ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Храните, които ядем
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 38, 39, 40  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Храните, които ядем
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3293
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Планинец написа:
Значи колкото е по-ниска киселинността на зехтина, толкова е по-качествен. За да е Екстра Върджин, тази киселинност трябва да е под 0,8%. Аз си взимам един гръцки-той е единствения от тези които между които мога да избирам, на който на всяка бутилка пише колко е киселинността му. В смисъл на рафта ако има да кажем 15 бутилки, на една част от тях може да има 0,35%, на друга 0,42%, на трета 0,53% и т.н.

Искам да попитам - каква е тази киселинност? Количеството на някаква киселина? Че нещо не разбирам защо е толкова важна.

Пазарувах в Кауфланд - малко свински врат, бекон, гъби за 1,29 килограма... И прегледах зехтините и етикетите им.

САМО на 1 вид зехтин от може би общо 15 вида, които се продаваха, видях да пише киселинността. И тя беше 0,45 процента, по-точно имаше знак за по-малко от 0,45 процента - <0,45%. А зехтинът струваше 14,99 лева за литър, стъклена бутилка, от Андалусия, Южна Испания. Тоест - не беше скъп. Имаше зехтини по 20 лева литъра, дори по 28 лева литъра.

Сигурни ли сте, че киселинността е толкова важна? И ако е важна - защо масово я няма като характеристика на етикетите?

Струва ми се, че киселинността играе роля повече за вкусовите качества на зехтина, а не за хранителните му свойства.
Нещо като черния етикет на някои видове алкохоли, по които се прехласват някои, пък други си жулят ракия за 10 лева.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Окт 23, 2015 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Абе я не се карайте. Зехтина по принцип не е това което е. Той е в общи линии е олио с аромат на маслини. Smile
Преди да стигне до масовият потребител от него са изсмукани всички полезни съставки за козметичната промишленост. Той е толкова зехтин, колкото розовата вода е розово масло.
Истински зехтин може да се купи пред маслобойната в Албания или наоколо.
Наистина не разбирам защо толкова много спорите.
Като зачекна за олио.
От ширпотребите слънчогледово най-качествено е "Роса" на Попово.
От 5 години с това готвим в къщи. Един приятел с къща за гости също ползва само него, защото се е убедил в качествата му, а е човек с афинитет към качествената услуга. Отделно е малко болен на тема здравословна и качествена храна.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Окт 23, 2015 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
На това малък производител ли му викаш? А какво да кажем за другите производители около средиземноморието? Те и Черноморско злато са малък производител, ама я си купи ракия от Ванката Гърбев и тогава ще говорим. Smile

П.С. Той не че продава, ама това е малък производител. И със сигурност е по убава ракията му от на другите.

Ристе може. Аз не съм проучвал пазара, даже не смея да кажа че зехтина е по добър от олиото. Просто тук имаме една суровина, там друга за добив на растителна мазнина.

И що туй цитиране? Rolling Eyes Споко, ако редактирам то ще е заради някоя грешка или допълване. Laughing

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Пет Окт 23, 2015 10:47 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Окт 23, 2015 10:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Планинец



Регистриран на: 25 Сеп 2013
Мнения: 355
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Планинец написа:
Значи колкото е по-ниска киселинността на зехтина, толкова е по-качествен. За да е Екстра Върджин, тази киселинност трябва да е под 0,8%. Аз си взимам един гръцки-той е единствения от тези които между които мога да избирам, на който на всяка бутилка пише колко е киселинността му. В смисъл на рафта ако има да кажем 15 бутилки, на една част от тях може да има 0,35%, на друга 0,42%, на трета 0,53% и т.н.

Искам да попитам - каква е тази киселинност? Количеството на някаква киселина? Че нещо не разбирам защо е толкова важна.

Пазарувах в Кауфланд - малко свински врат, бекон, гъби за 1,29 килограма... И прегледах зехтините и етикетите им.

САМО на 1 вид зехтин от може би общо 15 вида, които се продаваха, видях да пише киселинността. И тя беше 0,45 процента, по-точно имаше знак за по-малко от 0,45 процента - <0,45%. А зехтинът струваше 14,99 лева за литър, стъклена бутилка, от Андалусия, Южна Испания. Тоест - не беше скъп. Имаше зехтини по 20 лева литъра, дори по 28 лева литъра.

Сигурни ли сте, че киселинността е толкова важна? И ако е важна - защо масово я няма като характеристика на етикетите?

Струва ми се, че киселинността играе роля повече за вкусовите качества на зехтина, а не за хранителните му свойства.
Нещо като черния етикет на някои видове алкохоли, по които се прехласват някои, пък други си жулят ракия за 10 лева.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!


Ами аз не съм специалист - това за киселинността е това, което съм чел. Киселинността е нещото, което определя дали зехтина е най-високо качествен - Екстра Върджин, или някой от по-ниските класове. Колкото по-ниска е стойността ѝ, толкова по-добре. Това е на теория. Иначе зависи и от региона, сорта и т.н.
Аз избирам марката, която купувам за това, защото пише на всяка бутилка точно прочента киселинност. Това не гарантира, че е най-добрия, но поне е нещо.
Пет Окт 23, 2015 10:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1941

Мнение Отговорете с цитат
Пак от лични наблюдения на един прост наблюдател / тази статия за 80 % от е.в че се прави в Гърция я дадох само като пример, че от интернет могат от много мелници вода да се докарват и изкарват всякакви противоречиви данни /
Киселинността на зехтина не е негово качество . Това е гаранция и измерване на показател , че зехтинът е добиван без да се драскат маслините и още същият ден от брането им, както и за хигиената и стандартите при съхранението му. Това определя киселинността - по-ниска , по добра хигиена и начин на добив. Не се хващайте на киселинност на сертификат - важна е тази на бутилката. Скъпите зехтини, имат киселинност под 0.3 . Под 0.5 е отличен ако се намери за под 19 лв. Границата е до 0.8 - нагоре не е екстра върджин зехтин, маслините са седяли, вкисвали са . Това не е най- лошо. Лошото е - Салатният/ наречен в БГ / зехтин помаче, се прави от остатъците от производството на е. върджин - от костилки и, и затова може да е зелен на цвят. В Гърция го използуват само за готвене.
Вкусовите качества и витамините , олеините в ЕВ зехтина не се измерват с киселинност- те зависят от вида на маслините и почвено - климатичните условия .Най-добрите сортове са мавруля и коронейки, които виреят само в Пелопонес и Крит / там имат и още по-редки, но зехтинът от тях е с малък добив и заминават директно към Ривиерата и др. места с много излишни кинти/.
За добрият зехтин, студеното пресоване до 28 градуса е основно. Някои производители от Крит даже го правят и под земята , за да е ниска температурата .Това различава ЕВ студено пресован зехтин от другите мазнини - олиото, както и помаче зехтинът, се извличат с помощта на химикали. затова ЕВ зехтнът е по-скъп - от10-11 кг маслини, излиза 1 литър. После отива извън производителя на ЕВ , той не иска да прави такива неща, няма промишлени инсталации и не иска да разваля реномето си - на химическа обработка - купуват го други гръцки зехтинпроми или испанци и се добива помаче зехтин - още няколко литра на 10 кг.
Общо взето, за ЕВ се иска хубави маслини и много труд , както е относително евтини инсталации - добивът обаче е малък . Затова го сравнявам с домашната ракия. Принципа е един и същ.
Пет Окт 23, 2015 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение А без мазнина? Отговорете с цитат
Аз пак малко сектантски ще интервенирам. Сигурни ли сте, че не можете без олио например? Съответно без зехтин? От опит мога да ви уверя, че манджите ви нищо няма да загубят, ако си спестите оливията. Вече няколко години покрай внуците се принудих да понауча няколко - не повече от десет - яденета. По-рано знаех таратор и миш-маш, ама три дни подред само това не става. И постепенно взех да готвя ориз. Най-елементарния: варя го и накрая пресен джоджен (доста). Ядем го с кисело мляко - чудо! И за какво му е олио? Еле па запръжка с лук?! Нивгаж! Когато имам повече продукти, правя "максималния" ориз с домати, тиквички, картофи, магданоз, пък ако има - и гъби. Но отново никакво олио! Супа от макарони: сварени с добавена застройка от яйце и кисело мляко плюс сирене. И все от тоя род. Ако ще варя макарони или юфка, добавям малко масло накрая, но пак без запържване. Зехтин имам единствено за салата, ама то колко отива в нея. Е, някои изключения налагат олио, например пърженото (панираното), колкото и да не е диетично. Но пък децата са във възторг и аз не се мъча да съм по-католик от папата. Научиха се да правят кюфтета от тиквички (и те са всъщност единствените пържени) със сос от кисело мляко и чесън (но то пък е без олио). Ако приемете моята рестрикция на мазнините, ще отпадне и спорът за марката олио. Аз такъв проблем нямам. Razz

А за присъствието на олиото на българската трапеза да вметна, че то съвсем не е традиционно и отвеки веков. Прадедите ни са използвали зехтин от Гърция и Турция, който не е бил никакъв проблем, а олиото се е появило като ерзац поради войните. Не са познавали оцета - цвъркарли са лимон. Вместо захар - мед. Просто продуктите на хранително-вкусовата промишленост не ги е имало в бедна земеделска България. За добро май.
Пет Окт 23, 2015 11:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1941

Мнение Отговорете с цитат
Не съм много сигурен, но българите по турско робство и преди това са използували само шафран - орехово масло. То сега сигурно ще е 50-60 лв литъра, ако го има .....но нямали сме бизнесмени - търговци, да го наложат по света....
Зехтин и аз не готвя, с хубав ЕВ да се готви е престъпление - но салати , върху парче сирене, върху юфка, наливам върху риба - тон или друга, даже си и пийнам по 1-2 глътки ...ама доста си се ползува, по 1 бутилка на 10-15 дни.
Кусам го и вместо масло , в хладилнка си държа един буркан, в който леко кристализира и е като масло. С малка лъжичка се куса, така е най-хубав вкуса му. С препечени филии е мммммм......
Пет Окт 23, 2015 11:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 за (ЕД:пред)последното мнение, това съвпада с някои от схващанията ми по темата, които съм добил от ровене тук-там.
Все пак отношението ти към испанците като производители на зехтин мисля е изкривено. Най-малко сметката х4 показва, че ако изкупуват гръцки качествен зехтин и препродават към голямата Америка, то това е просто 1/4 от общото количество в най-крайния (лошия за тях) вариант.

@Владо, покрай странните опити на голямата ми щерка да яде само марули, пълно фиаско откъм здравните му ефекти, след доста консултации с лекари и текстове по темата, изкристализира факта. Човешкото тяло има нужда от мазнини и дори е вредно да го лишаваме от тях. Всичко е въпрос на умереност в края на краищата и - разбира се - да избягваме боклуци. Зехтинът си е храна от векове, със сигурност е по-добра от олиото. Студено-пресования за салати и ястия, т.нар. пъмис - за пържене.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Окт 23, 2015 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1941

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
nabludatel50 за последното мнение, това съвпада с някои от схващанията ми по темата, които съм добил от ровене тук-там.
Все пак отношението ти към испанците като производители на зехтин мисля е изкривено.

Възможно е , аз съм само един прост наблюдател и явно съм прихванал от омразата и презрението на гръцките производители към испанците, които византийци винаги с насмешка говорят за тях . Признавам, че не съм обективен за Испания. Андалусия много ми хареса, само дето нямат маслини за ядене. Маслинови гори - докъдето поглед стига , в Андалусия Very Happy
Съб Окт 24, 2015 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
Абе така, те и германците презират, че са нация само от 300 години, ма ... Laughing

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Окт 24, 2015 12:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1941

Мнение Отговорете с цитат
Пропаганда .... промиват ни мозъците, като ходим по работа, подаряват ни разни специални зехтини , маслини....не много, като сувенир, един вид това е нещо много специално...търговци са големи.
Съб Окт 24, 2015 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Марули? Да! Отговорете с цитат
Дидо, не съм препоръчвал на никого да яде само сурови марули! Салатата с тях си иска зехтинец и лимон. Ами левурдата на пролет? Е, как без зехтин! Но защо трябва да сипваме олио в ориза, че и да го пържим с лук? Това ми беше думата. Що се отнася до мазнините, нека не забравяме, че те се произвеждат от някакви растения. Вместо съответните масла (особено с неизвестен произход) не е ли по-добре да се ядат самите плодове? Например слънчогледовите семки, фастъците, бадемите и прочие? Ами орехи? Та човек може до сто години да изкара само на орехи! Е, и мед, хайде и чесън... Месото също съдържа мазнини. Но с мярка, както ни съветват древните.

Наблюдателю, имаш пред вид шарлан (шафранът е подправка от минзухари). Обикновено така наричат нерафинираното олио. Има го по разни био-магазини. В интернета видях специално орехов шарлан. Нещо около 7 лв. четвъртинката - не е непоносимо.
Съб Окт 24, 2015 12:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6382

Мнение Отговорете с цитат
Пържен лук с мазнина - няма комбинация, която да дава по-добро овкусяване на едно ястие.
Потърси в нета инфо за една загадъчна подправка - "Силфион"/Silphium, по-точно за нейния днешен заместител.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Съб Окт 24, 2015 1:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кулинарни предразсъдъци Отговорете с цитат
dido написа:
Пържен лук с мазнина...

Ама мазнината - за предпочитане лой, да капе, нали? Cool Хайде, като се видим, да ти донеса една купичка с нещо от моята кухня. Пък ти ще кажеш дали точно запръжката му липсва.

Първият сайт за салфиона, на който попаднах: Димитър Събев. Гледа се като турски сериал! Стана ми интересно, та не успях да видя какво е на вкус.
Съб Окт 24, 2015 2:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1941

Мнение Отговорете с цитат
Планинец, по цифрите разбирам на кой зехтин си се спрял. Добро е . Ако ти е омръзнал - пробвай в някой от гръцките магазини, може и по-хубав да е Very Happy там имат и паста от маслини - пробваш, която ти хареса, взимаш или не.
Сотиров, вярно беше шарлан, избягала ми е думата , рядко се употребява. Не знам как е добит обаче , а като имам и такъв избор от зехтини - от дивото село в Пелопонес, 3 Е литъра......помирисваш го- горски цветя, вкусваш - нежен плодов аромат, лимон и портокал.. ако го пипнат, ще го купи някой хотел на Лазурния...
Много внимамайте със зехтин ако сте решили от Гърция да си вземете, в България има много по-хубав. Все пак, ако сте там, не от верига и не най-вече не от Лидл и Карфур / могат да се състезават по измами/, не и от пазар, не от голям град. Спрете в малко градче по път, разходете се по улиците малко и ще попаднете скоро на народен магазин с бобове, домашни юфки и сладка и др. такива работи на витрината - влезте вътре, освен зехтин там има и много интересни сирена, кашкавали, варива и какво ли не, гледайте и вижте старите хора какъв зехтин си взимат, не е по-скъпо от веригите хипермаркети, смело взимайте и вие, даже да не е толкова лъскава опаковката или тенекията. Тенекията е доста скъпа като опаковка, затова не се учудвайте цената на литър в стъкло и на тенекия 5 литра да е една и съща. В България , уж че по - евтин зехтин в тенекии -напр. Метро, е отвратителен. Клиенти винаги се оплакват, че в Гърция са им набутали подобен в големите хипермаркети... В тенекия продавача може да направи цена до 1 лев литъра по-евтино максимум, на него тенекията даже му идва по-скъпо, но нали поддържа асортимент, няма как, печели по-малко, но привлича клиент.
Фермерските малки производители на истински зехтин от Крит и Пелопонес, работят с тези народни магазини които ги има навсякъде в Гърция, веригите работят със зехтинпромите, които правят смеси от всякакви стари олиа, соя, и нискокачествен зехтин, арабски зехтин страшна отврат е само като го помирише човек но тия много го вкарват в бидони , химия за стабилизация, парфюмират го и в хайде в най-красивите тенекии и бутилки ...... Скоро ги бяха изловили всичките вериги, заради изборите. Повечето гърци имат маслини, берат си ги и ги карат в маслобойна, където им правят зехтин . Канили са ме, участвувал съм няколко пъти, интересно е, затова и те не купуват много зехтин, имат си , ако купуват е само от народните магазини след като Карфур и сие ги изловиха в шашми със зехтина, а големите вериги хипермаркети разчитат повече на чужденците.
Отвсякъде го разгледахме тоя зехтин - дано да е било от полза , поне планинари да не бъдат лъгани...
Кучето ме вдига рано Laughing когато и да легна , в 6 всеки ден , идва да бута вратата на спалнята. Имайте го предвид ако искате кученце в къщи....
Съб Окт 24, 2015 8:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 38, 39, 40  Следваща
Страница 4 от 40

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov