ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Предишната тема
Следващата тема
Състояние на пътеките от х.Гургулица към Белмекен
Автор Съобщение
pux



Регистриран на: 18 Ное 2009
Мнения: 104

Мнение Отговорете с цитат
Преди време веднъж имах глупостта да мина с колата през съвсем прясна пътна маркировка. После повече от половин ден се измъчих докато сваля боята - не помогнаха никакви разтворители, а пробвах няколко модела. Накрая с доста гореща и продължителна пароструйка се справих. Та мисълта ми е, че може и да свърши работа, предвид че би трябвало да е избрана, като устойчива на износване и подходяща за полагане в/у груба повърхност. Може би няма голям набор цветове, но базови такива биха се получили от бяло/жълто + оцветител.

Също си мисля, че ако тръгна да маркирам със шаблон, много по-удобно би било да пръскам със спрей, вместо да мажа с четка, но не знам дали е практически приложимо.
Сря Ное 04, 2020 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
шаблон, много по-удобно би било да пръскам със спрей, вместо да мажа с четка, но не знам дали е практически приложимо.

Когато преди няколко години за пръв път се бях организирал да подновявам тази пътека, на паркинга до хижата дойде Краси Стоянов https://rescueservicebg.com/krasimir-stoyanov/.
Носеше шаблони и точно флакони със спрей. Преимуществото е, че дозираш количеството и ако пръскаш внимателно, не се разтича по краищата, както става с четка и свързаното с това последващо тотално омазване на шаблона.
Беше започнал жълтата боя от долу, при разклонението за водопада. Там, където е пръскал върху цимент/стълбовете за 6КV/ и камъни -ставаше добре, но върху боровата кора - не, защото за да излиза боята от флакона без да запуши дюзата трябва да е още по-разредена, дори и от тази в неотваряна нова кутия.
Сега в неделя бях направил много добри шаблони - от подложки за чинии - не са от хартия и издържат доста повече, но при тях трябва да се чисти след всяка употреба, заради зацапването по краищата.
Бях направил и от трите вида, съгласно правилника - класически квадрат, завой /ъгъл 135 градуса/ и стрелка.
Проблемът е, че сам човек трудно ще се справи, освен ако не е бог Шива с многото ръце.
Чет Ное 05, 2020 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
pux написа:
по-удобно би било да пръскам със спрей

Личното ми мнение е, че маркирането със спрей е загуба на време и пилеене на (еко) ресурси.
Наблюдението ми върху не една и две пътеки маркирани със спрей е, че:
1) маркировката става твърде бледа;
2) към втората година започва период на полуразпад.

Най-скъпото при маркирането е времето, което човек отделя за да се вдигне на м*****а си и ме се струва адски безсмислено няколко години по-късно да няма и следа от труда ти.
Вто Ное 10, 2020 12:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Направеното до момента Отговорете с цитат
vladofff написа:
блажна боя, която да се "държи прилично" върху борова кора, т.е. да не попива

Моите наблюдения показват, че когато се маркира върху бор или друга порьозна кора (круша открих наскоро), просто трябва да се повтаря. Неприятно е, но не знам друго решение.
Всъщност това важи за бялата боя. Изглежда цветните съдържат повече пигменти и ефекта на попиването не е толкова значим.
Варианти:
1) Предвиждаш си, че на връщане ще трябва да повтаряш бялата боя. Повтарянето става доста по-бързо;
2) Планираш (и го правиш), че след 2 до 3 години ще е нужно да се опресни маршрута. В този вариант се отстраняват и други дефекти и слаби места, които неминуемо се появяват.
Вто Ное 10, 2020 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Завършен етап Отговорете с цитат
В неделя, с колегата vaskoo довършихме работата от миналата седмица.
ЧЕРВЕНАТА МАРКИРОВКА - от х.Гургулица до разклона й с жълтата е повторена и в момента вече всичко е ОК.
ЖЪЛТАТА МАРКИРОВКА - от х.Гургулица до сечището/границата на парка, където има табела/ също е изцяло направена.
Повечето марки са правени с шаблон, но на ключови разклони са поставени и стрелки - по шаблон + по-големи, да се набиват на очи.
Използвахме и по-сгъстена боя, Където беше еднократно попи бързо , но където се повтори след изсъхване стана досущ "като оригинална."
По специално за сечището - това което сега е на картата, след приключването на работите по сечището, най-вероятно ще обрасне и ще стане неизползваемо. Отделно, че и маркировка там няма къде да се поставя, защото просто няма дървета. Затова сме прекарали нагъсто нова жълта линия в гората/преминато и тествано за видимост при минаване и в двете посоки/, непосредствено по западната граница на сечището. Там може би някога, е била и една от най-старите версии на тази пътека, защото на места има следи от серпентини и улеи.
В момента, макар да е на места малко стръмно, незапознат с района човек може лесно да премине през този, запуснат от години участък. Ако не иска маркировка, засега може да ходи и по новия горски път... При сняг обаче, може би е хубаво да се разчита на маркировката.



Тук е "изправения" участък от пътеката, нека се знае, че посоченото на картата жълта маркировка със завои на практика почти не съществува...
Актуалното е линията на трака, оцветена съответно в жълто:



Последната промяна е направена от vladofff на Вто Ное 10, 2020 12:31 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Вто Ное 10, 2020 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Тук, отклонението надясно, за да се хване нагоре пряката пътека , хич, ама изобщо не се виждаше. Някъде в началото на лятото направих три пирамиди - две в дясно при пътеката и една вляво. Любопитно ми е, бяха ли устояли на тежкия дърводобивен трафик?
Вто Ное 10, 2020 12:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
pux написа:
по-удобно би било да пръскам със спрей

Личното ми мнение е, че маркирането със спрей е загуба на време и пилеене на (еко) ресурси.
Наблюдението ми върху не една и две пътеки маркирани със спрей е, че:
1) маркировката става твърде бледа;
2) към втората година започва период на полуразпад.

Най-скъпото при маркирането е времето, което човек отделя за да се вдигне на м*****а си и ме се струва адски безсмислено няколко години по-късно да няма и следа от труда ти.

Бих допълнил:

3) цената на спрейовете е значително по-висока от тази на боята в кутии.
4) при вятър трудно се пръска със спрей, без вятърът да отклони струята от марката.
5) при пръскане със спрей маркиращият вдишва повече боя, което е вредно за здравето.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Ное 10, 2020 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Тук, отклонението надясно, за да се хване нагоре пряката пътека , хич, ама изобщо не се виждаше. Някъде в началото на лятото направих три пирамиди - две в дясно при пътеката и една вляво. Любопитно ми е, бяха ли устояли на тежкия дърводобивен трафик?

Там пирамидите си стоят, даже и леко ги боядисахме за да се набиват на очи. Нагоре обаче имаше повече работа, долу нещата като че ли са повече в ред...
Вто Ное 10, 2020 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Свирни, като тръгваш натам отново. Ако определиш 1-2 седмици по-рано дата ще е добре, да не поемаме други ангажименти.

Ако пуснеш събитие тук, даже ще е още по-добре, по-лесно се следи.
Вто Ное 10, 2020 1:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
Свирни, като тръгваш натам отново. Ако определиш 1-2 седмици по-рано дата ще е добре, да не поемаме други ангажименти.

Ако пуснеш събитие тук, даже ще е още по-добре, по-лесно се следи.

Това което според мен трябва да се направи е следното:

Оставаща работа по ЖЪЛТАТА МАРКИРОВКА:
От сечището нагоре - да се повтори новонанесената жълта марка, която, като еднослойна, може би ще е попила, иначе надолу е два пласта нанесени през седмица, втория пласт - гъста... Май няма какво повече да се прави.
Васко заяви желание за табелки, още от едно място са ми обещали/не че не може и без табелки, но така картината ще е пълна./
От границата на парка - до заслона - там пътеката личи, но може би не е зле все пак да се сложи по нагъсто марка.
От заслона - нагоре през Плевнята до върха - там нещата не са много добре - може би трябва да се иде с джипки до заслона и с триони да се "пооправи" клека, както и да се маркира. Предполагам, обаче, че трябва да се пита и парковата управа, имало в Благоевград един човек, който отговарял за маркировките. Колко отговаря, всеки, който ходи из Рила, вижда сам... Но поне да издействаме "разрешение".
Горе, след клека, т.е. т.нар. Соколов връх, до жалоните на вр.Белмекен, по мое мнение, си трябва да се наредят каменни пирамидки. Жалони няма, а и не трябва да има, защото зимните подсичания западно от Плевнята са лавинни, а със ски и снегоходки, при фирн, се ходи източно от пътеката, където не е лавинно, но там пък лятно няма минаване...
Според мен всичко това е работа за догодина, най-рано юли...

По ЧЕРВЕНАТА МАРКИРОВКА
Хората от тур. дружество са я постегнали, но според мен, маркировката е постно сложена и на места не е за аджамии/за които по презумпция обаче, е маркировката/. Така, че май е хубаво да се сгъсти, т.е. по правилото - от марка да се вижда следваща. Също така на важни разклони или неочаквани завои под голям ъгъл/А ТАКИВА ИМА ДОСТА/ - нови табелки и/или хубави означения със стрелки.
пак работа за другото лято.
Така, че който има желание - това е което трябва да се прави за тези пътеки, за да се върне вида им отпреди 30 години. Когато ще правя нещо, ще пиша пак.


Също така, според мен трябва да се помисли и за изцяло ново поставяне на зелена марка по "стандартната" пътека за х.Белмекен от север по долината на р.Чавча. След отклонението от пътя, нещата никак не са розови, освен ако някой скоро нещо не е правил, за което да нямам данни....
Вто Ное 10, 2020 1:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Относно спрей или боя - спреят излиза още по-скъпо, понеже 4-5 спрея стигат за маркиране колкото кутия боя. С вятъра е забавно, освен че си на ситни цветни точици, после освен странното периферно зрение те боли главата от вдишването.
Но - при проучване на трасе и разклони върши чудесна работа - лек си и съответно бърз, маркираш с малки знаци начало, край, отбивки и разклони, след което идва истинското маркиране и почистване.

За пътеките над хижа Гургулица - жълтата пътека е чудесно маркирана в момента (червената също докато е заедно с жълтата - дотам видях), иска няколко табели, за картосхемите не сме намерили бюджетно решение за изработка и печат на съответния участък от BGMountains върху устойчив носител.
Току-що проверих в онлайн картата и не виждам чешмата да е нанесена. Пирамидите стояха, ние лично се озорихме с чистенето на надвисналите клони на големите дървета - хем скриват марката, хем са високо и трудни за стигане и само връхчетата им са надвесени ниско.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Ное 10, 2020 1:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Табелки - кажете колко са нужни, бидейки спестовни разбира се. Имаме известно количество от старите БТС-ски под ръка.

Владо, ама пусни малко снимки от подновената жълта марка - да видим резултата какъв е Very Happy

Мисля да отделя завъртелият се разговор около боядисването и попиване в боровата кора в отделна тема. Някакви възражения?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 10, 2020 10:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
То си има отделна тема за съвети при маркиране, и табелите, ама и тук се завъртя дискусията.
Ще е чудесно полезните мнения оттук да попаднат на темата по въпроса.
И аз събирам стари табели, но искат почистване и малка реставрация.

vladofff да каже колко и какви табели са нужни.
Пътеката ми хареса, щото бях ходил толково отдавна, че ми беше като за първи път там.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Ное 10, 2020 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Табелки - кажете колко са нужни, бидейки спестовни разбира се. Имаме известно количество от старите БТС-ски под ръка.
Владо, ама пусни малко снимки от подновената жълта марка - да видим резултата какъв е Very Happy
Мисля да отделя завъртелият се разговор около боядисването и попиване в боровата кора в отделна тема. Някакви възражения?

Табелки: Според мен такива трябват само на ключови разклони или специфични места, където трябва някаква видимост, различна от постигнатата с маркировката, ще опиша по нататък, къде конкретно трябва и какво да пише, за жълтата марка - общо не повече от 10 парчета, за цялото трасе от хижата до подножието на върха.
За червената не мога да кажа, трябва да се премине пак и да се заснемат конкретните места. Имам спомен за някои много подли завивания, на които слагахме боя и въпреки това, най-вече зиме си искат точно табелки.
Снимки - засега нямам, че когато правя нещо бояджийско, съм с дебелите ръкавици и оплескан до лактите заради ония вездесъщи шаблони, така че до телефона достъп, чак след баня с разредител при колата.
А темата за техническите детайли, защо пък не, сложи я където трябва.
Иначе, ако някой ходи скоро и му се носи бяла и жълта боя - според мен, боята по новото трасе над чешма "ловна среща"/на картата "студената вода", най-вероятно ще е попила и ще трябва повторно, за да се увековечи. Също така, мисля, ако има време, изправящият серпентините на сечището участък/около 300 метра/ при следващо ходене, да поочистя където има нападали клони и да ги поставя отстрани, за да се оформи нещо като пътека. Започне ли да се минава масово от там, не след дълго ще си добие вид точно на пътека и няма да се налага да се ходи из онова хубаво сечище.
Сря Ное 11, 2020 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Табелки Отговорете с цитат
Незнайно как, в мазето ми се е озовала дясна табела "вр.Белмекен". Оригинална БТС, от старите - жълта.
vladofff, да ти я запазя ли?
Вто Яну 26, 2021 5:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Доброволчески дейности Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Следваща
Страница 10 от 11

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov