ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Някои извори, места за почивка и разклони във Врачански Балк
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Някои извори, места за почивка и разклони във Врачански Балк
Автор Съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Някои извори, места за почивка и разклони във Врачански Балк Отговорете с цитат


Може и да съм пропуснал някои, но на линка ще намерите местата с разположението на извори в тукашният балкан. Отдавна ми се иска да има някава база данни (а може и да има вече такава) с разположението на извори, места за почивки, места с панорамни изгледи и т.н.
Уточнявам, че посочените места не са засичани с GPS, а поставени пинове, така че приемете евентуално отклонение с радиус 25 м приблизително. Наименованията са условни!
Легенда:
- ' означава вероятност извора да е пресъхнал или "условно" годен за консумация
- " означава, че мястото е по сведение, не съм го виждал лично и отклонението (ако действително съществува) евентуално е по-голямо.

Добре дошли са всякави добавки, уточнения и пр.

http://dox.bg/files/dw?a=20230366d6
Нед Ное 15, 2015 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат


Реших да покажа и местата за почивка във Врачански Балкан, за които се сетих и гарантирам, че са на разстояние максимум до 20-30 метра метра от маркерите. Това са заслони, беседки, маси или само пейки, направени замореният турист да си почине, похапне, полегне и т.н. За още дузина се сещам, но не бих могъл да дам точни координати, поради което ги пропускам. Колко съм забравил, не знам.
По-нататък ще допълвам. Файла е .kmz и с Google Earth, ще свърши работа на който му потрябва.

http://dox.bg/files/dw?a=e990fba101
Нед Фев 07, 2016 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Щом не си ползвал ГПС, откъде си взел координатите на точките?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Фев 07, 2016 9:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
2/3 от тях всъщност дублират GPS засичания, за останалите съм сигурен поради добро познаване на местностите и ориентиране по картата.
Нед Фев 07, 2016 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Вадиш 25 метра точност на око?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Фев 07, 2016 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Да. А от какво разстояние, според теб, може да се забележи беседка или маса?
Дидо, ако се опитваш да ме вкараш в някакъв филм, съжалявам че няма да ти се получи! Всеки може да провери, край тикчетата има или няма това което съм написал. Толкова имам да кажа.
Нед Фев 07, 2016 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
За изворите питам.
Какъв филм, интересно ми стана как определяш положението на око на извор, с точност 20 м ...?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Фев 07, 2016 11:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат


Да ползвам темата за да запозная гостите на тукашният балкан, с по-важните разклонения и кръстовища, че да знаят до къде могат да стигнат в края на пътеката, ако си я изберат разбира се. До тикчето е дадена приблизителната посока и дестинацията. Някои са засичани с ГПС, други са маркирани на око по памет. Възможно отклонение докъм 30 м.
Все пак имайте предвид, че целта на автора е вашата пълна дезориентация и объркване Evil or Very Mad , така че ползвайте указанията на ваша отговорност!!! Файла е в .kmz

http://dox.bg/files/dw?a=b602df4d60

ПП И за друго се сетих, не е по темата, но нищо. Това е недобра прогноза и дано сбъркам с нея! Неотдавна построиха край Враца велоалея, ползвана и от доста пешеходци за разходка. В едно от най-красивите общодостъпни места в цяла България - Вратцата. По средата на алеята, буквално над нея са надвиснали няколко тона камъни и дори и неспециалист може да забележи, че е въпрос на време да се изсипят на нея. Канарата е напукана, дори има дърво с всичките му корени на нея. Горко на тези, които няма да им е ден. Този 30 метров участък го притичвам, но повечето не му обръщат внимание. Като мина следващият път ще снимам и ще ви покажа.
Най-лошото от всичко ли? Ами ако отида и кажа където трябва, ще си го преместят в другата заплата. Убеден съм!
Пон Фев 08, 2016 11:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaples14



Регистриран на: 08 Авг 2013
Мнения: 48
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето го опасния участък от велоалеята при Вратцата

Пон Фев 08, 2016 11:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Да, това е мястото малко по-напред. Ето няколко снимки, от които става малко ясно за какво и къде говоря:







Извинявам се на dido за резкия отговор! Не е сериозно оправдание, но котката ми влезе в "последната права" и всички в къщи сме се поболели и гледаме в черно и бяло, та въпроса му ми се стори недобронамерен. Ами почти всички от местата съм посещавал няколкократно, ориентирам се отлично с програмата Ърт още повече, че тя предлага по няколко снимки в различни сезони, та облаци или гора не ме затрудняват особено. Ако съм сгрешил някъде изобщо, то е на не повече от 1-2 места. Но важното в случая не е отклонението дали е 10, 20 или 30 метра - който е жаден ще отдели 5 минути за да огледа тези 2-3 декара. Ако посещавам непознато място, бих бил доволен ако имам подобна информация та дори и за 50 и повече отклонение да става въпрос.
Надявам се да съм изяснил въпроса и изчистил отношението!
Вто Фев 09, 2016 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Извинението е прието, разбира се

Въпросът ми беше продиктуван заради перспективата да се вкарат/синхронизират данните с тези в картата BGMountains.
Практиката ни е да вкарваме само данни, свалени от хартиена карта или GPS. Както се оказа в случая с Димо Колев, данни "на око" трудно може да са по-точни от 100-200 метра, което пък ги прави неподходящи за нашите цели.

Затова ме учуди точността, която споменаваш - 20-на метра. Айде, кръстовища и видими обекти ок, но за извори, скатани в гора - види ми се съвсем непостижима.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Фев 09, 2016 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
За вкарване в карта, ако зависеше от мен , не бих ползвал данни от нещо различно от професионален уред. Забелязал съм, че места, които съм фиксирал преди време, сега не стоят на същото място на картата. Май имаше някъде писано по темата. Моите координати са наистина достоверни и биха помогнали на всеки, но чак за карта ... Все пак поддържам становището си за максимално отклонение 20-30 м, поне на тези които съм посещавал лично.

Ако е възможно името на темата да бъде променена в "Някои извори, места за почивка и разклони във Врачански Балкан!"
Вто Фев 09, 2016 11:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
@Vanderer,
Поздравления за данните, които предоставяш. Лично, като турист същите ще са ми полезни, независимо от спорната точност на местонахожденията на обектите.Друг е въпроса за нанасянето им върху картите,тук не върви окомерната точност,необходимо е доказана чрез GPS засичане или определяне координати на видими обекти по googleearth,въпреки, че и тогава точността ще е в границите 0-10м. Тук ще се опитам да комбинирам твой данни с мой засичания на места в които съм бил с цел "доказателство" и предоставяне информация за изобразяване в картите чрез системата на "билетчета".

За ориентиране по написаното по долу виж:
http://dox.bg/files/dw?a=4161d3ad35
http://dox.bg/files/dw?a=85d9e56739

"Турската чешма"-в чертите на града,не отразена, точно местоположение.
"Патлейна"чешма-на картите изобразена като "каптаж" в действителност каптаж с преливник с течаща вода,точност в рамките на 5м.
Според Vanderer e "условно чиста", не знам пил съм от там и нищо ми няма.
"Мандрата"-всяка мандра е водоснабдена,въпрос на проверка е за ситуацията тук. Срещу руините върху картите е изобразена чешма,също да се провери за достоверност.
"Околчица"-не е фатално, но има изместване с около 70м.спрямо действителното. По Vanderer точно.
Чешмата в началото на с.Челопек- съществува на картите,нищожна корекция 43 8 2.58 23 36 24.28
Чешмата след с.Челопек по посока Рашов дол-изобразена е на картите,да се провери дали е течаща,видях е пресъхнала.
/Борис Борисов може да провери?/
"чешма"-обект след пресичане на ЖП линията от Рашов дол по посока на с.Лютиброд,непосредствено до реката.Малко по-сложна ситуация за картографите. Позицията спрямо местността се вижда от снимките. Сложността е ,че има разминаване между googleearth и картите.

без корекция:


корекция:



действително в BGM според корекцията:

"клик" в/у снимките!

За съжаление минавал съм,но не съм засичал пътеката от поляната/приблизително N43 7 19.35 E23 36 38.95/ сечаща серпентините и излизаща при "Беседка-м.Погледец".

За визуална ориентация:
преход: Враца-долна кота вд.Скакля-Патлейна-Околчица-Челопек-Промката-Рашов дол-Лютиброд. https://picasaweb.google.com/107134206014018464889/020615
преход: Лютиброд-Рашов дол-Промката-"маса"-"заслон"-"Беседка-м.Поглодец"-с автомобил до Околчица. http://perkko.snimka.bg/mountain/okolchica.897298
Чет Фев 18, 2016 2:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Под "условно годни" имах предвид водоизточници, които съм ги виждал с "чуждо" присъствие и ползването им зависи силно от степента на жажда на минувача. В каптажите при Додил, Патлейна и под Скакля съм виждал с очите си жаби. Може би трябваше да уточня в началото.
За изворчето под Рашов дол има една пътечка и няма как да се обърка човек. Така е и при доста от останалите. Но за карта, повтарям, е редно да се ползват показанията само на специализиран уред и всичко подадено от мен по-горе да се третира като приблизително.
Вто Фев 23, 2016 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
За да получи темата завършен вид, добавям и наименованията на някои от местностите в трите дяла, така както ги знам с уточнението, че не мога да гарантирам пълна точност - събирани са оттук оттам, някои без потвърждение. Извинявам се за "маймуницата", не съм смятал да ги публикувам.



http://dox.bg/files/dw?a=373b7a81f1
Сря Мар 02, 2016 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov