ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Редки, любопитни, впечатлителни, родни дървета и храсти
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Редки, любопитни, впечатлителни, родни дървета и храсти
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат






Новоиздирени снимки на кукуча от нета







и на ягодовото дърво
Сря Яну 13, 2016 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат








Красива, невзискателна, ранно и красиво цъфтяща, със сладки полезни плодове , Пастелна есенна премяна– Ирга (Amelanchier ovalis). Наслаждавам се на няколко, един колега ги размножаваше, но не се наложиха и аз ги изкупих с голяма отстъпка, друг ми подари иноземна такава. Късмет!
снимки из нета - нямам търпение да ви ги покажа.
Сря Яну 13, 2016 10:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат

Офика








Скоруша




Брекиня




Мукина
Чет Яну 14, 2016 7:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат




Обикновена гроздовидна череша / Гроздовидна песъкиня/





Махалебка - Невзискателна към почвата, сухоустойчива, сенкоиздъжрлива и пр. "дива череша" , използвана като подложка при присаждане на много "благородни" сортове
Чет Яну 14, 2016 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Клокочка - храст до 5 м. в ниските ни планини. Цъфти и плододава изобилно. Семената /ядките/ имат приятен вкус и може да се консумират сурови - фъстъченоподобни.








Пет Яну 15, 2016 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Бих искал да попитам, какво е това растение. Снимах ги по миналия октомври в Пирин, близо до Попови ливади. По точно покрай един черен път водещ за местноста "Зиялови блата". Благодаря.



Пет Яну 15, 2016 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Kent написа:
Бих искал да попитам, какво е това растение. Снимах ги по миналия октомври в Пирин, близо до Попови ливади. По точно покрай един черен път водещ за местноста "Зиялови блата". Благодаря.


[img]
[/img]





Трябва повече информация, но ми прилича на това -Paris, гарваново око, омразниче, силно отровно!!!, сапонин!!!, билка, която довежда до гърчове и кома.
Пет Яну 15, 2016 8:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Вранско око


четирилистно вранско око, гарваново око, кръстачка, кръстач, омразниче, петров кръст, свинарник

Семейство Кремови - Liliaceae

Разпространение. Среща се в умерения пояс на Европа, Азия и Северна Америка. Расте в сенчести и влажни гори върху варовикови почви, между 600 и 800 метра надморска височина в цялата страна. Може да расте в пълна сянка (дълбока гориста местност) или на полусянка. Предпочитат леки глинесто-песъчливи почви, богати на хумус. Отровно!

Описание. Многогодишно тревисто растение. Коренището е дълго, пълзящо, хоризонтално, обвито с влагалищни люспи. Стъблото е високо до 40 см, право, неразклонено, голо. Листата обикновено са 4 (рядко 5-6), събрана в прешлените в горната част на стъблото, дълги 5-14 см и широки 2-8 см, с мрежесто жилкуване, разположени на кръст, почти без дръжка, голи, яйцевидни или елипсовидни, стеснени в основата си, късо заострени на върха. Цветовете са единични, двуполови, с дълги дръжки на върха. Околоцветника се състои от 4 външни и 4 вътрешни копиевиден тесни линейни листа, външните светлозеленикави, а вътрешните жълто-зелени. Тичинките са 8 (рядко 6, 10 или 12) с къси плоски дръжки, прашниците са прикрепени в основата, яйчника обикновено е 4-гнезден (по рядко 5 - 6 гнезден). Стълбчетата са 4, рядко повече, срастнали в основата си. Плодове са синьо-черни ягоди с много семена. Семената са почти кълбовидни, кафяви, с набръчкана повърхност. Растението излъчва силна неприятна миризма по-скоро като разлагащо се месо и има неприятен вкус. При по дълъг досег с него в свежо състояние може да предизвика главоболие. Цъфти през май - юни, плодоноси през юли - септември.

Химичен състав. Съдържат стероидни сапонини и сапогенини, аспарагин, ябълчна, лимонова киселина и пектин.

Употребяема част. Стръковете с коренищата (Herba Paridis) брани по време на цъфтежа (май - юли). Суши се веднага след брането в проветриви помещения, на слънце, като често се обръщат или в сушилня при температура до 45 °C. Съхранява се в сухи, проветриви и тъмни помещения настрана от други неотровни дроги.

Рандеман. От 5 - 6 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи, а от 3,5 - 5 кг свежи коренища се получава 1 кг сухи.

Действие и приложение. Засилва сърдечната дейност, има успокояващо действие, дразни лигавиците. Отровно! Тя трябва да се използва с повишено внимание под лекарски контрол. В народната медицина се използва много рядко в малки дози при сърдечна слабост и отоци, бронхит, спастичен кашлица, белодробна туберкулоза,ревматизъм, колики. Растението се използва също и при лечение на главоболие и невралгия. Тинктурата от прясно растение се полза като антидот срещу живачен сублимат и арсен. Прилага се външно за бързо зарастване на рани, при подагра, ревматизъм, тумори и възпаления. Сокът от плодове се използва за лечение на очни възпаления. Растението, се използва в хомеопатията.

Всички части на растението, особено плодовете са отровни , съдържат сапонин. Предизвиква колики, парене и сухота в устата, повръщане, диария, затруднено гълтане, халюцинации, понижено артериално налягане, гърчове, парализа, кома. При големи дози настъпва тежко отравяне, което може да доведе до смърт. При отравяне спешно се търси лекарска помощ. Прави се промивка на стомаха.

.

Помнете, че използването на билки трябва да става винаги след консултация със специалист.
Пет Яну 15, 2016 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Чудновато вранско око Отговорете с цитат
Нали съм професионално обременен, та всичко превръщам в числа. Ето едно странно вранско мутантче с пет листа:



Но пък забележете, че малките околоплодни листчета са си все по четири. В района на Лозенската планина, където напролет бера див чесън, го има много. А листенцата на дивия чесън заедно с белите цветчета се виждат на снимката.
Пет Яну 15, 2016 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат


Беладоната (Atropa belladonna), наричана още лудо биле или старо биле, е многогодишен храст от семейство Картофови (Solanaceae). Среща се в Европа, Северна Африка и Западна Азия, като е натурализиран и в някои части на Северна Америка. Типичната му среда са сенчести влажни участъци с почва, богата на варовик.

Беладоната има обли зелени листа и камбановидни цветове в убит нюанс на лилаво. Плодовете са черни и лъскави, с диаметър около 1 cm. На височина може да достигне около 1 m.

Внимание! Беладоната е силно токсично растение, съдържащо алкалоида атропин. Има случаи на деца, отровени само от три плода, а добре сдъвкано листо може да бъде смъртоносно за възрастен човек. Коренът често е най-отровната част на растението.

Беладоната (Atropa belladonna) е наречена на името на най-възрастната от трите древногръцки богини на съдбата, мойрите, - Атропа (Атропос), - която отговаря за последния етап от живота на хората.



Да рамкираме темата с код червен!






Пет Яну 15, 2016 10:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Беладоната Отговорете с цитат
Илчо, май си посгъстил отровата на беладоната! Very Happy Ами че нали тя е правела жените по-красиви - оттам и името bella donna? Капвали си по капка в очите, за да им се разширят зениците. Днес силиконче, тогава беладона - менят се времената... Не го слушайте Илчо, момичета! Капнете си беладона, но само в едното око, и се снимайте във форума, та да сравним резултата! Very Happy

Беладоната играе роля и в сценария на съзаклятниците срещу султана. Сещате ли се за "Под игото" и писмото, което му четат на бея?
Цитат:
"Когато тръгнеш за насам, купи ми от Янаковата спицерия за десет гроша белладона, че ми се е привършила. Много здраве на домашните. Соколов"
- Наистина, това писмо е условно - забележи Заманов.
- Преведи го сега на турски - заповяда беят.
- Ако питаш, то казва нищо и много, както искаш да го разбереш - каза Стефчов към бея, па захвана да превежда.
- Чакай - спря го беят още в началото, - тука под "хапове" трябва да разбираме куршуми!
- Може да е куршуми - забележи Заманов.
.....
Когато Кириак подкачи четенето пак и дойде до думата "белладона", беят го прекъсна и изкряска весело:
- Ох, тука му е турил ноктà, казал си го е право: Дебела Бона - и тя е вътре!... Аз колчем я срещна тая биволица, че минува, все ми казва нещо на ума, че у тая жена има много дяволи и че мисли душманлък на царщината!
Думите на бея се касаеха до шейсет и пет годишната дебела баба Бона, която не пропущаше ни сутрин, ни вечер да не иде на черкова и минуваше все край конака.

Пет Яну 15, 2016 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Писах, брисах – да се знае – предупреждение! Kent попита нещо – дали е нарочно, не знам. Да завършим с тиса – отровачка. Отровно е цялото дърво, включително семената, без ярко малиновата им месета обвивка /аралус/. Нея птиците я разнасят и стратифицират. И аз на няколко пъти съм се изкушавал. Добра е! Само обвивката!!!








Пет Яну 15, 2016 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И аз за тиса нещо... Отговорете с цитат
Илчо да не ми се сърди - той пише като ботаник, аз като турист. Very Happy С голям мерак си посадих на вилата тис. Познавах го от алеята пред Биологическия факултет в София - там има грамадни тисове, които са особено красиви около Нова година с червените си плодчета. Купих, посадих... Той се оказа мъжки! Еле вторият след няколко години чакане се оказа женски, та ражда. Плодчетата и аз съм ги опитвал, но са ужасно блудкави. Не стават за ядене. Да ви напомня, че в България има няколко защитени находища на тиса, но едно е съвсем наблизо за софиянци - на Витоша, по пътеката от Боянския водопад към Бояна.

P.S. Да питам за гроздовидната череша. Май не е нашенско дърво? Не съм го срещал. А дивите череши са две: едната е горчива като хинин (май това е махалебката), а другата е прелестно сладка с лека горчивина. Тя е едно от удоволствията ни в късна есен, когато минаваме с децата към Бай Кръстьо, там ги има много. На майтап се ръчкаме с мечките, щото и те ги обичат.
Съб Яну 16, 2016 12:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Обикновената гроздовидна череша у нас се среща до 1000 м н. в. на влажни места - придирчива. Махалебката е по-невзискателна и сухоустойчива. Има насаждения в различни райони на страната с различни вкусови качества. Японската гроздовидна череша е широко известна с декоративните си форми. Американските: Виргинска гроздовидна череша и Късна гроздовидна череша у нас се използват рядко.
Съб Яну 16, 2016 12:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров и аз каквото мoже, го имам около себе си - и два вида ирги и пет сорта дрян, хинат, хипофое, див лимон, скоруша, 4 вида калини, офики, трънки, чарешовишни, сливокайсии, хибриди между цариградско и немско грозде. Тисове, но без другите отрови. Не съм ботаник, разбирам от декоративна дендрология, малко от градински и алпийски цветя. Все още се опитвам да правя дълги преходи и снимам в движение със сапунерката - успеваемост под 50% .
Съб Яну 16, 2016 6:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Следваща
Страница 2 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov