен кодекс на АПХ от коя година е, че съм забравил...

Настоящият Етичен кодекс на планинските водачи в България е приет на 23 април 2019 г. В София, в рамките на Общо събрание на „Планини и хора - Асоциация на планинските водачи в България“

Бива ли да се забравят такива важни моменти в развитието на Асоциацията Surprised
Сега знам и какво ще кажеш... по време на случая "Бранков" е нямало етичен кодекс...и веднага ще попитам какви тогава са били правата и задълженията на водачите? Или няма такива неща, всичко е направено на първо място, да се въртят едни пари, я от курсистите, я от някой европроект, пък като стане някоя беля тогава ще го мислим Sad


Няма такова нещо, как може да си помислиш такива неща Smile . Държавата е тази която извършва контрол и санкции. Другите сме освободени от отговорност Smile понеже разбираш ли ... държавата .... Аз мисля утре да организирам един протест на ИТ организациите, да искам компенсация от държавата, понеже ме карат да се връщам обратно в офиса .. а това е съпроводено с много главоболия и трябва да бъда компенсиран .. от държавата разбира се .
Вто Апр 19, 2022 2:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
ivanmitev85 написа:
...веднага ще попитам какви тогава са били правата и задълженията на водачите?

Има си наредба, защо не отвориш и прочетеш сам:
https://www.navet.government.bg/bg/media/Naredba-3-11.06.2019.pdf
Въпросът е, че ако за конкретния инцидент няма данни да се твърди, че е осъществявана услуга, цялото това специално законодателство е неприложимо. Толкова трудно ли е да го проумеете и все една и съща плоча въртите?
Ето ви един пример - отивате с приятели някъде за събота и неделя и съответно си делите парите за бензина на колата. Става катастрофа. Този с колата може ли да бъде съден за нелегален таксиметров превоз, защото се оказва, че сметката била крива и сте му дали в повече. Защото там санкциите са съвсем други. Вие не можете да кажете какви са били уговорките ви, щот сте в отвъдното. По форумите зложелателите на нещастния шофьор реват за мъст и кръв.
И така, имате ли някакви конкретни данни, че Бранко е сключил договор, че е взел пари, пък макар и на черно, т.е. без документ? Ако не, кое ви дава основание да твърдите, че щом е Бранко, той винаги е в състояние на провеждана услуга и отговаря като водач. ОК, ще кажете, виж какво е писал по форумите. Ами нека да ги прочетем пак и да видим дали написаното е достатъчно за да може обосновано да се предположи, че наистина е действал като водач. След това и по някакъв начин да докажете че е налице договор, а и какви са му условията... И задачата ще стане тежка, почти неизпълнима. Но това е законния ред, който иска да се спази закона, така трябва да постъпи...
В момента обаче, без тези конкретни данни, поведение като вашето е характерно за средновековието и по този начин всеки нарочен е бил стандартно обвиняван във вещерство, връзки с дявола и ерес, после арест, малко изтезания при инквизитора, и кладата е готова за запуши.
По тази логика, като се замисля, и мен ме грози тежко наказание, при това за многократни прегрешения - за водене на аджамии по Централна стена, Вихрен, Джендем и др., получавал съм и "възнаграждение" - бира за успех. Изобщо всеки може на това основание да попадне на дръвника. Ако толкова искате нещо да му направят на Бранко, колцина от вас са готови да отнесат същото само заради това, че някой някъде бил написал нещо против тях?
Затова многократно Ви писах горе - Да, Бранко е нахален и безочлив, поне това е общото впечатление от поведението му в интернет и изнън него. Затова не го харесваме. Но ние сме дотам. Ние можем да го "осъдим" на неодобрение с критики ... в интернет. И видно от написаното до момента очевидно сме го осъдили и даже екзекутирали...
За другото, което ви се ще обаче, си има както ред, така и правила.
kaloyanv написа:
Държавата е тази която извършва контрол и санкции.

Калояне, имам чувството, че не си живял във времената на мутрите. Представи си, че в неправилен момент си се изпречил на пътя на някое говедо със златни ланци. То измучава, и казва: "Осъждам те на 1000 марки глоба... До утре да си ги платил, че ...." Има доста хора които си спомнят това "правосъдие" и "тези отговорности". Бай бабо да не дойдат пак...
Вто Апр 19, 2022 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2282

Мнение Отговорете с цитат
Тъй де, но да прехвърляш собствената си безотговорност на "държавата" е малко цинично. А това не е като да не става постоянно Smile) . Още повече че ние всичките сме тази държава. Но мислех че не е нужно да споменавам това, тъй като е очевидно според мен.

"Калояне, имам чувството, че не си живял във времената на мутрите. Представи си, че в неправилен момент си се изпречил на пътя на някое говедо със златни ланци. То измучава, и казва: "Осъждам те на 1000 марки глоба... До утре да си ги платил, че ...."

Относно този ти пример, мисля че не е много смислен. Тъй като знаем какво стана с тези дето осъждат на 1000 евро глоба , та горе долу така Smile


Последната промяна е направена от kaloyanv на Вто Апр 19, 2022 3:49 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Апр 19, 2022 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Тъй де, но да прехвърляш собствената си безотговорност на "държавата" е малко цинично. А това не е като да не става постоянно Smile)

Я поясни малко, пример някакъв дай. Не че друго, ама съм скаран с логиката и не я намирам в написаното по-горе от теб.. Каква е моята безотговорност и как съм я прехвърлил на държавата?
Вто Апр 19, 2022 3:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2282

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
kaloyanv написа:
Тъй де, но да прехвърляш собствената си безотговорност на "държавата" е малко цинично. А това не е като да не става постоянно Smile)

Я поясни малко, пример някакъв дай. Не че друго, ама съм скаран с логиката и не я намирам в написаното по-горе от теб.. Каква е моята безотговорност и как съм я прехвърлил на държавата?


Е ти все едно не четеш. Говоря по принцип, как се случват нещата, а не конкретно за теб. Иначе за примери ако започна, ще трябва да прекръстим форума, може и книга да напиша ..
Вто Апр 19, 2022 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
Не ми отговори, както винаги. По принцип... Посочи ми го този принцип. Кой, кога, къде го е извел и къде може да го прочетем какво съдържание има.. тоя принцип.
Представи си, че си фен нещата да се уреждат на принципа, който сам си формулирал - "ние всичките сме тази държава". Не сме си разпределили функциите обаче и всеки иска да "съди". Хващаш ти Бранко и му развличаш червата, щот ти е неприятен. Аз пък решавам, че упражняваш нелегално правосъдие, което не ми харесва. Аз съм учил 5 години, 1 година стаж, три държавни изпита, допълнителен за правоспособност, още един за прием в колегията. Разказала ми се е играта... А пък ти, вземаш, че "правосъдиш" без лиценз... какво тогава ще те отличава от Бранко, нали и той прави подобно - работи без лиценз?
И ето аз поправям тая несправедливост и те бухвам в един багажник, след което на "зелено училище" или "на камбаните". Та в тоз ред на мисли ми обясни искаш ли още "ние всичките да сме тази държава"?
Вто Апр 19, 2022 4:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2282

Мнение Отговорете с цитат
Аз въобще не пиша за това, асоциацията ти е неправилна в случая.
Вто Апр 19, 2022 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
Въпросът е, че ако за конкретния инцидент няма данни да се твърди, че е осъществявана услуга, цялото това специално законодателство е неприложимо. Толкова трудно ли е да го проумеете и все една и съща плоча въртите?
...

За конкретния инцидент има данни да се твърди, че е осъществявана услуга – за справка:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?p=155483#155483

Цитат:
17.02.2022

Становище относно трагичния инцидент на 06.01.2018 г. в Пирин


„ПЛАНИНИ И ХОРА - Асоциация на планинските водачи в България“

...

СТАНОВИЩЕ

На свое специално заседание проведено на 15.02.2022 г., УС на АПХ, след като обсъди всички известни обстоятелства около инцидента, Ви уведомяваме за следното:

...

На 06.01.2018 г. по маршрута към Джамджиевия ръб на вр. Вихрен Бранислав Бранков е с клиенти, в качеството си на планински водач по програма на "Into the Wild" - регистриран туроператор с номер на лиценза РК-01-7710. Характерът на маршрута изисква водачът да има правоспособност за ,Планински водач" - второ ниво (Алпийски водач), което Бранислав Бранков не е притежавал. По време на изкачването Бранислав Бранков не предприема правилните за този маршрут действия, а именно: не задължава клиентите да поставят алпийски котки и да използват пикел и не прави задължителното за този маршрут в този сезон обвързване с алпийско въже.

Хронология на инцидента може намерена в официалната интернет страница на Планинската спасителна служба тук (https://www.pss-bg.bg/hronologiya-na-neshtastniva-sluchaj-pod-dzhamdzhievi- skali-pirin-06-01-2018g/)

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 19, 2022 5:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
понеже обещах да не влизам в празни пререкания, ще опитам да обясня съвсем накратко коя дума какво означава, поне за нуждите на наказателната наука.
stefan_iliev38 написа:

За конкретния инцидент има данни да се твърди, че...
Цитат:

Становище...


Тази материя има специфика и всяка дума си има конкретно значение.
И така, съдът работи по следния начин:
Всяка от страните отправя твърдения.
Противоположността на твърденията е причина между страните да съществува спор.
Твърденията се отнасят за конкретни факти и обстоятелства, които са от значение за решаването на спора;
Тъй като не може едновременно и двете страни да са прави, въз основа на това как всяка страна е доказала твърдяните от нея факти и обстоятелства, съдът приема кое от двете положения е достоверно.
Съответно решението се основава на приетите за доказани факти и обстоятелства.
Доказването става с доказателства, събрани по определен от закона ред. Тези които не отговарят на изискванията по събирането, не се вземат впредвид от съда.
В случая, писмото което цитираш съдържа следните данни: че е изготвено от някаква асоциация, както и че съдържа, забележи твърдение, че някакви събития под вр. Вихрен са се случили по определен начин.
Това писмо обаче, не съдържа данни, че събитията са станали именно по посочения в писмото начин.
А данни, че "Бранислав Бранков е с клиенти, в качеството си на планински водач по програма на "Into the Wild"" ще представляват например документи - писмен договор между водача и клиента, обменена по мейли информация между тях, от която се извличат всички съществени елементи за наличието на договор/предмет, цена, условия, срок/, платежни документи с цитирано основание, например "плащане за водене на вр. Вихрен на дата ..", свидетелски показания, че свидетел ги е видял и чул да се уговарят да правят именно това, тогава и не като приятели, а като комерсиална услуга....Изобщо данни /доказателства/ представляват всякакви материални следи /правете разлика между това понятие/ и твърденията на трети лица, че нещо е станало някак си.
Затова работата на народния прокурор е да събира не твърдения, а данни/доказателства/ от които с висока степен на достоверност да може да се заключи, че събитията под вр.Вихрен се дължат именно на немарливо изпълнена комерсиална услуга. Освен това трябва по безспорен начин да се изключат и всякакви данни за "приятелска проява", което също е предмет на доказване...
С оглед горното, виждате, че нещата не са толкова прости и че осъждането на някого е трудна работа. За да се постигне осъдителна присъда, при наличието на добър адвокат насреща се изисква още по-добър прокурор, който да прави разлика между твърдения и данни. Настоящата прокуратура обаче, често ги меси тия понятия и затова е придобила напоследък прозвища като цацаратура, каскетура и т.н. и много често сами виждате как по знакови дела, предимно поради некадърност, делата се връщат за доразследване именно заради нескопосно събрани доказателства и ли тотално безумни обвинителни актове...
Вто Апр 19, 2022 7:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Извън конкретния спор, но като допълнение към последното мнение на Владо: накрая българският данъкоплатец плаща милиони левове за обезщетения на пострадали от некадърни прокурори плюс стотици хиляди евро в Страсбург заради същите. А некадърните прокурори в редки случаи, вече осмърдели се отвсякъде, ги пенсионират с обезщетение, равно на луксозна вила в Бояна. Какво пишеше в една хижа преди много години? "Тука е така!"
Вто Апр 19, 2022 7:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Vladofff, моите уважения към тебе, но тук не сме в съда, а в планинарския форум. Smile

Дали Бранислав Бранков е водил клиенти на 06.01.2018 г. не зависи от решението на съда, а зависи от действителните събития, които са се случили на 06.01.2018 г. Smile

Ти искаш да ни убедиш, че като ти не знаеш какви са били действителните събития, то никой друг не знае какви са били и да чакаме решението на съда, за да разберем какви са били! Smile


По темата: Ужасът на Риш се активизира?!?! Shocked

Източник: https://news2.bg/2022/04/zhestoka-katastrofa-v-rishkiya-prohod/

Цитат:
Жестока катастрофа в Ришкия проход

17.04.2022 Севделина Ковачева

Втора катастрофа е станала преди минути на Ришкия проход, съобщават шофьори, които били принудени да се върнат заради затворен участък, пише Флагман. Към мястото пътуват линейка и пожарна.

Припомняме, че към 13:40 ч. цистерна се преобърна в участъка между селата Подвис и Прилеп. Трасето все още е блокирано поради изтичане на газ.


„Ришкият проход в частта от Бургаска област е затворен заради двете катастрофи. Ние пътувахме от Шумен в посока Карнобат, но в района на село Камчия ни отбиха към село Вресово.

Не знаем какво се е случило – нито колко са автомобилите, нито дали има ранени или жертви, натам пътуват пожарна и линейка“, обясни шофьор.

В момента в региона вали дъжд и пътните настилки са мокри и хлъзгави. Живущите от близките населени места се оплакват, че катастрофите в Ришкия проход са нещо обичайно при всяко влошаване на времето.

В официалния сайт на Агенция Пътна инфраструктура е публикувана следната информация за второто ПТП:

Движението на МПС по път II-73 в Бургаска област е ограничено поради ПТП.

Обходен маршрут: по път III-7302 Смядово – Велики Преслав, път II-74 Велики Преслав – Търговище и през път II-48 /Котленски проход/ за тежкотоварните камиони. За леките автомобили от разклона при с. Камчия по път III-7305, Вресово и през Айтоски проход.Трафикът се регулира от „Пътна полиция“.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Апр 19, 2022 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 187, 188, 189 ... 218, 219, 220  Следваща
Страница 188 от 220

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov