ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 12, 13, 14  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
КОМ – Емине Варианти на пътеката
Автор Съобщение
meco puh



Регистриран на: 18 Яну 2011
Мнения: 1865
Местожителство: обл.Разград

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

...Такива гнусни за ходене дерета рядко съм виждала, пък после нека ми разправят че там планината била равна Think )
...

Не така, не така. Питай тези, които не са вървели по тях пътеки... Винаги са ми казвали, че Източна Стара Планина е като "тепсия". Rolling Eyes Що ли е това "тепсия"??????

_________________
Kom Emine 1987
Kom Emine 2011
Ком Емине 2013 на седем десет без седем
Балкана символ на цял полуостров
Вто Юли 01, 2014 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Да, чел съм го пътеписа на Михаил, но и те наистина са минали по Е87. Ще погледна трака. Между другото това май си струва да е следващата дестинация по приоритет на дървосекачо-маркопоставящо-чешмостроително-скародимящо-ракиепиещо мероприятие.

Разгледах трака - не знам чий е той, но определено не върви по асфалта Smile Не съм обърнал внимание до сега, но ОФРМ картата е претърпяла сериозно развитие в района. В Мапсорс имам заредена 2013Q2, на GPS-a съм с последната 2014Q1, нямат разлики в района. Появява се един серпентинест път, който обаче доста криволичи и според мен удължава, но излиза на Пътеката точно след отбивката от Е87, но по-интересно е, че от пътят, от който са завили на север до Пътеката за 1.5-2км. Дори и да са шубраци май е по-добре от бягането от джигити по шосето. А и щом организираните групи минават от там със сигурност има пътека. Скрийншот (Мапсорс 6.16.3 под Уин7, не знам защо не излиза цветна както преди на ХР):


Това определено си струва да го разнищим.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Вто Юли 01, 2014 11:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mikesli



Регистриран на: 28 Мар 2011
Мнения: 509
Местожителство: Сливен

Мнение Пътя със серпентините в ОФРМ Отговорете с цитат
По въпроса за пътя със серпентините: Голянма уловка е!!! Имаше го на ОФРМ картата още 2012 и ние му се вързахме!!! Ето опис по карта какво преживяхме:



В т.1 Видяхме черен път, успореден на асфалта и както бяхме набрали на джигитите - тръгнахме по него. Той започна да се отдалечава постепенно от асфалта - предпочетохме да продължим по него. Макар и малко по-дълго, през серпентините пътя излизаше /по ОФРМ карта/ малко след мястото, където се напуска Е87.

В т.2 е кръстопът, хубави /работни/ черни пътища. Тръгваме в източна посока, въпреки че няма път на картата с идея да спестим серпентината.

В т.3 стигнахме сечище, където пътя свърши. След кратко съвещание - продължихме по азимут, без пътека към дерето - мястото, където маркираният на ОФРМ картата път го пресича. Път не намерихме!!! Въпреки, че GPS-a показваше, че сме на него!!! Ех там поне си намерих един голям еленски рог, който ми остана спомен от КЕ-2012. На съвещанието в дерето се обсъдиха 2 алтернативи: Да продължим по сравнително чистото, безводно дере или нагоре и на изток към джигитите. Избрахме вторият вариант за да не губим височина, не знаех, че по надолу дерето пресича маркираната КЕ-пътека през Ловна Среща!

Равносметката:
За 1 час и 15 минути сме изминали 2.2 км. силно пресечен терен. По асфалта също е 2.2 км.
От т.3 до излизането на Е87 - дължината на GPS следата е 740 метра и сме го изминзли за 43 минути. Без пътека, заобикаляне на блокаж, Борчета, къпини... поизхабихме доста енергия и нерви ...
Сря Юли 02, 2014 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ами може някой, ако ходи към морето и има GPS да се отбие да направи трак. Няма да му отнеме много време.
Иначе друго разузнаване е безмислено според мен.
Лошото на тази пътека е, че наистина пътека няма и ако едно-две дървета с маркировка излипсват, ще трябва човек доста да се повърти, докато намери следващите марки.
Неприятно е това ориентиране само по маркировка, както беше при Малък Дебелец, например Confused

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Юли 04, 2014 8:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Ами може някой, ако ходи към морето и има GPS да се отбие да направи трак. Няма да му отнеме много време.
Иначе друго разузнаване е безмислено според мен.
Лошото на тази пътека е, че наистина пътека няма и ако едно-две дървета с маркировка излипсват, ще трябва човек доста да се повърти, докато намери следващите марки.
Неприятно е това ориентиране само по маркировка, както беше при Малък Дебелец, например Confused

в някой от следващите уикенди ще пробвам да го тракна
Пон Юли 07, 2014 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3297
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Варианти от Златишки проход до връх Свищиплаз Отговорете с цитат
Мисля, че е време темата да се възобнови и да се направи опит да се обобщи и финализира.

Картата BG Mountains в района Златишки проход - връх Свищиплаз:


Снимка в пълен размер

От Златишкия проход - Кашана - има поне 4-ри възможности до връх Свищиплаз. Маркировката не минава през върха, което означава, че той може и да не се изкачва, а може и да се изкачи без раница за около 10 минути (върхът е много обзорен и има много боровинки):

1-ва възможност: По червената маркировка на картата на "Домино" - От прохода Кашана 1340 м - По обиколния земен път, който се качва обиколно близо до връх Капалу 1623 м - превала Каменна стърга 1640 м - подсичане на връх Курдуна 1822 м по лятната пътека - връх Свищиплаз 1888 м.


Снимка в пълен размер

Доколкото няма никъде записано, че Ком-Емине минава по този път, а не по зимната стълбова и лятната подсичаща пътека, този обиколен вариант на "Домино" може да бъде обсъждан единствено от колоездачите и офроудистите.

2-ра възможност: От прохода Кашана 1340 м - По стълбовете на зимната маркировка през връх Капалу 1623 м - връх Курдуна 1822 м и връх Свищиплаз 1888 м.

Много стръмно изкачване, на места без пътека, практически с много малко гледки, които гледки да не се виждат от лятната пътека и от връх Свищиплаз. На много места маркировката и коловете липсват, или са пречупени, на места няма пътека, теренът е обрасъл, не липсват и каменисти участъци. (Снимките са от 05.01.2014 г, направени на СЛИЗАНЕ по пътеката, тоест - наобратно. Разбира се, почти нямаше сняг).

Карта на Средна Стара планина 1:100 000 на "Картография" ЕООД:

Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер

Превала Каменна стърга между върховете Капалу и Курдуна:

Снимка в пълен размер

3-та възможност - От прохода Кашана 1340 м - По лятната пътека, маркирана с червена и зелена маркировка (зелената през превала Каменна стърга 1640 м се отклонява за хижа "Стражата") - Подсичане на връх Курдуна 1822 м - Седловината между връх Курдуна и Свищиплаз прибл. 1740 м - връх Свищиплаз 1888 м.


Снимка в пълен размер

Пътеката в началото в гората е стръмна, но след като излезе на открито се катери с плавен наклон:


Снимка в пълен размер

За сравнение - ето наклона към връх Капалу:


Снимка в пълен размер

Пътеката НЕ се изкачава ДОКРАЙ на билото, а подсича малко по-ниско от превала Каменна стърга:


Снимка в пълен размер

След това маркировката е избледняла и на места се губи (което пролетта може би ще се промени, тъй като има планове за премаркиране на тази част от Пътеката). Общо взето се върви по хоризонтала БЕЗ резки качвания и слизания, само на места пътеката е изровена, обрасла и има каменни участъци:


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер

Накрая - преди да се излезе на седловината преди Свищиплаз - пътеката е тревиста и хубава:


Снимка в пълен размер

4-та възможност - Комбинирано - тръгване по лентовата червено-зелена маркировка на лятната пътека - Качване на билото при превала Каменна стърга 1640 м - Изкачване на връх Курдуна 1822 м по стълбовата маркировка - Слизане до седловината между връх Курдуна и Свищиплаз прибл. 1740 м - връх Свищиплаз 1888 м.


Снимка в пълен размер

Превала Каменна стърга между върховете Капалу и Курдуна:

Снимка в пълен размер

Финално стръмно изкачване на връх Курдуна:

Снимка в пълен размер

От другата страна на връх Курдуна обаче билото не е равно и плавно спускане, а вълнообразно, с 4-5 гърбици и малки връхчета, които трябва да се изкачват и спускат. На места има скали, които може да се заобиколят, на места е обрасло с хвойна.

Ето как изглежда то от превала преди връх Свищиплаз:


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер

А ето така изглежда на слизане от Свищиплаз, след което минахме билото в посока изток-запад, тоест наобратно:


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер


Снимка в пълен размер

От връх Курдуна 1822 м:

Снимка в пълен размер

Всеки може да си прецени кой вариант да избере. Според мен най-лесен е по лятната пътека.
По зимната маркировка (доколкото я има) теренът е по-труден, дори и да оставим настрана допълнителната денивелация от изкачването на връх Курдуна и вълнообразното изкачване-спускане-изкачване по билото между Курдуна и Свищиплаз.


За следващия етап - от връх Свищиплаз до Косишки превал и от хижа "Планински извори" до връх Вежен - също има интересни варианти. От които за съжаление съм минавал само някои.
Съб Яну 24, 2015 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Balkandjiq



Регистриран на: 19 Ное 2009
Мнения: 582

Мнение Отговорете с цитат
Стефане,много хубаво обобщение.Браво за труда,но биваше да качиш и още някоя снимка.

_________________
Планини има много,но Балкана е само един!

http://hubavetz.com/
Съб Яну 24, 2015 3:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ogobogo



Регистриран на: 24 Окт 2012
Мнения: 116

Мнение Отговорете с цитат
В кръга на шегата.

Ако е лошо времето и подсечем някой от важните върхове, без които една част от пишещите считат, че не сме минали КЕ, здраво да ни е д.пе.Smile
иначе важното е да стигнеш до крайната точка. Поне аз това си мисля. Хора много, мнения много, спорове много Razz
Съб Яну 24, 2015 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ogobogo написа:
В кръга на шегата.

Ако е лошо времето и подсечем някой от важните върхове, без които една част от пишещите считат, че не сме минали КЕ, здраво да ни е д.пе.Smile
иначе важното е да стигнеш до крайната точка. Поне аз това си мисля. Хора много, мнения много, спорове много Razz


Точно така, никакво подсичане. Или всичките или отдолу по Подбалканската Laughing Laughing Laughing
Съб Яну 24, 2015 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
HHristov



Регистриран на: 05 Дек 2013
Мнения: 88
Местожителство: Шумен

Мнение Два варианта около Котел Отговорете с цитат
След първомартенска разходка с елементи на разузнаване, рисуване и разчистване на клони ще представя два варианта на пътеката около Котел.
Первият - През Разбойна или подсичане.

Ето как изглежда на картата:



Профил на червената следа през Разбойна:



Профил на синята следа подсичаща от юг:



Червената следа - Разстояние 4.2км.; Време на движение 1:30ч.; Изкачване 244м.; Спускане 402м.
КЗМ на изкачването. Коловете са в добро състояние, няма липсващи тръби, но първите 500м. са в гъсти драки и не може да се върви по тях. Лятото ще обрастне и с папрати, и ще е още по-трудно проходимо. От там нагоре вървят по откритото и се следват лесно. Двата кола горе, които сме заобиколили от юг също са в драки. Преди върха се открива хубава гледка на юг Сливенска планина и на запад към централаното било. Следва стръмно спускане на североизток по много добре маркирана, слабо личаща пътека към вилната зона на Котел. Вода няма.

Синята следа - Разстояние 5.7км.; Време на движение 1:50ч. (в обратна посока - на запад); Изкачване 132м.; Спускане 305м.
Маркировка има. В два участъка има нападали дървета. По-тънките клони успяхме да разчистим, но стволовете останаха. Проходимо е, но за велосипед ще е малко трудно, че трябва да се прехвърля през стволовете. Движението е изцяло през гора - гледки няма. Вода има на три места до пътеката и една чешма на 300м. северно от пътеката с маса и пейки (подходяща за бивак).
На разклона от запад на върха, в драките има стара указателна табела по коловете, и една (мисля, че е от табелките на mikesli) към подсичащата, но си трябва внимание за да не се пропусне. На разклона във вилната зона няма никаква маркировка и ако идваш от изток е невъзможно да откриеш пътеката за върха.

Вторият вариант е пряката пътека, за която говори todor_x в темата за проблемните места. Ще използвам една снимка на Руми правена от вилната зона на Котел с изглед към северните склонове на изток след града.



Черното е пътеката до разклона, синьото е оригиналната по дерето, а червеното - пряката, която се изкачва стръмно по поляните по границата на гората.
Ето как изглеждат следите на картата:



Профил на синята следа:



Профил на червената следа:



Синята следа - Разстояние 4.7км.; Време на движение 1:30ч.; Изкачване 300м.; Спускане 53м.
Движението е предимно през гора по ДОБРЕVery Happy маркирана пътека и на края по асфалтов път. Има два участъка, от където се откриват гледки на север. Има чешма в началото на дерето.
Червената следа - Разстояние 3.7км.; Време на движение 1:00ч. (в обратна посока - на запад); изкачване 351м,; спускана 97м.
Тръгва се по път на изток, който след пресичане на дерето започва стръмно да изкачва по открит склон на североизток. Движението е само по хубав черен път, като до влизането в гората се откриват гледки на юг към Котел и Разбойна. Пътят излиза на асфалта точно при отбивката на изток към Върбишки проход. Вода няма.
И двата разклона се маркирани с табели със схема, изработени от todor_x от пластмасови капаци.





Ето ги и записите на следите:GPX
Чет Мар 05, 2015 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Алтернативен маршрут: Кашана-х.Свищиплаз
Ниско подсичане масива на вр.Свищиплаз. "Класически" алтернативен маршрут,отдавна описан и маркиран/"жълто-червено-жълто",вкл. и КМЗ/,също и отдавна позабравен. Подчертаното изречение на факсимилето дава един отговор защо маршрутът се препоръчва. Същият по картата/BGM/ е ръчно изчертани и дава приблизителна представа за трасето. Лично имам частични впечатления от него, давам няколко снимки за илюстрация на:https://plus.google.com/u/0/photos/107134206014018464889/albums/6123076344733604641.
Пълна информация и снимков материал може да се види в блога, сайта и профила в snimka.bg на Pelitko.

По материал на:
Поредица "Малка туристическа библиотека"
Свищиплаз-авт. Александър Андреев
Издателство: Медицина и физкултура 1979 г.







Чет Мар 19, 2015 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тодор (Тошко) написа:
Ето и резултата от разузнаването за избягване на асфалта на Обзорски проход
Трака: http://dox.bg/files/dw?a=70c6238ec8
И кратко обяснение:
Като се стъпи на асфалта се тръгва в южна посока и като се стигне заведени с чешма (точка 42) се минава покрай бариерата и се върви по стар асфалтиран път, при поява на кръстовище (точка 43) се напуща асфалта и се завива в дясно,
после се достига една (първата) ловджийска поляна и на кръстовището се завива наляво, на 50 метра преди достигането на (втората) ложджийска поляна се завива наляво и се влиза в гората, там има навързани ленти, след лентите се вижда и маркировка, която лесно се следи, в дерето (точка 44) където се събират две дерета (реки) се хваща наляво по стар черен път, но се върви лесно, след 15-20 мин. се излиза на билната пътека за Емине.
Трака не е до фара, а до една изоставена църква в западна посока

Ето и видео обяснение:
https://youtu.be/VD2zxjbf6kw


_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юни 08, 2015 5:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,
много полезно описание, надявам се да влезе в картата някой ден.

Котата с Орльова скала ми я даде pelitko. Намира ли ти се някакво инфо в допълнение, от което да се види грешката?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Юни 09, 2015 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Корекция на местоположение-вр.Орльова скала Отговорете с цитат
Привет!
вр.Орльова скала N42 45.000 E24 07.533/+-5m./
Според мене неточността идва от:
на BG Topo VJ има означена кота 1478.4,трудно различимо връхче в подстъпите на вр.Свищиплаз,от тук започва стръмното изкачване към него. На снимката под формата на "скрита картинка" може де се види в пресечна точка 2/2 см. в горния ляв ъгъл. Не отговаря на името си,няма орли, скали,даже и камъни. Също се бях подвел, Pelitko е точен.

снимката е правена малко под вр. Орльова скала

Това е вр.Орльова скала,орли не съм видял, но има камъни и не много високи скали.
вр.Орльов камъкQuestion

върхът от "алтернативната пътека" след руините на мандрата

Збл.въпросните координати са извадени от трак през върха, при първо ходене на терена ще направ'я/им/ точно засичане.Не знам кое е по-точно,"камък" или "скала"? Question Smile
Чет Юни 11, 2015 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6389

Мнение Отговорете с цитат
Хм, не разбрах обяснението ти. "Също се бях подвел, Pelitko е точен" ?

BGMountains мисля е единствената налична карта с кота/връх с това име и тази точка ми е дадена от Pelitko.
Вчера обсъдихме случая и според pelitko иде реч за грешка. Преди време ми е дал грешна кота, правилната е както споменаваш ти.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 11, 2015 1:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 12, 13, 14  Следваща
Страница 4 от 14

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov