ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Редки, любопитни, впечатлителни, родни дървета и храсти
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Редки, любопитни, впечатлителни, родни дървета и храсти
Автор Съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Хинап - от източна Азия, у нас за няколкостотин години се среща подивял, изключително полезен - китайска фурма

Цитат:
Доц. д-р Димитър ПОПОВ

В съвременната лечебна практика се прилагат редица методи и средства, чиято целебна сила е била позната и изпитана в Китай и други страни на Изтока преди много хилядолетия. Светът отдавна е признал невероятните тонизиращи свойства на чая, жен-шена и елеутерокока. През последните години истински бум предизвикаха гинко билоба и годжи бери, чието благотворно въздействие върху човешкия организъм днешната медицина потвърди с пълна категоричност.









Нед Яну 17, 2016 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Диви круши-компот-сладко-трушия


Компот от круши и стафиди


Продукти: 300 г диви круши, 50 г стафиди, 150 г захар, ванилия.
Приготовление: Сварете крушите добре, прибавете стафидите, захарта и ванилията. Сервирайте студен.




Боле от диви круши


Продукти: 1 кг круши, 250-300 г захар, 1 л бяло вино, бутилка сода.

Приготовление: Обелете крушите, посипете ги със захар и ги оставете да постоят няколко часа. Залейте с виното и непосредствено преди употреба прибавете содата.


Диви круши в сироп


Продукти: 1200 г зрели круши, 1250 мл вода, 400 г захар, 20 г ром, вода, пакетче ванилия.
Приготовление: Пригответе гъст сироп от водата, захарта и ванилията, пуснете почистените от дръжките круши и варете 30 минути. Плодовете трябва да станат сочни и меки. Изстудете ги
и преди сервиране напръскайте с ром. Можете да ги запазите в хладилника 15 дни, а можете да ги затворите и в буркани, ако в края на варенето поставите в сиропа две лъжички лимонена киселина и ги затворите добре. Обърнете бурканите с дъното нагоре.




Диви круши в оцет


Продукти: 2 кг диви круши, 120 мл винен оцет, 400 мл вода, 400 г захар, силицил.
Приготовление: Измийте добре узрелите (но не омекнали) круши, откъснете им дръжките. Набодете всеки плод с игла на 4-5 места, като при набождането иглата трябва да стигне до средата. Наредете ги в съда, добавете оцета, водата и захарта. Оставете да заври. Варете 10 минути след завирането, като непрекъснато движите съда, за да не загори. Извадете плода и го наредете в буркани. В сока добавете още малко захар, варете още 5 минути, като махате пяната. С кинящата смес залейте крушите, затворете бурканите и стерилизирайте 25 минути на водна баня.




Диви круши в оцет и захарен сироп


Продукти: 5 кг круши, 750 мл винен оцет, 750 г захар, няколко зърнакарамфил, канела.
Приготовление: Нарежете крушите на половина, наредете ги в буркани и залейте със сварената смес от останалите продукти. Стерилизирайте 20 минути. Използвайте за гарнитура.




Диви круши в оцет с хрян


Продукти: 2 кг круши, 250 мл вода, 500 мл 5% оцет, 450 г захар, няколко зърна карамфил, 40 г хрян.
Приготовление: Кипнете разтвора, добавете нарязаните на половинка и почистени круши, варете 10 минути, прецедете, добавете във водата нарязания на ситно хрян. Сложете крушите в
буркани и залейте с изстудения сок. Затворете бурканите. Пазете на хладно.




Диви круши с ориз


Продукти: 20 круши, 1 ч. ч. бяло вино, 1 ч. ч. захар, 3 белтъка, 1 ч. ч.пудра захар, 1 ч. ч. ориз.
Приготовление: Обелете крушите, без да махате опашките им. Сварете ги в захарен сироп, като прибавите и виното. Ориза сварете отделно, след което го цзсипете в купички, като поставите във всяка по няколко от крушите. Украсете с разбитите на сняг белтъди.




Туршия от диви круши


Продукти: 3 кг диви крупщ, 100 г сол.
Приготовление: Наредете крушите в голям буркан, поставете солта и долейте до горе с вода. Оставете да втаса. Имайте предвцд, че крушите трябва да са с цръжките - отрежете само част от тях.




Сладко от диви круши


Продукти: 1 кг узрели диви круши, 1 кг захар, няколко листа индрише, 5 г лимонена киселина.
Приготовление: Почистете крушите, отрежете цръжките им до 1 сантиметър. Попарете за 5 минути във вряла вода, след което ги извадете, надупчете с дебела игла. Оставете да се отцедят и изстинат. През това време пригответе сироп от литър вода и кг захар. Когато сиропът започне да се сrъстява, прибавете крушите и варете до гъстотата на сладко. След като свалите от огъня, прибавете малко лимонена киселина и листата индрише. Вместо индрише можете да използвате ванилия.




Публикувано от Борислав Георгиев Маринов




За да не се повтарям само аз, моля някой да разкаже за дивите круши, поне как се приготвят печени и като крушеница!
Нед Яну 17, 2016 11:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3412
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Диви круши не знам как се пекат, но "питомни" се пекат разполвени(изчистени от семките) с парченце масло вътре. Нищо друго. При печене сладостта се увеличава заради трансформация на захарите. Предполагам, че това важи и за дивите. Пробвайте и пишете.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пон Яну 18, 2016 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Туршия от круши Отговорете с цитат
Говорите за печени круши. Дори да са диви, предполагам, че могат да се приготвят като печените ябълки. Няма нужда да се чистят, крушите обикновено се ядат със семките. Накрая с малко мед - става!

Искам да разкажа за едно крушово дърво в нашето трънско село Бутроинци. Не е в Червената книга, но друго като него няма. Не е диво, не е и питомно. Ражда сравнително големи топчести плодове, колкото мандарини. Не го ядат, когато узрее, а го слагат в бъчва с вода. Без сол, без нищо друго. Като дойде зимата, вече е готова чудесна туршия: приятно кисела и леко газирана. Питам се дали същата рецепта не може да се приложи към ябълки или круши, които не стават за сурово ядене? Все пак трябва да са твърди, а не омекнали.
Пон Яну 18, 2016 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Re: Туршия от круши Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Говорите за печени круши. Дори да са диви, предполагам, че могат да се приготвят като печените ябълки. Няма нужда да се чистят, крушите обикновено се ядат със семките. Накрая с малко мед - става!

Искам да разкажа за едно крушово дърво в нашето трънско село Бутроинци. Не е в Червената книга, но друго като него няма. Не е диво, не е и питомно. Ражда сравнително големи топчести плодове, колкото мандарини. Не го ядат, когато узрее, а го слагат в бъчва с вода. Без сол, без нищо друго. Като дойде зимата, вече е готова чудесна туршия: приятно кисела и леко газирана. Питам се дали същата рецепта не може да се приложи към ябълки или круши, които не стават за сурово ядене? Все пак трябва да са твърди, а не омекнали.


Имахме и ние такова дърво и мама слагаше в каче такава туршия, която аз ядях с охота (за разлика от зеленчуковата). Плодовете са наистина корави като дърво. У вуйна слагаха в каче ситни круши. В Говедарци правеха боровинкова туршия. И този вкус ми е познат от детството.
И скоруши имаме. Тези дървета не знам колко живеят, дали не са посестрими на маслините, но баща ми, който живя 101 години, казваше, че ги помни все такива още от детството си.
Пон Яну 18, 2016 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Боровинкова туршия?? Отговорете с цитат
Че те сладки, каква туршия? Ружа, да не би да бъркаш с боровинкова ракия? Very Happy

А скорушите ти къде растат? В Говедарци? Не съм забелязал студът да им влияе, но все пак само в странджанско виреят естествено. А за маслините - едва ли са свързани "по рода". Иначе маслините наистина са твърде дълголетни - преди години писаха за някаква в Гърция, под която Платон бил седял. Shocked Ама я блъсна автобус, та я отсече. Интересно, на колко са най-старите маслини у комшиите? Дали са колкото охридския платан или колкото нашите дъбове?
Пон Яну 18, 2016 9:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Скорушата е била разпространена из цялата страна до към 1000 м. н. в. ,за плододаване до 700 – 800 м. Старо плодно дърво, участвало в първия овощарски конкурс – Кюстендил 1896 г. През втората половина на ХХ век скорушите рязко намаляват, изчезват уникални столетници, основно заради ценната им дървесина. Започва да плодоноси късно, след 10 – 20 г. – кой да я чака, но е невзискателна, за векове. Някои автори я разделят на 4 разновидности – ябълковидна, крушовидна, продълговата и тръпчива.. Признат е едроплоден сорт „Янтарна“ – 20 грама, кандидат сортове „Златна капка“ ,“Горска красавица“ и др., дорде не пенсионираха хората дето се занимават с тази работа . Плодовете съдържат освен всичко 45% незаменими аминокиселини / общо 17 вида/, особено артинин, също калий, калций, магнезий, фосфор, желязо и пр. Скорушата може да прескочи 500 години.
Върхът са печени скоруши, поръсени с мед и орехи.
Класическата крушевица – измити, узрели плодове се слагат в каче, делва /може и в голям стъклен буркан/, заливат се с вода и малко захар – 150-200 г на 10 литра, плюс торбичка синап. Затварят се плътно и ферментират – развива се едновременно млечнокисела и алкохолна ферментация. Готовото питие има приятно кисел и резливо- сладък вкус и слабо зеленикав цвят.
Аз си събирам плодовете под дървената – угнили, неугнили, много ми харесват. А как цъфтят дивите круши, приказка, седмица преди ябълките!
Когато пък цъфтят ябълките е най-интензивната и буйна фаза на пролетта – разгарът на пролетта - най великата магия. Почва се от южна Португалия в края на март, посока североизток, 30 км на ден към полярния кръг – 10 юни. В България, в София?! Следя процеса от 20 години. Моля точния и всеотдаен Сотиров да заснеме първото цъфнало клонче за 2016 год. и го пусне във форума. Предполагам, че ще бъде 23 април – събота!
Вто Яну 19, 2016 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Боровинкова туршия?? Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Интересно, на колко са най-старите маслини у комшиите? Дали са колкото охридския платан или колкото нашите дъбове?

Вероятно са най-малко на 2000 г., а според някои оценки дори 4-5 хилядолетни. Засега не е известен безспорен начин за точно определяне на възрастта на хилядолетните маслинови дървета.


Последната промяна е направена от vedrin на Чет Дек 12, 2019 11:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Яну 19, 2016 1:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дадено, Илчо! Отговорете с цитат
Ще я имаш снимката. Аз почти всяка година пускам по нещо за по-интересните дървета - сакурата, японската ябълка, дървовидните и дивите божури, магнолиите (не е единствен Бойко Борисов в Банкя, зер!)... Само че към твоя календар добави една седмица: ябълките ми цъфтят към първи май. И изобщо всичко в моя двор върви със седмица закъснение в сравнение със съседите, само защото е с няколко метра по-високо. Изчислил съм го: метър - ден! Но, живот и здраве...

Това, дето го пишеш за скорушата, е много вълнуващо и аз отново съм благодарен на баща ми и се чудя откъде му е дошло да посади двете дървета. Че и две, иначе не се опрашвали! Колкото и да се заглеждам по дворовете, в Софийско не съм виждал. Не съм сигурен дали разпространението в равнините не се дължи на изкуствени насаждения. Все повече ме заинтригуват полезните свойства на плодчетата. Ще взема наесен да просна няколко платнища и да тръскам. Very Happy

P.S. Ведрин, какво е това чудовище, бе! То като октопод. Чудесна снимка!
Вто Яну 19, 2016 1:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Японските вишни по света:
Канада – Ванкувър – град известен със своите хиляди вишневи дървета по улиците и в много от паркове си. Във Ванкувър се провежда годишен фестивал на цъфналите вишни (Cherry Blossom Festival).
Турция - През 2005 г. Япония подарява японски вишневи дървета на Ботаническата градина в Истанбул. Всяко дърво представлява един моряк на Ертугрул фрегатата, която е била потопена от тайфун на връщане от посещение в Япония през 1890 година. Така загинали 587 турски моряци, а Японските вишневи дървета са засадени в тяхна памет.
САЩ – Япония подарява 3020 цъфтящи вишневи дървета на САЩ през 1912 г. в чест на приятелството между двете нации. Тези дървета са засадени в Сакура Парк в Манхатън. Цъфналите вишневи дървета продължават да бъдат популярна туристическа атракция и обект на годишния Национален фестивал на вишневите дървета, когато рано на пролет те масово нацъфтят.

Япония подари и на нас за 1300 години България - 1300 фиданки и какво оцеля!?


Защо изкорениха японски вишни в София?

Хиляди се възмутиха от решението на новите собственици да лишат софиянци и гостите на столицата от красотата им - въпросът е за бившия Японски хотел

Вто Яну 19, 2016 1:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат






Лициум
Вто Яну 19, 2016 2:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Нашият лициум / мерджан/ и китайския годжи-бери, дали са разнояйчни близнаци от една майка или братя от един баща , никой не е провери и написал. Дали всичко е бизнес и реклама? Имам ги и двата, хапвам по малко – долу-горе еднакво леко блудкави, но такъв е животът навсякъде.Позволявам си да цитирам колегата Стефан от Зелена пролет:
Използване:
Традиционнта употреба на сродния вид лициум у нас досега е била за живи плетове и борба с ерозията, особено на наклонени терени. Едва в последните години в Европа, а също и у нас лициумът започва да се цени заради ценните си лечебни свойства. Накратко, те са: изключително богатство на плодовете на аминокиселини (18 на брой), микроелементи (21 бр.), витамини (най-вече витамин А и витамин С, но също и много други), полизахариди и т.н. Консумирането на плодовете подобрява имунитета, забавя стареенето, подобрява зрението и цвета на кожата, намалява количеството на липидите в кръвта и подобрява състава и, понижава кръвната захар, въздейства благотворно върху черния дроб и жлъчката, има антиканцерогенен ефект. Плодовете му се консумират пресни (задължително добре узрели, неузрелите съдържат соланин), сушени или замразени. От тях се произвеждат и хранителни добавки. Но най-доброто решение е просто да го имате в двора си.
Вто Яну 19, 2016 11:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров, скорушите ни са в Средногорието. Аз там съм родена и живяла до 10-годишна възраст.
В Говедарци имаме роднини. Боровинковата напитка се прави от червена боровинка. Винаги ни донасяха по една голяма дамаджана. За боровинкова ракия не съм чувала.
В нашите гори имаше много малини и майките ни правеха малиново вино. Пиеха го те и ние децата. Бащите само снизходително го опитваха. Също и шипково. Сега вече никой не се занимава с такива неща.
Вто Яну 19, 2016 8:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Трънката дарява жизнена сила и младост Отговорете с цитат
Да се хапва след първите слани и замръзвания.






Съб Яну 23, 2016 2:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
il4o_voivoda



Регистриран на: 06 Сеп 2015
Мнения: 476

Мнение Отговорете с цитат
Всички познават обикновения и източния бук добре и донякъде оцелелите вековни буки.







Дълговечност при благоприятни условия 300 г., височина 30-40 м. Множество ефектни декоративни форми - плачуща, пурпурна и пр.
Хранителен буков жълъд, добре изпечен, но не прегорял - най-доброто диетично кафе.
Съб Яну 23, 2016 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Следваща
Страница 3 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov