ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Секвои в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Секвои в България
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ви за бързите отговори. Онова, дето съм чел преди години, се отнасяше точно за Борисовата градина, но защо не съм ги отбелязал тези дървета, като съм учил в София пет години, не ми е ясно. Явно съм гледал другаде или съм помислил 60-годишните дървета за смърчове гиганти.
Към Осогово съм ходил само два пъти в живота си и едва ли ще ида скоро пак, но Пазарджик, София, Пирдоп не са ми далече. Ще наваксам.
Сря Ное 25, 2015 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Секвоята на "Кораб планина" Отговорете с цитат
Цецко, явно си наблюдателен и не може да не си забелязал, че самата къща в двора със секвоята е много странна - като от руските приказки, цялата от дървени трупи. Все искам и все не ми е удобно да питам собствениците за историята ѝ.

А като говорим за секвои, някой погледна ли дали има секвои на прочутата улица "Секвоя"? Very Happy
Сря Ное 25, 2015 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Абе, пак твърде не на място, ама да попитам - знае ли някой дали у нас има засаден и дали изабщо вирее Ливански кедър?
Сря Ное 25, 2015 2:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ieronimus



Регистриран на: 30 Окт 2011
Мнения: 185

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
Абе, пак твърде не на място, ама да попитам - знае ли някой дали у нас има засаден и дали изабщо вирее Ливански кедър?


Парк "Аязмото" - Стара Загора.
Сря Ное 25, 2015 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Явно се среща, потърсих в интернет и открих, че местообитанията му са територии със средиземноморски климат, та го има и у нас - по черноморието. Няколко съществували в двореца Евсиноград, посадени от Фердинат, а също в Бургас и на други места.
Сря Ное 25, 2015 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, тази къща, за която говориш, не е ли зад гара Пионер? Малко по-нататък бяха блоковете на монголското
посолство. Викахме и Къщата на Баба Яга. Ако е тази, ходил съм там, но не съм разбрал, че наблизо има секвои. Преди 25 -30 години те са били по-малки.
Сря Ное 25, 2015 3:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Ливански кедър Отговорете с цитат
На много места в София го има. Най-близкото място е в градината на НДК, между порутения паметник и нещо като амфитеатър с бюфет. А най-внушителния кевър съм снимал от полуразрушената баня на Омча купел, в един двор отсреща. Огромен и разперен! Като намеря снимката, ще я покажа.
Сря Ное 25, 2015 3:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Къщата със секвоята Отговорете с цитат
Не, на "Кораб планина" е, където казва Цецко. Ето я къщата заедно със секвоята, заснета от Гугъл:


Сря Ное 25, 2015 4:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Кедрите са внушителни дървета с яки странични клони, с почти хоризонтални разклонения от втори, трети и по-висш порядък – впечатляващ хабитус, интересни шишарки /щръкнали нагоре/. Освен ливански, имаме тук и атласки /разпространен в планините на Алжир и Източните части на Мароко – Атласките планини и Риф/ и хималайски кедър /от Афганистан, Северен Белуджистан и Северозападни Хималаи, между 1000 и 4000 м н. в./ Извън вековните дървета в Евсиновград /запазени още от времето на манастира там/, най-внушителния ливански кедър съм виждам в двора на къщата, спомената от г-н Сотиров – близо до баня Овча купел. Чувал съм, че там са се заселили в покрайнините на София преди век, специалисти градинари от Италия или друго подобно европейско царство. В Софийско ливанския кедър е рядкост, хималайски не съм срещал. Атлаският кедър е най-устойчив, издържа бедни, сухи варовити почви и след младенческите години мръзне рядко, среща се по често. Имам два в моята си резиденцийка – държат се. След десетилетия ще се радвам под сенките им да оглеждам Мальовишкото било и други изплъзващи се планински хоризонти.
Сря Ное 25, 2015 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
За секвоите на тенис корта в Борисовата съм чел в колонката на Дмитри Иванов, че са засадени от пленени американски летци, бомбардирали София. Имам впечатлението, че секвои има в поне 50% от българските манастири и по много от ж.п. гарите (особено по подбалканската железница). За себе си бях стигнал до извода, че тези две институции в един момент са провеждали кампании по залесяване със секвои. Такива има и доста в софийските паркове, но напоследък забелязвам, че клоните им са започнали да съхнат.
А пробвали ли сте колко е мека кората им, може да им нанесете доста силен удар с юмрук без изобщо да ви заболи. Има нещо мистично и привлекателно в тези дървета.
Сря Ное 25, 2015 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хм, мистично и привлекателно... Аз го разбирам по два начина:
1. Размерът винаги има значение.
2. Размерът няма значение, важното е да е голям!
А говорим за секвои. Може да са колкото смърчове, но ние знаем, че това са бебета. Нека пораснат.
Сря Ное 25, 2015 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Човекът селектира и изменя за себе си всичко. Работи се за секвоя-джудже. В градината, до лехата с подправки.
Чет Ное 26, 2015 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Къщата на Баба Яга Отговорете с цитат
Тortomanin, къщата, за която пишеш, струва ми се беше точно на изхода на алеята със секвоята. Всъщност това беше някаква странна дървена постройка, цялата в резба, без определено предназначение - нямаше стаи, а беше бая висока. Наподобяваше по-скоро будистка пагода. По чудо не бе подпалена. Беше я изградил някакъв чудак и в продължение на години я беше доукрасявал, все с дърво. Преди няколко години изведнъж я нямаше. Казаха ми, че когато човекът умрял, брат му я пренесъл в селото си. Ама кое е това село, не знам. Една от малкото софийски потайности изчезна.
Чет Ное 26, 2015 11:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В гр. Пирдоп на гарата и близо до центъра има секвои или нещо подобно. Спомням си надписа на едно от дърветата в града. Засадено е през 1930 г. и на табелата пишеше нещо от сорта - Велингтон гигантеа. Не помня дали беше на кирилица или беше латинското наименование на вида.
Чет Ное 26, 2015 11:18 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Кедърът в Овча купел Отговорете с цитат
Не можах да открия моята снимка, но и тази от Гугъла е достатъчно представителна. Гигант!


Чет Ное 26, 2015 11:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 2 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov