ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проходима ли е пътеката и въобще има ли такава..............

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Проходима ли е пътеката и въобще има ли такава..............
Автор Съобщение
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Проходима ли е пътеката и въобще има ли такава.............. Отговорете с цитат
Здравейте.
Предстои ми поредната почивка в рамките на една седмица по нашите планини. Решил съм да включа малко Рила и по-голяма част от Пирин. Но имам един неизяснен преход от вр.Муратов през Дончеви карули вр.Бъндеришки чукар и вр.Възела. Интересуваме може ли да се минава навсякъде директно по-билото или трябва да се подсича някъде. Чел съм, че се минавало, но ме интересува как стоят нещата в момента.
Също така откъде започва пътеката за вр.Газей от х.Демяница и има ли някаква пътека нагоре?
Предварително благодаря.

_________________
БАИР БУДАЛА
Нед Юни 28, 2009 12:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Муратов връх- Бъндеришки чукар-Възела е проходим изцяло в момента, преди 2 седмици минавах в частта му Бъндеришки чукар - Възела (почти). През Караулите вероятно знаеш, че има 2 принципно проблемни участъка в началото и края на пасажа.

Пътеката за Газей през едноименния циркус - тръгваш в посока Тевното езеро и веднага след мостчето на Василшакия поток свиваш вляво към полянката до река Валявица (Демяница). Търсиш мостче по паднало дърво, пресичаш Валявица и излизаш на обширна поляна. Вляво от тебе се стича Газейската река. Тръгваш към десния и бряг (държиш реката вляво от тебе). Пътеката следва въпросния десен бряг чак догоре.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Юни 28, 2009 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
стражара



Регистриран на: 04 Сеп 2007
Мнения: 109
Местожителство: Монтана

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за бързия отговор.
Но конкретно този преход по върховете на вр.Муратов през Дончеви карули вр.Бъндеришки чукар и вр.Възела не съм го минавал досега. Можеш ли малко по-подробно да ми опишеш тези два проблемни участъка? Могат ли да се заобиколят или как се минават?
По пътеката за Гъзей има ли някаква маркировка?
И случайно ако имаш някакъв трак за някой от маршрутите, ще те помоля да ми го пратиш на мейла.

_________________
БАИР БУДАЛА
Нед Юни 28, 2009 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Тракове имам разбира се. Тия дни ще изкараме новата ГПС карта за Пирин, там има всичко.

През Газей пътеката е добре изразена, няма лентова маркировка, само пирамидки. Отклоняват се само на едно място, в посока Каймакчал и Стражите.

Проблемните места на Караулите са две - в самото начало и самия край на пасажа. Там има две чучки, през които минава пътечката. Слизането, респективно качването е стръмно, в краката ти са улеи и урва, не бива да се подхлъзваш. Участъците са по 10-20 метра и просто трябва да се внимава.

В частта около Бъндеришкия чукар е само морени - могат да те затруднят и забавят ако не си свикнал да се движиш по камъни.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Нед Юни 28, 2009 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Между Бъндеришки чукар и Възела има 2 чучки (връхчета). Това са т.нар. Бъндершки чуки. Между тях е Башлийска порта. Чучката м/у пората и Възела се подсича от изток-югоизток, демек откъм циркуса Башлийца. Пътеката е доволно клечасала, но безпроблемно проходима. Защо пиша всичко? След като се подсече чуката пътеката се губи лекинко и се раздвоява. При лоша видимост гледай да не хванеш надясно и да се смъкнеш в Башлийския циркус. Мястото е доста лъжливо. Ако е добра видимостта след чуката излизаш на червената маркировка, на билото, преди Възела, означавано неправилно в картите като Башлийска порта.

Газейската пътека високо, след като се излезе от гората, пресича се Газейската вода (река), минава една полянка и влиза в клечасал участък. Клека е захлупил пътеката и трябва да се внимава. Два пъти съм срещал змии в този участък. Освен клека, гледай си и в краката. На полянката преди клекови участък пътеката се разделя. Ти си нагоре покрай левия бряг. Гъстия клек свършва на Газейска полена.

Успех! Smile

ПП: Това за дончЕви караули и гЪзей е голяма тъпотия. Не знам къде си го прочел или някой ти го е казал, но... Гребена се казва Караулите, в по-новите карти и литература става популярно от 60-те г. насам като ДончОви караули, а върхът се казва ГАзей.
Прощавай за забележката, но се чувствам длъжен да я направя, че така тръгват разни погрешни названия из форумите и после иди обяснявай, че черното е бяло. Че навлизат след това и в писаниците, и в картите, става страшно. Примери има немалко. Мога спомена за илюстрация: в. джЕнгал, в. мурат, самодивски езера, .... и т.н. да не ставам подробен.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юни 28, 2009 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
mbb



Регистриран на: 30 Юни 2009
Мнения: 9
Местожителство: Варна, България

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Вляво от тебе се стича Газейската река. Тръгваш към десния и бряг (държиш реката вляво от тебе). Пътеката следва въпросния десен бряг чак догоре.

Question Защо пътеката я дават от другата страна на Газейска река. Какво ще ме посъветвате за маршрута х.Безбог-в.Безбог- в. Полежан- в.Газей- х. Дамяница относно тази пътека. Или по- лесният вариант е обратният, защото се колебая за този маршрут х.Дамяница-х.Безбог или х.Безбог- х. Дамяница, кое да ни е началната точка Idea

_________________
Не е важно дали котката е бяла или черна, важно е да хваща мишки. Дън Сяо Пин
Пет Юли 10, 2009 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Объркването иде от левия и десен бряг. Правилото е да се определят по посока на течението - ляв и десен. Дидо неволно ги е обърнал.
Пътеката от поляната тръгва нагоре по левия бряг на реката. Реката ти идва отляво като ходиш нагоре. В края на гората и началото на клека се пресича през един брод и минава на десния бряг - реката отива отдясно на изкачващия.
Кой е по-лесния вариант е трудно да се каже. Зависи кое ти спори повече, качването или слизането. Ако е качването е по-добре от Демяница, а ако е слизането откъм Безбог. Най-лесно е иначе през Валявишки ез. и Джангалска порта. Cool

Хижата е "Демяница".

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 10, 2009 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6374

Мнение Отговорете с цитат
Да, моя е грешката - не ми се обясняваше що върви по левия бряг, след като го вижда десен вървейки нагоре ...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 10, 2009 2:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mbb



Регистриран на: 30 Юни 2009
Мнения: 9
Местожителство: Варна, България

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря момчета. Ще го имам предвид - Демяница

_________________
Не е важно дали котката е бяла или черна, важно е да хваща мишки. Дън Сяо Пин
Съб Юли 11, 2009 8:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vasil111



Регистриран на: 20 Мар 2008
Мнения: 183
Местожителство: велинград

Мнение Отговорете с цитат
да добавя само една подробност за газейски циркус - обикновено снега там се задържа до по късничко. при голям и мек топящ се сняг както се очаква да е в момента "лош" е участъка между горното газейско и долното езеро в циркуса. при това положение докато имя сняг ми се струва че качването е за предпочитане пред слизането от горно газейско. при липса на сняг няма проблем.
Пон Юли 13, 2009 10:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov