ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Автор Съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic
Ведрине, Божо, принципно сте прави.
Какво е ОСНОВНОТО задължение на хижаря?

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 10, 2015 4:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Едно от основните : Отговорете с цитат
ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В ТУРИСТИЧЕСКИТЕ И АЛПИЙСКИТЕ ХИЖИ, ЗАСЛОНИ, СПАЛНИ И ДОМОВЕ
Издаден от председателя на Комитета за физическа култура и спорт, В сила от 11.04.1958 г.
Обн. ДВ. бр.29 от 11 Април 1958г.

III. ДЛЪЖНОСТНИ ЛИЦА
А. Домакин
9. Домакинът на хижата е длъжен:
.................................
л) да раздава и приема книги от библиотеката през определено време и да следи за редовното им връщане;

Божо казва, че Георги е бил с тежка раница. Явно е ходил до Библиотеката, но не е успял да се върне на време човека.
Чет Дек 10, 2015 4:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Off Topic
Ведрине, Божо, принципно сте прави.
Какво е ОСНОВНОТО задължение на хижаря?


ми да има осигурен подслон
четери стени, да не духа, покрив, вода
всичко друго са екстри
печката е разкош, дървата - райско блаженство
п.п. аз пари не оставям, или рядко понеже съм стиснат от към пари
но продукти, алкохол, пълен флакон с пропан бутан, шише вода, дори нови вълнени чорапи - това да

а какво е това задължение според теб ице?
Чет Дек 10, 2015 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Явно всички, които в събота бяха на Крайна, са на едно мнение, твърде различно от това на тия, дето не бяха в събота на Крайна. Георги се потруди доста този ден, така че спокойно може да се каже, че е отстранявал предпоставки за мрънкяне на недоволните от обраслостта на пътеките към хижата - друго "свещено задължение на хижаря" според същите мрънкачи. Винаги съм си мислел, че хората ходят на планина заради планината, а то се оказа, че ходели заради условия в хижа. Нещо като чудомировия разказ за зъболекаря - "...някои пък ходят само заради ракията. Случвало се е да им извади няколко здрави зъба, само за да си осигурят глътка от заветното павурче..."
Чет Дек 10, 2015 5:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
А, далеч съм от идеята да влизам в моабети.
Който има глава на раменете със съдържание си научава урока...
Croc

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Дек 10, 2015 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Off Topic
Ведрине, Божо, принципно сте прави.
Какво е ОСНОВНОТО задължение на хижаря?

Хижарите имат много задължения. Някои са описани в документи, други са неписани правила, трети са въпрос на човещина. Ето какво пише в правилника от 1958 г.:

9. Домакинът на хижата е длъжен:

а) да пази и стопанисва добре поверената му хижа и инвентара й;

б) да поддържа маркировката в околността съгласно указанията на организацията, която стопанисва хижата;

в) да посреща приветливо посетителите и да се отнася внимателно с тях;

г) да познава основно района на хижата и да упътва посетителите;

д) да спазва точно правилника за вътрешния ред и нарежданията на организацията, която стопанисва хижата;

е) да води книгата за посетителите по установения ред;

ж) да поддържа чистота в хижата и нейния район:

з) да поддържа отоплението и осветлението в хижата;

и) да дава сигнали с камбани, светлина или по друг начин при лошо време или друга опасност;

к) да съдействува на органите на планинската спасителна служба при дежурства и спасителни акции;

л) да раздава и приема книги от библиотеката през определено време и да следи за редовното им връщане;

м) да не приема от посетителите никакво възнаграждение по изпълнение на задълженията си;

н) при нарушения на правилника да взема съответни мерки, без да допуска саморазправа и грубости.


При толкова много задължения, хубаво би било хижарите да си имат помощници и заместници. Явно обаче това не винаги е лесно постижимо, особено високо в планината и през зимата. Ако се замислим обаче над неписаните правила и човещината, аз по-скоро бих очаквал в конкретния случай хората в хижата да излязат и да помогнат на хижаря, който е бил в затрудненно положение -- било с разчистването на пъртина през Змийската пътека, било с пренасяне на част от многото багаж. Явно обаче за тях по-важно е обслужването. За жалост изпуснали са една възможност да станат човеци...
Чет Дек 10, 2015 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Георги трябваше да избира - или да отиде да обслужи гостите на хижата, или да използва голямата бригада, която се беше събрала и да се разчисти пътеката.
В първия случай щяха да спечелят онези двамата "добре подготвени" туристи (и аз едно време си въобразявах, че ще ида в неработеща постоянно хижа и като ми запалят печката в 4 до 8 ще се стопли, ха ха ха), както и самият Георги, защото първо нямаше да го пишат по сайтовете, второ щеше да им прибере парите, трето нямаше да се измори цял ден с резачката. Щяхме да загубим ние, защото без втората резачка нямаше да се свърши толкова много работа, както и туристите, защото колкото повече пътеки, толкова повече пътеки Wink
Демек Георги взе решение в свой ущърб. Ако беше направил обратното - да ни зареже и да иде на хижата, пак щеше да има критики, че заради печалбарство е зарязал чистенето.
Няма ненаказано добро Confused

За резултата от работата съм много доволна, пролетта като се отиде да се маркира, ще се доизчисти. Така или иначе не може на един път, а сега закрихме достойно доброволческия сезон Very Happy и спестихме един пролетен уикенд за нещо друго (старопланинско Wink)
Ето малко снимки и от мен, като качество са под всякаква критика, но са хубав спомен и им се радвам Smile
https://goo.gl/photos/9of23f3uphgraw2i9

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Чет Дек 10, 2015 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Залудо работи, залудо не стой.
Единствената разумна причина за делата в случая при тези теренни условия.
...
Поздравления за свършената работа и ентусиазма. По-целесъобразна и ефективна е преди летния сезон.
Croc

Ристо Туристо, в този случай - за пътеката до кантон "Крайна" - грешиш - по-целесъобразна и по-ефектива беше работата през есенния сезон, отколкото тази през пролетния. Wink


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Дек 11, 2015 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ристо е прав-Владоф,гледаш от собствената си камбанария-за теб едно е по-важно,за други-друго!За теб ако е "голяма работа че няма хижар-нали има подслон" за други е"голям работа че няма пътека там-нали има другИ!"
Ведрине значи ти си на принципа"що да ми е лесно,като може да ми е трудно" във високата планина-ами тогава да кажем така-що да се чисти тая пътека(ако не за споменатите от Владофф мрънкалници)-дай да си я оставим така и да се кефим през клонаците и дръвите-та да има екшън!(аз примерно съм го правил 2 пъти-нищо че съм от владовите мрънкалници)
jozkan-човекът,който "не свали резачката" не можеше ли да го направи през останалите 5 свободни за него дни?
Та да се върнем на камбанариите-истината винаги е въпрос на гледна точка-аз се опитвам да покажа другата такава,без изцяло да я защитавам!
Както каза Ристо-всеки си има глава на раменете и си прави изводите(или поне се надявам да е така)
Толкоз от "мрънкалника"!
Пет Дек 11, 2015 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:

jozkan-човекът,който "не свали резачката" не можеше ли да го направи през останалите 5 свободни за него дни?

Вместо Божо, мога да ти отговоря и аз - не, не можеше, защото се чисти не когато един човек е свободен, а когато повечето хора могат да отидат. Ако Георги можеше сам да я изчисти тая пътека, досега да го е направил, ама не стават така нещата.

Аз обикновено съм от мрънкалата (неслучайно прякорът ми е Йори), но това е като има хижар. Като няма даже е по-хубаво, защото никой не ти слага лимит на дървата, правиш си каквото искаш и не ти искат пари Wink
Всъщност онези двамата са научили ценен урок - през зимата, пролетта и есента винаги се носи спален чувал. Аз за тоя урок вече на няколко пъти си плащам, защото съм тъпа и упорита, а при тях даже безплатно се е получило Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Дек 11, 2015 11:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Анализирайки отстрани, но съпричастно Отговорете с цитат
Що спорите за глупости. За всички нас храмът е планината. За всички нас камбанарията е поредния връх който ще изкачим и от който ще "ударим" камбаната - я с българския флаг или с някоя снимка за спомен. Друга камбанария там горе няма.

Виновни в този случай са тъпото туристическо дружество в Костенец което "стопанисва" хижа Белмекен, Парковата администрация ако пътеката минава през нея и може би онзи бял лист БТС.

Ако тези "институции" си бяха свършили работата нямаше да има недоволни туристи, развалени резачки, дърпане за потниците и т.н. Тогава всички можеха да бъдат горе на езерото и да си пият ичкията на топло пред печката.

Защото fena73 вашето дружество може да си върши работата. Онова съседното от Казанлък също можа като падна гората над Шипка веднага да излезе с резачките и да отвори отново всички пътеки, които са 5-6 на брой. И други го правят. Не само тези двете. Но има и такива като онова в Костенец, което не ще. Георги можеше също да не е там. Можеше да се оправдае, че ще има хора и трябва да е горе. И тези с резачките нямаше да му се разсърдят. Ама човекът е решил, че трябва да е долу и да помогне. Може би е трябвало да предупреди онези горе, че в момента прочистват пътеката, че печката трябва сами да си я запалят, че боб няма да има този ден, че ще трябват чували. Може и да го е направил. Аз не знам.

Ако стане "традиция" хижарят да не си е на мястото, когато идват туристи тогава вече е лошо. Но веднъж и вой до небесата - тогава е несириозно. Вярно, че точно за тези хора там горе е настъпил случат с "липсващия" хижар. И те са решили да се оплачат в другия форум. И се надигна вой. А можеше хората да са други и да не кажат нищо.

Различни хора, различни идеали, различни разбирания. В общия храм. Високо горе на камбанарията. Белмекенската

P.S. Всички "кавички" са си на мястото.
Пет Дек 11, 2015 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

Всъщност онези двамата са научили ценен урок - през зимата, пролетта и есента винаги се носи спален чувал. Аз за тоя урок вече на няколко пъти си плащам, защото съм тъпа и упорита, а при тях даже безплатно се е получило Laughing

освен 2-мата е имало и още 7(според писанията)-урокът е бил пред аудиторияSmileSmile
ако така се предават уроци-хм хм-преподавателите нещо ни куцат Confused Не, не, не!
аз пък като ходя дето(трябва да) има хижар гледам да не нося чувал-въпрос на сметки, принципи и килограми-така че стигаме пак до въпроса с камбанариите....
Пет Дек 11, 2015 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Ристо е прав-Владоф,гледаш от собствената си камбанария-за теб едно е по-важно,за други-друго!За теб ако е "голяма работа че няма хижар-нали има подслон" за други е"голям работа че няма пътека там-нали има другИ!"
Ведрине значи ти си на принципа"що да ми е лесно,като може да ми е трудно" във високата планина-ами тогава да кажем така-що да се чисти тая пътека(ако не за споменатите от Владофф мрънкалници)-дай да си я оставим така и да се кефим през клонаците и дръвите-та да има екшън!(аз примерно съм го правил 2 пъти-нищо че съм от владовите мрънкалници)
jozkan-човекът,който "не свали резачката" не можеше ли да го направи през останалите 5 свободни за него дни?
Та да се върнем на камбанариите-истината винаги е въпрос на гледна точка-аз се опитвам да покажа другата такава,без изцяло да я защитавам!
Както каза Ристо-всеки си има глава на раменете и си прави изводите(или поне се надявам да е така)
Толкоз от "мрънкалника"!

Това, дето си писал е меко казано несериозно, имам чувството че поддържаш огъня ей тъй, за спорта. "Човекът, който "не свали резачката" не можеше ли да го направи през останалите 5 свободни за него дни?" - според мен - не можеше. Защото не е само рязане и не е за сам човек, а никой от нас другите не кибичи по цяла седмица и се чуди какво да прави, приоритетно ходим на работа, и това е първопричината на акцията да бе насрочена за почивните дни. Без поддръжка, не след дълго всички пътеки ще станат непроходими и тогава ще ходите да ви "обслужват" само с хеликоптер. Нека направим анализ - жълтата зиме е неизползваема. Червената досега бе затрупана. Зелената през Чавча, в участъка непосредствено след отделянето от пътя също е сериозно затрупана от паднали дървета. Остава подхода от юг - от Заврачица и Грънчар - зиме не е ли твърде голяма лъжица са средноподготвения турист? От спортната база, откъдето сега приоритетно излизат всякакви екземпляри, засега е добре и става. Само, че тези които ползват обществен транспорт ще берат доста ядове, докато стигнат до там. Според мен за всички най-лесния и добър подход за хижата е именно пътеката през Крайна - много по-късо е отколкото през Чавча, а ако туристите пътуващи с влак и автобус си наемат такси то Гургулица, каквато е масовата практика, това трасе е практически най-бързото за достигане на хижата от мястото, откъдето потенциално най-нагоре се достига с обществен транспорт.
Също така трябва да отбележим, че чистенето /за мен лично/ не го правим за собствен кеф, тъй като само месец преди това минах от там точно през всички клони. Т.е. на мен, вярно че не е много приятно, това не ми пречи чак толкова. Обаче мястото/а това могат да го потвърдят всички, които бяха на Крайна/, в този му вид, особено след падналите мостове преди серпентините, за всеки неориентиран и разчитащ предимно на маркировка средностатистически турист би представлявало и понастоящем продължава да е изключителна опасност от гарантирано изгубване.
В обобщение, след като си такъв критикар, защо не вземеш да си отделиш един месец и да се цаниш някъде помощник хижар, да пообереш малко форумните и ефирните псувни и обикновени критики, пък сетне пак си пиши кое е по-по-най...
На мене лично, критиките от такова естество ми се струват смешни, а лицата от които излизат - откровено жалки. Преди години събрах пари, купих болтове, лепило, цяла събота и неделя прекарах във висене на Комините на Витоша и направих нов маршрут - стана удачен и сега е доста популярен. Веднъж гледам там един келеш - приказва на друг - това е оня тур дето първия клин е на майната си, сиреч страшно му било...Ами да даде 2,5лв/толкова струваше един клин/, и да забие, като го е страх. Само, че той ще даде 5, че и 10 лв за бира след като свърши катеренето, на не и за клин, за да има повод и предмет за мрънкяне докато пие бира докато обсъжда какъв идиот е ковал тура и как не се е погрижил за "хората с неравностойно социално положение". Много хора преди месеци вдигаха валянка относно ползите от парапетостроенето. Тук работата е аналогична - ами ако строителите на парапета бяха хижари - ха сега да видим кое щеше да е по-приоритетно - осигуряването на "условия" в хижата, или осигуряването на "условия" на "страшното място". Ако мрънкячите са излезли от спортната база/не съм сигурен, но такива субекти точно от там излизат, защото обикновено недоволството от битовите условия най-често върви ръка за ръка с недоволството от състоянието на пътеката, водата, въздуха и международното положение/, защо просто не са си останали в базата - там условията са хотелски, или да се сетя - там пък недоволството ще е че им искат пет пъти повече пари?
Според мен, освен ако не страдаш от излишен тепегьозлък, трябва да се засрамиш и да престанеш с оплакванията. Че народното творчество отдавна е дало категория за подобно поведение - жена да се оплаква, оплаква се - щото е жена, мъж дето се оплаква обаче е, как да го изразя по културно, да кажем че се използват епитети от рода на женски полов орган...
Пет Дек 11, 2015 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Mariana1000 написа:

Всъщност онези двамата са научили ценен урок - през зимата, пролетта и есента винаги се носи спален чувал. Аз за тоя урок вече на няколко пъти си плащам, защото съм тъпа и упорита, а при тях даже безплатно се е получило Laughing

освен 2-мата е имало и още 7(според писанията)-урокът е бил пред аудиторияSmileSmile
ако така се предават уроци-хм хм-преподавателите нещо ни куцат Confused Не, не, не!
аз пък като ходя дето(трябва да) има хижар гледам да не нося чувал-въпрос на сметки, принципи и килограми-така че стигаме пак до въпроса с камбанариите....

Трима от тези седем бяха запитани в неделя дали е имало хижар горе и те казаха, че не е имало, но хижата е била отключена, запалили са си печката и всичко е било нормално. Аудиторията дори не е разбрала, че гледа драма с елементи на трагедия (категоричния отказ на лирическия герой да му стъпи крачето там) Laughing

Наблюдавам, че сегашните туристи не искат да учат по друг начин, освен по трудния. Аз например като тръгнах на планина, постоянно питах и се стремях да се науча от по-опитните. Сега ти му говориш, то рупа ли рупа насреща Laughing
Пример - отиваме на х. Иван Вазов през пролетта с още двама човека. Няма никой друг в хижата, въпреки че е събота, сигурно защото беше голяма киша. Хижарят е запалил печката в стаята, но разбира се е такава влага и стените са така студени, че хората треперят цяла нощ. Ние със Стефан спим отвън на плочките пред хижата и ни е топло. Естествено на другите двама е казано няколко пъти да си вземат спалните чували, но понеже и при тях има сметки, принципи и килограми, не са ги взели. Ние може и да бяхме лоши преподаватели, но една нощ треперене ги научи много успешно Laughing
Моя урок го научих в едно бунгало на хижа Демяница, но това е вече друга история Wink

За пролетната акция ще разтръбим, че хижата е затворена, хижарят Георги ще го глобим с две кила мръвки и ще го низвергнем да реже паднали дървета два дена Wink Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Дек 11, 2015 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Анализирайки отстрани, но съпричастно Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:

Виновни в този случай са тъпото туристическо дружество в Костенец което "стопанисва" хижа Белмекен, Парковата администрация ако пътеката минава през нея и може би онзи бял лист БТС.

Ако тези "институции" си бяха свършили работата нямаше да има недоволни туристи, развалени резачки, дърпане за потниците и т.н. Тогава всички можеха да бъдат горе на езерото и да си пият ичкията на топло пред печката.


напълно съм съгласен и с останалото от написаното!
Пет Дек 11, 2015 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
Страница 7 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov