ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Обиколката на Витоша.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Предишната тема
Следващата тема
Обиколката на Витоша.
Автор Съобщение
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Отговорете с цитат
Виждал съм я, обикалял съм я Витоша два пъти. Изкачването е общо взето малко (като за дължината).

Е, аз съм малък още, при трасе с дължина 90 км изобщо не бих бягал на осезаемо нагорнище. Иначе е ясно, че и дължината, и честотата на крачките намаляват по баир и това важи както за бягането, така и за ходенето.
А ако крачката ти при бягане по някакви причини е колкото при ходене (по същия терен), абсолютно безсмислено е да бягаш - само се мориш излишно. По-добре ходи, по-икономично е. Смисълът от бягането е именно по-дългата крачка.
Пет Юни 19, 2015 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
ognedishasht написа:
Смисълът от бягането е именно по-дългата крачка.

Не съм съгласен. Smile Важно е темпото. Крачката може да е същата, но времето за което изминаваш обикновено 1 крачка при ходене => ще изминаваш 3 при тичане. Оттам ще имаш и 3 пъти по-висока средна скорост.

ognedishasht написа:
Виждал съм я, обикалял съм я Витоша два пъти. Изкачването е общо взето малко (като за дължината).

Предварително се извинявам на Гърбев, че давам линк към неговата статистика /но все пак му е публичен профила/ - Изкачване 1703m, Спускане 1659m - сумарна денивелация 3360 метра грубо. Не знам на какви денивелации си свикнал, но не ми се вижда чак толкова малко.


Пет Юни 19, 2015 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ognedishasht



Регистриран на: 29 Сеп 2009
Мнения: 249
Местожителство: Мордор

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
Не знам на какви денивелации си свикнал, но не ми се вижда чак толкова малко.


Написах: общо взето малко (като за дължината). Естествено, това са относителни неща. Свикнал съм на планински бягания, а обиколката на Витоша трудно може да се нарече планинско бягане. Вдругиден например е бягането до вр. Вихрен. Изкачването е 2000 м на 13 км трасе. Половината от тези 2000 м са в последните 3 км. Ей туй е баир - да ти продума! Very Happy


Последната промяна е направена от ognedishasht на Пет Юни 19, 2015 3:12 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юни 19, 2015 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Денивелация от общо +1800/-1800 метра на 90 километрово трасе означава само едно - практически равен терен. Твърдя го в качеството си на заклет кашкавал-турист. Това са средно +20/-20 метра на всеки километър.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Юни 19, 2015 3:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
ognedishasht написа:
Написах: общо взето малко (като за дължината). Естествено, това са относителни неща. Свикнал съм на планински бягания, а обиколката на Витоша трудно може да се нарече планинско бягане. Вдругиден например е бягането до вр. Вихрен. Изкачването е 2000 м на 13 км трасе. Половината от тези 2000 м са в последните 3 км. Ей туй е баир - да ти продума! Very Happy

Качвал съм го Вихрен няколко пъти - и откъм хижата (откъдето предполагам минава трасето?) и откъм Кутело.
Да, там изкачването е наистина сериозно.
Спор няма. Smile

Rincewind написа:
Денивелация от общо +1800/-1800 метра на 90 километрово трасе означава само едно - практически равен терен. Твърдя го в качеството си на заклет кашкавал-турист. Това са средно +20/-20 метра на всеки километър.

Според мен не е баш "практически равен терен", защото не са равномерно разпределени.
Времето за изкачване е близо 5h или ~1/2 от цялото!
Ако Flat Time беше 1/2 или поне 1/3 от времето - вече бих се съгласил.
Практически равен е например вр. Руен (там ги пробягах 18-те км от разклона за х. Осогово за под 2h).


Последната промяна е направена от Julius на Пет Юни 19, 2015 3:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пет Юни 19, 2015 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
Според мен не е баш "практически равен терен". Практически равен е например вр. Руен (там ги пробягах 18-те км от разклона за х. Осогово за под 2h).

Е, тъй като спомените ми от Руен са повече от пресни, а и документирах ходенето с GPS, да споделя, че 18-те километра са 13 (в двете посоки 26), а денивелацията (от Трите Буки) до върха и обратно е +800/-800 метра. Това означава +30/-30 метра на всеки изминат километър, или казано другояче точно 1.5 пъти по-голяма средна денивелация в сравнение с обиколката на Витоша. Ако изкачването на Руен за теб е "равен терен", то обиколката на Витоша трябва да е ултра-равен терен.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Пет Юни 19, 2015 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
Невъзможно е да поддържаш 10h бягане с крачка, която е по-характерна за спринт.
При продължително планинско бягане крачката не е по-голяма от тази на ходене. Wink (имам предвид накрая, усреднено)

Като се отвори дума за крачката, ами то суунтото твърди че ги мери тези неща. Репортнало е среден каденс 78, че рече 156 крачки в минута или 94 380 за 605 минути. Или с други думи средно 0,95 метра на крачка. Визирам цитираната статистика от Витоша 100.
Пет Юни 19, 2015 3:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Rincewind написа:
Julius написа:
Според мен не е баш "практически равен терен". Практически равен е например вр. Руен (там ги пробягах 18-те км от разклона за х. Осогово за под 2h).

Е, тъй като спомените ми от Руен са повече от пресни, а и документирах ходенето с GPS, да споделя, че 18-те километра са 13 (в двете посоки 26), а денивелацията (от Трите Буки) до върха е +800/-800 метра. Това означава +30/-30 метра на всеки изминат километър, или казано другояче точно 1.5 пъти по-голяма средна денивелация в сравнение с обиколката на Витоша.

Мда, и на мен GPS отчете <18 км, но все пак Руен ми се стори много лесен.
Не съм се пробвал на Витоша и затова не мога да ги сравня, но гледайки графиката има няколко доста стръмни участъка.
На Руен помня само 1 по-сериозен участък където вече не можех да тичам и скоростта ми беше паднала до към 3 км/час.
Пет Юни 19, 2015 3:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Julius написа:
Невъзможно е да поддържаш 10h бягане с крачка, която е по-характерна за спринт.
При продължително планинско бягане крачката не е по-голяма от тази на ходене. Wink (имам предвид накрая, усреднено)

Като се отвори дума за крачката, ами то суунтото твърди че ги мери тези неща. Репортнало е среден каденс 78, че рече 156 крачки в минута или 94 380 за 605 минути. Или с други думи средно 0,95 метра на крачка. Визирам цитираната статистика от Витоша 100.

Това с Каденса - приложение ли е или...? Моя Сунто е 1-во поколение и не знам дали мога да извадя подобна статистика?
За велосипеда знам, че има един доп. уред който май се поставя на крака /Foot Pod мисля? - мери педалиране, енергия... не знам си още какво/, но не мисля да се оборудвам и с такова.
Пет Юни 19, 2015 3:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
Това с Каденса - приложение ли е или...?

Не е приложение, самият часовник претендира да го мери.
Пет Юни 19, 2015 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Julius написа:
Невъзможно е да поддържаш 10h бягане с крачка, която е по-характерна за спринт.
При продължително планинско бягане крачката не е по-голяма от тази на ходене. Wink (имам предвид накрая, усреднено)

Като се отвори дума за крачката, ами то суунтото твърди че ги мери тези неща. Репортнало е среден каденс 78, че рече 156 крачки в минута или 94 380 за 605 минути. Или с други думи средно 0,95 метра на крачка. Визирам цитираната статистика от Витоша 100.

По-скоро мисля, че средната ти крачка е била 1.025 м.
Предполагам си го разделил на 100, но Витоша100 вече не е 100км., а 92км. Smile
Пет Юни 19, 2015 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
Предполагам си го разделил на 100, но Витоша100 вече не е 100км., а 92км. Smile

Разделих го на 90 всъщност. Суунтото ми е пуснало бонус 2 км за отличници.
Пет Юни 19, 2015 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
igurbev написа:
Julius написа:
Предполагам си го разделил на 100, но Витоша100 вече не е 100км., а 92км. Smile

Разделих го на 90 всъщност. Суунтото ми е пуснало бонус 2 км за отличници.

Да, понякога така прави.
Друго, което ми е направило впечатление е, че не взима под внимание промяната в надм. височина при изчисляването на скоростта и разстоянието.
На ските си засякох скоростта със стац. уред при преминаването покрай врата, а Сунтото отчете по-ниска скорост.
Оставам с впечатление, че мери само "линейната скорост" (т.е. от точка Х до точка У) от въздуха, все едно движението е изцяло в плоска равнина!?
Така изминатото разстояние излиза по-малко, а скоростта по-ниска.
Сори за оф-топика.
Пет Юни 19, 2015 4:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mirosllaw



Регистриран на: 21 Сеп 2011
Мнения: 81
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В края на краищата отидох на лекар и всичко с моята болка се изясни. Оказа се напълно плоско стъпало в комбинация с обувки за бягане без почти никакви (много ниски) токове. Досега не съм имал проблеми, защото винаги, когато съм изминавал наведнъж големи разстояния (около и над 50км.) съм бил с туристически обувки, които са с големи токове. И обратното - като съм бягал с ниски обувки, не съм надхвърлял 20-25 км. наведнъж. Решението - носене на специални стелки и задължително обувки с токове. А дотогава - минимум две седмици в бокса с шина на глезена.
Съб Юни 20, 2015 11:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Rincewind



Регистриран на: 09 Апр 2013
Мнения: 874

Мнение Отговорете с цитат
Е, сега остава да почерпиш за диагнозата.
Дано оттук насетне болките изчезнат.

_________________
Планинарство за всеки
Пътят на св. Яков (Camino de Santiago)
Съб Юни 20, 2015 11:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Спортни прояви Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 13, 14, 15  Следваща
Страница 7 от 15

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov