ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Планинските цветя
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 33, 34, 35  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Планинските цветя
Автор Съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат



Пон Яну 04, 2016 9:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Златиста Кандилка



Това, ако го знае някой да казва


Пон Яну 04, 2016 12:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Рилска иглика Отговорете с цитат
Това е така наречената божествена иглика (primula deorum), обозначена от Й. Веленовски в края на 19 век. От цял свят се намира само на Рила и то в един район - на Мальовишките и Урдините езера! (В новия сайн на Червената книга е посочено и находище на Витоша, но не било ясно дали не е изкуствено пренесена там.)

Великолепни снимки публикувате, приятели! Много се радвам, че отдавате почит на уникалните български растения. Снимката на Урумовото лале е знаменита - на нея дори има и червено лале.

Илчо, и ние сме четници в планинарската дружина! Пишеш за кукуча (терпентиновото дърво). Ето една негова по-голяма снимка:



Много ми харесва с плодчетата си, особено есен, като останат само те. Отдавна искам да си засадя на двора, но не съм го срещал в панините. Пък и малко ме отчая, че е двудомно - къде ще му търся и мъжко, и женско!
Пон Яну 04, 2016 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Рилската иглика е невероятно красива и което е радващо е че там където я има е в голямо количество. Само да вметна че я има и другаде в Рила - това лято видях и снимах иглика юли месец край Синьото езеро но за съжаление масово прецъфтяваше вече а и снимките оттам са никакви и просто не си струва да ги качвам.



И още една снимка от същото място от предишен пост (Голо бърдо) за всички почитатели на Урумовото лале... Wink
Пон Яну 04, 2016 2:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат



Дали си приличат видовете на двете снимки. Поне са роднини. Малката снимка е на Нyacintella. Малко пояснения за другата от колегата welmud!
Пон Яну 04, 2016 11:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Предполагам че и двете снимки са на едно и също растение - Hyacinthella, още повече че у нас се среща само един единствен вид - Hyacinthella leucophaea. Но все пак аз съм неспециалист...така че може и да греша.
Вто Яну 05, 2016 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Още малко цветове:





Това пък сигурно само аз не се сещам как се казва.


Вто Яну 05, 2016 1:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това пък сигурно само аз не се сещам как се казва....Arrow

http://www.bgflora.net/families/liliaceae/veratrum/veratrum_lobelianum/veratrum_lobelianum.html
Вто Яну 05, 2016 1:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение По дядо Вазов... Отговорете с цитат
В един от пътеписите си разказва, че като питал някакъв шоп за името на красиво цвете, оня му отговорил: "Е па, тревка санким му викаме." Very Happy
Вто Яну 05, 2016 1:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
А, това на Вашата снимка под нyacintnella -та какво е точно и къде са снимани двата вида, скъпи колега welmud?
Вто Яну 05, 2016 1:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda написа:
А, това на Вашата снимка под нyacintnella -та какво е точно и къде са снимани двата вида, скъпи колега welmud?


Извинявам се че тоя път не сложих текст към снимките, не че ме домързя ама изпитах някакво неудобство да парадирам с познания които не притежавам та реших просто да са две нелоши снимки. Laughing И двете снимки са правени в Родопите - хиацинтелата в края на март над Асеновград, а другата снимка над Храбрино в края на април. На втората снимка е един от видовете орхидеи у нас - Orchis simia или маймунски салеп (поне аз така мисля...орхидеите са сложна материя, дори и нашенските...така че може и да бъркам). В добавка - един сайт за орхидеите у нас:

http://orhidei.biodiversity.bg/index.htm
Вто Яну 05, 2016 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hsray2000



Регистриран на: 23 Окт 2012
Мнения: 65
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Родопско крайснежно звънче (Soldanella Rhodopaea) - балкански ендемит. Рила - Белмекен



Благодаря на колегата welmud за линка. Удоволствие е сам да открия какво съм снимал.
Вто Яну 05, 2016 10:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат




втория вид чемерика у нас - Veratrum nigrum. не толкова често срещана в сравнение с другата и доста по-различно изглеждаща. снимката е от Витоша.
Вто Яну 05, 2016 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Приятели, така малко ще ошашавим приятелите. Тук сме планинари, а там нещата са стъпка след стъпка. Имам една стара картичка с 9 най-известни и красиви алпийски цветя. 8 вече ги упоменахме: Петров кръст, Трицветна теменуга, Синя тинтява, Райхенбахова перуника, Риска иглика, Червена орхидея, Жълта тинтява, Червено омайниче и Дребнолюспесто карамфилче. Ето го и него Diantus microlepis– скромно, розовко, наднича отвсякъде.





Сря Яну 06, 2016 12:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
il4o_voivoda, това карамфилче не го знаех, направо ме беше срам да питам как се казва, толкова често срещано красиво цвете е . Дали това е същото, пак мраморният дял 2400 м.н.в., но на завет, израсло с по-височки стебла?:


и това оттам - с по-назъбени листенца

Сря Яну 06, 2016 7:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 33, 34, 35  Следваща
Страница 4 от 35

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov