ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Чудесна новина.
По мостовете не знам доколко е разумно да върви марката, предвид състоянието им.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Сеп 19, 2016 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Чудесна новина.
По мостовете не знам доколко е разумно да върви марката, предвид състоянието им.

Става, но с повишено внимание. А "мостчетата" са далеч от мостчета, по скоро мостове, с над 3-4 метра височина, поне първия, там където миналата година с теб ходихме и се отказахме заради многото и дебели нападали дървета, поради което свихме нагоре в онова стръмно дере. Както и да е, вече трасето е чисто и чака посетители.
Пон Сеп 19, 2016 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 424

Мнение Отговорете с цитат
В неделя се качих от Гургулица до Крайна по червената маркировка, после по пътя до заслона и слязох по жълтата. Пътеката с червената маркировка е идеално проходима и няма шанс човек да се обърка никъде. Мостовете (от които се бях притеснил леко след дискусията по-горе) се минават без проблем. Така, че искрени благодарности на всички, положили усилия по премаркиране и разчистване. Точно преди осем години се опитах да направя обратното кръгче - качих се по жълтата марка, стигнах по пътя до Крайна и ... до там. Въртях се двайсетина минути да намеря къде започва червената пътека, но не успях и се върнах. Сега виждам, че съм бил буквално върху пътеката, но продължение не се виждаше. Та още веднъж да похваля свършената от вас работа.
Вто Окт 11, 2016 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
До Дидо:
Спомняш ли си, точно под серпентините имаше един много стръмен участък, където се чудехме дали става за пътека?
Минах по "официалната" и маркирана пътека, която е на около 200-300 метра източно от този участък, и веднага след първия изгнил мост, се оказа, че и тя става също толкова стръмна през въпросния участък. Така, че грижите за туристите, дето щели да се изненадат и озорят "внезапно" като идат там, очевидно са били напразни, така или иначе , където и да минат, все едно и също дърво ще ги очаква... Smile Всъщност "моят" вариант е далеч по-добър, защото стръмното е в пъти по-кратко, и после чрез серпентините се убива рязката денивелация, оттатък обаче на места прилича на пътеката от Предела към Даутов връх - право нагоре като улей и няма никакви завои...
Пон Дек 05, 2016 11:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти Владо, помня мястото, разбира се.

Доколкото схващам, маркировачите са шунтирали серпентините за сметка на стремглав опън напряко през гората. Това в определени условия -- сняг примерно -- би било много лоша идея.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 05, 2016 3:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
каня се при първа възможност да ида и да допълня ЖЪЛТАТА маркировка от Гургулица докъдето стигна нагоре, желателно е поне до заслона. Някои ходил ли е скоро и забелязал ли е дали нещо е правено в последно време?
Освен това, какво ви е мнението да се постави маркировка по пътеките западно от показаната на картата като пътека с жълта маркировка.
Съображенията са следните - там където в момента се води жълта марка няма такава, по причина че там е бивше сечише и няма много места където да се постави, отделно, по трасетата, разположени западно, има дори вкопани улеи от може би бивша пътека, по пряко е и отделно има много дървета, по които да се сложи боя. Тя ще е и доста по-добра видимост през зимата, когато без ГПС човек има да се чуди в онова сечище къде точно е минавала жълтата марка:
https://kade.si/#map=19/2650086.5/5193627.25/0
Пет Окт 23, 2020 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Всъщност вчера ходих там, но заради дъжда нищо не свърших. Положението е следното - зоната под иглолистния пояс е превърната в сечище. Дълбоки коловози и множество странични пътища, от които незапознат с мястото човек бързо ще се заблуди. Жълтата маркировка е много оскъдна, а по пътищата изобщо я няма. На места стоят петна от предишния път, когато се опитвах да направя нещо, но боята не беше подходяща и попиваше. Ще опитам тази неделя, ако не е мокро, поне до последния километър преди заслона да маркирам мястото /дотам е проблемно, а после пътеката няма как да се сбърка/. Ако някой проявява интерес, ще пиша тук за подробности като наближи.
Пон Окт 26, 2020 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Направеното до момента Отговорете с цитат
И така, да докладвам какво е направено вчера:
От паркинга на х.Гургулица тръгва двойна маркировка - Жълта за вр.Белмекен и червена - за х.Белмекен, през кантон Крайна. Вчера е подновена боята от паркинга до разклона, където червената тръгва по пътя на запад, а жълтата - право нагоре /посока юг/. Всъщност жълтата е направена и малко по-нагоре, почти до характерния завой /под прав ъгъл/ под чешмата под старото сечище.
Обърнал съм специално внимание на всякакви разклони - почистено е от клони, за да се виждат отдалеч, поставени са стрелки, на ключови места с проблемни разклонения, маркировката е умишлено уголемена, да се вижда отдалеч. И накрая е тествано - човек, който тотално не може да се ориентира, успя сам, без придружител, да слезе до хижата без да се загуби...
Предстои да се поднови жълтата маркировка от под старото сечище до заслона /май му казваха Трите реки, или Помочена поляна/ а за другото лято - и нагоре от Плевнята и вр. Белмекен - до засичането с коловете на върха.
Това е зоната, която претърпя ремонта:
https://kade.si/#map=16/2650730.08/5195349.77/0

и последно - имам една молба - като на прост човек, дето не разбира от бои, моля пратете линк или снимка на кутия с блажна боя, която да се "държи прилично" върху борова кора, т.е. да не попива. Пробвах какви ли не, и все е едно и също, калпава работа....
Пон Ное 02, 2020 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Respect

Пиши тук (или на лични) за последващи мероприятия за разчистване и маркиране из района, както и дали трябват табели.
Че вчера сутрин се чудихме дали към Гургулица за раздвижване и маркиране, ама не видях да има подробности тук и се занесохме в друга рилска посока.
По-силни сме в разчистването на камъни, клони и дървета, но и с боята се справяме.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Ное 02, 2020 10:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Йосарян



Регистриран на: 17 Юни 2012
Мнения: 685
Местожителство: Димитровград

Мнение Отговорете с цитат
Според мен няма подходяща боя за бор. Не съм пробвал, но мисля че най-добре ще стане с бяла пластмаса изрязана с големината на една марка. Правят се две дупки и се ковът с пирони. Цвета на маркировката може да е нанесен предварително.
Така след време дори и да падне боята бялата пластмаса ще указва откъде е пътеката. За иглолистни мисля че това е най-добрия вариант.

_________________
И нека се знае:
1) Щастлив съм, че живея в България, а не някъде другаде.
2) Балкана е единствен и неповторим и добре, че е така та да ги има Рила, Пирин ...
Пон Ное 02, 2020 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Йосарян написа:
... няма подходяща боя за бор..

Абе има, ама аз не я знам. Доказателството са разни стари маркировки, стоят с години...
Всъщност май номерът е да се остави кутията по дълго време отворена, за да се изпари една част от фабрично поставения разредител. Забелязах, че като отвориш кутията, след известно време се сгъстява. И то не е, да кажем, че не е била добре стръскана / обръщана предварително за да се оправи утайката и изплувалия горе разредител. Затова предполагам, че става дума за изпарение и последващо сгъстяване по тази причина.
А това с пластвасовите квадратчета изобщо не го одобрявам, пластмасата бързо старее, зиме се чупи от студа и за има няма година-две пада и се превръща в поредния боклук по земята
Вто Ное 03, 2020 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Направеното до момента Отговорете с цитат
vladofff написа:
...

и последно - имам една молба - като на прост човек, дето не разбира от бои, моля пратете линк или снимка на кутия с блажна боя, която да се "държи прилично" върху борова кора, т.е. да не попива. Пробвах какви ли не, и все е едно и също, калпава работа....


Ако търсиш разумна цена - автоемайллак на СЕЛТ, аз съм доволен.
Белият струваше около 9-10 лева кутията, цветният - около 12-13 лева.
Бял има в много магазини, обаче цветните се намират по-трудно, например в Мосю Бриколаж и в Практикер.
Ако цената не е голям проблем - dido може да даде връзка към неговата шведска боя, която е много добра, но по-скъпа.

http://selt.bg/katalog/produktova-kategoria/autoenamel/



П.П. „Всъщност май номерът е да се остави кутията по дълго време отворена, за да се изпари една част от фабрично поставения разредител. Забелязах, че като отвориш кутията, след известно време се сгъстява. И то не е, да кажем, че не е била добре стръскана / обръщана предварително за да се оправи утайката и изплувалия горе разредител. Затова предполагам, че става дума за изпарение и последващо сгъстяване по тази причина.“

Да, колкото боята става по-гъста - толкова по-лесно се маркира и по-добре се нанася, без да се разлива.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Ное 03, 2020 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Re: Направеното до момента Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
автоемайллак на СЕЛТ

Ами първоначално започнах точно с такъв, но попиваше адски бързо.
После взех пак от мосюто някаква друга боя пак на селт, на която пише, че е "за дърво".
И двете бои се държат по идентичен начин, т.е. попиват бързо. Ако обаче се изчака малко да се сгъстят /да кажем предишни дни се оставят за кратко отворени или се прелеят няколко пъти от една бака в друга за да се поизпари разредителя/, мисля че стават по-гъсти и нещата ще се случат.
И друг въпрос, някой от вас ползвал ли е шаблони и от какъв материал?
Аз пробвах, става добре , но е пипкава работа. Трябва да се чисти след всяко слагане и трябва двама души един да държи друг да маже.
Вто Ное 03, 2020 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Не съм купувал автоемайллак на СЕЛТ от 2 години, ще е жалко, ако са развалили качеството.
Според мен автоемайллакът (а и другите бои) трябва да се остави малко отворен, за да се сгъсти.
Колкото по-гъста е боята, толкова по-лесно се маркира - не се разтича и е по-плътна, но пък разходът е по-голям.
В началото, когато боята е още рядка, марката трябва да се повтаря с четката няколко пъти, за да се нанесе боята по-плътно.

Относно шаблоните - пробвал съм да маркирам с шаблони, но става много бавно, а и трябва допълнителен човек, а обикновено няма такъв.

Сестра ми Яница Илиева (Mariana1000 в този форум) се срещна миналата година с Васил Гурев - основателят на УАСО.
Поговорили са си за маркировка. Накрая той ѝ е дал шаблони, които УАСО ползват. Направени са от... кутии шоколадови бонбони! Smile

Ето любителски снимки на въпросните шаблони:

Shabloni za turisticheska markirovka ot UASO - snimani ot Stefan Iliev na 23.10.2019g


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Ное 03, 2020 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
... Васил Гурев ...

Това е един от най-интересните субекти, когото съм имал честта да познавам.
Ха познайте първите стъпки в чужбина на някои "известни алпинисти" като Камен и Петя Колчеви, Боян Петров и други под чие ръководство са направени.
До 90-те години Васко Гурев бе единствения, който организираше височинни експедиции в Кавказ, Памир, Тан Шан, Хималаите, в които и "обикновени" хора успяваха да достигнат и над 7000метра.
Като изключим смъртта на Васко Пикела под вр.Ленин през 2008г. дотогава в експедиция, организирана от Гурев никога не е имало никакъв, дори най-малък инцидент.
С Ванката преди 20 години за кратко бяхме членове на УАСО. Тези хора наред с "аварийното спасяване", се занимаваха със сериозен кръг от социални дейности. Едно от задълженията в отряда бе ходенията в домове за сираци, за да им се осигури поне малък социален контакт с външния свят...
Изобщо, понеже темата е за доброволчески дейности, от Васко Гурев може да се научи много.

stefan_iliev38 написа:
...В началото, когато боята е още рядка, марката трябва да се повтаря с четката няколко пъти, за да се нанесе боята по-плътно.
...

Не става, пробвах. И три и пет пъти да минеш, на връщане, след около час, е попило. Специално за борова кора, трябва или само веднъж, с по-сгъстена, или предварително с нещо, което да запечатва основата, но това, като усилие не си струва, защото ще ходиш два пъти.
И относно рукан - наточих теслата, по съвета на Дидо, и се оказа че върши отлична работа. Също така и триона върши добра работа - гъвкав е и се наглася по формата на дървото и прави отлично изравняване.
Вто Ное 03, 2020 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Следваща
Страница 9 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov