ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Автор Съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
ДИАНА написа:
Това Вю и без табела спира дъха!

Приятел, ходил на пойнт вю каза, че не само дъха спирал, ами и някои сфинктери се охлабвали. Най-страшно било обаче, ако си се запътил натам с цел да мъчиш възкачване на вю-то - някак си краката омеквали и ти ставало едно небесно-въздушно, още повече ако и видиш как извозват от дъното на долината някой в чер чувал.

В пътеводителя на Рила на Живко Радучев от 1988 г. (стр. 158) пише: "Помочена поляна (Помоченица) е високопланинска заравненост (седловина), заградена с гора... Името означава влажно, слабо мочурливо място. През Помочена поляна още в най-далечното минало е минавал стар римски път, настлан на отделни места с каменна настилка от едри блокове, част от която е запазена и досега. Той е свързвал селищата от Разложката котловина с древното селище Констанция, изградено недалеч от лековития извор и днешното с. Костенец. Някои от околните върхове са били опорни пунктове при отбраната на древното селище и пътя от османските нашественици. Затова свидетелствуват останките от старата крепост в м. Градището."

Vladofff, предлагам ти да съчиниш някаква легенда за местността - уж, че името Помочена идва от помъчена, че е станало някакво насилие, някакви убийства с много кървища и кланета. Я на римляните ще ги припишеш, я на османлиите... Виждам, че имаш дар-слово за такива неща. Може би си почитател на адаша ми Стивън Кинг. Smile

И тогава като повее вятърът, опитващите се да заспят в заслона ще чуват стоновете и стенанията на умрелите и убитите... Заспиването ще бъде интересно... Smile

П. П. Изобщо не обичам филми и книги на ужасите, преди някой да ме е "обвинил"... Smile


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Ное 18, 2015 11:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
Помочена поляна в превод от диалекта на местните хора, означава - Опиканата поляна. Confused

Точно заради влажното, мочурливо място, за което Стефан е разяснил по-горе.

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Чет Ное 19, 2015 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
ДИАНА написа:
Off Topic
Помочена поляна в превод от диалекта на местните хора, означава - Опиканата поляна. Confused

Точно и аз това щях да му напиша на Стефана в отговор на очакването му за легенда, ама си ме изпреварила.
Пет Ное 20, 2015 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
........... Добре е също да се знае дали двата черни пътя - каскадния до заслон Крайна и тоя по дерето на река Крайна, са проходими за джипка. Може да се окаже, че чистенето ще е по-удобно да се прави отгоре надолу.
.............

Дидо,
изнесената от Стефан информация за римски път ме накара да направя някои проверки.
Установих, че старият римски път е тръгвал от с.Костенец/тогава Констанция/ по долината на Чавча, край водопада и нагоре... На настоящият път се случва следното: при разклонението на р.Крайна, сега основния път заминава на запад, но римският е тръгвал право нагоре/по р.Крайна/ и на практика това което трябва да се чисти от пътеката е тази нейна част, съвпадаща с останките точно на римския път. На снимката със синьо съм обозначил къде най-вероятно е преминавал римския път. Мисля, че с джип ще може отдолу да се стигне буквално на около 200-300метра под нуждаещия се от прочистване участък. В събота ходих до завоя на пътя по Чавча, където е разклонението нагоре по Крайна, наистина от завоя нагоре по крайна тръгва КАЛДЪРЪМ. Изчисти ли се, всъщност това което писах, че може би ще става за велоСпеди, сигурно затова ще става, защото преди доста години някой си е играл, при това сериозно, да направи този път.

Пон Ное 23, 2015 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Предвид лошата прогноза за уикенда, да отложим за следващия (5-6 дек)?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 25, 2015 3:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение отлагане Отговорете с цитат
Направо си го отложихме. И николчовците и николинките да пържат риба на "Гургулица".
Сря Ное 25, 2015 5:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Предвид лошата прогноза за уикенда, да отложим за следващия (5-6 дек)?

За разлика от тази събота, ако може да се вярва на дългосрочната прогноза, най-вероятно 5-6 дек ще е идеално и хубаво времето, така че ще може да се направи повече нещо тогава.
Сря Ное 25, 2015 5:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Дано снегът не ви изпревари!

Древният римски път за Констанция, всъщност е част от главен римски път, свързвал река Дунав при античния град Улпия Ескус,
край село Гиген - с пристанището в Солун.

Калдъръм в Рила на около 1500 години и лоша маркировка на по-малко от 50 години – само повод за размисъл! Think

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Ное 25, 2015 7:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:
........... Добре е също да се знае дали двата черни пътя - каскадния до заслон Крайна и тоя по дерето на река Крайна, са проходими за джипка. Може да се окаже, че чистенето ще е по-удобно да се прави отгоре надолу.
.............

Дидо,
изнесената от Стефан информация за римски път ме накара да направя някои проверки.
Установих, че старият римски път е тръгвал от с.Костенец/тогава Констанция/ по долината на Чавча, край водопада и нагоре... На настоящият път се случва следното: при разклонението на р.Крайна, сега основния път заминава на запад, но римският е тръгвал право нагоре/по р.Крайна/ и на практика това което трябва да се чисти от пътеката е тази нейна част, съвпадаща с останките точно на римския път. На снимката със синьо съм обозначил къде най-вероятно е преминавал римския път. Мисля, че с джип ще може отдолу да се стигне буквално на около 200-300метра под нуждаещия се от прочистване участък. В събота ходих до завоя на пътя по Чавча, където е разклонението нагоре по Крайна, наистина от завоя нагоре по крайна тръгва КАЛДЪРЪМ. Изчисти ли се, всъщност това което писах, че може би ще става за велоСпеди, сигурно затова ще става, защото преди доста години някой си е играл, при това сериозно, да направи този път.


Интересно е това инфо за римския път и може би си струва да го разследваме по-подробно. Имаме под ръка стари изследвания за римските пътища у нас, можем да тръгнем оттам. Въпрос: това синьото в горната си част по хоризонтала възможно ли е да е сервизен път от водното по хоризонтал 1900 (т.е. да не е римски)? Втори въпрос: Този римският път в ниското може ли да е също съвременен пъти от 1930-1940, по който да са качвани строителни материали за строежа на х Белмекен?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 25, 2015 8:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Имаш ли GPS трак от ходенето?
Ако имаш - дай връзка към него.

Мисля че имам два-1.от Крайна-по реката надолу към каптажа преди сливането с Чавча и 2. от х.Гургулица по червената марка пак до кантона-ще ги пратя ако наистина ги имам и пазя....
Чет Ное 26, 2015 9:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Интересно е това инфо за римския път и може би си струва да го разследваме по-подробно. Имаме под ръка стари изследвания за римските пътища у нас, можем да тръгнем оттам. Въпрос: това синьото в горната си част по хоризонтала възможно ли е да е сервизен път от водното по хоризонтал 1900 (т.е. да не е римски)? Втори въпрос: Този римският път в ниското може ли да е също съвременен пъти от 1930-1940, по който да са качвани строителни материали за строежа на х Белмекен?

В интерес на истината, не разполагам с карта, показваща римския път. Затова и не съм сигурен кое какво може да е. Следвам някаква формална логика: първоначално си мислех, че това наистина е някакъв път, правен или от каскадните строители, или от горските - когато районът е ползван, ако е ползван, за дърводобив. После ми стана странно, защото серпентините горе преди з.Крайна представляват доста внушителни каменни натрупвания, а добре знаем, това не е практика на съвременните горски строители, които предпочитат да вкопават, вместо да надграждат. За разлика от тях, римляните са обичали да правят обратното. Вярно по - трудоемко е, но пък никакви условия за ерозия не се създават и затова градежът остава хилядолетия. Също така, има и още нещо - римските пътища се отличават сериозно от съвременните по още едно обстоятелство - винаги търсят най-прекия/късия/ начин за свързване на две точки, без значение от условията и релефа, затова може и наистина това да е римско творение. Затова е твърде възможно, ако е сервизен път, този по хоризонтал 1900 да е доправен върху останките на стария път. Най-категоричното доказателство, че е там има нещо древно са серпентините под з.Крайна - не пасват ни на сервизен, нито на горски път, за сметка на това, ако е имало римски път, логиката сочи, че е минавал точно от там.
Категорично изключвам обаче вероятността този път да е ползван за строителството на х.Белмекен, по простата причина, че върви в съседна долина, а след заслон Крайна има доста тясна и стръмна пътечка, преодоляваща гребена от Червени връх на север, след който трябва да се слезе, и чак тогава да се качи отново склона преди хижата, а измъкването на матАрЯл точно от там би било равносилно на пирамидното строителство. Хижата, не знам как точно, но е строена по един от двата подхода - или откъм спортната база/защото е по лесно в най-трудните участъци да смъкваш багаж, вместо да го качваш/, или от север /по-вероятно/, тъй като там пътеката предлага най-добри условия за кервани.
Чет Ное 26, 2015 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
От какви материали ще има нужда освен от резачката, която ще носим с Цецко. Какви са конкретните идеи за уикенда?

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Чет Дек 03, 2015 4:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
W_sjankata написа:
От какви материали ще има нужда освен от резачката, която ще носим с Цецко. Какви са конкретните идеи за уикенда?

Първо дават го хубаво време.
За червената пътека - аз мисля, че освен с резачката друго няма какво да се прави, освен евентуално да се маркира и с боя в участъка, в който ще се работи. Но това май е по-добре да се стори за цялата пътека наведнъж, напролет, за да не изглежда работено на парче... Аз имам боя бяло и жълто за другата пътека, но за тая цел може би трябва да се разпределят/разделят/ силите на две. Ако аз отида да мажа по жълтата, трябва да има и някой, който да познава добре червената пътека и да я знае откъде минава - много не личи на места и след някой неочакван завой може да се окаже, че вече не чистим пътека, а провеждаме открит дърводобив....
Ако някой донесе червена боя може да работим всички на едно място и поне до з.Крайна - пътеката да се очисти и боядиса. След з.Крайна, а вероятно и доста по - надолу май е снежно и с боята надали ще може да се действа докрай, затова окончателното стигане на червената боя до хижата ще остане за налятос, а и сега денят е доста по - къс.
Затова дайте и вие предложения.

Моля пишете на ЛС телефони за връзка, аз в отговор ще пратя моя.
Чет Дек 03, 2015 5:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Утре вечер се сбираме на х Гургулица, в събота супер-дупер ранно (08:00) тръгване нагоре.
Предлагам ви да не се боядисва предвид хладното влажно време. Напролет все ще се мине за едното вапцане.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 03, 2015 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Утре вечер се сбираме на х Гургулица, в събота супер-дупер ранно (08:00) тръгване нагоре.
Предлагам ви да не се боядисва предвид хладното влажно време. Напролет все ще се мине за едното вапцане.

Аз няма да мога да бъда в петък, но в събота сутринта ще гледам да се класирам дори преди 8 часа на поляната пред Гургулица, "въоръжен с брадва". От Гургулица по Гугъл до началото на проблемния участък са линейно 3 км, т.е. за около час ще се стигне. Самият участък, до серпентините с кълдъръма, е не повече от 2,5 км. т.е. при стегната организация най-вероятно ще го докараме почти до подножието под з.Крайна, където вече няма какво да се чисти. А напролет/края на май/ може да се маркира долната част. Горната ще е поне юли, когато може да организираме и акцията откъм спортната база - за поставяне на каменните пирамидки от връхната кота до т.нар. Соколов връх.
Чет Дек 03, 2015 10:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 5 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov