ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От Kлисура до Пирдоп по билото

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
От Kлисура до Пирдоп по билото
Автор Съобщение
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение От Kлисура до Пирдоп по билото Отговорете с цитат
13-14.06.09г.
Идеята бе през този уикенд да се завъртим в района на връх Вежен, хижа Вежен и/или хижа Бенковски. Изходен пункт от Рибарица.
В петък вечерта разбирам, че останалите трима искат да изкачат връх Вежен от Клисура и до вечерта да се върнат в София. Да, но аз вече съм се настроил за двудневен преход. Оставаше само да си подбера маршрут след връх Вежен. Погледнах какво пише по книгите за времетраенето на някои маршрути. И си избрах слизане от билото през връх Братаница до хижа Бенковски. На следващия ден качване на билото пак през връх Братаница /ако бях избрал по-лекия маршут през Антоновския превал, нямаше да мина по билото през връх Безименен и връх Булуваня/. След това по билото и след връх Косица - слизане през хижа Паскал до Пирдоп. И от там с влак до София.
От октомври 2005 г. не се бях качвал от Клисура на връх Вежен. Затова като наближихме Клисура, шофьора намали, за да намерим началото на пътеката. Няма никаква маркировка /само купчина камъни/. Пак е нещо... Very Happy
Оставихме колата и поехме нагоре. След 15 минути ходене се появи и първата маркировка - железен кол. След това железните колове на места ги нямаше, като стояха само основите от цимент и камъни.
Всичко ми бе познато по пътя, все едно вчера бях минал... Very Happy
Неприятното бе, че още в ниското ни подхвана силен и студен вятър... Мразя вятъра. Sad Като си представих какво ще е по билото, се появиха колебания дали и аз да не се върна обратно. Но не го направих... Very Happy
Като излязохме от гората се откриха гледки наоколо. Виждаше се връх Богдан и цялото било от връх Амбарица до връх Ботев.
Руслан и Веско дръпнаха напред. Боян спря да хапне. Малко преди изворчето и аз направих същото. По билото мина една огромна група - 30-40 човека. Тайничко се надявах, че ще ходят към хижа Вежен. Като се качих на билото, с облекчение видях, че вървят по лятната пътека за хижа Вежен.

връх Вежен



По билото духаше много силно. Бях с дебело яке, качулка и ръкавици...
На върха бях за 3.30 часа. Там помолих един човек да ме снима. Поогледах се за първите двама. Бяха застанали на завет под върха. Там наистина почти не духаше. Не след дълго дойде и Боян. Помотахме се около час. През това време се опитваха да ме разубедят да не продължавам сам, а да се върнем всички в София. Но аз бях окончателно решил, че ще продължа към хижа Бенковски. В интерес на истината по този маршрут /до хижа Бенковски и от там до връх Братаница и връх Косица по билото/ никога не бях минавал. Прогнозата за ясно /макар и ветровито/ време ми вдъхваше кураж да продължа.
Срещнах само четири души, които се качваха от Копривщица за хижа Вежен. Казаха, че има още двама от групата, които обаче не ги срещнах. Явно много бяха изостанали.

поглед на запад



Посвикнах някак с духащия вятър и се движех с добро темпо, като спирах и се наслаждавах на всичко наоколо. За 1.30 часа стигнах до връх Братаница, където е първия разклон за хижа Бенковски.

бившия „Дом на овчаря”


вр. Братаница, вр. Безименен, вр. Булуваня и вр. Тетевенска баба


За по малко от час бях на хижата. Часът бе 16.35. Още не си бях оставил раницата, когато при мен дойде един мъж и каза: „Здравей, аз съм хижаря”. Казва се Сашо. Настани ме в една стая за пет човека. Бях сам в нея. Иначе хижата бе почти пълна.

Сутринта се събудих в 6.30 часа. В 7.10 часа вече бях тръгнал към връх Братаница. За 1.10 часа бях горе. Там облекох дебелото яке и сложих ръкавиците.

вр. Булуваня и вр. Тетевенска баба


връх Булуваня


Силния вятър ми бе постоянен спътник през цялото ходене по билото и имах чувството, че не съм сам. Но пък видимостта бе страхотна.
Последователно преминах връх Безименен и връх Булуваня. Там е и втория разклон за хижа Бенковски. Към 10.00 часа бях на Антонския превал.

село Антон /снимка от Антонския превал/


връх Тетевенска баба


Малко след превала седнах на завет за десетина минути и хапнах един сандвич.
След връх Тетевенска баба се показа разбитата бивша хижа Планински извори. Пих вода от Петте чучура /само от единия чучур, разбира се/. Благодат е тази вода по билото. Very Happy Very Happy Very Happy

Петте чучура


хижа Планински извори /или каквото е останало от нея/


След като минах връх Картала неочаквано пред мен премина стадо глигани - от юг на север. Неочаквано, но успях да извадя фотоапарата и да снимам последните. Когато ги видях ходеха бавно, но после сигурно ме усетиха и се втурнаха напред. Бяха на около 300 метра пред мен - 7-8 големи и 5-6 малки.

хижа Момина поляна


вр. Косица и вр. Паскал


След като минах през връх Паскал и връх Косица, хванал отклонението за хижа Паскал. Тук срещнах първия човек за деня - един руснак. Оказа се, че не е единствен. Още един мъж и една жена вървяха нагоре. Предния ден тръгнали от хижа Мургана и се уплашили от вятъра. Решили да нощуват на хижа Паскал. Хижата не работела и слезли да нощуват в Пирдоп. Днес тръгнали много късно от Пирдоп. Решили да ходят към хижа Момина поляна и от там към Тетевен. Казах им, че от там до Тетевен е много голямо разстояние и няма да успеят да хванат последния автобус /часа бе около 13.30, а те бяха на поне 30 минути от билото при връх Косица/. Предложих им да слезнат на Антон и оттам с влак. „Ти не знаеш ли, че от Пирдоп до село Долно Камарци се придвижват хората с автобус”. Аз наистина не знаех, но щях да съм навреме в Пирдоп. Не знам какво са решили...

връх Свищиплаз


хижа Паскал


В 14.15 часа бях на хижа Паскал. Тук жегата започна да се усеща осезателно. Свалих и второто по-тънко яке.
В 15.40 часа бях на гарата в Пирдоп. А влака /или в случая автобуса/ бе в 17.10 часа. Имаше време за бира... Very Happy Very Happy Very Happy

Всички снимки
Пон Юни 22, 2009 5:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Хубава видимост си хванал, чудни снимки!
Пон Юни 22, 2009 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Хех, колко много народ сме били в тоя район на 13-14ти Very Happy

ако беше хванал следващия влак/автобус щяхме да се прибираме заедно Laughing

Огромната група, която сте видели беше на Вежен Wink
Пон Юни 22, 2009 8:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
Gamina написа:
... ако беше хванал следващия влак/автобус щяхме да се прибираме заедно Laughing...

Да, ако бях продължил до хижа Свищиплаз и след това до Златица. Имаше време, а и не бях изморен, въпреки 25-те километра, които изминах за деня. Но този вятър... Sad вече бе станал доста досаден. Като слязох от билото всичко стана нормално, вятъра утихна и стана дори горещо.
Вто Юни 23, 2009 9:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Може ли дадеш повече подробности откъде точно от Подбалканския път започва пътеката. Наскоро минавах с кола и се оглеждах (в движение, де), но не успях да видя нещо като начало на пътека. Мерси!
Антон
Вто Юни 23, 2009 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gamina



Регистриран на: 31 Авг 2007
Мнения: 2486

Мнение Отговорете с цитат
Клисурската пътека за Вежен ли?

Някъде около това:
http://media.snimka.bg/3330/012916036.jpg

Всъщност леко западно от него, в посока София. Поне ние там слезнахме на пътя.
Вто Юни 23, 2009 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Valio



Регистриран на: 28 Окт 2008
Мнения: 304
Местожителство: София, Враца

Мнение Отговорете с цитат
На тази снимка

се вижда Клисура, пътя и дерето /вляво на пътя, когато се идва от София/.
Написах, че шофьора намали, когато търсихме началото на пътеката. Намира се между двете отбивки за Клисура. Просто трябва да се гледат деретата. На едно от тях върху подпорна стена от бетон някой /или някои/ са струпали купчина камъни. Това е единствения ориентир засега.
От пътя следва стръмно качване, след това почти хоризонтално се преминава през дерето и се качва към полянка. Там следват очертани пътечки във вид на серпентини. Както написах на около 15 минути от шосето се появи първи кол.
Вто Юни 23, 2009 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov