ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, относно въпросът ти от ЛС - първо - заход отгоре надали вече е удачен заради падналия сняг, а и няма смисъл да се ходи чак до Сестримо и от там язовира, че и пък слизане.
Миналата седмица ходих на място до завоя на Крайна с Чавча - ако до там се иде с жиб/по долината на Чавча(Стара река)/, остава само по-малко от два км до началото на участъка, притова се ходи по калдъръма. Ако и калдъръма става за МПС, фактически първите паднали дървета ще са на около 200-300 метра от мястото където вероятно ще може да се оставят машините.
https://www.youtube.com/watch?v=A52p9jc-gOo
Пет Дек 04, 2015 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Животът! Отговорете с цитат
Това е! Джип, моторен трион и рок енд рол!
Пет Дек 04, 2015 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Отговорете с цитат
W_sjankata написа:
От какви материали ще има нужда .................................... Какви са конкретните идеи...............?


Вангич, брат, подобни въпроси биха подхождали на някой русчуклийски турист, който не е преместил едно клонче или камъче от пътеката за да не наруши крехкия биологичен и геоморфологичен баланс на планетата. Питаш, все едно не си участвал в ПРОчистване и ПРОкарване на пътеки, както и в други ПРОдейности. Посипи си главата с пепел и носи две кила мръвка за да измолиш опрощение.
Пет Дек 04, 2015 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Вангича е специалист по проКАРИ и проСЕКИ. Т.е. винаги носи в раницата поне 2 кила мръвки Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Дек 04, 2015 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
В събота по предварителния план се метнахме на джипките до където е възможно и почистихме доста нагоре по пътеката с червената марка. Не успяхме до Крайна, но толкоз си можем. Напролет до край!! Снимчички.

За който ме е мислил:
Цецко си получи адекватно на своето отношение. Моля колегите да публикуват "доказателствата" на думите ми.

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Чет Дек 10, 2015 12:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Свършихме немалко работа, смея да твърдя, все пак денят беше от най-късите, и сега по принцип не е сезон за такава работа. Горещи благодарности на всички, които работеха с усърдие в събота! Освен това рязането и чистенето започна много по-рано от това, което очаквахме, още веднага след пресичането на Плешница. Избирането на подход с тръгване от Гургулица, си беше много удачен, отколкото варианта с качване отдолу по Крайна, което щеше да ни изведе по-нагоре по пътеката, но така щеше да остане в ниското, участък за чистене. Освен това, за да минем отдолу по Крайна, щеше да се наложи да режем и чистим и от пътека, която не е с маркировка, и засега поне не е приоритет. От големи дървета остава да се чисти участъка след дългата серпентина до излизането на поляната под кантон Крайна, но има и много храсти, има си още работа. Следата, по която минахме с Георги към кантона вече е качена в каде.си и може да се види, вече Змийската пътека е съединена с пътеката в гората. С Георги тръгнахме към х.Белмекен, тъй като той имаше гости на хижата. Снегът след поляната, и около каскадният път се увеличи рязко. На заслон Крайна седнахме на хапнем, и да помислим какво да правим, че започваше да се стъмва. Не носехме фото и двамата, за да снимаме бялата приказка, която беше навсякъде и по Червени връх и по Белмекен. За кантона/заслона мога да кажа, че работата започва да прилича на много други из тая част на Рила. Комина е паднал още пролетта, даже е засегнал и малко от покрива. Естествено, сега не е възможно да се напалят печките в двете стаички, поради опасност от пожар. Иначе имаше хубави дърва, наровете са прилични и все още не видях да тече вътре, но до пролетта и това ще стане. Чуват се приказки, че водното, което го стопанисва, не иска да го поддържа, и че от Костенец им било далеко. А мястото е уникално красиво, заслужава си хиляди пъти. Тръгнахме по змийската пътека, минахме около 150м, мокрия сняг беше натиснал клека и затворил тясната пътечка из него. Бухнахме се няколко пъти, станахме целите сняг и решихме, да се връщаме обратно, бяхме достатъчно изморени, за да продължим към хижата. Напролет продължаваме! Very Happy BG
трак:
http://dox.bg/files/dw?a=ad21fe26d8
Чет Дек 10, 2015 9:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
За свършената работа-поздравления!
За това че Гошо(ако става дума за хижаря) не е успял да стигне до хижата(си) при положение че е имал заявки за нощувки...хич не е за говорене!Хората за се оплакали в bulgarian-mountains и то с право!Дано и хижата не стане като Крайна до напролет...или да я обявяват за нестопанисвана за зимния сезон както Рибни и Грънчар!
Чет Дек 10, 2015 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
За свършената работа-поздравления!
За това че Гошо(ако става дума за хижаря) не е успял да стигне до хижата(си) при положение че е имал заявки за нощувки...хич не е за говорене!Хората за се оплакали в bulgarian-mountains и то с право!Дано и хижата не стане като Крайна до напролет...или да я обявяват за нестопанисвана за зимния сезон както Рибни и Грънчар!

Спокойно, хижата НЯМА да стане като Крайна, нито напролет нито в по-дълъг период напред. А мрънкала винаги ще има, само дето си мислех, че ти не спадаш от тая категория. Човекът във въпросната събота цял ден върши работата на парковата управа, която очевидно няма кой друг да свърши. Не го познавам добре Георги, но последното нещо, което може да се каже за него, е че не си върши работата. Ако да кажем беше все пак на хижата, задължително щеше да се появи поне един недоволен, че хижата е недостижима, защото пътеките са непроходими... Все ще има за какво да се оплакват, "и то с право..." А какъв е проблемът и защо се налага да се обявяват някои общоизвестни факти, че някои хижи обективно не могат да се стопанисват на 100% през зимата? Като имаш оплаквания, защо си палил печки с дърва, които някой е извозвал с толкова усилия? На Заврачица например, когато съм палил печка, винаги съм оставял пари под вратата на заключената кухня, за да ги види хижаря като пристигне - тук сведения за такова нещо май липсват. Нагълците не само са ползвали каквото докопат, никой не им иска нищо насреща за това, но изглежда за тях това е малко и вдигат вой, че го нямало унтерменша, да им прислужва на тях, благородните. Тия нещастници, не само че са отишли изглежда не напълно подготвени, ами са и очаквали пак нещо наготово. И след като видели че неволята няма да дойде, от зор заман се "били организирали", като си напалили печка, но на всичкото отгоре задават и въпроси кой на кого бил длъжен. Ами аз смятам, че те пък на мен са ми длъжни, защото ме отегчават да им чета глупостите по форумите. И понеже съм великодушен, айде тоя път пари няма да им искам. Но нищо, планината учи, следващият път ще знаят.
Аз пък благодаря на всички, които отделиха време и средства, за да участват в инициативата по почистването на долината на Крайна.
Чет Дек 10, 2015 12:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Залудо работи, залудо не стой.
Единствената разумна причина за делата в случая при тези теренни условия.
Лично аз споделям мнението на фена73 за хижаря. В случая, така както са изложени фактите, е допуснал безапелационна грешка. В преценката си от къде да се качи до хижата. Това не го прави лош хижар, дори напротив - стига да си вземе съответните поуки, разбира се.

Поздравления за свършената работа и ентусиазма. По-целесъобразна и ефективна е преди летния сезон.
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 10, 2015 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
iozkan написа:
Напролет продължаваме!

Наистина напролет мисля, че ще свършим всичко. Но/към iozkan/ кажете какви са ви впечатленията - нагоре по серпентините много ли чистене още се очертава. Че като ходих миналия месец, не останах с такова впечатление.
Трябва да помислим, обаче, дали да не направим някакъв шорткът през самите серпентини - Според Дидовия жипиес със 150 м се спестяват поне 800 точно преди излизането на поляната над гората, само че е по-стръмно. Ходихме с него нагоре, но се оказа твърде стръмно - може би трябва да се измисли някакво компромисно решение и по този въпрос.

Ристо, човекът можеше доста по - рано да изостави работата и да напредне нагоре. Обаче Цецковата резачка остана без верига и това предопредели хода на работата по серпентините - остана да работи само резачката на Георги. А голяма работа, че няма хижар - има ли подслон, какъв е проблемът?
Чет Дек 10, 2015 1:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
А голяма работа, че няма хижар - има ли подслон, какъв е проблемът?
Off Topic
Проблемът е, че изхождаш приоритетно от собствената си камбанария.
Има туристи, които не са като тебе, мене и повечето зимно ходещи постоянно. Някои искат гореща печка, хижарски чай и боб. И тръгват нагоре само ако им се обещаят.

ПП - аз на мястото на Жоро бих се извинил публично. В никакъв случай не бих замълчал. Доверие се гради много трудно.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 10, 2015 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
vladofff написа:
...
А голяма работа, че няма хижар - има ли подслон, какъв е проблемът?
Off Topic
Проблемът е, че изхождаш приоритетно от собствената си камбанария.
Има туристи, които не са като тебе, мене и повечето зимно ходещи постоянно. Някои искат гореща печка, хижарски чай и боб. И тръгват нагоре само ако им се обещаят.

Аз пък си мисля, че проблемът не е в моята или твоята камбанария, а в кухите камбанарии на тия, които не отчитат всички рискове на зимното тръгване. На Северен Инилчек, на 4000м на ледника, има дори сауна. Само че никой не ходи на ледника заради сауната, и спокойно може да мине и без нея, ако не работи. Идиотско е да се планира ходене през зимата точно на хижи като Белмекен, само заради единия боб,чай или баня/май и за последното преди години имаше бой и пререкания, ако не ме лъже аритметиката/.
И още нещо - мисля, че ако повече хора се включат в инициативите за оправяне на пътеката и най-вече на самата хижа-да изчезне обликът и на строителна площадка, нещата ще придобият коренно различен вид. Само, че е пресилено да очакваме, че това е постижимо бързо само по силите на един човек, в случая - хижаря. Затова призовавам да продължим усилията в това направление. Аз смятам от догодина, при възможност, да участвам по-активно във възстановяването на хижата и осигуряването на необходимите за това пари, материали или организация.


Последната промяна е направена от vladofff на Чет Дек 10, 2015 1:27 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Дек 10, 2015 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
...
Аз пък си мисля, че проблемът не е в моята или твоята камбанария, а в кухите камбанарии на тия, които не отчитат всички рискове на зимното тръгване. На Северен Инилчек, на 4000м на ледника, има дори сауна. Само че никой не ходи на ледника заради сауната, и спокойно може да мине и без нея, ако не работи. Идиотско е да се планира ходене през зимата точно на хижи като Белмекен, само заради единия боб,чай или баня/май и за последното преди години имаше бой и пререкания, ако не ме лъже аритметиката/.
Off Topic
А, не - тука говорим за конкретен случай, а не за принципи и общи положения. Още повече - касмет е, че с туристите не се е случило нещо екстремно - я време, я злополука.
Както и да е, де - Жоро е интелигентен, сигурен съм, че си е направил изводите.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 10, 2015 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Хора спрете се, какви ги говорите? Георги два пъти говори с въпросните хора, откакто се разделихме с основната група. Единият път бехме точно на поляната под кантон Крайна, те казаха доколкото разбрах, че вече са на хижата. След това, като видехме каква е работата по змийската пътека, заради много мокър сняг, и сме до никъде, първо на тях се обади той, даже от първия път не можа да се свърже. Може да се види от трака, че вече се стъмваше, когато тръгнахме назад към Гургулица, в 9.30 бехме обратно на хижата. Извини им се няколко пъти, че не можем да стигнем, и че ще се връщаме назад, може би към 12 часа щехме да стигнем хижата, ако изобщо и дотогава се оправехме, из легналия клек. Тоя човек не свали резачката от ръцете си цел ден, беше с голяма раница, вероятно с продукти. Да не говорим, че по-нагоре и неговата верига изхвърча и само я носеше. Ние искахме да стигнем, но многото работа, кочто имаше по пътеката и умората ни натиснаха.
А хората на хижата са се качили от язовира, каква смелост...не ми се говори за тях, и с печката са имали проблеми изглежда! Ако ще си приказваме така, без да сме видяли какво е точно, ще ви освободя от моето рядко присъствие. Не съм дал нищо на тоя форум, а само съм получавал, факт е!
Чет Дек 10, 2015 3:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Случилото се е хубав пример как дори когато правим добро, хвърляйки много сили и средства, пак ще се намерят недоволни, които да вържат кусур. Не е за пръв път, няма да бъде и за последен... Ако някой очаква и е зависим от обслужване в хижа във високата планина през зимата, мястото му не е там, а по-скоро в хотелите из планинските курорти.
Чет Дек 10, 2015 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Следваща
Страница 6 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov