ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Туристически пътеводител+карта на Централна Стара планина
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Туристически пътеводител+карта на Централна Стара планина
Автор Съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
feanor написа:
Интересна дискусия Smile Само че дали не е по добре Модераторът да премести в отделна тема Границата на Ср Ст Пл, все пак издаването на пътеводител в днешно време само по себе си вече предизвиква адмирации, пък било то и с някои фактологични несъответствия, каквито между в прочем има много във Физ География.
Най общо казано, разделението на дяловете става не само по морфохидрографски признаци , но главно по геоложки и геоморфоложки критерии. Средногорието е било в процес на нагъване когато средна стара планина е била още дъно на море.През Алпийската орогенеза става мобилизиране на среднобалканският антиклинорий и заедно със струпаните от средногорския навлак гранити , започва интезивни позитивни процеси в средната част на Балкана.Чисто стратиграфски и литоложки погледнато скалния състав на запад от арабаконак се различава от Златишкия, но има зона на размиване която е около 50 км в която литололожките формации са сходни . И тук идва вече Морфохидрографките признаци които общо взето маркират разломините структури и създават съвременната речна мрежа.Изследват се порядъци на реки, определя се главна река и т нат. Така е определена и седл Арабаконак, за зап. граница на Ср Ст Пл.
Пс. Ако модераторът реши че това е off topic няма да се разсърдя ако мнението ми бъде изтрито Smile


Отделих постовете за делението на Стара планина в нова тема тук:

http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6970

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Яну 10, 2014 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Re: Нов пътеводител+карта на Централна Стара планина Отговорете с цитат
Димо, похвално начинание, за резултата ще съдим, като се сдобием с него. Брой ме за един от първите си читатели, аз съм и ще си остана хартиен библиофил, макар и само в домашни условия. "Горе" нося GPS и евентуално електронни четящи устройства. Та по този повод и във връзка с някои твои думи имам следното питане:
Dimo Kolev написа:
След повече от 2 годишен къртовски труд, изразяващ се в махане крачолите по баирите на Балкана, разговор с много хора познаващи планината, ровене в интернет и най-вече в този прекрасен форум ...

Първата част ... в нея съм описал подробно в над 150 страници 50 маркирани и немаркирани маршрута и екопътеки. Към тази част съм направил и карта в мащаб 1:25000 ... Всички маршрути и интересни обекти засягащи туриста са нанесени на картата.

Използвал ли си GPS при "махането из Балкана" и нанасянето на маршрутите и интересните места на картата и ако да, смяташ ли да дадеш възможност на потребителите на твоя пътеводител да имат достъп до тези данни. Питам по следните причини:
1. Всички модерни книжни западни пътеводители, които съм си изписвал от Интернет, предлагат тази опция - било като диск, приложен към книгата, било чрез уникални име и парола в печатното издание, даващи достъп до онлайн-ресурси, откъдето се свалят следите на описаните в книгата маршрути.
2. GPS-следата (поне за мен) няма никога да измести напълно текстовото описание на даден маршрут, най-малкото защото последното ти дава възможност да видиш нещо през очите на друг човек. Но при все това има моменти, в които следата, преминаваща като "тънка червена линия" по дисплея на устройството ти, е единственият ти начин да не загубиш ориентация и да стигнеш или да се прибереш на сигурно място.
3. Предварителното проучване на GPS следите дава добра ориентация за времето, което записалият ги е потребил, за да се придвижи от точка А до точка B. Отделно от това те дават и много по-нагледна представа за профила на маршрута, независимо, че всички умеем да работим с топографски карти.
При всички положения мисля, че към днешна дата GPS-данните за задължителен елемент от съвременния пътеводител.
Пет Яну 10, 2014 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind - честно да си призная не съм голям фен на всякакви нововъведения от към машинки и тем подобни джаджи. Има техническо образование, разбирам от такива машинарии но не съм им фен. За мен не е нормално всяко дете като свърши училище или се върне от детската градина първата и основна работа за него да бъде да хване таблета, лаптопа или електронната игра. За тях няма други забавления в последно време.

Същото е и с GPS. Не мога да разбера някои хора, които са планинари и са добре с ориентацията да не могат вече без таз машинка. Не визирам теб в момента. Едно време като нямаше GPS как се ориентирахме, да не би тогава да не ходихме по баирите. И още нещо - не помня кой го беше казал за ориентирането в мъглата, че без GPS не можело да се намери следващия кол по билото. Не съм съгласен. Да може да е по-трудно, може с машинката да се чувстващ по сигурно, ама се губи дивото, способността да се осланяш на своите умения и най-вече да се поровиш малко повече преди да тръгнеш на някъде.

Голяма част от маршрутите съм ги минавал преди години, когато GPS-а или го нямаше или не беше така навлязъл още. За последните ми странствания ползвам GPS-а на телефона (само ако няма трак от някой друг), до толкова, че той да ми направи следа, по която после да измеря височините и да направя общо сумарно качване и слизане. Ползвал съм вече готови тракове от които съм извличал тази информация. Ако някой търси трак за някъде, то вече има почти за всяка пътека качен някъде. Ама не искам като тръгна в планината да гледам както казваш тази "тънка червена линия" на устройството, вместо околните пейзажи и според тях да решавам откъде да мина. Според мен не липсата на информация затруднява туриста, а оскъдната маркировка в Стара планина и нежеланието на органите да я опреснят или да маркират нови пътеки. Има няколко добре маркирани магистрали и толкоз. Останалото го правим ние туристите - кой хване четката, кой пирамидка направи или табелка закове.

Другото което казваш е за времето за преминаване. Моето мнение е, че на възлови места и особено там където се пресичат няколко пътеки на табелките указващи посоките трябва да има времена за достигане на дадено място или хижа. Веднага някой ще каже, че това не се прави така, защото всеки върви различно бързо и тези времена не са верни. Ми то и при следата в GPS е така - има много пишещи тук, които пускат тракове, ама като видиш времената им после трябва да ги умножаваш по две ако искаш да разбереш реалното време на маршрута. Едни вървят бързо и не снимат, други като започнем да снимаме и после на челници се прибираме. Но винаги може да се определят средни нормални времена, както и аз съм направил в моето описание на маршрутите.

Малко се отплеснох, ама това е мнението ми за тези умни далаверки за които напоследък си харчим парите. Rolling Eyes
Пет Яну 10, 2014 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Ясно. Няма тракове, не е болка за умиране. Пак казвам, и бездруго ще си набавя пътеводителя ти.

Off Topic
Само дето не разбирам принципното отрицание на GPS-а в планинарството. Само защото бил "технологична джаджа". И, разбира се, класиката: "Как се оправяхме преди само с карта и компас?".
Ами как се оправяхме - както и сега, както и в бъдеще ще продължим да се оправяме. Но да не забравяме, че и картата, и компасът в даден момент от човешката история са били чудни технологични нововъведения. На бас, че (примерно) Александър Велики е щял да плати торба с жълтици за някоя читава топографска карта, а пък за компас е давал половин империя.
Използването на GPS в планината няма нищо общо със зомбирането на децата с World of Tanks или нещо подобно в свободното им време. Грешиш като мислиш, че човекът с GPS в Балкана се дзвери само в дисплея на уреда и забравя за какво всъщност се е качил горе. Носенето на GPS вместо на хартиена карта принципно не се различава твърде от носенето на хиперултрамегагигаяки обувки вместо на пионерки. Все иде реч за прилагане на модерни технологии в сферата на туризма. Нека в качеството ни на туристи да не сме твърде големи пуристи.
Пет Яну 10, 2014 2:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ясно. Няма тракове, не е болка за умиране. Пак казвам, и бездруго ще си набавя пътеводителя ти.

Off Topic
Само дето не разбирам принципното отрицание на GPS-а в планинарството. Само защото бил "технологична джаджа". И, разбира се, класиката: "Как се оправяхме преди само с карта и компас?".
Ами как се оправяхме - както и сега, както и в бъдеще ще продължим да се оправяме. Но да не забравяме, че и картата, и компасът в даден момент от човешката история са били чудни технологични нововъведения. На бас, че (примерно) Александър Велики е щял да плати торба с жълтици за някоя читава топографска карта, а пък за компас е давал половин империя.
Използването на GPS в планината няма нищо общо със зомбирането на децата с World of Tanks или нещо подобно в свободното им време. Грешиш като мислиш, че човекът с GPS в Балкана се дзвери само в дисплея на уреда и забравя за какво всъщност се е качил горе. Носенето на GPS вместо на хартиена карта принципно не се различава твърде от носенето на хиперултрамегагигаяки обувки вместо на пионерки. Все иде реч за прилагане на модерни технологии в сферата на туризма. Нека в качеството ни на туристи да не сме твърде големи пуристи.


Извинявам се ако сте ме разбрали погрешно. Не отричам GPS-а. Просто не го харесвам и не го ползвам. Мога да мина и без него.
Пет Яну 10, 2014 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
НИКОЛАЙ Т.



Регистриран на: 30 Юли 2012
Мнения: 711
Местожителство: РУСЕ

Мнение Отговорете с цитат
Иво, напълно подкрепям казаното от теб.Който не е ходил във виелица придружена с гъста мъгла(видимост до 2-3м.)няма как да оцени напълно необходимоста от тази машинка (не визирам Димо, защото не го познавам лично,което май си е пропуск) Very Happy
Пет Яну 10, 2014 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Ясно. Няма тракове, не е болка за умиране. Пак казвам, и бездруго ще си набавя пътеводителя ти.

Off Topic
Само дето не разбирам принципното отрицание на GPS-а в планинарството. Само защото бил "технологична джаджа". И, разбира се, класиката: "Как се оправяхме преди само с карта и компас?".
Ами как се оправяхме - както и сега, както и в бъдеще ще продължим да се оправяме. Но да не забравяме, че и картата, и компасът в даден момент от човешката история са били чудни технологични нововъведения. На бас, че (примерно) Александър Велики е щял да плати торба с жълтици за някоя читава топографска карта, а пък за компас е давал половин империя.
Използването на GPS в планината няма нищо общо със зомбирането на децата с World of Tanks или нещо подобно в свободното им време. Грешиш като мислиш, че човекът с GPS в Балкана се дзвери само в дисплея на уреда и забравя за какво всъщност се е качил горе. Носенето на GPS вместо на хартиена карта принципно не се различава твърде от носенето на хиперултрамегагигаяки обувки вместо на пионерки. Все иде реч за прилагане на модерни технологии в сферата на туризма. Нека в качеството ни на туристи да не сме твърде големи пуристи.


Наистина не трябва да се отричат технологиите, защото все пак са измислени с някаква цел - в този случай, с по-сигурен начин за ориентация, което си е жизнено важно в определени моменти, но ще оборя, това, което казваш за разликата между карта и компана, и GPS-a...
За, човек, който умее да се ориентира на непознати терени, по зададените маршрути на картата, чрез маркировките в планината и да намери верния път и в най-гъстата мъгла с помощта на компаса си, това да използва GPS, може само да го улесни, но той все пак няма да има никакви проблеми в никакъв случай!
А както споменах в началото на темата - хората, които от първото си стъпване в планината, са проходили по GPS, пак ще оцелеят, но ще обеднеят от липсата на знания по ориентиране! Може би, няма да го оценят, но все пак ще е липса...

И един личен спомен - когато бях ученик, около 11-ти клас, тръгнах с учителя си по математика към Вихрен (аз имам достатъчно опит в планината, че да мога да намеря верния път, да оцелея при почти всички случаи и да знам, че винаги имам всичко нужно под ръка, а той, беше "опитен планинар", ама по GPS)... Качихме се до върха, имаше доста сняг, беше доста студено и ни застигна сериозна мъгла... Аз изостанах към края на групата, защото имаше и такива хора, които нямаше да се оправят сами, а учителят - в случая "водач" - продължи най-отпред, като в мъглата, го ориентираше само GPS-a... Да, ама не...GPS-a ги отведе над една козирка, от която един мой друг съученик едва не падна - на косъм се задържа за крака на преподавателя... От тогава, съм предубеден към GPS-a, като най-сигурен....

_________________
http://facebook.com/tskostov
http://cvetoslavkostov1.wix.com/tskostov
http://sdstudio.ovo.bg
Пет Яну 10, 2014 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Живота



Регистриран на: 06 Окт 2011
Мнения: 275

Мнение Отговорете с цитат
tskostov написа:
Наистина не трябва да се отричат технологиите, защото все пак са измислени с някаква цел - в този случай, с по-сигурен начин за ориентация, което си е жизнено важно в определени моменти, но ще оборя, това, което казваш за разликата между карта и компана, и GPS-a...
За, човек, който умее да се ориентира на непознати терени, по зададените маршрути на картата, чрез маркировките в планината и да намери верния път и в най-гъстата мъгла с помощта на компаса си, това да използва GPS, може само да го улесни, но той все пак няма да има никакви проблеми в никакъв случай!
А както споменах в началото на темата - хората, които от първото си стъпване в планината, са проходили по GPS, пак ще оцелеят, но ще обеднеят от липсата на знания по ориентиране! Може би, няма да го оценят, но все пак ще е липса...

И един личен спомен - когато бях ученик, около 11-ти клас, тръгнах с учителя си по математика към Вихрен (аз имам достатъчно опит в планината, че да мога да намеря верния път, да оцелея при почти всички случаи и да знам, че винаги имам всичко нужно под ръка, а той, беше "опитен планинар", ама по GPS)... Качихме се до върха, имаше доста сняг, беше доста студено и ни застигна сериозна мъгла... Аз изостанах към края на групата, защото имаше и такива хора, които нямаше да се оправят сами, а учителят - в случая "водач" - продължи най-отпред, като в мъглата, го ориентираше само GPS-a... Да, ама не...GPS-a ги отведе над една козирка, от която един мой друг съученик едва не падна - на косъм се задържа за крака на преподавателя... От тогава, съм предубеден към GPS-a, като най-сигурен....


Да ти разкажа и моят случай.Беше лято действието се развива в района на Сините камъни,целта ни беше Кочмара,бяхме трима приятели,единият носеше GPS,за няма и 5 минути падна гъста мъгла с видимост до 10 метра и задуха силен вятър,преди да падне мъглата времето беше като по учебник,този с модерната техника се движеше след нас на 300 метра правеше снимки,бяхме се разбрали че ще се чакаме на разрушения заслон,посоката до него беше само напред.Като падна мъглата ние спряхме да го изчакаме,да дойде да дойде няма го никакъв,а горе равна магистрала,започна да ме чопли отвътре,започнах да свиря никакъв отзвук,казах на този приятел който беше с мен да остане на място а аз ще се върна обратно по права линия да го търся,изминах аз едни триста метра него го няма,обхват на телефони няма,връщам се пак на обратно където съм оставил приятеля си,уж се движа в права посока а съм се отклонил от него на 100 метра,късмет че за миг видимостта стана по голяма и го видях,иначе и него нямаше да открия.Събрахме се двама ама третият го нямаше,тръгнахме към разрушения заслон и нашият човек идва към нас и казва да не се уплашихте от мъглата та се връщате,да бе връщаме се отвърнах аз,ти се връщаш.Е не,не може да бъде,техниката показва Кочмара напред,показва дръжки му отвръщам,както и да е,размътихме павура с ракията и след малко мъглата изчезна както се беше появила.Питам го аз къде сме бе нашето момче той ме погледна умно,виж GPS-а къде го показва,погледнах аз наистина го даваше в обратна посока.Как беше станало това идея си нямам,рестартира ли го какво го направи и чак тогава започна да предава правилно.
Съб Яну 11, 2014 12:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Живота



Регистриран на: 06 Окт 2011
Мнения: 275

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Ами при работа с някакво средство за навигация, дали ще е карта или гпс от голямо значение е задкартното или задджипиесното устройство. Smile
Има си две на брой съвсем прости обяснения за случката която споменаваш и всеки който поне няколко пъти се е движил с подобна машинка би трябвало да знае защо някои неща са в обратна на вярната посока.
Проблемът който всъщност не е никакъв проблем , а е нещо нормално и лесно разрешимо. В единия случай просто трябва да направиш две три крачки в коя да е посока и всичко се нормализира.


Напълно си прав но важното е че тогава стана объркване,нашият човек се беше завъртял в кръг и дойде срещу нас.
Съб Яну 11, 2014 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tskostov



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 46
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
Да не попада човек на такива места зимата в лошо време , но не разбирам защо трябва да си предубеден?


Не съм предубеден изобщо към техниката - казвам именно това, което ти каза - човек не може да разчита само на GPS-a - но, в повечето случаи се получава точно това, а никоя техника не може да е по-умна от човешкия мозък - ние сме дори и над най-висшата технология! Първо трябва да знаем, как да се справим и без нея, защото иначе може да се получи фал...

_________________
http://facebook.com/tskostov
http://cvetoslavkostov1.wix.com/tskostov
http://sdstudio.ovo.bg
Нед Яну 12, 2014 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
GPS-ът не е манна небесна и видиш ли без него не можеш да объркаш пътя. Не е така. Аз докато ходя основно му ползвам трип компютъра т.е. интересуват ме основно параметри като разстояние и време. Много рядко гледам картата. На нея отделям детайлно внимание в къщи пред компютъра докато си правя маршрута и тогава го разучавам. Дисплеят на машинката е твърде малък за да добия по-мащабна представа за терена. Помощните програми като Mapsource примерно са много ценни в това отношение. Та в този ред на мисли според мен основното приложение на GPS-а е при подготовката, не при самото ходене.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Нед Яну 12, 2014 3:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
последният път (извън тестването на пътеките за пътеводителя) когато наистина използвах GPS и то пак заради излишните притеснения на останалите хора с които бях и които не знаеха къде отиваме беше при едно наше спускане по много стръмна пътека без маркировка, през която минаваше друга пътека по която трябваше да продължим. Слизахме дълго време по нея, а разклон така и не идваше. Другите помислиха, че сме го подминали а то просто беше още малко по-надолу. Това се дължеше на бавното темпо с което вървяхме поради тежкия терен. Тогава включих GPS колкото да видя височината на която се намирахме. На картата пресичането на двете пътеки беше някъде около 1350 м и се оказа, че картата е вярна. В този случай си признавам, че машинката свърши добра работа и успокои хората с мен. Oops
Нед Яну 12, 2014 4:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dan



Регистриран на: 17 Мар 2013
Мнения: 80

Мнение Отговорете с цитат
БРАВО ДИМО! Специално аз и фамилията ми чакаме с нетърпение твоя пътеводител. Издавай го и казвай как ще се сдобием с него. Не си слагай на душата "оценките" на някои съфорумци. На този народ не може да се угоди. Винаги ще има критикари. Давай смело приятелю. Не се поддавай на дребнотемие.
Нед Яну 12, 2014 5:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ZCEZBPM написа:
dan написа:
БРАВО ДИМО! Специално аз и фамилията ми чакаме с нетърпение твоя пътеводител. Издавай го и казвай как ще се сдобием с него. Не си слагай на душата "оценките" на някои съфорумци. На този народ не може да се угоди. Винаги ще има критикари. Давай смело приятелю. Не се поддавай на дребнотемие.


Приятелю, поведение от типа **давайте нашите** не е правилното поведение в случая.
Аз нямам познанията да се включа в обсъждането откъде почва и къде свършва Средна Стара планина, но за подобни неща разчитам на тези *критикари*, както ги нарече.
Това им е работата и са прочели всички дебели книги по въпроса и критиките им са градивни, а не от типа *чеша си езика*.
Положителното в цялата работа е, че някои спорни моменти могат да се обсъдят преди да излезе пътеводителят, а не след дъжд качулка.
Авторът само ще спечели от едно такова обсъждане.
Мога да му препоръчам само да не бърза с издаването на пътеводителя преди да е решил сам за себе си този спорен въпрос.
Нищо няма да ни стане и на нас да изчакаме месец, два, пет, шест, година.....Важното е всичко да се изпипа добре.

Ето я темата която се отдели въпреки че си мисля че трябваше да остане заедно с тази защото именно тя е спорния момент в пътеводителя , а не да се отделя.
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=6970


Чакайте, чакайте малко. Първо не искам да чувам похвали за нещо което не сте виждали, освен за това, че вообще нещо се прави след толкова много години. А да се направи никак не е лесно. Повярвайте ми. На мен ми отне повече от 2 години, даже почти 3. Тогава нямаше нищо за Стара планина за което човек да се хване, освен пътеводителя на Чорчопов и Ненов, карта на Картография, която за нищо не става, карта за Ком-Емине, която извинявайте ама и тя освен за билния маршрут за нищо не става. Вярно за троянския балкан имаше издадена хубава карта ама само за този район. Тогава нямаше Домино и нейната карта, сега я има и от една страна е добре, от друга малко ме изпревариха, ама нищо.

Всички тези неща ги нямаше.Но! Имаше много пътеписи, мнения и препоръки от изявени туристи в този форум и няколко други, които бяха достатъчни като начална база.

Както вече написах първоначалния ми замисъл беше да опиша планината от Кашана до Мазалат в един пътеводител. В последствие при подредбата на картите и маршрутите се получи много голям обем и се наложи да го разделя на две части: Кашана-Беклемето и Беклемето-Мазалат. После обаче нещо тази изсточна граница не ми хареса и Мазалат и Триглав останаха за третата част, а втората свърши с Тъжа и Прохода свързващ с.Тъжа и гр. Априлци (аз го наричам Русалийски но това за мнозина не е така и може да се отвори нов спор който не искам. Моля Ви). В никой период обаче от началото до днес и даже след всички тези мнения които излязоха не съм искал да определям къде е границата на Централна стара планина. На тази тема не съм капацитет и не мога да вляза в този спор. Реших да започна от Кашана само заради лесната подредба и представяне на маршрутите. Ако бях почнал по-на запад щеше да стане една каша, която не знам как щях да оправя. Според мен прохода Златица-Етрополе е граница която разделя много добре всеки един маршрут и няма такива които да започват западно от него и да преминават на изток (или обратно) с изключение на Билният маршрут и маршрута по стъпките на Бенковски, който също съм описал.Следващата граница през прохода Троян-Кърнаре също е добре изразена, като направих едно малко изключение - продължих маршрута от Бели Осъм - Беклемето до билото на планината, макар, че се пада източно от прохода. Просто този маршрут ми се виждаше незавършен да свърши малко преди да достигне билото.
За следващата граница много добре си пасна прохода Тъжа-Априлци. Там също няма маршрути който започват и свършват от двете му страни. А и целия този красив и голям масив Триглав остава за една трета част, което ще бъде като бонус за нея. Laughing Laughing Laughing

Аз мисля, че след всичко това спора защо съм избрал този проход за граница и дали това е правилно би трябвало да спре. Основното за мен е да опиша маршрутите и да ги представя нагледно чрез картата, за да бъдат в полза на туриста, особено за начинаещия. В този форум има хора, които да не кажа всичките ама много голяма част от тези пътеки са ги минавали и за тях може би това мое творение не би представлявал интерес. Не знам ще видим и то много скоро. Миналата седмица започнахме работа по интернет сайта към пътеводителя, където ще бъдат представени част от маршрутите и картите към тях, и от където ще може да се поръчва след като излезе. Надявам се до края на седмицата, най-късно следващата този сайт да заработи. Тогава ще остане само печата на книгата, който се очаква да стартира до края на този месец. Нарочно пуснах мухата за създаването на този пътеводител от по-рано, за да мога да чуя мнения и да се опитам да усетя колко силна буря се задава след неговото излизане на пазара. А повярвайте ми буря ще има и то си мисля, че няма да е лека. Все пак живеем в тази хубава страна наречена България Oops

Лека седмица от мен Punk
Пон Яну 13, 2014 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Да поразбутам темата.

Пътеводителя влезе за печат и ако всичко е наред може за сбирката на 08.02. да излезе някоя бройка Laughing

Иначе сайта също е готов до 2-3 дена ще го напълня със съдържание и ще кача няколко маршрута към Козя стена, хем да видите кое как ще изглежда, хем за тез които не знаят пътя да добият някаква представа какво ги чака.

За сега толкоз, скоро повече
Вто Яну 28, 2014 2:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Страница 4 от 8

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov