ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Секвои в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Секвои в България
Автор Съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Чинарената гора покрай реката е наистина доста чудна, но е хубаво да се види разлистена.
Да попитам за друга една чудна гора. Форумът наброява 5870 потребители. Дали някой е посещавал Клекналата гора в Полша?
Вто Дек 08, 2015 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Време е да споменем най-малките дървета в България. Те са от пета величина – до 5 метра : ракита, мушмула, дървовидна ружа. За пояснение: типът дървета включва видове с многогодишно вдървеняло стъбло, което може да бъде разклонено или неразклонено и се запазва през целия живот на растението. Някои видове могат да се формират или като малки дръвчета, или като храсти.
Типът храсти включва видове, които имат главно стъбло само в началото на своя живот, след което то изчезва и се замества от надземни скелетни оси, водещи началото си от спящи пъпки на майчините оси, последователно сменящи се в онтогенезиса на растението. Продължителността на живот на отделните стъбла е винаги по-малка от общата продължителност на живот на целия храст. Леската живее 100 години, спиреите 15-20. Леската, червения глог, смрадликата, кучешния дрян е възможно понякога да са по-високи от някои дръвчета – 5 метра. От еволюционна гледна точка най древното дърво отглеждано в страната е гинкото. На върха на еволюцията са едногодишните треви - те са най- добре приспособени към трудните условия на живот.
Сря Дек 09, 2015 11:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda Smile , да попитам какво е това малко дръвче високо 1.50 до 2 метра, много ме кефи, на високото по Витоша и Рила това е първото дръвче от горският пояс . Прилича на върба, аз му викам алпийска върба ама дали е така...Като се топят края на април големите преспи, то тогава пуска много нежни листенца и цветове.
Чет Дек 10, 2015 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Накратко за прочутата от кръстословиците планинска върба –ива / козя върба/. Кората на младите стъбла е сиво-зелена и гладка, на старите – напукана мрежовидно. Младите клонки са кафяви или зелено-кафяви. Пъпките са едри, отначало овласени, после голи, жърто-кафяви, кафяви. Листата са дълги 6-11 /15/ см. Цъфти рано през пролетта – март, април – преди разлистване. Много ефектни са мъжките индивиди с ярко жълти реси, т . н . „ писета“. У нас се среща от морското равнище до 2500 м н. в., край реки потоци и влажни места. Масово се продава за декоративни ефекти присадка от f. Pendula, като ниско дръвче с плачеща корона.
Чет Дек 10, 2015 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda, благодаря, сега се знае точно какво е.
Пет Дек 11, 2015 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение БАНските секвои Отговорете с цитат
Щото са в двора на БАН, затова:



Вероятно са на петдесетина години, когато са строени първите институти в този район (сградите на Ботаническия институт и съседните са с типично култовска архитектура и затова са вечни, като секвоите) Very Happy

Някой тука спомена, че дървото на секвоята не горяло. Взех аз няколко клечки и ги пробвах у дома на запалка - наистина не се палят. Само се овъгляват и гаснат. Затова скара на секвоя - не!

А в бункера вляво на снимката е ресторантчето, което препоръчвам на всекиго: шкембе, гозби със сос, кремчета... Хем вкусно, хем евтино. Абе, както когато са ги строели сградите... Very Happy
Вто Дек 15, 2015 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Предлагам в памет на Тодор Христов и от името на Форума, да засадим една сектоя. На място, където ще оцелее и расте свободно хилядолетия.
Сря Авг 03, 2016 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
W_sjankata



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 345
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Такава идея опита да реализира един мой приятел и съфорумец на вр. Манастирище. Няколко пъти през 6 месеца ходихме да наглеждаме секвоята Съни, но в крайна сметка не се получи. Секвоята на друг мой приятел расте идеално вече 8-ма година в двора му в Горна Баня.
В памет на някой означава да е на достъпно за всички място. Къде предлагаш да е това?

_________________
Превръща се в поредица от нули и се надява някъде сред тях да намери своята единичка. Да намери себе си... С това са занимавам- глупости: ...занимавам се...
Живота си тече сам. Малките потоци се вливат в по- големия, преминават в реката, тя се увеличава, влизаш в мирна вода, успокояваш се.
След което идва нов пролом, тръгва водопад и отново се отправяш нанякъде...

Тръгвам нанякъде...
Сря Авг 03, 2016 3:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте отново. Пиша сега, когато мога да кажа нещо ново по темата.

Преди време минах покрай секвоята в Костенец, но не я снимах, защото пред нея бе пораснало дърво. Абе, вижда се, ама е малко скрита картинка. Иначе расте здраво и е в цветущо здраве.

Днес ходих до Гранитския дъб. Прилича на умиращ слон и не радва окото. После снимах секвоята в Карлово, много по-малка е от костенецката. Завъртях се около манастира в Сопот и воденицата на дядо Стоян.
За разлика от Гранитския, дъбът в село Тулово е в цветущо здраве, въпреки годините, които му приписват - около 1000.
http://tortomanin.snimka.bg/nature/stari-d-rveta-stari-sgradi.933239
Пон Ное 14, 2016 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Значи , ако си решил да превлкючваш на дъбове- ела на пролет да видиш нашия дъб в Плана , или горичката от вековни дъбчета малко преди Татул ( идвайки от Кърджали) , а по темата - може да се съчетае и със секвои в манастира - май беше Свети Спас , но не съм сигурен .
Сря Ное 16, 2016 3:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Като рече дъбове, лятото останах очарован от Странджанските дъбови гори около Синеморец.
Равен терен, разположени нарядко прави стволове, шарена сянка, долу гъст килим от дъбова шума, ветреца тихо гали листата и раздвижва сенките по земята... абе... тракийска мистика Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 16, 2016 4:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Като рече дъбове, лятото останах очарован от Странджанските дъбови гори около Синеморец.
Равен терен, разположени нарядко прави стволове, шарена сянка, долу гъст килим от дъбова шума, ветреца тихо гали листата и раздвижва сенк
ите по земята... абе... тракийска мистика Very Happy

Е точно това имах в предвид-на километър от с. Кости го има това - в комплект с параклис , но тук феновете на Странджа не са много , та рекох да дам други примери .
Сря Ное 16, 2016 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Като рече дъбове, лятото останах очарован от Странджанските дъбови гори около Синеморец.
Равен терен, разположени нарядко прави стволове, шарена сянка, долу гъст килим от дъбова шума, ветреца тихо гали листата и раздвижва сенките по земята... абе... тракийска мистика Very Happy


И аз съм влюбена в странджанските гори. Уникални са! Приказни!
Питам се, откъде Ботев е знаел за "на Странджа баир гората", като няма сведения той да е ходил нататък? Същото се питам и за "на Ирин-Пирин тревата".
Сря Ное 16, 2016 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ей сега пак ще ви разочаровам.
Тракийската мистика не ми действа, защото съм роден в Тракия и е естествена за мен. В Странджа работих като сондьор още преди да ида в армията и това изяде романтиката, ако изобщо има такава. Дъбовите гори в Източните Родопи, Тракия и Странджа са почти еднакви. Харесва ми онова разклоняване, което започва почти от земята, но и то ми е прекалено познато и близко, за да ми направи впечатление.
Ако съм негър, с негърки ли ще ме плашите?

Абе, май трябва да ви наснимам тукашни гори за сравнение.

Руже, при Ботев идеята явно е била да се обхване с поетични топоними българската земя, човекът не може да е ходил навсякъде, особено при този кратък живот и тогавашните условия. И аз не съм ходил в Тутракан и вечно си правя майтап с това.
Сря Ное 16, 2016 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Това е явно щото си Тракиец без да имаш Странджанска жилка.
Аз съм половината от Странджа, та на мене ми действа и то още как Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Ное 16, 2016 11:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Страница 5 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov