ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Секвои в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Секвои в България
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
В гр. Пирдоп на гарата и близо до центъра има секвои или нещо подобно. Спомням си надписа на едно от дърветата в града. Засадено е през 1930 г. и на табелата пишеше нещо от сорта - Велингтон гигантеа. Не помня дали беше на кирилица или беше латинското наименование на вида.


Пише Гигантея. Това не било Секвоя, а най-голямото дърво на планетата. Поразрових се, защото не мога да си намеря снимките, а знам че ги снимах от всякъде и гледам Красимир Новаков ги е кръстил Мамонтови дървета.

Иначе и в Морската градина в Бургас има Секвои
Чет Ное 26, 2015 12:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение От дълбоките архиви - къщичката на баба яга Отговорете с цитат











Чет Ное 26, 2015 5:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Браво, dobrifin! Отговорете с цитат
Великолепни снимки! Във всеки случай са по-добри от моите, ако ги бях намерил. Творецът на това чудо може да е луд, можем да го наречем и кич, но не можем да отречем любовта и усърдието, с които е правено. Дано наистина е запазено някъде!
Чет Ное 26, 2015 6:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ей, Добри, точно за това приказвах. Едно време явно съм се мислел за безсмъртен, че не я снимах, защото винаги си казвах - е, пак ще ида. Признавам, че никога не съм снимал това чудо. А трябваше.
Чет Ное 26, 2015 10:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Re: Браво, dobrifin! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Великолепни снимки! Във всеки случай са по-добри от моите, ако ги бях намерил. Творецът на това чудо може да е луд, можем да го наречем и кич, но не можем да отречем любовта и усърдието, с които е правено. Дано наистина е запазено някъде!

Дали го разрушиха или преместиха? Щетите приличаха на разрушаване.....
Все пак тези дървета, са някак нетипични за България. Малко встрани е от темата, но имаме такива красиви букови гори, дъбове, смърчове и ели, а за мурите какво да кажем....за пръв път когато видях колко нежни са игличките им въпреки ударите на времето които са като писана история върху тях, леката слънчева сянка под короните им, стъблото, което като винт се завива в скалите, за разлика от всички други иглолистни...големи мурови гори има и по Дупнишка Бистрица, и по Илийна река, даже и на Витоша. Ивчо Войвода, като спец и доайен в областта, не знам дали не е време да се отвори такава тема / дали пък няма ? / за вековни и уникални дървета и гори в България.
Чет Ное 26, 2015 10:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Една секвоя от Неврокоп. Почи на 80 г. е вече Smile



_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Ное 26, 2015 10:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Тук е отговорен и забавен форум, та се чувствам длъжен да повторя. Съществуват два отделни вида, които понякога си мерят оная работа.1.Вечнозелена секвоя –Sequoia sempervirens Endl. Височина 100- 110 м., диаметър 6-9 м., 2000 г. и 2. Sequoidendron giganteum Buchh, ( Welingtonia gigantea Lindl. , Sequoia gigantean Decne.) – Мамонтово дърво, секвоя – 90 /100/ м.,в миналото до 135 м. !?, дебелина 10 м.дълговечност 3000- 3500 г. Разликата в имената е от авторите на систематиката. Едното дърво е по-рядко, по-тънко, но има налични по –високи екземпляри, другото по-дълговечно, по-дебело и някога /вече оползотворени от калифорнийците/ по-високо, по-обемно. Спорът да го решават американците и Гуглю. Основно в по-предните писания идеше реч за втория вид, среща се на много места в България. Ако ще оставяме форумни следи в ландшафта и историята, трябва да помислим. Аз съм си засадил два кедъра – 500г. и Блатен кипарис -2000 г., та ми е по-лесно.
Пет Ное 27, 2015 12:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение А нашите секвои? Отговорете с цитат
il4o_voivoda написа:
Аз съм си засадил два кедъра – 500г.

Илчо, я пак? Very Happy

Както разбирам, секвоите, за които пишем, са все от оня вид, дето калифорнийците са го запазили в резерват, след като най-дебелите дървета са пробили, за да минават през тях автомобили и да си направят кръчми. Наистина е принципен въпросът, трябва ли да внасяме чужди за нашата природа видове, но това повсеместно се прави. Понякога и без да искаме. От китайския айлант няма спасение. Секвоите за щастие не се размножават така поголовно. Аз самият съм си посадил гинко, но и то няма опасност да завладее околността.
Пет Ное 27, 2015 1:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Ние не уважаваме нищо истинско - нито другите, нито идеите, нито себе си. Камо ли преживелите векове дървета. Тук мислех да разкажа тъжната истина за айланта / дивия орех/, но друг път. Сега си спомних нещо от студентските години. На цялата стена по стълбището на института имаше снимка на огромно, стремително дърво и там бе добавена мисълта на великия архитект Льо Корбюзие : „Дървото е синтезирана експресия на силите на природата.“
Пет Ное 27, 2015 2:39 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sineva



Регистриран на: 21 Ное 2007
Мнения: 368

Мнение Re: Къщата на Баба Яга Отговорете с цитат
dobrifin написа:


Хроника

1957 – Рачо Ангелов започва да строи своя Замък на приказките.

В средата на 90-те години японци искат да откупят къщичката и да е пренесат в Япония. Наследниците отказват.

1998 – наследниците на Рачо Ангелов искат да дадат къщичката на Общината срещу 4 апартамента. Получават отказ.

2004 – Георги Угринов, директор на Националният институт по паметниците на културата (НИПК), РАЗРЕШАВА на Г. Тупмалов да поеме грижата за Замъка на приказките.

2008 – НИПК РАЗРЕШАВА на наследниците да разглобят Замъка на приказките и да дадат частите на бизнесмена Тумпалов от Равадиново.

2008 – Велизар Нонев от Поморие създава сайт за спазяване на Замъка на приказките...

2008 май 7 – четирите сови на мъдростта са откъснати с чук в присъствие на полиция и отнесени в Равадиново.

2009 – подписка с 2000 подписа за спасяване на Замъка на приказките.

2010 – арх. Йорданка Кандулкова, директор на НИПК, спокойно и уверено заяввява пред БНТ, че вярва, че Г. Тумпалов ще се грижи за Замъка на приказките.

2012 – останките от Замъка на приказките окончателно са разрушени с булдозер по нареждане на Софийска община.


https://rachoangelov.wordpress.com/%D1%85%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/


Оцелелите части от Замъка на приказките на Рачо Ангелов и до днес са в Замъка в Равадиново:

http://www.zamaka.bg/

https://www.facebook.com/CastleRavadinovo
Пет Ное 27, 2015 3:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Re: Къщата на Баба Яга Отговорете с цитат
Sineva написа:
dobrifin написа:


Хроника

1957 – Рачо Ангелов започва да строи своя Замък на приказките.

В средата на 90-те години японци искат да откупят къщичката и да е пренесат в Япония. Наследниците отказват.

1998 – наследниците на Рачо Ангелов искат да дадат къщичката на Общината срещу 4 апартамента. Получават отказ.

2004 – Георги Угринов, директор на Националният институт по паметниците на културата (НИПК), РАЗРЕШАВА на Г. Тупмалов да поеме грижата за Замъка на приказките.

2008 – НИПК РАЗРЕШАВА на наследниците да разглобят Замъка на приказките и да дадат частите на бизнесмена Тумпалов от Равадиново.

2008 – Велизар Нонев от Поморие създава сайт за спазяване на Замъка на приказките...

2008 май 7 – четирите сови на мъдростта са откъснати с чук в присъствие на полиция и отнесени в Равадиново.

2009 – подписка с 2000 подписа за спасяване на Замъка на приказките.

2010 – арх. Йорданка Кандулкова, директор на НИПК, спокойно и уверено заяввява пред БНТ, че вярва, че Г. Тумпалов ще се грижи за Замъка на приказките.

2012 – останките от Замъка на приказките окончателно са разрушени с булдозер по нареждане на Софийска община.


https://rachoangelov.wordpress.com/%D1%85%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/


Оцелелите части от Замъка на приказките на Рачо Ангелов и до днес са в Замъка в Равадиново:

http://www.zamaka.bg/

https://www.facebook.com/CastleRavadinovo


Тъкмо щех да го напиша и гледам Синева е изпреварил. Преди 2-3 години бяха там - разхвърляни из градината и натрупани в две стаи. Ей така без да са подредени. Там е такъв кич, че този може би само малко разкрасява така да се каже. И бъдете сигурни, че "господин" Тумпалов (Тумпала го знаем всици) ще го опази това нещо. Особенно след като го впишат в 100-те обекта на БТС-то

Пет Ное 27, 2015 12:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Краят на къщичката и старите дървета Отговорете с цитат
Значи има нещо вярно в чутото от мен, макар че не е най-доброто. Запазена била частично в някакъв кичозен "готически замък". Пак е нещо - можеха да я изгорят. Засега включването на "замъка" в 100-те обекта е само слух, но знае ли човек? Самата къщичка нямаше бъдеще в гората: лесно можеше да бъде подпалена от наркомани, а оттам да тръгне и гората. По-рано до нея имаше някаква постройка на горските служители, но я разрушиха и къщичката остана сама.

Илчо, не знам в подробности историята на айланта, но наистина ме ужасява скоростта, с която той се разпространява! Около всяко дърво никнат десетки фиданки, които само след година-две вече са оформени дървета. В един двор видях отпечатан призив от някаква зелена организация да унищожат дървото, но то така и си остана. Вече е по-високо от петте етажа на къщата. Мъка са ми старите дървета, които се превърнаха в най-големия враг на озеленителите. Вместо да се грижат за тях, те директно ги секат. Оправданието им е, че са опасни за хората. Ами как няма да са опасни, като никой не ги поглежда! За най-опасни се смятат тополите. Те действително са твърде крехки. Но пък с прилежно рязане ще станат безопасни! В Хановер в един парк гледах топола (от тези с широката корона), чийто дънер беше не по-малък от два метра. Пак в Хановер, а и в Лондон, в Киото съм виждал паметници на хилядолетни дървета. На колко години били, когато ги ударил гръм... Да не говоря за чинара в Скопие - успяха да го спасят и сега го поддържат като писано яйце. А в София вече не остана нито едно дебело дърво! Истинско безобразие беше отрязването на една вековна трепетлика, може би с най-голямата корона в София, в Докторската градина. Дърво, което покриваше половината градина! Отсякоха я най-безцеремонно. Проклети да са!

Приветствам отварянето на тема за вековните дървета в България. По ред на номерата! Very Happy
Пет Ное 27, 2015 4:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Най- старото дърво в България, може би и в Европа – летен дъб в с. Гранит, Общ. Бр. Даскалови, област Стара Загора – 1670 г. бавно умира. Дъбът е поникнал около 334/5 година, по-стар е от Византия. Добро или лошо, това е началото.
Пет Ное 27, 2015 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дъбът в Гранит Отговорете с цитат
Ето го на една от многото снимки в Гугъла:



Подпрели са го хората, но пише, че загива заради промяна на нивото на подпочвените води. Дано пък се приспособи!

А с болка се сетих за убийството на едно от най-старите дървета край София - Аспаруховия дъб в Плана. Изродите иманяри от близките села го рязаха с триони на филии, докато не го съсипаха! И какво намериха? Един голем...
Пет Ное 27, 2015 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не съм я садил аз, но нали Байкушевата мура беше по-по-най Супер Стар. Кога смениха шампиона?
Съб Ное 28, 2015 8:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 3 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov