ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
В избора ли сбърках или с боравенето?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
В избора ли сбърках или с боравенето?
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1519
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Разликата в цената на този, дето съм го посочил,
http://www.technopolis.bg/bg/Cameras---hybrid/Camera-SONY-ILC-E3000B/p/394872,
е минимална и не е от значение. И в двата случая остава въпросът - колко издържат батериите. Ще изкарат ли примерно пет години и ще има ли тогава с какво да се сменят. Освен това много бедни бленди дават: от 3.5 до 5.6.
Скоростите компенсират, но не е ли прекалено малко. Колко е зума?
Иначе в Хаскьой има Технополис, просто отивам и го вземам.
Съб Мар 07, 2015 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Най-добре отиди до специализиран магазин, както си писал по-горе Пловдив или София
http://www.photopavilion.com/?page=shop
обясняваш на хората какво точно искаш и те ти показват, обясняват, можеш и да тестваш на место.
Вариант за втора употреба, най-добре разгледай тук, фотографски сайт
http://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=BAZAR&section=1
Ако ще е нещо компактно и моето мнение е за SONY-NEX=
Много е труден избора, успех ти пожелавам!
Съб Мар 07, 2015 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 567

Мнение Отговорете с цитат
Tortomanin,
това за блендите от 3.5 до 5.6 мисля, че е по-скоро светлосилата на обектива в късия и дългия край на вариото. Иначе, макс. бленда е от порядъка на 16 – 22. Достатъчно е. Естествено, друго си светлосила 2.8, твърда, в целия обхват на вариото. Ама там и паричките са други.
Понеже казваш, че сапунерка няма да те кефи, мисля, че най-добрия компромис и най-голяма гъвкавост предлага т.нар. “entry-level DSLR”, нещо от рода на това:
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=47&product=12869&show=additional
(има и други възможности, разбира се. просто това ми изскочи първо).
качеството и функционалността са достатъчни за любителски снимки, сменяема батерия. Нататък може постепенно да инвестираш в по-добри обективи.
Нед Мар 08, 2015 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1519
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за предложението, Митак, бях попаднал вече на него и дори го цитирах, само че беше без обектив.
http://brosbg.com/CANON-EOS-1200D-body-product-7891
Не съм разбрал, че е със сменяема батерия. Явно още схващам бавно, макар че два дни само това чета. Поне научих, че матриците се записват най-малко по три начина. С ваша помощ ми святват нещата.
През седмицата ще ида до Техно - полис, маркет и "Зора" и ако не се прегърна с някое Сони, ще ходя в Пловдив да гледам Канони и Никони.
Благодаря на всички.
Нед Мар 08, 2015 2:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5788
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Бих си позволил да те насоча към тази съпоставка на апарати в категорията "Enthusiast compact camera":

http://tinyurl.com/lj9ux43

Дори и да не гледаш подробно всичко, поне виж картинката със сравнението на дълбочината на фокуса (непряко и светлосилата на обективите им) и обхвата на фокусните разстояния (при еквивалентни фокусни разстояния и бленди, обвързани с различните размери на сензорите им); по-ниско разположена крива означава по-висока светлосила и възможност за по-малка дълбочина на фокуса:



Полезно обобщение има и на страницата с по-важните характеристики на гореспоменатите апарати:

http://tinyurl.com/o3wwvvt

Би могъл, разбира се, да си избереш и съвсем друг апарат, но сякаш подобни кратки сравнения помагат в ориентацията какво е достъпно и за какви пари.
Нед Мар 08, 2015 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Разбирам желанието ви да помогнете на Коцето, ама защо обърквате мен? Rolling Eyes

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Мар 08, 2015 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1519
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Колкото повече научаваш, толкова по-ясно става колко още не знаеш.
А за избора - по някое време ще си призная какво съм купил и ще си нарисувам мерник за коментари отзад. Оказа се по- сложно, отколкото очаквах. Мислех си, че ще съм го купил още вчера, а сега две седмици напред ми се виждат добър срок.
Нед Мар 08, 2015 5:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1519
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Накрая купих ТОВА:
https://zora.bg/nikon/d-3200-18-55vr-bag-8gb-card/21931
Сря Мар 11, 2015 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1695
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Да ти е честит много да снимаш...................... и нов да си купиш Very Happy
Сря Мар 11, 2015 5:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Добре дошъл , Коце , в семейството на Никон Smile Да ти е честит и на фокус !
Сега ти предстои и покупка на окомплектоващите атрибути за по-добри кадри Very Happy
Сря Мар 11, 2015 6:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
Честито!
Хубаво е апаратчето. С риск да разлая кучетата, Никон предлагат много повече от Канон в базовия клас, така че изборът е много добър.
Сега, съвет: четене на инструкцията по експлоатация поне два пъти и възможно най-бързо преминаване от "зеленото квадратче" към други режими.
За обективи, ти си решаваш, аз нося винаги поне по три. Филтри, с този обектив трудно, защото му се върти челната леща при фокусиране, иначе поляризатор и градиенти. Статив си трябва. Тук по-лекия апарат помага, защото се минава с по-лек статив. Резервна батерия - задължително, вероятно има алтернативи на оригиналната за добри пари.
И "на фокус!".
Сря Мар 11, 2015 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ivjordan написа:
Честито!
Хубаво е апаратчето. С риск да разлая кучетата, Никон предлагат много повече от Канон в базовия клас, така че изборът е много добър.
Сега, съвет: четене на инструкцията по експлоатация поне два пъти и възможно най-бързо преминаване от "зеленото квадратче" към други режими.
За обективи, ти си решаваш, аз нося винаги поне по три. Филтри, с този обектив трудно, защото му се върти челната леща при фокусиране, иначе поляризатор и градиенти. Статив си трябва. Тук по-лекия апарат помага, защото се минава с по-лек статив. Резервна батерия - задължително, вероятно има алтернативи на оригиналната за добри пари.
И "на фокус!".


Коце - честито. Моят е подобен. Горе долу. Един основен недостатък. Мнооооого е тежък. Барабар с всичките анджаклами. Ама няма как. Иначе сАПУНЕРКА.

Зеленото квадратче върши прекрасна работа. Между другото
Филтър задължително за да не си прецакаш оптиката
За резервна батерия незнам защо трябва. Аз снимам по кусур дни с моята и проблем нямам.
Статив си трябва, ама и той трудно се мъкне. Ако си с колата - става
Чет Мар 12, 2015 12:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1519
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Временно затишие на инвестициите. През първата седмица на август пак съм набелязал Алпите. А не ме назначават за шеф на Газпром.
Чет Мар 12, 2015 7:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Да повдигна темата с един най-вероятно тъп въпрос: препоръчаният в този пост на Svetlio70 апарат по спецификации няма ISO под 200. Това проблем ли е и какво влияние би оказал в обстановка, в която се снима на ISO 100, че и 80?

А по отношение на фотоапарата, от който започна всичко в тази тема, той наскоро ми попадна в ръцете и установих, че:
(Вече праисторическият) Canon Coolpix L23 с ултрамалката матрица 1/2.9" (10.1 мегапиксела) и обектив със светлосила 1:2.7-6.8 прави (субективно и обективно погледнато) доста по-добри снимки от въпросния Canon SX160 IS с матрица 1/2.3" (16 мегапиксела) и обектив със светлосила 1:3.5-5.9. Нямам снимки, които да пусна за сравнение, но най-общо казано една ливада или корона на дърво при Никона са съставени от тревички и листа, докато при Канона са зеленикава маса, в която не могат да се различат никакви детайли.

На какво може да се дължи разликата? Питам, защото на мен не ми стига пипето да си отговоря сам на този въпрос.
По-голямата светлосила на никонския обектив би следвало да се компенсира от по-голямата матрица на Канона и при 35 мм еквивалент стойностите им са приблизително еднакви (мисля).
Никонът обективно има по-малко пиксели на единица площ (приблизително 3 срещу 4 на Канона). Може ли това да оказва положително влияние върху снимката?
Или пък нещата (може да) се дължат на софтуерни разлики в устройствата, които вече излизат извън всякакви обективни спецификации и в резултат на това потребителят само може да гадае относно действителните разлики между едно или друго устройство?

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Вто Юни 09, 2015 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 567

Мнение Отговорете с цитат
То вече трудно можеш да намериш електронен апарат с ISO по-малко от 200. Не мисля, че е проблем. Просто новите матрици шумят по-малко и можем да си позволим "по-високо ИСО".
Матрица с по-голяма гъстота на пикселите предявява и по-високи изсиквания към обектива. То хубаво да наблъскаш повече пиксели, ама трябва и обектив, който да ги захрани с качествено изображение. Възможно е, например, просто никонският обектив да е по-остър. Светлосилата далеч не е единствената характеристика на обектива.
Вто Юни 09, 2015 3:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 3 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov