ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на съдове и комплекти за готвене
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на съдове и комплекти за готвене
Автор Съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Бе титана не е особено лесно огъваем Laughing

Имах едни такива алуминиеви обаче (точно комплекта от снимката), за две-три години станаха на г*з. Канчетата 555 са милион пъти по-добри от разни подобни измислици:

Ако ще е алуминиев комплект, трябва да е от закален материал и с хубаво покритие, това което имах аз беше пълна щуротия, но пак вършеше работа.

Титана няма мърдане, в момента ползваме едно 800мл, достатъчно е двама души да си сготвят и побира в себе си малка бутилка газ, за хранене ползвам титаниева лъжицо-вилица, безтегловна е и НЕ се огъва Laughing

_________________
www.summitsweb.com
Съб Ное 21, 2015 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
Бе титана не е особено лесно огъваем Laughing

Имах едни такива алуминиеви обаче (точно комплекта от снимката), за две-три години станаха на г*з. Канчетата 555 са милион пъти по-добри от разни подобни измислици:

Ако ще е алуминиев комплект, трябва да е от закален материал и с хубаво покритие, това което имах аз беше пълна щуротия, но пак вършеше работа.

Титана няма мърдане, в момента ползваме едно 800мл, достатъчно е двама души да си сготвят и побира в себе си малка бутилка газ, за хранене ползвам титаниева лъжицо-вилица, безтегловна е и НЕ се огъва Laughing

За това комплекче вярно е необходимо ремарке и готварска книга Very Happy 555 обаче май е изчезвало вече от пазара . Тази титаниева лъжовилица , дали може да се получи повече инфо за нея? Щом ще намали теглото с минус не е лошо, пък и не можах да стана статист при Рамбо, от това ровене с ножа в консерви Very Happy
Съб Ное 21, 2015 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Вилъжицата е от Амазон а после траспорт до тук с лерон за 3лв.
Не намерих тук точно такава.
Има но не са титаниеви или пък са к-кт от 3 отделни прибора.
19 грама е а ако става и за хранене, би било супер Very Happy
Не е като да няма разлика с това:



Признавам, че и в цената има разлика но то не може и х.я до края и душата в рая!
Съб Ное 21, 2015 4:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Не, не беше тежък алуминиевия комплект, напротив - малък и компактен, но беше с доста кратък живот. Само чашките оцеляха, че тях не съм ги ползвала никога.

моята лъжилица е такава:
https://www.lifeventure.com/products/cookware/titanium-forkspoon#details-section
Струва 20лв тук. Много удобна за ядене на торти Wink

_________________
www.summitsweb.com
Съб Ное 21, 2015 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Той титаният не е по-лек от алуминия, дори напротив.
Просто е по-здрав.

"лъжилица" - хахаха
Трябва да почна да си записвам наименуванията на тази простотия Laughing

Обикновено по хижите не раздават торти, иначе бих провал как ще работи с... торта!
Не знам де, може би с моркови да има останала в горската сладкарница на Баба Меца.
Всички обаче знаем от Зайо Байо, че е отвратителна Very Happy

Мен ме гъделичка да примъкна една такава тенджера но ми се свиди.
Особено като знам, колко често готвя горе.
Виж канчето е друга работа...
Съб Ное 21, 2015 7:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Закаления алуминий, с разните му покрития, никак не е по-лек от титания.

_________________
www.summitsweb.com
Нед Ное 22, 2015 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Ами ей тук пиши, че халюмина варира м/у 2,7-2,8 тона на кубичен метър.
Титаният според тази раблица ще тежи 4,5 тона на кубичен метър.
Та колко и да се закалява и клепа отгоре с покрития алуминият, титана си е по-тежък.
Не драстично но определено тежи повече.
Аз също мислех, че не е така.
Обаче се оказа, че титаниевата "тенджера" дето съм показал по-горе е с една идея по-тежка от една малко по-голяма на Pinguin, каквато имам.
И те така...

П.С: Ето пример:

Pinguin Solo - 218 гр. / ~35лв.
Optimus Terra Solo - 200 гр. / ~55лв.
EverNew DX3 - 230 гр. / ~150лв.

Обемите на "тенжерите" са съпоставими.
Факторът "тегло" със сигурност не е в полза на титания.
На практика.
Нед Ное 22, 2015 1:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
272gr - за две тенджери:
http://www.cascadedesigns.com/ie/msr/cookware/rapid-cooking/titan-2-pot-set/product

Ако намериш нещо съпоставимо на това като литражи, да видим.
Възможно е халумина да е по-лек, не споря, но такива са ми наблюденията до момента.

_________________
www.summitsweb.com
Нед Ное 22, 2015 5:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Еее, точно такава конфигурация не намирам но от този к-кт на пингвин-а примерно ако извадиш излишното, просто няма как да не постигнеш съпоставимо тегло.
А като сложим и разликата в цената си мисля, че компромиса става съвсем приемлив.
За якостните свойства на титаният изобщо не става въпрос но въпросът е трябва ли една тъпа тенджера да е толкова здрава?
Какво като се подбие или понагъне?

P.S: Трябва да се шегуваш... 300 кинта?!?
Не те знам как ще контрираш горчивият вкус на манджата приготвена в това, обаче не торти а трюфели трябва да готвиш в тия тенджери Very Happy
Нед Ное 22, 2015 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
въпрос на приоритети и средства... за мен алуминиев съд (но с покритие, не като онова което имах) може и да е достатъчен, някой обаче може да иска да си ползва тенджерите вечно или да е die hard фен на титания. Хора всякакви.
Аз от съвсем искрено любопитство се зарових да търся подобни и да сравнявам теглото, никого не агитирам Smile

p.s. тук е 225, но все тая.

А, по тоя повод, Малко рекламно е клипчето, но е за 20 годишна тенджера:
https://www.youtube.com/watch?v=6TRLoNPLNic

аз едва ли бих ползвала един съд 20 години, то ще ми омръзне Rolling Eyes

_________________
www.summitsweb.com
Нед Ное 22, 2015 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Така е, личен избор но някои неща просто няма нужда да са толкова "корави".
То това може да се каже и за моето канче но там беше друга историята...
Просто не си направих труда да пресметна рубли/левове в магазина в Русия.
Викам си "Е колко па да струва едно канче, да не е платинено?!?"
Е не беше платинено, само титаниево а после като сметнах илезе къмто 80лв.
Но поне ми остана за спомен. Тук не бих дал такива пари. Не че беше работа там и точно тогава да ги давам ама...
От тогава взех да слагам захар в чая да не ми горчи Very Happy

И не - не виждам какво може да ми омръзне в него.
Няма да ми омръзне и подобна тенджера но и с алуминиевата мисля, че ще докретам до пенсия.

Между другото, забелязвам покрай колеги забежки и в точно обратната посока.
Чугунени тенджери и тигани.
За тегло мисля е излишно да приказваме но по цена чугуна се оказва, че следва по петите титания Laughing
100лв за тиган примерно... Ама е поне 5 кила.
Абе за всеки влак си има пътници.
Нед Ное 22, 2015 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
по темата с вилиците и лъжиците
имах такава сгъваема като по напред в темата - вършеше горе долу работа и беше компактна.. ама я загубих на плажа на един джулайморнинг /за к"ъв ми е било да нося такава лъжица незнам.. предполагам просто си е била в багажа Smile/
сега имам

и когато си я поръчвах си поръчах и тези

ми какво да кажа - snow peak са си готини.. добра изработка. стават да ядеш с тях Very Happy.. всъщност понеже имам някакво леееко влечение към ножовете, доста често дори и у дома си боцкам мезето с ножче и спокойно минавам без вилица.. какво остава за в гората или планината. но лъжицата от комплектчето е удобна, не е някоя плитка а и двете с вилицата се "стакват" и заемат малко място. не се огъват лесно спокойно Smile..
и така де, поръчах си 3 супер дупер леки и здрави прибора, и ползвам само единия от дъжд на вятър... а и като се има предвид, че цената не е съвсем пренебрежима, все по-често си мисля да си нося някакви еднократни, та да не ме е яд ако ги забравя по масата..
edit:
всъщност, сега ходих в кухнята да пробвам, та да не подведа някой.. една средно-статистическа вилица /не от тея станиолените Smile и не алумин/ се огъна при доста по малък натиск от тоя на който подложих титанските, а те реагираха по скоро като пружини /гънат се леко и после се връщат/
Пон Ное 23, 2015 9:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Класиката си най-удобна за употреба, няма спор.
Сгъваемата дръжка обаче е цената, която предпочитам да платя.
Събира се навсякъде, дори в канче.
Все пак много повече време се налага да я разнасям, отколкото да я ползвам.
Аз на картинка бях харесал тези но като видях комплекта на живо се отказах на мига.
Рзмерът най-вече а и намирам ножа от него за ненужен. Пък цената не е пренебрежима, че да плащам за ненужни части.
Пон Ное 23, 2015 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
знам ли. ако сега трябва да си вземам тепърва - най много да си взема някоя сгъваема като показаната по-напред /сгъвайка, да се събира в канчето и да не надига капака/.. но не спорк, а само лъжица.. мен татко ме е научил и салатата да си ям с лъжица.. пък кюфтетата и кебапчетата може и с ръце Smile
не, че моите не си ги харесвам - ама не виждам вече смисъл..
а вие носите ли си специално отделно ножче за хранителните продукти.. имам предвид, не нож който носите за из гората и работа с дърво примерно или недай бог за самозащита, ами такова дето си стои в комплекта с инструментите за хранене? в смисъл по-някога на човек му е неудобно в хижата на масата да измъкне некой ятаган лакет и два пръста. аз съм заложил на едно малко сгъваемо керамично ножче - не съм го търсил специално, просто ми изпадна за 10 лв.. за рязане на хранителни продукти и мазане на филии е супер Smile а и не буди подозрение и изумени погледи в хората наоколо.. най-много някой да те избъзика, че си с пвц чекийка Smile. но пък теглото му е супер малко. но пък бидейки с керамично острие - почти е невъзможно да се заточи, и е доста крехко. е, животът е низ от компромиси Very Happy

Вто Ное 24, 2015 12:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
joy_boy написа:

а вие носите ли си специално отделно ножче за хранителните продукти.. имам предвид, не нож който носите за из гората и работа с дърво примерно или недай бог за самозащита, ами такова дето си стои в комплекта с инструментите за хранене? в смисъл по-някога на човек му е неудобно в хижата на масата да измъкне некой ятаган лакет и два пръста.

Постепенно установих че най-добре е нещо универсално - сгъваем нож със здрава дръжка и масивно отзад, но остро като бръснач отпред 8 см острие - и за хранене, и за всякакви други дейности, даже и са самозащита. Вече и не паля огън както на снимката, тъй че още повече не ми трябва друго. Обмислям една малка лъжица. Един нож за всичко - теглото, все пак....

Вто Ное 24, 2015 3:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 5 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov