ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Морето, морето....
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Морето, морето....
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Морето, морето.... Отговорете с цитат
По някое време изведнъж разбрахме, че не сме вързани крепостни за Черно море. Това прекрасно море което си спомняме , с пясъчните безкрайни плажове, с тенекиите с огромни печени миди които си правехме, с летните кина, го замениха с бетонни комплекси на дюните, километрични кичозни сергии, тълпи чалга каки и батки, денонощно бумтене на уродливи заведения. Платените паркинги, вечното мислене какво трябва да правиш за да не те окрадат / което се случи един път въпреки това / и накрая едно хранително натравяне ме отказаха вече поне засега от тази дестинация.
Няколко инцидентни ходения, и вече решихме да съчетаем откриването на новият музей на Акропола с едноседмично моренце в скромната виличка на приятел който отдавна живее в Гърция , близо да храмът на Посейдон на нос Сунион.



Музеят си заслужава посещението, тогава беше безплатен, сега е 20 евро. Храмът на Посейдон на нос Сунион също е незабравимо преживяване на залез .
Къщичката беше много скромна, обаче ние това искаме – повече природа. Заобиколена от лозница, смокини, лимони, нарове, круши , градина с домати и чушки – земята изглежда като пустинна, но ако се напоява е много плодородна.
Сутрин да си набереш смокини сладки като мед от дървото е чудна работа.





Там морето е малко каменисто за българския вкус. Местните обаче веднага ще те оборят – на чакъл мошеш да легнеш направо и е много прохладен, а на пясък не става. На места има големи гладки мраморни блокове, които и зимата се нагряват и спокойно се мяташ от тях, ако 18-20 градуса е о.к. поносимо .


Отдадохме се на риболов всяка сутрин, с харпуни не с въдица. Октоподите се бият по 100 -120 пъти в скала и се трият постоянно, за да им излезе една горчилка. Това дали се води вегетарианско ядене или не?



Да те млатят като октопод, кълнат гърците:

Пилот на гръцките ВВС ни отвори, че лети всеки ден и вижда страната си отблизо, и по-зелени и красиви плажове от Халкидики в Гърция няма. Около Ситония е и най-топлата вода в цяла Гърция, нищо че изглежда на север. Цял късмет е , че там е далечна дестинация за американци и японци, които налитат на островите –преобладаващо с луксозни хотелчета по 200 евро стая на вечер в сезона, а наоколо са само скали и камънак.

Та следващото ходене беше на Халкидики. Първо спестяваш гориво + 68 евра такси за магистрала – това са ти пет нощувки в цял апартамент - 38 евро на ден, на ето такива места :


Второ не пътуваш два дни отиване и връщане . Собствениците на малки хотелчета имат друга нагласа за живота : това е куайът място. Тук е за почивка. Шумни чалга групи/ не съм засичал, но стопаните са ми казвали / им казват след една вечер: не ни плащайте нищо, но напуснете. Толкова ни хареса това море и действителната почивка там , че първата година ходихме още три пъти – юли, август и септември, тогава имахме и повече време и възможности. Сега го правим 2 пъти, по 10 дни.
Там живота е на по-бавни темпове. Не мога вече да лежа като гущер на пясъка, затова се окомплектовахме с тези много удобни столчета:



Дара е също много щастлива да тича по безкрайните плажове, приемат я навсякъде без въпроси.
Първата дестинация беше Вурвуру , с плажовете Лагониси, Фава и Кариди. Но само за две години мястото се препълни, най-красивият плаж Лагониси започнаха строежи по него, Кариди е претъпкан. Само Фава си заслужава ходенето до там . Самото селище е само с един път, в който коли, пешеходци, мотори едва се разминават. Намерихме много по- красиви и два пъти по-евтини места. Не е по-скъпо отколкото излиза едно българско море, но това не е най- важното.
Много природа, много море, много интересни неща които да се видят и вкусят - интересни старинни села и градчета. А морето .....:

Нед Дек 06, 2015 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Re: Морето, морето....и Човеко.... Отговорете с цитат
[quote="nabludatel50"]..............Октоподите се бият по 100 -120 пъти в скала и се трият постоянно, за да им излезе една горчилка. Това дали се води вегетарианско ядене или не?





Това се води свинщина и бракониерство. Има норми за минимален размер на уловените риби и главоноги.
Всъщност, `що да се спазват, `бах ги у византийците.
Пон Дек 07, 2015 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
tzezko, Smile не се пали така, всеки рибар не може да се прати в тюрмата. Те тия в Метро виждаш какви бейби октоподчета продават - по 2-3 см, направо за бесило ще трябва да тръгват . Октоподите се размножават много бързо, нещо като хлебарки ги водят на гръцкото море, и ако не ги ловят / а те ги ловят в огромни количества / ще изядат цялата риба, миди и раци в морето.Не са и за жалене, защото основната им храна са други октоподи - всеки малко по-голям от другия изяжда по- малкия. Ако не бъдат изядени от събратята си или не свършат в чиния, просто умират от глад в края на есента - началото на зимата, когато станат прекалено много.
Барбунът и маслената риба/ май тя беше/ това са им макс. размери, по-големи не стават.
В Гърция риболовът с до две въдици от брега е свободен - не се изисква билет. Не е така при подводният риболов, където трябва документ. Поради това и аз бях без харпун - само плуване наоколо.
Но си прав, че ми обърна внимание - снимките с октоподите вярно са доста натуралистични и стряскащи за несвикнали хора, дами и деца, за което ти се извинявам , както и на други прочели поста. Ако имам възможност, бих ги изтрил, или моля някой от модераторите да го направи, даже да изтрие и темата.
Животът е неподозирано жесток - някои хора си хапват пържоли и кремвирши безметежно, докато не видят как умъртвяват крави с чук в малките колбасарници.
Пон Дек 07, 2015 10:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митко



Регистриран на: 18 Фев 2014
Мнения: 37
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Човека си е хищник и убива животни (лично или индиректно) за да има повече и/или по-разнообразна храна, а не за да спасява морската фауна от тотално опоскване Wink. А и има някои противоречия в твоите обяснения:
- Всеки по-голям октопод изяжда по-малкия и в същото време числеността им е много голяма!
- Могат да ядат всичко, включително и себеподобните си, но умират от глад!

Цитат:
Ако не бъдат изядени от събратята си или не свършат в чиния, просто умират от глад в края на есента - началото на зимата, когато станат прекалено много.
Всичко живо рано или късно умира, даже и човека.

П.С. Добре, че няма виетнамци във форума. Някой можеше да се похвали как е приготвил "бито куче" (действително имат такава "рецепта", ужас!)
Вто Дек 08, 2015 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Митко написа:

- Всеки по-голям октопод изяжда по-малкия и в същото време числеността им е много голяма!
- Могат да ядат всичко, включително и себеподобните си, но умират от глад!


Гръцките октоподи са дребен вид и генетично живеят около 6 месеца само - един сезон, рядко изкарват до старост - която при тях е една година. Размножават се много бързо, като медузите и рапаните, и направо опоскват всичко движещо се в морето, което не може да им избяга, в това число и риби, тъй като до 10 метра разстояние са много бързи. През всяка есен достигат максимална численост / като медузите / и измират през зимата , когато изядат всички миди, раци и дребни октоподи в периметъра си. Имат си такива периметри, които са много близо един до друг / на около 50 метра по мои наблюдения /, напускането му и влизането в периметър на друг октопод води до изяждането на единия от другия, често се вижда октопод налапал брата / сестра си. Преди това сигурно се размножават като полипите, всеки изхвърля хиляди дребни, аз съм ги гледал в шепа, въобще не ги е страх като малки.
Опитните гърци ги ловят даже и с вилица/ това е лаф ,нещо като тризъбец използуват / октопода седи неподвижно, маскиран , но се познава по останките от раци и миди, които са като гирлянда до мястото му на криене. Ако не го прободат от първи път , край - не можеш да го видиш, пуска си облака от мастило и с турбината си е изхвърчал толкова бързо, че не може да се проследи с поглед.
Дали се бие в скала или машинно в центрофуга за супермаркетите - това е единственият начин на приготвяне като храна, той е с много жилаво месо-само мускул, и става като подметка ако не се обработи по този начин. После се нарязва и кисне в марината с лимон и чак тогава може да се приготвя - рецепти много.
Ловенето им по никакъв начин не намалява числеността им, която се възстановява всяка година като медузите при нас.
Това съм видял с очите си и чул от гърци, интерпретациите в интернет сигурно са много Very Happy
Вто Дек 08, 2015 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Само с това долното не съм съгласен. Защо всички хора от пров...пардон от вътрешноста на страната си представят под Българаско Черноморие само южното такова защозащо Laughing

Цитат:
По някое време изведнъж разбрахме, че не сме вързани крепостни за Черно море. Това прекрасно море което си спомняме , с пясъчните безкрайни плажове, с тенекиите с огромни печени миди които си правехме, с летните кина, го замениха с бетонни комплекси на дюните, километрични кичозни сергии, тълпи чалга каки и батки, денонощно бумтене на уродливи заведения. Платените паркинги, вечното мислене какво трябва да правиш за да не те окрадат / което се случи един път въпреки това / и накрая едно хранително натравяне ме отказаха вече поне засега от тази дестинация.


Обичам октопод, но иначе съм мидоман. В прекия и преносния смисъл

Cool
Вто Дек 08, 2015 11:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Митко написа:

- Всеки по-голям октопод изяжда по-малкия и в същото време числеността им е много голяма!
- Могат да ядат всичко, включително и себеподобните си, но умират от глад!


... Опитните гърци ги ловят даже и с вилица/ това е лаф ,нещо като тризъбец използуват / октопода седи неподвижно, маскиран , но се познава по останките от раци и миди, които са като гирлянда до мястото му на криене. Ако не го прободат от първи път , край - не можеш да го видиш, пуска си облака от мастило и с турбината си е изхвърчал толкова бързо, че не може да се проследи с поглед.
Дали се бие в скала или машинно в центрофуга за супермаркетите - това е единственият начин на приготвяне като храна, той е с много жилаво месо-само мускул, и става като подметка ако не се обработи по този начин. ...


Вярно е това за гърците. Тия животни обаче са адски красиви под водата. Предпочитам да ги снимам, вместо да ги блъскам по камъните. Има една тематична книга между другото "Октоподите" на Жак Ив Кусто и Филип Диоле, в която е зачекната темата за прояви на по-висша нервна дейност в тия животни - препоръчвам ви я.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Дек 08, 2015 12:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Kent , на север по Черно море се чува, че има повече природа. Вие сте си и там, друго е морето да ти е на едно коляно разстояние, въпреки че ММ бирата я спряха Very Happy .
В Гърция много се практикува и дивото къмпингуване, въпреки че има табели че е забранено, не се чува някой да им прави проблем, въпреки че оставят доста боклуци, за наш срам повечето видяни от мен са с български етикети . Основно българи опъват палатки и навеси, слагат временни душове и карат с месеци така, диви плажове бол. Улеснява ги факта, че навсякъде по пътищата и по много плажове има чешми и душове със скари от дърво или неръждаема стомана , от които не съм още срещал една да завъртиш крана и да не потече вода.
Има и отлични условия за кемпери - освен душовете, на много организирани просторни паркинзи, с осветление и напълно безплатни - Врасна, Олимпиада, Ставрос, Пиргадикия, Фава - да не продължавам, навсякъде ги има, съм видял кранове за вода за зареждане ва кемпери, спират и зареждат, не съм видял да плащат нещо. Тези паркинги са ги направили с цел кемперите / основно италианци, германци , но и доста български / да остават на тях, но те предпочитат също по-дивите плажове и се навират под някой чинар или бор с кемпера на сянка. При крайбрежие по дълго от това на Африка, места много. Най -отпускащо е , че не се чува по тия места да има каквато и да е престъпност - не е имало комунизъм и уважението към частната и общинска собственост се усеща навсякъде. Е в Солун ако си оставиш кола с чанта на стъклото.....не знам, аз в Солун в града не съм ходил, там е същата лудница като в София.
Ние един път решихме да минем не по магистралата покрай Солун, а от Сяр към Нигрита, и после през селата Скепасто, Стефания , стара Врасна, езерото Волви / Бешишкото езеро/, и оттогава все по този път минаваме. Кръстихме го пътя на зокумите - много красив и ненатоварен път все през планини и красиви селца, и после покрай морето - ама пак през планини, в селата има чешми под стари чинари. Отидохме и един ден в Арнеа /старо българско име Леригово/ https://bg.wikipedia.org/wiki/ - силно препоръчвам да се види, ако сте в близост.
Един Мелник, как не се организираха да направят две улици имат само , тънат в кал и пясък .
Сря Дек 09, 2015 7:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение За Бялото, Егейско море Отговорете с цитат
За ПЛАЖОВЕТЕ:
От много години ходим по морето в Северна Гърция и има невероятни местенца. Били сме на хотел, на палатка, а последно през септември - на къмпинг САНИ на КАСАНДРА, Халкидики. Плажът на Сани е прекрасен, един от хубавите, с пясък. Не сме къмпингари, поканиха ни приятели, но организацията на къмпинга беше идеална. Имаше гръцки семейства, които напускат къщите си за лятото и живеят на къмпинга 5 месеца! Обикновено мъжът отива сутрин на работа, а жените готвят и си ходят на гости, на плаж и децата играят на воля. Така семейството живее цяло лято на морето. Марината на Сани е красиво място и имаше няколко яхти, лодки с български флаг. Хареса ни много, на есен е по-спокойно, със сигурност ще се върнем отново.

За моите хора, най-любимо място за близко гръцко море, си остава край НЕА ПЕРАМОС, /на юг от Кавала/ плажът АМОЛОФИ. Това е дълга пясъчна ивица, дюни – прекрасно, ама много прекрасно Море! Маслините и лозята свършват в дюните и започва Морето.

На ОСТРОВ ТАСОС има страхотни кътчета, но ние ходим там обикновено през август. Тогава е пълно с народ, защото самите гърци почиват, настава пътуване и в средата на месеца е Панагия, така почитания от тях празник Богородица.

За ОКТОПОДИТЕ:
Преди години видяхме за първи път как гърците ги ловят и хукнахме до Никити – Ситония, Халкидики, да купим една специална корда с раче, с много кукички. Хванаха мъжете 3-4 малки октопода, но после никой не искаше да ги удря в скалите и с това приключи мерака за лов на октоподи. Много е забавно да ги наблюдаваш как се крият в дупките на шуплести камъни.

За СОЛУН:
Ако сте със собствена кола - кошмарно движение и да имаш здрави нерви да намериш свободно място за паркиране. Докато чакаш на светофарите, от ляво и дясно се промушват с мотори.

За КПП МАКАЗА:
За хората от моя регион е много удобен пътят, невероятно бързо се пътува, стъпиш ли на магистралата при Комотини. Мисля, че на две места имаше минимална такса, след Кавала към Халкидики - няма такса за магистралата.

За ЦЕНИТЕ на музеите, антични храмове:
За храма на Посейдон, край Атина - вход - 20 Евро. За сравнение - през октомври бях в храма на Аполон, при Дидим / Турция и
входната такса е 3 Евро / 10 турски лири. Двата храма се намират на почти една и съща географска ширина, от двете страни на Егейско море.
За античният Ефес – вход - 9 Евро / 30 турски лири. Та с цените комшиите я карат по яваш-яваш.

За турското егейско море, обаче си трябва друга тема. Едно море – два различни свята…

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Сря Дек 09, 2015 1:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение take easy Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
tzezko, Smile не се пали така, ............


А, хич не се паля- в три квартала ми казват Огнеупорния. В останалите съм известен като Спокойния.

Croc
Сря Дек 09, 2015 1:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Re: take easy Отговорете с цитат
tzezko написа:
nabludatel50 написа:
tzezko, Smile не се пали така, ............


А, хич не се паля- в три квартала ми казват Огнеупорния. В останалите съм известен като Спокойния.

Croc

Ти не се палиш, ама те видях как палиш уреда. А в недалечно минало във видеотеката се предлагаше заглавието "Човекът с резачката", а за непросветените имаше и пояснение, в скоби - (ужаси). Laughing
Сря Дек 09, 2015 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
tzezko Croc Smile след този побой с октоподи, също не съм хапнал от този вид. Съжалянам, че неусетно съм сложил тук снимките, не им е мястото , но не мога да ги изтрия .
Кент, мидите са хубаво но малко тежко ядене - единственото което го усещам с бъбреците. Явно вие сте здрави българи щом ги нагъвате доста. Искам да ме върнат в годините с тенекиите на плажа, на три тенекии печах едновременно, но времето не връща....
Плажът Амолофи е чудно място - в края на септември го уцелихме без никакви хора. Само големите плажове на единият ръкав - Ситония, били 62 , а малките са безчет. Ние обичаме по - труднодостъпни плажове с по- малко хора, че и кучето Дара си има изисквания - иска място за тичане Very Happy такива като Фава,
Фава нагоре :



Фава север - море,ама много море Very Happy . Тя е на изпъкнал полуостров, отзад скали и на три посоки е море :



Фава на залез с Атон :



Фава южна половина пак с Атон, тук вековни гори потъват в морето. В гората има голям български лагер с палатки , шумкари на 21 век:



Мислехме, че сме ги обиколили някои от най - хубавите, докато случайно не ни отвориха, че ако не сте видели Кумица и Вулица / няма ги в интернет, на юг от Неа Рода са / не сме видели Халкидики. Вярно като се изправи пред нас Кумица,поглеждам да видя часа .....той часовника спрял Shocked
Сря Дек 09, 2015 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Египет, Червено море Отговорете с цитат
След като бяхме два пъти на турското море и ни дойдоха достатъчно превърнатите в руски пионерски лагери за възрастни турски дестинации, си казахме – А Червено море? и хоп –направихме го.
Избрахме много добър чисто нов хотел, строен от италианци в Макади, близо до Хургада, което си е само курорт, без поселище от бидонвили наблизо. В Египет хотелите са импозантни – имат по 3000 стаи, по 10 басейна, цяло градче. Оградено е отвсякъде на 3-4 км в пустинята и ненатрапчиво се пази от военни. Местни не се допускат въобще в района. Цената беше 450 евро на човек за 8 пълни дни, вкл. самолет, което е 3 пъти по-добре от турските предложения за такъв клас хотели.
Stella Makadi Resort & Spa



Но първо Кайро. Пристигнахме привечер и ни предупредиха, че в града има безредици. Тогава Египет беше в желязната хватка на диктатора Мубарак, но за наш лош късмет сме уцелили футболен мач / случая беше такъв /, та ги пускаха да се бият по улиците, малко да изпуснат парата. Сутринта се разбра, че имало 60 загинали, което било нормално. В Кайро никой не знае колко е населението, те повечено египтяни нямат и никакви тескерета, казват че са 25 милиона, а страната расте с по 1-2 милиона годишно.
Излизаме от хотела по голям 6 лентов булевард - голям сеир и екзотика.... Гъмжало от пешаци, каручки които се теглят от хора, в средата са автомобилите - повечето са соцколи-полски фиати, москвичи, лади , които са вечни – не ръждясват, там не вали по 5 години, рядко има и модерни повечето корейски автомобили . По улиците покрай колите освен тълпи безделници, врещят малки стада кози и овци, прекарват се и крави. Между сградите има и зеленчукови градини, пълни с найлонови боклуци, трева не се вижда, казват, че ядели всичкият боклук от улиците. Няма нито един светофар в Кайро – пак казваха че ще стане още по-зле с тях, и си е едно непрекъснато задръстване по малките улици, а и тук не се бърза за никъде. Големите булеварди са навсякъде без кръстовища, на две нива и се минават бързо.
Навсякъде има полицейски постове с по 10-20 служители с калашници, които оказваха моментално съдействие на чужденци – ако само посочиш някой че ти досажда, веднага го удрят първо по гърба, тъй като той веднага е търтил да бяга, или направо по главата ако е сглупил да остане на място. Стори ми се , основното им оборудване - дългите 1.5 метра колониални тояги по индийски образец, си бяха метални пръти.
С това население само това бил начина да се оправят. В Египет работа, предприятия, пенсии – това е екзотична рядкост. Адвокат взимал 20 долара на месец, което било щедра сума. Работи се за храна и чай, парите са ценни книги, които се кътат за лекарства или закупуване на жена. Половината от населението висят по улиците и спят по тях на картони, гробищата били най-луксозното място за спане обаче били вече пълни. Час по час минават открити камиони и хвърлят хляб във всички посоки – той е безплатен. Ако не си бърз, някоя пъргава коза или овца, които също дебнат за ядене, ще ти го отмъкне....екшън. Много неща са безплатни и може да се живее и без пари, ориз също раздават, но трябва да се бориш в огромни крещящи тълпи.
В центъра, стана по-модерно и се появиха и много красивите екзотични египтянки. Най- хубави са нубийците от района на Асуан, където се е запазила по-чиста древната раса – с правилни европейски черти, устни и очи, права черна коса, но много тъмна кожа. Като те изгледа някоя египтянка , гледай да не се спънеш..... Това обаче вече е минало - скоро ходила позната каза, че всички жени вече са прибрани от улиците, която не е слушала са я набили, спрели са ги от работа, взели са им парите и телефоните..... и са не с фереджета, а с пълно покривало до земя. Въобще арабите съжаляват за диктатурите, които все пак налагаха светският начин на живот, при които е имало предвидимост и сигурност. Арабската пролет се изроди в диващина и жестокост ...... Големият проблем поради който в Европа идват толкова много „бежанци”, е липсата на жени. Жена си купуваш, а пари имат малко египтяни. По-красивите ги купуват точно като добитък прекупвачи, които ги продават в Саудитска арабия и емирствата. Там са страшно лакоми за жени – по - бедните са с 4-5, заможните с десетки......каква е тая мания, ние с една не можем се оправи.....Същото е и в Египет – цената е около 1000 долара за хубава млада жена, има и такива за препродаване които са по-евтини – от емирствата след като родят деца и станат на 25, ги изгонват без децата , връщат ги обратно в Египет и стават многократно по-евтини, но бедняка като няма и долар...... След това взимайки жена, ти трябва да я издържаш, тя си седи някъде в одая и готви пилафи / не може да е на улицата, там жени няма / . Затова милиони напират за Европа и жените тук.....
В центъра, който сам по себе си сигурно е 5 милионен град, е по-чисто и космополитно, навсякъде красиви египтяни и египтянки се усмихваха. Там е по-модерната част от населението, мъжете пак с по няколко жени, но всяка имала отделен апартамент , била прието да не са близо една до друга и да не се познават. Нил освежава , около него има градини и вечер е място за разходка.
Ние не отидохме на кошмарни посещения във фабрика за фалшиви парфюми или в магазин за сувенири, от които гордо излизаха българи с огромни дървени и пластмасови чудовищни статуи на богове които задръстиха автобуса.....простотията няма почивен ден.
Това беше в по-крайните екзотични квартали. Наврях се в малките улички наблизо, да усетя екзотиката и живота....тия улички са неравни, на вълни. Като се вгледах, това е изсъхнал боклук, който никой не извозва или чисти , и се е спекъл като настилка.....това че изсъхва веднага, ги спасява от миризма или болести. От всяка паянтова врата или ъгъл, могат да изскочат кози или магаренце....Предлагат ти се всевъзможни неща да си купиш, но не много нахално, все пак наблизо имаше полиция.На просяците не трябва да обръщаш внимание, или да погледнеш към полицая все едно ще го извикаш, за да се разбягат.
Обратно на площад Тахрир, сърцето на Кайро, където после започна арабската нещастна пролет....Там е музеят, строен преди 160 години / оттогава нищо не е пипнато/. С часове гледахме това, което всеки би трябвало да види....само за този музей, си заслужаваше пътуването.
Пирамидите в Гиза......едно време са били на 50 км от града, сега е стигнал до тях. Те са разрушени до голяма степен от арабите, които са изчукали облицовката им от бял камък за строежи на джамии. Само на една пирамида, върха се е запазил. Като е свършил този камък, пробвали да разбият и жълтият камък който също е хубав – тук на снимката 50-тонни камъни, не можеш да пъхнеш хартия между тях.

От една малка пирамида, която се вижда как са я копали, но неуспешно- оказало се, че е така построена, че камъните излизат само по начин, по който остава горната част и ще се срути и те погребе в един момент ..... гениалната мисъл на древните в борба с диващината...
Самото място е импозантно и красиво, вътре не влизахме въпреки че може. В тесните коридори, миришело страшно, може би от влезли и заблудили се умрели котки. Най-красив е Сфинкса и комплекса около него.
Има и уловки – умело замаскирани просяци, които са роднини на армията полицаи от охраната. Класиката е да се излъжеш да се качиш на камила, обикновено жертви са наивни и много възпитани японци. Няма слизане – камилата е обучена да те хапе жестоко и плюе, ако понечиш сам да слезеш от 4 метра, което също не е лесно само по себе си. С откупване за космическата за Египет сума от 10-15 долара, водача с усмивка ще й заповяда да клекне. Тук полицията не помага, правят се че не те виждат, защото са тяхна рода и делят после. Прдавачи на папируси и други пластмасови дрънкулки, са повече от туристите. Да не мислите че това са сувенири на изящни арабски майстори – нищо подобно, всичко е долнопробен кич от Китай, никъде нямаше нещо различно като прочутите арабски ковани лампи – мързи ги вече да ги правят явно.
Вечерта, по пътя през сърцето на Сахара – 1000 км към Червено море. В Египет, при катастрофа, шофьорите излизат и се прегръщат, после сядат да пият чай, че са оцелели. Има все пак какво да се научи....
Съб Яну 23, 2016 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Макади Отговорете с цитат
Беше 15 ноември. Температурите там са постоянни и не мърдат – през деня 26 С, през нощта 21 . По-добре беше да отидем от 15 октомври, когато е около 30 С, но нямаше места. Беше си добре като топлина на морето, само денят вече беше много кратък. Басейните казват че след 1 декември изстиват и е дзиндзикане в тях, както и въобще си е студено и не е за ходене . Страшното там е ако хванете дни с вятър, който е много силен, постоянен и духа със седмици – такава е пролетта, и затова има много басейни, между сградите на завет. Водата е обезсолявана с много скъпа инсталация, не се усеща и никаква хлор. Червено море е ценно, че не е в тропиците, на 3 часа път със самолет е от България , но предлага през студените сезони топло море на много умерени цени. Лятото става над 50 градуса и затварят

Стаята беше от тези на вторият етаж с купол, над 6 метра висок хангар – голям простор вътре в нея. Обслужването, въпреки че е само от мъже, е по-добро от турските хотели. Там заплати няма и разчитат само на бакшиши, бяхме си приготвили банкноти по 1 долар, който за там е все едно тук 100 лв – не всеки път се дава бакшиш, който ти хареса – един път на 2-3 дни, иначе се разглезват.

Морето е странно – има зона от 300 метра, която е бял остър хаотичен варовик от мъртви корали натрупали се през милиони години. Тя се преминава с понтон – накрая му е платформа, от която слизаш по стълби, скачаш , от едната страна има и лодки. Трябва да си поне среднодобър плувец, защото мъртвите корали образуват накрая си стена ,която се спуска на 20-30 метра , на която са се захванали колониите на истинските живи корали, които са огромни , образуват пещери и каньони. Между тия колонии има много силни течения, което жизневоважно за коралите, които течения могат да те запокитят върху тях, а са остри като нож. Всеки ден изкарваха по 1-2 и повече нарязали се като в кланица, повърхностно но пак си е проблемно. За по-слаби плувци, могат да плуват отгоре и да гледат с шнорхел, също е о.к. Като бивш плувец, навирах се с плавници в пещерите, между ятата с риби, които се бутат в теб, не ги е страх никак. Голяма работа е . Не използувах кислородни апарати, за което трябваше да висиш с часове на курсове, преди да ти дадат – просто в 11 часа отивах на понтона, мятах се и за 1 час си се „накоралил”.

После – на басейните, лежане и пличкане . Имаше басейни с класическа музика , там бяха германци и италианци. На други басейни – италианска естрада, на моменти с много добра ненатрапчива арабска музика. Само това чакаха и 16-18 год. красиви рускинчета по оскъдни бански, изскачаха по 10-15 на определени за целта платформи и започваха да фърлят сластни маанета , поглеждайки под око дали са впечатлили някой по-млад и хубав италианец или шваб да ги измъкне от майка Русия или просто да се овъргалят по морски, за дъртите е ясно че се бяха вторачили с капещи лиги .....да си рускиня е професия, съм се убедил. Грозни трътлести италианки и швабки затваряха зяпналите усти на мъжете си и грачеха нервно.... Безплатно хубаво шоу .

Жена ми понеже не можеше да се хвърля в коралите, отиде на малка панорамна туристическа подводница, да ги гледа. Видя и пасажите с риба .
Храната е като в Турция – добре е, само месото е на парченца и е по-добре да се избягва, не го знаеш какво е . Витаги имаше печена риба, костелива някаква местна, но бива. Имаше и камари един много вкусен местен плод, нещо като голяма круша, най-хубавият опитван плод в живота ми, но го тяма в интернет . Станахме познати с един кафеджия на басейновия бар - Мохамед, правеше ми много добро еспресо, след като се учуди че не кусвам цветния шербет, наречен алкохол, от който руснаците взимаха по 6-7 чаши наведнъж . Бирата по се ядва, по 1 на ден, но кафета пиех по 4-5 . След няколко бакшиша, бях посрещан като султан. Той беше нубиец, от Асуан. Похвалих красотата на нубийките, и на другото кафе много сериозно ми обяви, че има много хубави братовчедки, да ходим в Асуан да си купя, което разбрах че било голяма чест. Казах, че ще мисля няколко дни, той си направил извода, че си пресмятам парите /дето ги нямам / да си взема не една, а няколко жени, ..... Laughing


Комплекса сега е разширен – там първо правят морски хотел, 5-6 години му създават клиентела, след това и Гардън хотел – навътре в пустинята , с още 10 басейна , но като се полива, си е един зелен оазис . Мислехме да отидем миналата година за 16 дни директно до Хургада без Кайро, за да посетим Асуан и Тива, но дивотията и бомбите победиха наскоро и в по тия места и се отказахме. След атентатите и в Хургада, хотелите там са западащи , нито басейните ще са чисти, нито храната ще е на ниво, и още много неща ще са направени как да е. Вече не е за ходене, а и полетите от България сигурно са спрени. Добре че видяхме, когато можеше – остана ни един ярък спомен.

Нед Яну 24, 2016 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
DHG



Регистриран на: 23 Юли 2012
Мнения: 433
Местожителство: Кюстендил

Мнение Отговорете с цитат
Kent, с това пров....искаш да кажеш че си син на английски мегагейлорд или просто си селянин-комплексар?
Нед Яну 24, 2016 1:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov