ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Широка поляна
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Широка поляна
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Преди месец бяхме в магазина до язовира. Забелязах, че има спирка и попитах какви автобуси минават. Казаха ми, че 3 пъти седмично има автобус Доспат - София, но за съжаление не помня подробности. В първата тема на подфорума "Родопи" има телефона на автогара Доспат, там ще ти дадат по-точна информация.
Всъщност за какво ти е автобус, като от Батак до Широка Поляна спокойно се стига за 1 ден пеш Smile мога подробно да ти опиша пътя Wink Повярвай ми - повече ще ти хареса!

П.П. Около язовира е доста чисто в сравнение с предходните години. Явно кампанията "Да изчистим..." е помогнала, но така или иначе ще освинят Sad
Вто Юли 03, 2012 8:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ninjahaker



Регистриран на: 05 Авг 2011
Мнения: 2
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Днес звънях на телефона на автогара Доспат (03045 2249) и ми пуска запис, че номера не съществува. Звънях и на автогара Батак, там пък никой не вдигна. Ако имаш време може да опишеш маршрута до язовира, ще съм ти благодарен.
Вто Юли 03, 2012 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да наистина, Тодоре ако желаеш и можеш хич няма да сбъркаш с едно максимално подробно описание на трасето Батак - Широка поляна и обратно пешеходене Very Happy . Ако мога да вярвам на тия рисунки дето им викат туристически карти прехода е някъде около 8-9 часа в едната посока, но.... знае ли човек. Моля за максимално пълна информация - време, маршрут, маркировки(ако ги има), възлови точки и ориентири, характер на трасето (пътека, горски път, асфалт), водоснабдяване, пейзажи, особености и ..... ако знаеш място за нощувка под покрив (палатка не ми се носи Very Happy ) на Широка поляна на нормална (поносима) цена дай някакви телефони. Нощувки и на Беглика също под покрив (нещо хижесто или подобно) също представляват определен интерес. Предварително благодаря!!! Пък ако случайно ти се прииска да се разходиш някой път в събота Батак - ШП и неделя ШП - Батак и непозната компания не те притеснява, драсни тук два три реда па може и да се донесем ако е рекъл Господ.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Вто Юли 03, 2012 8:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
С най-голямо удоволствие.
От Батак се тръгва по улицата, която прераства в път за Доспат, но не се завива по пътя, а се продължава напред /мисля, че улицата е "Партизанска"/ покрай бившия мебелен завод. Пътя е асфалтов и много добър до ВЕЦ "Батак" - подземен. Подминава се ВЕЦ и след около 4-5 км. се стига до разклонението за партизански лагер Техеран. Трябва да се внимава за да се намери отбивката. Няколкостотин метра след много остър завой на пътя. Има неработеща чешма и ръждиви табелки, но все пак да се внимава. Лагерът е в прилично състояние. Там има поточе за вода. Продължава се нагоре, като пътеката постепенно излиза на билото на склона. Маркирана е прилично. Пресича камионен път по който се върви наляво /има маркировъчен кол и табелка за х.Техеран/, но само около 50-100м. и трябва да се напусне пътя по пътеката надясно и нагоре - пак има табелка но ако се заприказвате може и да я пропуснете, а пътят обикаля водохващания и свършва в нищото. По пътеката стръмнината постепенно намалява и се стига до остатъците от х.Техеран. От лагера до хижата е около 30-40 минути.
Пред хижата има дърво с табелка "Партизански лагер Ровно". Това е по пътя напред срещу хижата. Надясно има друг път с табелка гр.Батак. Продължава се за Ровно. Движението е по почвен път с прилична, но все пак стара маркировка. До около 1 час след х.Техеран се стига до дълга поляна с табела "Беглика" надясно /на юг/ и "Баташки снежник" наляво. Продължава се към Беглика по Томофилево дере , като пътя става на пътека и много скоро се събира с пътеката, която идва от Кьошка. Маркировката ... абе трябва да се внимава. Движението е почти строго на юг по десния бряг на рекичката. Постепенно пак става път и завива на запад. Стига се до водохващане /забравих кой прозорец/ и много скоро се излиза на асфалтов път за ГС "Снежанка". Завива се наляво по асфалта и мисля, че вече няма маркировка. не е много движението по асфалта ~ 1-2 км. нещо беше. Пътят завива към горското, вие трябва да продължите по макадам направо по брега на езеро с водни лилии. После вече е все по пътя, по пътя, покрай една много хубава и мощна чешма все направо се стига до яз.Тошков чарк. Язовирът се заобикаля по каменния път отляво, но трябва да минете през стената на язовира, а да не се отклоните по пътя в ляво. Вече след стената наляво и нагоре по каменен път продължавате към Широка поляна. По някое време от дясно ще се присъедени маркировката Е8 от яз.Беглика, като табелките ще сочат Кавалтепе. Продължавате направо и после ще се присъедени каменен път който се движи покрай язовира и идва от пътя Батак - Доспат от зоната на магазините и фурната. Използва се от рибарите, които обикалят язовира. Ако продължите направо много скоро ще стигнете до брега и след около 50 -100 метра единствената чешма в този район. Ако продължите още ще стигнете до Кавалтепе, където има някакви бунгала но не знам нищо конкретно за възможности за нощувка.
Мисля, че има широко рекламирани телефони точно на Кавал тепе. Погледнете и в риболовните форуми, особено тези за зимен риболов, защото Широка поляна е култов водоем за риболов на лед.
На тази фурна, за която писах по-горе/ има чудесен ръчен хляб, а в магазина има всичко на разумни цени. Има и ресторант, а може би и стаи под наем, но отново не знам нищо конкретно.

Ако имате желание от там може да продължите през ГС Дженевра за х.Орфей или за Тешел, а от там пещерите, ждрелата... Мугла, Ледницата, Перелик, Пампорово или Смолян, или пък Гела.... А може и от Орфей към Девин да завиете... Ако искате да удължите с още 1-2-3-4 дни кажете да ви предложа маршрути.

По пътя ще видите много мечешки следи - не им се шашкайте - вдигайте повече шум за да не се срещате.

Поздрави!
Сря Юли 04, 2012 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тодоре, много благодаря са подробното описание! Само един уточняващ въпрос - дай моля все пак някакво ориентировъчно време от Батак до Широка поляна или Кавал тепе (не познавам района хич и GPS не ползвам). Като носен "багаж" можеш да вземеш твоята раница от майската ти разходка Пампорово - Югово. Чак днес вдянах, че си автора на това чудесно и интересно дъждовно описание Very Happy Very Happy Very Happy . А местата от снимките ти кой знае защо, са ми скъпи и много познати Very Happy . Ако можеш да дадеш и някакво време за ШП (или Кавал тепе) - Орфей, ще съм ти много благодарен. А що се отнася до ония дири, дали нямаш впредвид нещо такова Very Happy :



Това е от юни, на има-няма 5 мин от х.Студенец. Хептен нахални станаха животинките Very Happy , вече си правят разходките и насред Пампорово.
Ако се появят някакви въпроси, ще си позволя да те обезпокоя малко, ако не възразяваш разбира се.
Пък може и някъде да се засечем случайно.
Привет и приятни разходки!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Сря Юли 04, 2012 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам, че за около 5 часа трябва да се стигне от Кавал тепе до х.Орфей, а може и по-малко, защото е повечето нанадолнище.
Когато го минавахме тръгнахме от Беглика, ползвахме малко "стоп" по асфалта Батак - Доспат, после си взехме топъл хляб от фурната и в района на чешмата до ШП направихме дълъг обяд с къпане в язовира. След това тръгнахме по пътя за Орфей и някъде към 17-18 ч. бяхме на една много хубава чешма с беседка и там останахме. Дойде една много колоритна личност Юсеин, който е гледач на животни към горското - много се забавлявахме с разкази за таласъми и самодиви. На другия ден продължихме по Е8 за Тешел, но в района на паметника нещо объркахме пътя и завихме много към Борино, после се оправихме с помощта на местни хора, но тогава х.Орфей я подминахме - остана ни 1-2 км. встрани. Ние по един почти заличен "асфалтов" път /не е поддържан от 60-те години, защото е станало резерват/ се спуснахме в Тешел и там спахме на хижата и пак беше рано - примерно към 16ч. Иначе съм ходил от Девин до Орфей за около 4 часа.
Последния път, когато бяхме в района - 16/17 юни съм го описал в Западни Родопи, малко по-надолу в този форум. Бивакът ни беше близо до чешмата до язовира, тръгнахме в 7ч. и бяхме на Кемеровия мост, което е сравнимо с х.Орфей към 12-13ч. В тази тема има и малко снимки, включително и на следи.
Поздрави и успешно ходене!
Чет Юли 05, 2012 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за инфото за ШП-Орфей. Дай моля ориентировъчно време и за Батак-ШП. И..... жалко наистина , но на Кемеров мост сме се разминали само с два дни Crying or Very sad . Бяхме там на 19 юни, а на 20 слязохме от Орфей в Девин на път към Пампорово - Момчил юнак и Пашалийца.
Чешмата с беседката дето сте останали не е ли точно до реката?
Ако правилно съм разбрал от там сте продължили до Партизанска поляна (така и казват местните) и..... е тази поляна е образец за антимаркиране. Маркировки има почти на всяко дърво в кръг около почти цялата поляна Very Happy Very Happy Very Happy . Ако трънеш наляво (идвайки от Кемера или ШП) и оставиш паметника вдясно от теб, след стотина -двеста метра излизаш на връхче с полянка и страхотен изглед. Ако минеш леко вляво през поляната и оставиш паметника да ти е отляво - минаваш между две малки джанки и виждаш маркировката на Е8 за Орфей (може да се направи и плавен полукръг с ляв уклон покрай чешмата), а ако тръгнеш по многото боя (зелена май беше) с десен уклон - отиваш към Борино..... Към Тешел сте слезли през резервата Кастракли, а ние от там се качваме по традиция Very Happy , приятно място за разходка наистина. Стига че стана много не по темата. А снимките ги погледнах , разбира се - бива си ги.
Привет и приятно пешеходене! Very Happy

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Чет Юли 05, 2012 8:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Е! - Много не по темата ...
Нали са все местности около ШП Smile ако иска някой модератор да ги премести Smile
Това с времената, въпросите ми е много трудно, понеже ние със съпругата ми си имаме някакво собствено темпо и понякога влизаме в написаното, а понякога сме х1,5 че и повече. Направих засечка, откакто имаме ГПС. В Родопите движим 3,6-3,7 км/час на ходене, а средно с почивките и други спирания падаме 2,9-3 км/час. За да преценя един маршрут колко ще ми излезе го меря по картата, сравнително грубо, умножавам по 1,5 заради релефа и така изчислявам приблизителния километраж. /досега реалния отчет впоследствие по ГПС не се е отличавал с повече от 10%/ После налагам нашето темпо по километрите и имам доста реална преценка и очакване до +- 30минути за пристигането до крайната цел. Само да допълня, че в Рила средната ни скорост на движение е 2,5-2,7 км/час , а абсолютно средно ~ 2 км./час

Изхождайки от това :
Батак - Лагер Техеран ~ 2-2,5 часа
Л Техеран - Х.Техеран ~ 30-40 мин.
хТехеран - Дългата поляна ~ 1 час
Дългата поляна - 2-ри Прозорец ~ 1,5 - 2 часа
2-ри Прозорец - Тошков чарк ~ 2 часа
Тошков чарк - Широка поляна ~ 2 часа

ако искаш мога да ти дам трак, който можеш да използваш от 2-ри прозорец до ШП и да видиш времената.
Лесно става като наложиш трака на Google Earth.

С удоволствие бихме походили заедно из дълбоките Западни Родопи, но сега имаме малко работа по Рила и Пирин. Ние постоянно сме в търсене на съмишленици за Родопите - искаме да направим група 4-5 човека, че така хем мобилно, хем няма страх от мечки и прасета Smile

Вие накъде продължихте от Кемеровия мост? Много ми е любопитно дали е имало скоро друг като нас да мине през резерват "Дупката" от Кемеровия мост нагоре.
Между другото там някой е сгрешил маркировката и е направил червено-бяло-червено вместо бяло-червено- бяло, както е по правилата на БТС и.... много разколебава: маркировка ли е? означение за резерват ли е.... /червено - бяло/
Не мога да кажа, че съм недоволен от машинката - спестила ни е вече часове, а може и денонощия лутане.
Пет Юли 06, 2012 9:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Тодоре, много благодаря за разбивката от времена! Отлична е! Това, че си имате ваше си средно темпо не е новост Very Happy , то кой ли го няма (май само тоя, дето не ходи Very Happy ). Много пъти съм смятал, засичал и изчислявал по различни начини и нашето темпо все излиза около четирите км/ч. Къде малко отгоре, къде малко отдолу, но там някъде. За Рила май е нормално да е по-ниско, а Wink ?
С машинките нещо съм скаран засега.... Може да е изкривяване от старите времена. В дълбоката древност съм се занимавал с топография и по ония времена тия машинки бяха с размер поне на джипка и.... е не бяха баш много лесни да си ги качнеш на колана или да ги пъхнеш в раницата Very Happy Very Happy Very Happy . Знам ли? Може да изкарам някой курс при по-грамотни от мен в тая насока Very Happy , а от предложения трак няма да се откажа, никак даже.
На Кемера бяхме като част от едно посещение на Орфей. Един ден бяхме определили за почитане на бога на Мързела Very Happy и за да не скучаем много врътнахме едно кръгче Орфей-Кемеров мост-Орфей. Това си е точно кръгче и се минава за ..... ееее знам ли за колко - около от 4,5 до 8-9 Very Happy Very Happy Very Happy часа. Нагоре към "Дупката" не ходихме, щото го нямаше в плана за случая. А майстора на маркировката май го познавам от някъде, ако не се лъжа от лани. То къде ли няма смахнати маркировки вече. Особено с тия нови "екопътеки" по разни проекти, дето тръгват от някъде и стигат никъде, важтото е да приберем едни пари Evil or Very Mad .
Страх от мечки и прасета Very Happy ?! Нещо не ти вярвам дето те е хванал тоя страх Very Happy . А за по-голямшка група и ние издирваме мераклии. Тоя Юни бяхме 6 човека и се поразходихме малко из Родопите. Накратко маршрута си го сглобихме така: Наречен-Бяла черква-Персенк-Изгрев-Пампорово-Перелик-Ледницата-Чаирите-Водни пад(без нощуване, транзит)-Кожари-Ягодина-Орфей(с кръгчето до Кемера)-Девин(транзит)-Пампорово-Момчил юнак- Пашалийца-Наречен(по-точно Нареченски бани).
Мерак много, но.... по традиция свободното време не стига. Сега мога само двудневни излизания - събота и неделя и то не винаги Sad .
Приятни разходки! Па може и да те помоля да ме водиш някога из Рила. Нахален на всичкото отгоре. Извинявам се!

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Съб Юли 07, 2012 1:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov