ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Споделете нещичко за каменните пирамидки

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Споделете нещичко за каменните пирамидки
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Споделете нещичко за каменните пирамидки Отговорете с цитат
Позволявам си да попитам знаещите за историята или традициите за маркиране маршрути, предимно в Рила и Пирин, чрез каменни пирамидки. Струва ми се, че някои маркировки са от годините между двете световни волни. Те са устояли на времето, лесно проследими са, пътуването край тях е романтично и извисено – по своеобразен начин. Други се променят през последните десетилетия, някои подчертават възлови места, някои създават хаос.Ще бъда щастлив да прочета нещо достоверно от Speedy или dido ,например. Има ли някогашни и днешни правила за каменните пирамидки, къде са най- старите маркировки. Ще нарушим ли парковите правила, ако подновим или променим и допълним изтрили се следи на времето. Mariana1000 може ли да поведе ретро дружина или някой оцелял побелял ветеран? Аз лично поне изразявам благодарност на предците или на днешните смели откриватели, които са ни упътили през времето и сипеите.Не отричам съвременната навигация, но романтично си мисля че пътешествието /недоизказано, загатнато, провокирано, внезапно/ е малко по сладостно от всяка крайна цел.
Сря Окт 28, 2015 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Мисля, че ако правиш каменни пирамидки не нарушаваш парковите правила, стига разбира се да не градиш някакви гигантски строежи. Това не е трайна маркировка и едва ли някой ще ти направи забележка, че си преместил десетина камъчета.
Аз обикновено слагам на съществуващи пирамидки допълнително по някой камък и сигурно е заложено в човек да го прави, защото като бях на Ел Камино на много места имаше струпани камъни, пък там маркировката е перфектна и просто няма нужда.
Да водя някого едва ли ще стане някога, особено в Рила и Пирин, които не познавам достатъчно добре. А ако става въпрос за маршрути, обозначени само с пирамиди - съвсем. Обикновено това са места с камъняк, който много мразя, особено пиринския Laughing
Но от друга страна ако някой е решил да ходи на хубаво място и ме покани, с удоволствие ще дойда, стига да имам възможност. Или пък ако се свърши някаква работа заедно с това... естествено без да се нарушават парковите правила Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Сря Окт 28, 2015 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Английската дума за каменните пирамидки е cairn. Статията за тях в Wikipedia е много информативна. Оттам научих че в Норвегия напоследък се оплакват и водят борба срещу безразборното изграждане на пирамидки на всевъзможни места, най-вече от германски туристи, които имали вродената необходимост да маркират.

Във връзка с каменните пирамидки са интересни също маркиращите дървета, за които съществуват предположения че са били използвани от местното население в Северна Америка. Става дума за дървета с изключително особена и неестествена форма, разположени на ключови места (пътеки, бродове, находища на минерали или полезни растения, източници на храна). В някои случаи има спорове дали дърветата са придобили необичайната си форма по естествен път или вследствие на човешко въздействие.
Сря Окт 28, 2015 3:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov