ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Секвои в България
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Секвои в България
Автор Съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:


Руже, при Ботев идеята явно е била да се обхване с поетични топоними българската земя, човекът не може да е ходил навсякъде, особено при този кратък живот и тогавашните условия. И аз не съм ходил в Тутракан и вечно си правя майтап с това.


Идеята е ясна, но тя нямаше да се промени, ако беше написал обратното: "на Странджа баир ТРЕВАТА и на Ирин-Пирин ГОРАТА", нали? А той е написал именно "на Странджа баир ГОРАТА", сякаш е знаел, че на Странджа най-забележителна и е гората, а не тревата или водата.
Приказвам си. Разбира се, че не я е виждал, нито е учил география. По-скоро случайно така му са се подредили словата.
Макар че, знаеш ли, Задунаевка е било българско село, а знаем, че цели странджански села са се изселвали на кораби в Бесарабия. Може някой да му е разказвал за чудните странджански гори. Laughing Laughing Very Happy

Впрочем, аз съм ходила в Тутракан, на гости преди 45 години. Останах цяла седмица. Very Happy
Чет Ное 17, 2016 3:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, аз пък съм половин македонец, затова все към Пирин ме тегли.
Чет Ное 17, 2016 7:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Re: Къщата на Баба Яга Отговорете с цитат
Sineva написа:
dobrifin написа:


Хроника

1957 – Рачо Ангелов започва да строи своя Замък на приказките.

В средата на 90-те години японци искат да откупят къщичката и да е пренесат в Япония. Наследниците отказват.

1998 – наследниците на Рачо Ангелов искат да дадат къщичката на Общината срещу 4 апартамента. Получават отказ.

2004 – Георги Угринов, директор на Националният институт по паметниците на културата (НИПК), РАЗРЕШАВА на Г. Тупмалов да поеме грижата за Замъка на приказките.

2008 – НИПК РАЗРЕШАВА на наследниците да разглобят Замъка на приказките и да дадат частите на бизнесмена Тумпалов от Равадиново.

2008 – Велизар Нонев от Поморие създава сайт за спазяване на Замъка на приказките...

2008 май 7 – четирите сови на мъдростта са откъснати с чук в присъствие на полиция и отнесени в Равадиново.

2009 – подписка с 2000 подписа за спасяване на Замъка на приказките.

2010 – арх. Йорданка Кандулкова, директор на НИПК, спокойно и уверено заяввява пред БНТ, че вярва, че Г. Тумпалов ще се грижи за Замъка на приказките.

2012 – останките от Замъка на приказките окончателно са разрушени с булдозер по нареждане на Софийска община.


https://rachoangelov.wordpress.com/%D1%85%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0/


Оцелелите части от Замъка на приказките на Рачо Ангелов и до днес са в Замъка в Равадиново:

http://www.zamaka.bg/

https://www.facebook.com/CastleRavadinovo


Обнадеждаващи новини по тази тема открих днес тук -

http://bnr.bg/post/100817151/maistor-racho-angelov

Може би културната ценност ще се завърне в София където ще радва повече любознателни хора.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Чет Апр 06, 2017 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Сега му е времето някои от форумниците да засадят секвоя или някакво друго дърво - което да пребъде!
Пон Мар 19, 2018 7:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Страница 6 от 6

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov