ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Коя е най-малко погрешната карта на България?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Коя е най-малко погрешната карта на България?
Автор Съобщение
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Коя е най-малко погрешната карта на България? Отговорете с цитат
Объркан съм. Не можах да се справя сам, та затова се обръщам към всички с молба да ме упътят към картата на България с най-малко погрешности. Даже съм готов съм да платя разумна цена за такава карта.
За да не си губим взаимно времето, ето с какви проблеми се сблъсках:
Планинар съм от половин век и умея да се ориентирам и без карта, но с карта е безкрайно по-бързо и удобно.
Хартиените варианти остаряват още преди издаването им, та затуй ежегодният пътен атлас ми служи само за общ ориентир (все пак мащабът му е 330 К). Серията от сгъваеми карти (особено - на "домино" при 25 К или 50 К) не е лоша, но след една по-яка екскурзия стават само за подпалки - разпльокани, мазни и набъбнали от дъжда.
През последната година интензивно ползвах всички възможни елварианти на карти - вкл. и предлаганите в този форум. Какво се оказа?
Тъй като смятам, че за туриста са задължителни и карта на пътищата, и карта на безпътищната територия, то е нужен синхронизиран вариант и на двата типа карти.
На частните трекове (в смисъл - непроверени поне от три независими източника) не може да се разчита - грешката е от висок порядък, а в абсолютни стойности често е 50 или повече метра.
Използваните съветски бази са безкрайно остарели и липсват много реки и пътища. Други пък (които са обозначени) или са пресъхнали, или са обрасли.
Силно разчитах на Гугъл-мапса, но след десетина (!) ужасни премеждия ѝ нямам вече доверие. Явно от спътник трудно се детайлизират доста важни подробности.
В абсолютно всяка карта (хартиена или не, от форума или не, спътникова или не) съм намерил по доста погрешности, на които съм се натъкнал на практика и само опитът ми ме е спасявал от сериозни неприятности.
Отделно стои въпросът с непълнотите или с разминаванията (често - с над сто метра!) в местоположението на природните образувания по картите. Дразнещо е, когато на място разбираш, че търсената пещера е на стотина метра от теб, но през непроходим хребет, който си можел лесно да заобиколиш преди два часа ...
--------------------------------------
В началото смятах да напускам трекове за корекции по "БГ-планини", но забелязаните от мен погрешности бяха толкова много, че се отказах. Още повече, че не е ясно как се пуска трек за изтриване на несъществуващ път или за откриване на буйна река с водопади по нея, но липсваща в картата.
Надявайки се да бъда разбран правилно, ще отбележа, че гигантският труд, хвърлен за създаване на картите, ползвани във форума, се обезсмисля с течение на времето, ако картите не се ъпдейтват перманентно.
Готов съм да поведа дискусия за разрешаване на повдигнатата проблематика, стига някой да се интересува от нея.
Извинявам се, ако съм засегнал някого. Мнението ми е изключително субективно и не обичам споровете - те са вредни. Учили са ме да задавам въпроси и да отговарям на въпроси, но не и да споря - умният сам ще разбере истината и без спор.
------------------------------------------------------
П. П. Днес, по време на снеговалежа, минах през няколко (не едно, а няколко!) планински села, които НЕ са отбелязани в "БГ-планини", а ги има върху СТЕННАТА карта на България, която виси в момента пред очите ми, закачена от мен само за обща култура; минах по няколко АСФАЛТИРАНИ планински пътя, които липсваха в "БГ-планини", а ги виждам в момента върху същата тази стенна карта.
Дано тези, които разбират от туризъм, ме разберат защо пиша тези редове.
Чет Дек 31, 2015 1:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
icpart



Регистриран на: 02 Яну 2012
Мнения: 119
Местожителство: Варна

Мнение Re: Коя е най-малко погрешната карта на България? Отговорете с цитат
El Sendador написа:
Объркан съм. Не можах да се справя сам, та затова се обръщам към всички с молба да ме упътят към картата на България с най-малко погрешности. Даже съм готов съм да платя разумна цена за такава карта.
За да не си губим взаимно времето, ето с какви проблеми се сблъсках:
Използваните съветски бази са безкрайно остарели и липсват много реки и пътища. Други пък (които са обозначени) или са пресъхнали, или са обрасли.
Силно разчитах на Гугъл-мапса, но след десетина (!) ужасни премеждия ѝ нямам вече доверие. Явно от спътник трудно се детайлизират доста важни подробности.
В абсолютно всяка карта (хартиена или не, от форума или не, спътникова или не) съм намерил по доста погрешности, на които съм се натъкнал на практика и само опитът ми ме е спасявал от сериозни неприятности.

Лично за мен руските топокарти все още са актуални. Естествено не разчитам на тях за пътища и пътеки макар че доста често се случва някои от тях например като широки черни пътища все още да съществуват. Аз ги използвам основно за топографията. Все пак тя не се е променила за 20-30 години. Пък за пресъхналите реки това не е проблем. Все пак даже някоя река да е пресъхнала в даден момент то със сигурност пак бликва отново след проливен дъжд. Естествено всяко дере си е потенциална река в проливен дъжд което е предпоставка за внимание. По принцип за мен по важно е да знам къде има дере на топографската карта отколкото дали все още тече или е пресъхнала реката.
Сателитните източници ги използвам като цяло ако няма друг вариант точно за откриването на евентуални горски просеки и пътища нямащи ги на картите. Така че и те не са за изхвърляне. Освен това вече доста отдавна не разчитам на варианта да има път до набелязаната цел Wink
Въпроса е вече все пак и за какъв терен става дума. Ако е по нископланински и равнинен или хълмист далеч от чукарите то гореспоменатите източници вършат доста прилична работа.
За висока планина определено все още няма на 100% точна карта, там според мен човек трябва да разчита основно на личните си възможности и начина за ориентиране по релефа а не да разчита на карти. По принцип основно опита ми във висока планина досега е бил с водачи главно и като цяло ако си някой който за първи път минава даден път във високата планина картата би трябвало да му бъде само за ориентир за посоката към която иска да се отправи. Особено ако се ходи по не маркирани маршрути защото определено например по чукарите няма един точно определен път. Макар че например даден маршрут например даден в БГМаунтинс може да ти даде приблизителна представа откъде може да се мине и откъде не или поне откъде ще е най-лесния вариант. Освен това на трак свален по някой висок и стръмен склон свален с GPS е предпоставка да не му се има доверие тъй като тогава погрешността е голяма при свалянето на данните покрай високи скали и стръмни склонове и долове. Та в крайна сметка човек пак трябва да вярва на собствената си преценка или най добре да ходи с човек на който му е добре познат маршрута.
Цитат:
В началото смятах да напускам трекове за корекции по "БГ-планини", но забелязаните от мен погрешности бяха толкова много, че се отказах. Още повече, че не е ясно как се пуска трек за изтриване на несъществуващ път или за откриване на буйна река с водопади по нея, но липсваща в картата.
Надявайки се да бъда разбран правилно, ще отбележа, че гигантският труд, хвърлен за създаване на картите, ползвани във форума, се обезсмисля с течение на времето, ако картите не се ъпдейтват перманентно.
Готов съм да поведа дискусия за разрешаване на повдигнатата проблематика, стига някой да се интересува от нея.
Извинявам се, ако съм засегнал някого. Мнението ми е изключително субективно и не обичам споровете - те са вредни. Учили са ме да задавам въпроси и да отговарям на въпроси, но не и да споря - умният сам ще разбере истината и без спор.
------------------------------------------------------

Нали все пак трябва да се започне от някъде. Пращай данни каквито имаш събрани. Колкото и малко да са те все ще са от полза. То е ясно че всички корекции не могат да се направят наведнъж но все пак и природата не е постоянна величина като цяло и се променя постоянно.

Цитат:
нес, по време на снеговалежа, минах през няколко (не едно, а няколко!) планински села, които НЕ са отбелязани в "БГ-планини", а ги има върху СТЕННАТА карта на България, която виси в момента пред очите ми, закачена от мен само за обща култура; минах по няколко АСФАЛТИРАНИ планински пътя, които липсваха в "БГ-планини", а ги виждам в момента върху същата тази стенна карта.

Това се сещам на какво може да се дължи и предполагам че е остатък от смесването на БГМаунтинс с данните от Openstreetmap. Освен това доста от данните използвани от Openstreetmap в БГМаунтис са доста стари сигурно над година и повече. Така че тези пътища тогава сигурно ги е нямало в Openstreetmap и съответно няма да ги има и тук. Макар че от тогава досега например в Openstreetmap има доста повече нови данни.
Но го има и обратния проблем много от данните в БГМаунтинс ги няма въобще в Openstreetmap. Аз затова от доста време пледирам за наливането на данни от БГМаунтинс в Openstreetmap макар че този процес би бил доста трудоемък поради причината че ще трябва да се правят доста корекции по картата. Или например да се обединят двата проекта. Засега поне на този етап се е видяло че БГМаунтинс ще се развива все още като самостоятелен проект.
Затова от сайта на планинарската карта kade.si може да се направи директна съпоставка спрямо БГМаунтинс и Openstreetmap.

Като цяло все още за България няма 100% безпогрешна карта. Аз затова използвам всички възможни източници като сателитни източници, топокарти и др. В една голяма степен може да се каже сателитните карти са най актуални като източник на данни този момент но както сам си забелязал не всичко се вижда на тях. Отскоро например Гугъл имат направени 3D карти на някои градове базирани на въздушни снимки с висока резолюция. Е до като цало за мен те лично са най-точното до което може да се докопа човек като резолюция и описание и забелязване на . Описват почти на 100% реалността. Та тази технология тепърва ще се развива и ако доживеем да видим някой ден голяма част от Европа така заснета това ще е чудесно.
Нед Яну 03, 2016 11:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
outfaced



Регистриран на: 08 Юли 2010
Мнения: 159

Мнение Отговорете с цитат
България не е като в централните Алпи - едни и същи пътеки си седят и поддържат от десетилетия, а извън тях всичко да е защитено със закон. У нас много малко от пътеките се поддържат или са направени планирано и съответно състоянието им зависи само от това колко се ползват и колко агресивна е природата, като си ги взима обратно. Има ли сме случаи на чудесни пътеки, които изчезват за 2 години само защото даден участък е запречен и пътеката спира да се ползва. От друга страна по голямата част от пътеките в Родопите и Средна Гора пък и в други по малки планини се дължи най вече на дърварите, конете и кравите. Така че точна карта на БГ не може да има. OFRM примерно е доста по бедна от BGmount. но за сметка на това, в нея се вкарват пътеки и пътища само на базата на тракове пратени от някой. Т.е. поне може да си сигурен, че някой някога е минал от там. Дали на тебе ще ти се получи вече зависи от доста други неща.
Черните пътища всъщност се виждат най лесно на Google earth. Там доста добре може да се прецени и терена - храсти, гора, трева, морени. Разбира се няма как се преценят напълно, но със съответния опит човек свиква да се ориентира.
Доста по сложно е с пътеките, които на сателитните снимки не се виждат. От една страна си ги има туристическите пътеки по картите, но те се поддържат само от части и определено трябва да се има едно на ум, като се гони някоя пътека, която се ползва рядко. В Родпите има ужасно много отдавна изчезнали туристически пътеки или такива превърнали се в черни пътища. Пирин, Рила, Витоша, центр. Балкан - там е населено и пътеките се ползват. За всичко останало за мен е под въпрос. Хубаво е да се провери дадената пътека води ли до работеща хижа, има ли села наоколо и т.н. Това със селата и махалите и топографията ма района също е доста важно за ориентир. Има места които са много слабо картографирани, но като видиш че някъде има махала, значи трябва да има и пътека до нея. След това преценяваш кои са най логичните места да има път до там - ребра, била, склонове с малък наклон, (деретата рядко са добра опция). Гледаш пак сателитни снимки за растителност ... и така. Забавно е да откриваш пътеки Smile А понякога не откриваш нищо и влачиш с часове в някви драки и се молиш скоро време да свършат, защото се стъмва.

Въобще ориентирането по нашите планини изключая по-популярните споменати горе не е за хора търсещи ясно очертани и маркирани пътища и пътеки и донякъде именно това му е очарованието - диво е.
Нед Яну 03, 2016 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov