ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Редки, любопитни, впечатлителни, родни дървета и храсти
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Редки, любопитни, впечатлителни, родни дървета и храсти
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Две редки растения Отговорете с цитат
Да, конският кестен се среща в единствено естествено находище, долината на Дервишка река. Освен по длановидните листа се разпознава по пирамидалната форма на дръжките с плодовете, а и по характерните цветове, заради които е толкова популярно дърво в парковете. Съседната улица "Венелин" е цялата засадена с конски кестени, но там може да се види и един декоративен вид, който е с червени цветове и е много красив.

На двора ми е цъфнало едно рядко храстче от Червената книга, което пренесох от Голо бърдо: ниско бясно дърво



Цъфна и белият ми див божур, който не е взет от природата, а от ботаническата градина. Някакъв албинос ще да е:



В България растат три вида божур, като два са в Червената книга. Първият е със същите листа като моя, но червен. С него е известна Конявската планина. Вторият е с листа като на копъра и е дал името на софийското село Божурище. За съжаление в софийско е изтребен. А третият вид е най-популярен, със силно нарязани листа. Виждал съм го в Странджа и върху цяла поляна край едно село във великотърновско.

Впрочем някой знае ли нещо за лалетата на Голо Бърдо, дали са цъфнали вече? Стефане? Shocked
Пон Апр 24, 2017 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 424

Мнение Отговорете с цитат
Значи аз съм се объркал. Хубаво е, че се изясни. Наистина листата не помня, но цветовете си бяха като на тези по улиците и парковете. Гледах ги по миналия Великден. Тогава на билото на Преславската планина имаше и от червените божури.
А на този Великден пак посетих находището от Урумови лалета в местността Патлейна, имаше към 50ина, жълти само. Повечето бяха скрити под трънливи храсталаци, явно там по-лесно оцеляват от "ентусиастите" с букети в ръка Sad .
Пон Апр 24, 2017 11:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Урумови лалета Отговорете с цитат
Е, дай снимка, де! Без координати. Cool Тъдява ги няма.
Пон Апр 24, 2017 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Лалетата и на Голо бърдо и на Чепън планина са цъфнали. Божурите още малко да изчакаме!
Пон Апр 24, 2017 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Софийски кестени Отговорете с цитат
Ето го дивия кестен на съседната улица:



А това е неговият декоративен събрат с червени цветове и малко по-различни листа:



Нека се похваля и с моите красоти. Сакурата:



и тъмната магнолия:



Така е при мен: което не ражда, цъфти (но не винаги!). А което ражда, пак цъфти, но не задържа. Тази година ни орехи, ни череши... Cool
Нед Май 21, 2017 1:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
гората "Топкити" на Витоша


_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Май 21, 2017 6:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Що е това? Отговорете с цитат
Наблюдателю, това на снимката фотографска находка ли е или някакъв топоним? И в двата случая изглежда добре.
Нед Май 21, 2017 6:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров Smile това е краят на буковата гора над с.Железница, която сигурно се вижда и от твоето място /то не място, а направо ботаническа градина Shocked / в Панчарево. Ние си я наричаме така , "топки" щото дърветата са оформени като отделни корони. На майтап вкарваме в Шоплука и малко заарско наречие, което няма "е " в края на съществителните.
Когато са срещу слънцето, както в случая слънцето е скрито зад облак и ги огрява отпред към мен, дърветата не се сливат в общ фон.
Топкити по всяко време на годината са много красиви :
[/list][/url]

_________________
https://blogailiev.blogspot.com
Нед Май 21, 2017 8:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Съседско е... Отговорете с цитат
Ама не се вижда от моето място - наоколо вече толкова е обрасло всичко, че трябва да оглеждам с дрон! Преди 30 години, когато се заех с вилата, от моята могила в двора се виждаха в едната посока трибуните на Панчаревското езеро (дори съм гледал състезания с лодки), на юг се виждаше Аспаруховият дъб (докато беше жив, горкият!), а на запад - Витоша. Сега гледам само запуснатите дървета на съседите. Абе, па добре, че не са пететажни кооперации! А тоз пейзаж много ми допада. Плана изобщо е твърде красива планина. И разнообразна - топли извори, поляни, отвесни склонове, букови гори, че и мечки в тях!
Нед Май 21, 2017 8:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение В ботаническия рай Отговорете с цитат
Преди две седмици най-накрая отидох на планината Чепън. Мечтаех от години, защото всяка пролет четях за цветята там. Знаех я и от книгите за редки и ендемични растения. Обаче това, което видях там, надмина всичките ми очаквания! Едва ли има друго място в България с толкова растителни видове на квадратен метър! Снимах, снимах... Но тук ще трябва да се огранича с десетина снимки.

Водач ми беше един приятел от форума. Малко е да се каже, че той е ходеща "Флора на България" в десетте тома! Човекът ми показваше не само всеки растителен вид, не само знаеше латинското му име, но и знаеше зад който точно камък се намира. Останах с впечатлението, че познава не само растенията, ами и всяко коренче в планината, всяка тревичка. Самата истина - вървяхме на зиг-заг, а той ми сочеше с пръст: "Ето, това оня ден още не беше цъфнало. А това вече прецъфтя. Туй пък го виждам само тук, вероятно е ново за планината." Те така, туфа по туфа...

Най-напред ме заведе до едно находище на пчелицата. Много интересно цвете и доста рядко. Мимикрията го е накарала да приеме вида на пчела, за да се защити от враговете си. А моят приятел го защити от овцете, като го покри със сухи клонаци:



Нали е близо до Сърбия, ето сръбско звънче. В Червената книга!



Салепът е много видове, но този е особено красив:



Макар и вече на прецъфтяване, имаше останали жълти перуники:



За съжаление не можах да видя синя, май е имало и "медена", жълто-кафява, която е твърде рядка.

Този вид висока перуника прилича на водната, но не е точно тя:



Това са половината снимки. След малко продължавам с хита на деня!


Последната промяна е направена от Сотиров на Пет Апр 06, 2018 11:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юни 10, 2017 6:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Още на Чепън Отговорете с цитат
Продължавам с най-вълнуващите находки. И първата от тях не е цвете, а... светилище. Тракийско светилище на Сабазий. Може да се каже, че това е нашият бог, на планинарите - той покровителства живата природа, човека и неговото здраве, съответства на Дионис и Бакхус - боговете на виното, лозарството и веселието. Значи пак нашите богове! Точно на върха мраморната скала е издялана като пейка и в хоризонталната ѝ част има две вдлъбнатини очевидно за жертвоприношения. Много вълнуващо място със страхотен изглед към сръбските планини, Стара планина, Витоша, западните планини, вероятно и Рила, но времето беше мрачно и не се виждаше много. Ето го светилището:



Под върха ме бяха дочакали няколко урумови лалета (пак от Червената книга):



Това цвете не го знам как се казва, видях го там за пръв път, но е много красиво:



Ето и целта на моето пътешествие: прочутите диви божури! Таман успях да ги видя в последните дни на цъфтежа им. Вероятно и моят приятел има заслуга за това - той се разбира с цветята на техния си език Very Happy . Божурите на места са цели поляни:



И накрая един божур с гостенин в цвета:



И въпреки че огледахме уж всичко педя по педя, остана още много. Пак ще се ходи, ей го къде е!


Последната промяна е направена от Сотиров на Пет Апр 06, 2018 11:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юни 10, 2017 8:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Росен е цветето
Съб Юни 10, 2017 9:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Да, росен! Отговорете с цитат
Каза ми го човекът, ама можех ли всичко да запомня? Че и на латински! Впрочем можех - да си записвам имената към всяка снимка, макар че в движение това трудно става. Казвай, каквото не знам! Very Happy Впрочем ето още две прелести, ама и на тях не им знам имената:





Много са!


Последната промяна е направена от Сотиров на Пет Апр 06, 2018 11:36 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Юни 10, 2017 9:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Розовото не се сещам как се казваше, а бялото е бял бардун.
Съб Юни 10, 2017 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yu1up



Регистриран на: 17 Мар 2015
Мнения: 58

Мнение Отговорете с цитат
Владо, много красиви снимки. Розовото растение е Голаяма телчарка(Polygala major). Пак да ходиш там след една седмица, сладки и едри диви ягоди колко щеш, така разбрах от един турист!
Съб Юни 10, 2017 10:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Следваща
Страница 11 от 13

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov