ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на фотоапарат
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Избор на фотоапарат
Автор Съобщение
Iter



Регистриран на: 05 Юни 2014
Мнения: 55

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,

Макар и със закъснение /бях поизоставил търсенето/, благодаря на отзовалите се за съветите.

Не без да отчета вашето мнение, вчера взех Sony RX100, чисто нов, за малко над 600 лв. За тези пари, останах с впечатлението, че няма конкуренция. Може и да греша, но предвид значителната разлика в цената, стигаща над три пъти за M4, реших че едва ли е оправдано при моите фотографски умения да взимам по-нова версия. Още веднъж, благодаря.
Съб Апр 16, 2016 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexvan



Регистриран на: 20 Апр 2010
Мнения: 705
Местожителство: България

Мнение Отговорете с цитат
много добра цена
Съб Апр 16, 2016 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво! Цената е добра , а снимките - повече . Както не веднъж съм казвал - това е идеалния туристически фотоапарат , е няма много зум , но пък с тази матрица може да се кропи доволно . Щото иначе - торба тяло и обективи = 3 кг.
На фокус !!!
Съб Апр 16, 2016 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Снимай смело и се кефи на воля !
Аз от три месеца съм с него и нямам забележки Smile
Нед Апр 17, 2016 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Iter написа:
Здравейте,

Макар и със закъснение /бях поизоставил търсенето/, благодаря на отзовалите се за съветите.

Не без да отчета вашето мнение, вчера взех Sony RX100, чисто нов, за малко над 600 лв. За тези пари, останах с впечатлението, че няма конкуренция. Може и да греша, но предвид значителната разлика в цената, стигаща над три пъти за M4, реших че едва ли е оправдано при моите фотографски умения да взимам по-нова версия. Още веднъж, благодаря.

Честито, колега и само хубави кадри! Smile
За пейзажи и статични обекти (дори и на високо ИСО) се оказва мн. добър избор.
А дори и да решиш да снимаш движещи се обекти /понеже стана дума за по-бавния автофокус/ - ето ти една галерия с него (от този уикенд).
Мисля, че и сам ще можеш да прецениш възможностите му (тези са със Сони РХ2-ката, но разликата м/у двата е малка).
https://plus.google.com/photos/118166639056366917883/album/6298172972518117441

p.s.
Част от фотографските умения опират до това да познаваш ограниченията на техниката, с която снимаш /защото и най-професионалната техника не винаги е перфектна/ и да знаеш как да компенсираш недостатъците ѝ. Ако смяташ, че автофокуса е бавен - тогава фокусирай предварително
върху равнината, където очакваш обекта ти да мине и после вече само снимаш /единично, серийно, както ти е кеф.../. Wink

p.p.s.
tomaraya написа:
Браво! Цената е добра , а снимките - повече . Както не веднъж съм казвал - това е идеалния туристически фотоапарат , е няма много зум , но пък с тази матрица може да се кропи доволно . Щото иначе - торба тяло и обективи = 3 кг.
На фокус !!!

Големия зум винаги е бил = ниско качество. Wink
Не мисля, че съществува профи-обектив с повече от 3х зуум.
Това, че обектива на Сонито е ~3х не е случайно, аз затова го и избрах.
Сря Юни 22, 2016 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:

p.s.
Част от фотографските умения опират до това да познаваш ограниченията на техниката, с която снимаш.


Честно казано, това е единственото вярно нещо, което си написал!


Хеле пък това направо ме скърши, като гладно циганче баница!

Julius написа:
Не мисля, че съществува профи-обектив с повече от 3х зуум.


Да взема да ти посоча един( подходящ за моя фотоапарат), пък ако е с повече от 3Х, да ми го подариш!
Cool

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 22, 2016 3:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Julius написа:

p.s.
Част от фотографските умения опират до това да познаваш ограниченията на техниката, с която снимаш.


Честно казано, това е единственото вярно нещо, което си написал!


Хеле пък това направо ме скърши, като гладно циганче баница!

Julius написа:
Не мисля, че съществува профи-обектив с повече от 3х зуум.


Да взема да ти посоча един( подходящ за моя фотоапарат), пък ако е с повече от 3Х, да ми го подариш!
Cool

След твоя пост погледнах набързо списъка на канонските про-обективи и открих това - EF28-300mm f/3.5-5.6L IS USM



Явно съм пропуснал съществуването му, другите зумове не надхвърлят 4х. Това е единствения 10х "про-обектив" в списъка. Сигурно го ползват, не знам, но ако наистина вади същото качество като 24-70mm f/4L и 70-300mm f/4-5.6L то тогава направо обезмисля съществуването на 3х и 4х зумове особено такива, които не са с фиксирана бленда. Обективни физични (или по-скоро оптични) закони. Трудно се комбинира широкоъгълен с теле без аберации. Да не говорим за такъв голям зум. Теле-обектив се прави много лесно, широъгълните са сложни - по 12-14-18 елемента в 10-на групи с асферични елементи, а в комбинация и с теле - съвсем... Е, който иска - си снима с 28-300, негово право, но ако човек се зарови в МТФ-чартовете със сигурност ще се видят недостатъците му. Мен лично не можеш да ме убедиш, че е по-добър от късите зумове. Wink
Сря Юни 22, 2016 4:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
В допълнение към горния ми пост - ето ти ревю-то на немците:



А сега го сравни с обикновения 28мм обектив:



Виждаш ли за какви сферични аберации става дума?

MTF (resolution):

With respect to its extreme 10.7x zoom ratio the EF 28-300mm L IS is obviously a lens of compromises and regardless of all efforts it cannot be a stellar performer. However, the lens manages to keep the quality on a very respectable level throughout a good portion of the zoom range. The resolution figures are surprisingly decent at 28mm where the center and border quality is high straight from the max. aperture. Even the extreme corner are very usable here. The sweet spot of the lens is around 50-100mm especially at medium aperture settings. There's a quite significant drop in quality at 200mm and 300mm - less so in the image center but the borders are very soft at large apertures and the contrast could also be better at f/5.6. If possible you should use at least f/8 here - not only for a better resolution but also to increase the contrast performance. The local peak (very good center, good borders) is reached at f/11.

И това е валидно не просто за първия хванат от мен канонски 10+ зумм, при това "про-обектив". Горното е общовалидно за почти всички супер-зумове - характерния барел-дисторшън (в случая дори е над 4%), меки краища на отворените бленди, винетиране, приличен контраст над бленди 8 (чак към 11), където дифракцията почва да си казва думата и т.н. А не е като да е евтин обектива - 2450$ в bhphotovideo.com. И това е про-обектив, какво остава тогава за евтините 10х зумове...? Smile
Сря Юни 22, 2016 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
...

Виждаш ли за какви сферични аберации става дума?

...


Бъркаш понятията нещо Cool

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Юни 22, 2016 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Capitulate
Тук се съгласих. Cool
Къде в бързината, къде от недоглеждане...

p.s.
М/у другото, хванах се за канонските обективи, понеже съм снимал с такива и са ми по-познати.
Погледнах какво е положението и при никонските супер-зумове:
Nikkor AF-S DX 18-200mm f/3.5-5.6G IF-ED VR II и Nikkor AF-S DX 18-300mm f/3.5-5.6 G ED VR
(ясно се вижда кривенето в широкия край на обектива)



p.s.
Кой професионален фотограф би си позволил да снима с това?
И коя агенция би купила подобни кадри?
Такива снимки стават в най-добрия случай за семейния албум...
Сря Юни 22, 2016 5:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:
Кой професионален фотограф би си позволил да снима с това?

Всеки обектив си има предназначение. Затова и професионалните фотографи обикновено изглеждат натоварени като магарета пред пункт за изкупуване на вторични суровини. В миналите дни, впрочем, четох нещо интересно, което би могло в малко по-далечно бъдеще да измени много някои видове фотография (и не само):

http://www.bbc.com/news/science-environment-36438686
Сря Юни 22, 2016 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivjordan



Регистриран на: 15 Сеп 2011
Мнения: 93

Мнение Отговорете с цитат
Не че нещо, но геометричните изкривявания на даден обектив са най-лесното нещо за оправяне. В съответните програми си има профили на обективите и изправянето става с два клика на мишката, така че това нищо не значи.
Други са кусурите на многократните варио обективи.
Сря Юни 22, 2016 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Julius написа:


След твоя пост погледнах набързо списъка на канонските про-обективи и открих това - EF28-300mm f/3.5-5.6L IS USM




Е, аз не съм профи, нямам тяло за горния. Би ми свършил работа този, да си цъкам банални свраки и месечинки от балкона Smile :

http://www.panasonic.com/bg/consumer/cameras-camcorder/lumix-g-lenses/h-rs100400.html

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юни 23, 2016 1:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Абе хора , вие от жегата ли , от какво ли изперкахте ? Какви са тия спорове , тук не е ли планинарски форум , нещо започна да прилича на фотофорума - безсмислено налагане на лично мнение , кому е нужно това ? То за това е толкова шарен света - да има за всеки вкус по нещо . Не мисля че някой от вас така както си се разхожда - и хоп прави кадъра на живота си , ама понеже му бил бавен фокуса - и край , пропуска единственния си шанс . Аз мисля , че снимките се правят в планината с друга цел , а не после да се броят пикселите и всякакви дефекти .
Ето вижте го Бате Борко - със сравнително скромна техника и без обработка какви неща показва . Аз също смея да твърдя , че най хубавите ми туристически снимки са правени със сапунер Фуджи от 2007 година . Lam
Чет Юни 23, 2016 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Julius



Регистриран на: 01 Авг 2013
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
Привет, колега. Така ли изглежда отстрани - като спор? Защо така го приемаш, всеки си споделя виждането, нима няма право? Smile Иначе - да, планинарски форум е, но планинарите не снимат ли? Smile Я виж дневниците на Боян Петров напр. какви са интересни.
...
За мен двете винаги са вървяли ръка за ръка - фотоапарата е едно от първите неща, които взимам при пътуванията си. Само в много редки случаи съм тръгвал без него. И винаги съм считал, че е "престъпление" да отидеш на хубаво място и да се върнеш с кофти снимки. Има няколко простички правила, които ако човек научи и почне да прилага (затова в единия си пост акцентирах, че има курсове, има книги, човек може да се самообразова...) и ще може така да покаже красотата на даденото място, че да запали и други хора да го посетят... Wink За броенето на пиксели - е, има и такива хора. Не приемаш ли различните (маниаците)? Smile Вярно е, че сит на гладен не вярва, но аз и тях ги разбирам, защото в даден момент и аз съм залитал по същия начин. От друга страна се кефя максимално, когато хората не се набутват със скъпа и тежка техника и ако случайно си пропуснал точно това се опитах да покажа - че и с любителска техника (каквото е Сонито) могат да се правят повече от прилични снимки.
Пет Юни 24, 2016 10:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 5 от 7

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov