ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 189, 190, 191 ... 218, 219, 220  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Инциденти и нещастни случаи в българските планини
Автор Съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Лавина в Пирин уби 62-годишен мъж

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Май 16, 2022 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3297
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Лавина в Пирин уби 62-годишен мъж

Малко повече подробности: https://bnr.bg/blagoevgrad/post/101647208/opiten-planinar-ot-razlog-zagubi-jivota-si?fbclid...

Цитат:
Опитен планинар от Разлог загуби живота си

публикувано на 16.05.22 в 09:47 Автор: Лина Пъргова




Планината взе поредна жертва. При спускане под връх Бански суходол, опитният планинар от Разлог Лъчезар Жегов загуби живота си. По време на спускането се откъсва малка лавина, която го събаря върху скали, при което Лъчезар умира на място.

Сред съгражданите си от Разлог той бе известен, като страстен почитател на планината, с изключително големи познания и умения. След подаване на сигнала до ПСС Банско се отзовава отряд от службата, но за съжаление само констатират смъртта му.

Ден преди трагичния инцидент, съпругата му Веска, която е сред най-изявените ценители и познавачи на носии и традиции в Разлог, сподели в социалните мрежи снимки и пост за разходка до х. Вихрен.

Със съболезнователни думи тя се сбогува със съпруга си: "Загубих моя мил съпруг Лъчезар. Взе го красивата, но сурова Пирин планина! Остана там, под стръмните ѝ върхове и в нашите сърца – завинаги! Обичаме те, непрежалими. Беше пример за достоен живот, научи ни да следваме мечтите си."

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Май 16, 2022 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2290

Мнение Отговорете с цитат
Кофти работа, това е един трагичен случай, при който ако се даде повече информация, може да послужи на много хора, които тепърва ще правят подобни неща Май месец средата и на такива места. А те в близкото бъдеще ще стават все повече. Сега ако е бил един ветеран, след време ще има доста други.
Пон Май 16, 2022 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3297
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Източник: https://www.facebook.com/groups/226915814393796/permalink/1474264082992290/





____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Юни 04, 2022 9:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Каква отзивчивост и възхитителна организация! Посред нощ, с дистанционно "управление", с бърз ход без видими ориентири... И защо? Заради един лъжлив сигнал! Сещам се за лъжливото овчарче, ама при истинска опасност няма да пострадат "шегаджиите", а действително нуждаещите се. Нищо, никой не знае как ще им се върне на тия мерзавци някоя нощ, да святкат с последни сили, без някой да се отзове...
Нед Юни 05, 2022 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3056

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
... мерзавци...

... да попаднат под канче в качество на ПОДЛЕЦ:
http://main.isuct.ru/en/node/5383
Пон Юни 06, 2022 9:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение светлинен сигнал SOS Отговорете с цитат
От написаното се разбира, че 112 и ПСС са отказали да реагират на светлинен сигнал за помощ. Правилно са отказала, но не са обяснили защо. Едва ли е било само защото е било след 22 часа.

На пазара има хиляди модели челници, фенерчета, ключодържатели и безброй други джунджурии, които имат режим SOS (три кратки, три дълги и три кратки сигнала, предавани без пауза). Аз не съм виждал ръководство за употреба на такава джаджа, в която на разбираем човешки език да обяснява що е това SOS, кога се предава и дали има някакви ограничения при използването му. Убеден съм, че съществуват хора, за които това е просто интересен режим на светене.

Някъде в НК май има текстове за наказателна отговорност при излъчване на фалшиви сигнали за бедствие. Непознаването на закона не предпазва от отговорност, но все си мисля и че някой не си е свършил работата да сподели повече информация по темата.

Изобщо много отворени въпроси...
Пон Юни 06, 2022 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2290

Мнение Re: светлинен сигнал SOS Отговорете с цитат
lz1fw написа:
От написаното се разбира, че 112 и ПСС са отказали да реагират на светлинен сигнал за помощ. Правилно са отказала, но не са обяснили защо. Едва ли е било само защото е било след 22 часа.

На пазара има хиляди модели челници, фенерчета, ключодържатели и безброй други джунджурии, които имат режим SOS (три кратки, три дълги и три кратки сигнала, предавани без пауза). Аз не съм виждал ръководство за употреба на такава джаджа, в която на разбираем човешки език да обяснява що е това SOS, кога се предава и дали има някакви ограничения при използването му. Убеден съм, че съществуват хора, за които това е просто интересен режим на светене.

Някъде в НК май има текстове за наказателна отговорност при излъчване на фалшиви сигнали за бедствие. Непознаването на закона не предпазва от отговорност, но все си мисля и че някой не си е свършил работата да сподели повече информация по темата.

Изобщо много отворени въпроси...


Ти добре разсъждаваш, обаче не прочете най-важното в статията. Вместо да развиващ общи теории, е хубаво да се коментира по съществената част. А именно какво прави лампа в режим СОС закачена на храст, някъде из планината. Smile
Пон Юни 06, 2022 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: светлинен сигнал SOS Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
хубаво да се коментира по съществената част. А именно какво прави лампа в режим СОС закачена на храст, някъде из планината. Smile

Ламбата е сложена на най-ниската възможна височина, от която може да вижда от село. Kартинка. Малко по-надолу по склона и връхчето ще я скрие. Някой си е пробвал ламбата и изобщо не му е пукало в какъв ритъм светулка.

В този ред на мисли е интересно какво има наблизо по тези чукари.
Пон Юни 06, 2022 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2290

Мнение Re: светлинен сигнал SOS Отговорете с цитат
lz1fw написа:
kaloyanv написа:
хубаво да се коментира по съществената част. А именно какво прави лампа в режим СОС закачена на храст, някъде из планината. Smile

Ламбата е сложена на най-ниската възможна височина, от която може да вижда от село. Kартинка. Малко по-надолу по склона и връхчето ще я скрие. Някой си е пробвал ламбата и изобщо не му е пукало в какъв ритъм светулка.

В този ред на мисли е интересно какво има наблизо по тези чукари.


Тъй де, много странно е това, аз хич не разбирам логиката каква е ..
Вто Юни 07, 2022 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Спасителна акция на Витоша Отговорете с цитат
Двама туристи са спасени в неделя вечерта на Витоша:
https://m.24chasa.bg/region/article/11814886
Вто Юни 14, 2022 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2290

Мнение Re: Спасителна акция на Витоша Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Двама туристи са спасени в неделя вечерта на Витоша:
https://m.24chasa.bg/region/article/11814886


Много кофти време, което за пореден път показва че планината когато не желае да те приеме, просто няма нужда да се изсилват нещата. То при такива условия, всеки може да закъса. Това нещо което не разбирам, е че би следвало тези хора на години да имат повече опит в планината и да не си правят такива експерименти. Ако е някой млад без опит, там се допускат грешки. Ама в такова време гадно, вместо да се върнеш обратно и да походиш отдолу по пътеките, те са взели възможно най-лошото решение, което граничи с безумието, да се завреш точно на това място. ..

Иначе един приятел ме викна събота да ходим на спа в Сепарева баня, аз въпреки че не обичам по спа, реших да му направя компания. Казах му че ако позволява времето в неделя ще походим малко. Та станахме сутринта в неделя, стигнахме зелени преслап от там газ нагоре до хижа Скакавица. Мислех да правя кръг с качване нагоре, но точно там сутринта си заваля як дъжд.

Още към 9 сутринта като стигнахме хижата, беше някакво мазало музика и свирене .. Оказа се че има голяма група младежи студенти от различни страни и българия, които са пили до 4 сутринта и бяха облечени с маратонки и къси гащи. щяха да ходят до езерата, а те като тръгнаха дъжда се усили много яко. Доста са страдали, защото беше и студено. Ние докато слезем обратно до долу, чак ръкавиците си сложих Smile

Имаха 2-3 водача с тях, ама ми се видяха мега несериозни, ама явно като водят 30 човека, трябва нещо да ги правят ... Но то и така стават проблемите ..
Вто Юни 14, 2022 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Калояне, очевидно те не са знаели, че мястото, в което са се заврели, е "точно такова". Както разбираме, те са усетили, че времето се влошава и са потърсили пряк път към цивилизацията. Пак добре, че се е случило в района на спасителите. А тоя разказ за хижа "Скакавица" за сетен път обяснява и оправдава всичките ми нарушения на забраните за спане в палатка. Evil or Very Mad
Вто Юни 14, 2022 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2290

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Калояне, очевидно те не са знаели, че мястото, в което са се заврели, е "точно такова". Както разбираме, те са усетили, че времето се влошава и са потърсили пряк път към цивилизацията. Пак добре, че се е случило в района на спасителите. А тоя разказ за хижа "Скакавица" за сетен път обяснява и оправдава всичките ми нарушения на забраните за спане в палатка. Evil or Very Mad


Викаш от конярника 500 метра до Кумата право надолу , на топло и приятно не е пряк път Smile Друго е да минеш през най - големия бучимиш и то в лошо време. Аз там не бих минал, дето съм сравнително здрав, даже не съм сигурен дали може да се мине и при хубаво време от там Smile
Важното е че всичко е минало добре ...
Вто Юни 14, 2022 10:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5792
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
За можене -- може, но, първо е забранено, второ не е редно, и трето -- не е съвсем лесно при липса на устойчива снежна покривка. А при условия като тези през изминалите дни пребиваването на билото на една "от най-проветривите" ни планини си е ... само за джедаи. Любопитно ми е в този случай ще бъдат ли санкционирани потърпевшите за нарушенията, които са извършили?

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Вто Юни 14, 2022 10:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 189, 190, 191 ... 218, 219, 220  Следваща
Страница 190 от 220

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov