ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Възстановяват хижа"Планински извори"!
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Възстановяват хижа"Планински извори"!
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат


Новини за хижа Планински извори:

Безстопанствена,оставена на произвола на времето,без врати и прозорци, най-високата хижа в Балкана - "Планински извори", крее и се нуждае от спешен ремонт. Стотици запалени планинари и любители на природата обаче са решили с общи усилия да превърнат оглозганата хижа в предишния уютен пристан за туристите в Стара планина.Организирани от сдружение "Възстановяване и ремонт на хижа "Планински извори", доброволците си проправят път сред бюрокрацията и помагат с каквото могат, за да върнат стария облик на омайния кът в сърцето на Балкана. След близо година и половина е отхвърлена много работа. "Направихме архитектурно и геодезическо заснемане, защото документите и оригиналните скици на хижата бяха изгубени, а без тях не могат да започнат
ремонтно-възстановителни дейности", обясни арх. Даниела Василева,част от екипа, взел присърце каузата и решил абсолютно безвъзмездно да работи по проекта. Тя отбеляза, че има открито отклонение за водопровод и възстановяването му няма да е много трудно. Изготвят се планове за изграждане на соларни панели, чрез които да се произвежда електроенергия за хижата. "По принцип групата ни вече е от над 200 човека с реален принос и приходи. Всеки е дарил каквото може. Един от последните ни доброволци предложи абсолютно безплатно да снабди хижата с оптичен интернет. През последните 5 години той е успял да изгради високоскоростна интернет връзка до почти всички хижи и заслони от старопланинското било с пряка видимост към Северна България", разказа Екатерина Дончева, председател на сдружение "Възстановяване и ремонт на хижа "Планински извори".Безценна е помощта на десетки жители на с. Антон, които с умиление си спомнят за стария облик на хижата, издигната през 1979 г. "Влизахме в нея по пантофи, винаги имаше топла чорба и гореща вода за чай на печката. Беше развито екскурзионното пътуване до хижата" - споделя Петър Петров, по-известен като Даскала. Местният учител (по изобразително изкуство и по музика) от село Антон неведнъж е бил водач на походите до "Планински извори", познава местността като петте си пръста. Под негово ръководство и също с предоставени от него лични коне (ездитни и за стопанска работа) е организирал групи от ученици, които се включват с труд във всяка една доброволческа мисия. "Единствената спънка до момента е отказът на кметицата на с. Антон да постави на гласуване инициативата в Общината за организиране на търг. Така ще се предостави правото на инвеститор да възобнови "Планински извори". Парадоксално е, но в нашия случай има желание за инвестиция, но липсва формално решение. Това го няма никъде!" - негодува жителят на с. Антон Дончо Петров. Той e предоста вял безвъзмездно своите коне на всички доброволчески походи досега. "Ако имахме формалното разрешение, дейностите по ремонта на хижата щяха да са в по-напреднал стадий. Трябва да се направи път, по който да минават високопроходими машини, защото в момента има само маркирана стръмна пешеходна пътека. Укрепването на "Планински извори" също ще отнеме години, въпреки че основата се е запазила.Не знам защо градоначалникът се дърпа толкова, след като всички антончани сме зад инициативата" - допълва Дочо Петров

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Мар 12, 2014 11:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Не знам защо градоначалникът се дърпа толкова, след като всички антончани сме зад инициативата" - допълва Дочо Петров

Често се случват такива недоразумения у нас, по-добрия начин за отстраняването им е на избори.
Сря Мар 12, 2014 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Подобни публикации не са много полезни, по простата причина, че изпреварват събитията. Дори и тази, нищо че е на 3 години и малко. Тези публикации играят лоши шеги на туристите.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Мар 12, 2014 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Подобни публикации не са много полезни, по простата причина, че изпреварват събитията. Дори и тази, нищо че е на 3 години и малко. Тези публикации играят лоши шеги на туристите.


Не разбрах кое е на 3 години и малко?!?! Представената статия е от вчера.... А ако се прочете в сивото поле долу-вдясно, се вижда и това, че сдружението, което организира ремонтните дейности е регистрирано през 2013 година... Smile Не съм наясно напълно със случая на хижата в момента, понеже миналата година пак се споменаваше нещо подобно, но тази статия изглежда относително прясна и ще видим до къде ще стигнат нещата! Smile

_________________
http://facebook.com/tskostov
http://cvetoslavkostov1.wix.com/tskostov
http://sdstudio.ovo.bg
Сря Мар 12, 2014 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Статията е от вчера, но ми се струва, че чета дежавю. Даже миналата година имаше и готова стая, и чай. Като проверихме, се оказа, че няма нищо. Не, че е живото застрашаващо, ама не е приятно. Лично им пожелавам успех, но нека не публикуват намерения. Знам, че е трудно и, че резултатите няма да се видят веднага.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Мар 12, 2014 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1061

Мнение Отговорете с цитат
Нека да гледаме по-оптимистично на нещата и нека това начинание се увенчае с Успех
Сря Мар 12, 2014 10:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Е,ние имахме късмет миналата година и случихме временните"хижари"...чай нямаше но ни предложиха кафе...
дано другия път има и легла...!
Сря Мар 12, 2014 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
**Трябва да се направи път, по който да минават високопроходими машини, защото в момента има само маркирана стръмна пешеходна пътека. Укрепването на "Планински извори" също ще отнеме години, въпреки че основата се е запазила.Не знам защо градоначалникът се дърпа толкова, след като всички антончани сме зад инициативата" - допълва Дочо Петров**

А защо не и магистрала или поне двулентов първокласен път, че да може разни селски бегове да се качват всяка петък вечер, събота и неделя, за да хвърлят гюбеци. Съмнявам се нещо в *добрите* намерения на една част от тези хора.
Това вестниче трябваше да напише и другата гледна точка, тази на кметицата, че да разберем защо се дърпа. Хич не обичам тенденциозно поднесени статии, които се мъчат да ме накарат да мисля по определен начин.
Уж е за добро начинанието, ама кой знае какво са замислили главните действащи лица.
Другите като даскала и човекът с конете са честни хора със скъпи спомени които предвид възрастта им лесно могат да бъдат употребени като лице на кампанията и след като вече няма нужда да бъдат разкарани.
Дочо,

За мен от тази трънка заек няма да излезе или най-вероятно ще е някой генномодифи-
циран.


+1
Мисля също като теб, но ти ме изпревари и се изрази по-добре от мен. За какво им е този път?
Ами за да стане като Дерменкая, като пристигнеш да ти отговорят, че няма места. В никакъв случай не е за планинари.

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Чет Мар 13, 2014 9:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм на обратното мнение. И път да прекарат, и да се събират за съботно-неделни сбирки... това с нищо няма да навреди. Ще се съживи хижата. Като се замислите, до повечето хижи има път, това улеснява доставките на ... всичко. В пъти по - добре ще е от сегашното положение, или да се стигне до положението на х. Бутура. Проблема е, че пускат информация с намерения, което заблуждава.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Мар 13, 2014 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zarezan



Регистриран на: 24 Фев 2014
Мнения: 23
Местожителство: Опака

Мнение Отговорете с цитат
Smile


Последната промяна е направена от zarezan на Пет Мар 14, 2014 9:03 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Чет Мар 13, 2014 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Преди много години когато правих първите си по-сериозни стъпки по билото на Стара планина минах от там и то по-точно нарочно минах от там за да видя разрухата. Нямах възможност като Мечо например да я видя работеща. Беше гадна гледка. Отчайващо ми подейства. Та бяхме с приятели с които без да се хваля разбираме от сметки и разходи по ремонт и строеж на такова нещо. Първата ми реакция беше давай да я емнем и стегнем. Като мина еуфорията и загризахме молива излезе една луда работа. Ако си откачен и имаш много пари които да ги строшиш става. Иначе не. Според мен е направена на интересно място, но неблагоприятно. Много трудно достъпна от всякъде, почти недействаща и недостижима при тежка зимна обстановка, в една част от Балкана, който колкото и да ни се иска си остава в задния двор на Централен Балкан около Карлово. Е не става. Може и да успееш да излъжеш някой и друг човечец да даде някой лев или час труд и толкоз. После остава коптора. Ама и това си има своята положителна страна. Говори се често за нея и се оплаква. А за много други хижи, които са в много по-добро положение в този район хич и не се споменава нищо. И от там освен местните почти никой не ходи. Но нека има мечти и трепети - така човек се чувства жив. Така ще бъде май и с Богдан - дано не съм прав. С SMS хижа ще градиш. Абати и БТС-то. Никога не съм харесвал този организъм. Ама това си е мое виждане. И сега като се наберат някои.... Гледай кво става Punk
Пет Мар 14, 2014 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3049

Мнение Отговорете с цитат
На Планински извори съм бил един единствен път, през август 1993г. т.е. и аз като Мечо я видях "действаща". Ама и действаща не бе цвете за мирисане. Стопанисваше се от един мангал, с прякор "Нафтата", заобиколен от десетина циганина, пасящи добитък. Зле прикрити криминални типове, особено един мазно лилав, който почти насила застави една мома от нашите да се качи на коня му, за да и такова циците, с надежда и за още по-крайни и настоятелни намерения... Та и действаща, хижата, по-скоро обитателите й, бяха открито опасни за лицата от женски пол, имайки глупостта да пренощуват там. Не съм сигурен, че като се възстанови, в което доста се съмнявам, няма да се "възродят" пак тези "традиции".
Пет Мар 14, 2014 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
На Планински извори съм бил един единствен път, през август 1993г. т.е. и аз като Мечо я видях "действаща". Ама и действаща не бе цвете за мирисане. Стопанисваше се от един мангал, с прякор "Нафтата", заобиколен от десетина циганина, пасящи добитък. Зле прикрити криминални типове, особено един мазно лилав, който почти насила застави една мома от нашите да се качи на коня му, за да и такова циците, с надежда и за още по-крайни и настоятелни намерения... Та и действаща, хижата, по-скоро обитателите й, бяха открито опасни за лицата от женски пол, имайки глупостта да пренощуват там. Не съм сигурен, че като се възстанови, в което доста се съмнявам, няма да се "възродят" пак тези "традиции".


Така и така подхвана темата, че ме хваща яд и за иначе хубавата хижа Соколна, обзорен изглед, спретната постройка, на красиво място (отсрани до хижата извън пътеката има промишлено количество отпадъци, които изхвърлят там от години - стъкла, пластмаси, ръждясали ламарини)... Два пъти минаваме оттам транзит - "хижарят", който бил изпълнително лице, а не точно хижар (така се предствави двата пъти, повтаряйки го десет пъти) напит до козирката, за цвета му не ми се коментира. Случаи, в които канел свои събратя и танцували на сила с гостенките. Каква работа изобщо имат подобни индивиди, да стопанисват хижи в България, това ми е въпроса! Относно Планински извори, бих се зарадвал да я видя действаща, но с бюрокращината в България, едва ли!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Мар 14, 2014 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
martin555 написа:
vladofff написа:
На Планински извори съм бил един единствен път, през август 1993г. т.е. и аз като Мечо я видях "действаща". Ама и действаща не бе цвете за мирисане. Стопанисваше се от един мангал, с прякор "Нафтата", заобиколен от десетина циганина, пасящи добитък. Зле прикрити криминални типове, особено един мазно лилав, който почти насила застави една мома от нашите да се качи на коня му, за да и такова циците, с надежда и за още по-крайни и настоятелни намерения... Та и действаща, хижата, по-скоро обитателите й, бяха открито опасни за лицата от женски пол, имайки глупостта да пренощуват там. Не съм сигурен, че като се възстанови, в което доста се съмнявам, няма да се "възродят" пак тези "традиции".


Така и така подхвана темата, че ме хваща яд и за иначе хубавата хижа Соколна, обзорен изглед, спретната постройка, на красиво място (отсрани до хижата извън пътеката има промишлено количество отпадъци, които изхвърлят там от години - стъкла, пластмаси, ръждясали ламарини)... Два пъти минаваме оттам транзит - "хижарят", който бил изпълнително лице, а не точно хижар (така се предствави двата пъти, повтаряйки го десет пъти) напит до козирката, за цвета му не ми се коментира. Случаи, в които канел свои събратя и танцували на сила с гостенките. Каква работа изобщо имат подобни индивиди, да стопанисват хижи в България, това ми е въпроса! Относно Планински извори, бих се зарадвал да я видя действаща, но с бюрокращината в България, едва ли!


ти кога последно ходи на Соколна. Щото този хижар дето говориш за него с доста усилия на Габаревци (и аз вече наполовина се пиша такъв Laughing) го махнахме в края на миналата година. Сега там са си Иван от село и Стефан от Скобелево. Няма вече цигания и мръсотия.
Пет Мар 14, 2014 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
martin555



Регистриран на: 07 Яну 2011
Мнения: 844
Местожителство: Русе

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
martin555 написа:
vladofff написа:
На Планински извори съм бил един единствен път, през август 1993г. т.е. и аз като Мечо я видях "действаща". Ама и действаща не бе цвете за мирисане. Стопанисваше се от един мангал, с прякор "Нафтата", заобиколен от десетина циганина, пасящи добитък. Зле прикрити криминални типове, особено един мазно лилав, който почти насила застави една мома от нашите да се качи на коня му, за да и такова циците, с надежда и за още по-крайни и настоятелни намерения... Та и действаща, хижата, по-скоро обитателите й, бяха открито опасни за лицата от женски пол, имайки глупостта да пренощуват там. Не съм сигурен, че като се възстанови, в което доста се съмнявам, няма да се "възродят" пак тези "традиции".


Така и така подхвана темата, че ме хваща яд и за иначе хубавата хижа Соколна, обзорен изглед, спретната постройка, на красиво място (отсрани до хижата извън пътеката има промишлено количество отпадъци, които изхвърлят там от години - стъкла, пластмаси, ръждясали ламарини)... Два пъти минаваме оттам транзит - "хижарят", който бил изпълнително лице, а не точно хижар (така се предствави двата пъти, повтаряйки го десет пъти) напит до козирката, за цвета му не ми се коментира. Случаи, в които канел свои събратя и танцували на сила с гостенките. Каква работа изобщо имат подобни индивиди, да стопанисват хижи в България, това ми е въпроса! Относно Планински извори, бих се зарадвал да я видя действаща, но с бюрокращината в България, едва ли!


ти кога последно ходи на Соколна. Щото този хижар дето говориш за него с доста усилия на Габаревци (и аз вече наполовина се пиша такъв Laughing) го махнахме в края на миналата година. Сега там са си Иван от село и Стефан от Скобелево. Няма вече цигания и мръсотия.


Ако ти се "подвизаваш" като хижар (в която и да е хижа), ще се радвам да се запознаем, на драго сърце бих минал някоя неделя!Smile Последните два пъти, в които обикалях, около резервата бяха есента на 2012-а и април 2013-а (публикацията, която ми коментира във фотоблога)... Дано това, което казваш остане така и много посещаемост желая на новите хижари там! Smile

Ако се направи организация, ще помогна с труд в свалянето на отпадъците от красивата гора до хижа Соколна! Не е по темата тук за хижа Планински извори, но нищо не пречи да се получи нещо хубаво в тази насока!

_________________
http://martinpetrov555.blogspot.com/
Пет Мар 14, 2014 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov