ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ръкавици с едно пръстче
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
ръкавици с едно пръстче
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение ръкавици с едно пръстче Отговорете с цитат
Първо за много години. Живи и здрави

От къде да си взема такива ръкавици тип лапа? Че за зимата са по-подходящи. Има ли значение какви да са. Не съм носил такива от децките години Very Happy

Мерси предварително
Сря Яну 06, 2016 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Отговорете с цитат
Чувал съм, че най-добрия вариант е 2 слоя, долният вълнен, а горният примерно горе текс.Аз сега набарах в килото един мамут чисто нов с етикет, но уиндстопер, като предната част на лапата се сгъва назад и стават без пръсти Smile

П.П.Даже намерих и модела: http://www.mammut.ch/INT/en/B2C-Category/Men/Accessories/Gloves/Shelter-Mars-Glove/p/1090-01621-0001

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Сря Яну 06, 2016 8:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Цецо честито. Направо си ударил джакпота.
Може да се провери по магазините "интендантско обслужване", там мисля има от вълнените с два пръста.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Яну 06, 2016 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Аз се бях насочил към ей тия http://deno.bg/product/1058/rakavitsi-trekmates-dry-shieldtek-mitt.html , обаче нямат големи номера и засега изчаквам . Интересното е , че и на други места или няма големи номера или пък са безбожно скъпи , а 100 и отгоре пари за ръкавици честно казано не ми се дават , при положение , че имам други три чифта . Миналата година имаше в Декатлона такива модели с един пръст , а сега - йок , и там няма . Явно ще се чака още Laughing
Сря Яну 06, 2016 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefansmail



Регистриран на: 13 Ное 2007
Мнения: 203
Местожителство: Бургас

Мнение Re: ръкавици с едно пръстче Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Първо за много години. Живи и здрави

От къде да си взема такива ръкавици тип лапа? Че за зимата са по-подходящи. Има ли значение какви да са. Не съм носил такива от децките години Very Happy

Мерси предварително



Градски виж тези http://outdoor-shop.bg/product/291/valneni-rakavitsi-ortovox.html и отгоре с мембрана [url]http://alpibg.com/облекло/ръкавици-шапки/ръкавици-tacora[/url] имам подобни с трислойна мембрана на Милет , ама нещо са им надули цените гледам. А , иначе това е правилната комбинация -тепана вълна (която не се мокри от сняг) и мембрана отгоре -мнение на човек дето мноо му мръзнат ръцете Very Happy

_________________
Good Judgment Comes from Experience, but Experience Comes from Bad Judgment.
Сря Яну 06, 2016 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ceckoguide



Регистриран на: 26 Фев 2014
Мнения: 144

Мнение Re: ръкавици с едно пръстче Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Аз се бях насочил към ей тия http://deno.bg/product/1058/rakavitsi-trekmates-dry-shieldtek-mitt.html , обаче нямат големи номера и засега изчаквам . Интересното е , че и на други места или няма големи номера или пък са безбожно скъпи , а 100 и отгоре пари за ръкавици честно казано не ми се дават , при положение , че имам други три чифта . Миналата година имаше в Декатлона такива модели с един пръст , а сега - йок , и там няма . Явно ще се чака още Laughing

Погледна ли в онлайн магазина на Ташев?Там има доста модели на Trekmates, а на този модел имат Л размер.



stefansmail написа:
Dimo Kolev написа:
Първо за много години. Живи и здрави

От къде да си взема такива ръкавици тип лапа? Че за зимата са по-подходящи. Има ли значение какви да са. Не съм носил такива от децките години Very Happy

Мерси предварително



Градски виж тези http://outdoor-shop.bg/product/291/valneni-rakavitsi-ortovox.html и отгоре с мембрана [url]http://alpibg.com/облекло/ръкавици-шапки/ръкавици-tacora[/url] имам подобни с трислойна мембрана на Милет , ама нещо са им надули цените гледам. А , иначе това е правилната комбинация -тепана вълна (която не се мокри от сняг) и мембрана отгоре -мнение на човек дето мноо му мръзнат ръцете Very Happy

Точно този модел на Ortovox май е доста хвален и не случайно Smile

_________________
Човек дори и добре да катери, се жени!
Чет Яну 07, 2016 12:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
доре де няма ли някакви които да се носят като единичен чифт. Да не се слага първо вълнени после други. ако е много студено ще се турят едни с пръсти отдолу и готово.

Миналата година при -15 и силен вятър бях с едни тънки на DAM рибарски дето им се отвярят палеца и показалеца. Върху тях едни скиорски качествени. Въпреки това пръстите нали са разделени не бяха напълно топли. И особено носенето и гледането постоянно на GPS-а беше доста трудно. Затова си търся някакви с един пръст вътре с вълна (добре е да е естествена). И като стане стуууд още едни тънки отдолу.

Тези които е пуснал Добри мисля че са подходящи. Цената се ядва. Никъде ли няма размери. Много странно. Това L за мъжки ръкавици явно е малък номер. Моите ръце не са много големи но е добре да се пробва като се купува. Пък тук у наше село няма спортни магазини

Сега като се зачетох тези TREKMATES Dry Shieldtek Mitt вътре са разделени пръстите. това нещо не ми се нрави. Не е ли по-добре да са заедно да се топлят
Чет Яну 07, 2016 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Аз се бях насочил към ей тия http://deno.bg/product/1058/rakavitsi-trekmates-dry-shieldtek-mitt.html , обаче нямат големи номера и засега изчаквам . Интересното е , че и на други места или няма големи номера или пък са безбожно скъпи , а 100 и отгоре пари за ръкавици честно казано не ми се дават , при положение , че имам други три чифта . Миналата година имаше в Декатлона такива модели с един пръст , а сега - йок , и там няма . Явно ще се чака още Laughing
Този модел доколкото разбирам е детски - http://www.trekmates.co.uk/dry-kinder-mitts-mens
Та, чакайте си голям размер Very Happy

ПП. За хората, на които им мръзнат пръстите в степен над нормалното - http://yakobg.com/%D0%BF%D1%83%D1%85%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%80%D1%8A%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%BE.html

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Яну 07, 2016 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Да кажа и аз какво съм патил по тая тема. Няколко, и съвсем различни аспекти има този въпрос. Степенувано от големината на студа -

1. За височинни цели - на Елбрус получих измръзване от носене на класически скиорски ръкавици с 5 пръста /двойни -външната каквато си я знаем, вътрешната - поларена/. След този инцидент взех следните мерки - отгоре кевларено незнам какви си мамутски лапи/с един пръст, модел не знам какъв е, но се познава по това, че от него няма по-скъпи - интересно е че отгоре са намазани с някакъв много мек силикон, очевидно за да лепнат и така по леко да се хващат щеки или пикел/, отдолу - бабини от чиста вълна, пак с един пръст.
Пухените ръкавици са много топли, но имат изключително ограничено предназначение - може да се ползват, само докато кесите на едно място, обикновено в палатката на някой височинен бивак. Във всички останали случаи само пречат - с тях нищо не можете да хванете и при по-опасна ситуация може и да пострадате - представете си купола на вр. Комунизъм - обикновено там е толкова студено, че да трябват такива - сега си представете как при подхлъзвате трябва да сте бързи и моментално да се самозадържите с пикела - екипирани с дебели пухени ръкавици все едно сте с две гипсирани до пръстите ръце?

2. Второто по гадост зимно изпитание е леденото катерене - там боравиш с инвентар и няма как да не си с петопръстови ръкавици, че един само леден клин като е над 50 лв парчето, ха смятайте колко изтървания на инвентар са нужни да ви разорят. Там може да се ползват два похвата - имам разни горетексови, сравнително дебели, с фина кожа, но като цифра гонят мамутските, марка не се сещам. Компромисно по цена, а и практически по-добро е следното - обикновени вълнени, дебели, но носите да кажем 2-3 чифта - където има лед, има и течаща вода, обикновено на първия половин час вече са мокри, хубавото е че като замръзнат мокри , вълнените изненадващо започват да "топлят", може би защото образуваната ледена кора започва да спира вятъра. Обикновено и най - често като приключите с водопада, мятате мокрите при инвентара и нахлузване следващите сухи.

3. За обикновени туристически цели - да кажем, зиме на вр. Ботев, обикновено заради вятъра единственото което може да направите е положението по т.1.
Извън него обаче, открих едно много добро и въпреки това, изключително евтино решение - обикновени, средно тънки поларени ръкавици с 5 пръста отдолу, а върху тях поставяте "индустриални"-продават се в някои железарии, работни ръкавици от мека кожа - те не са много евтини, но за около 20 лв може да се сдобиете с такова нещо, здрави са и ще вършат дълго време работа. С такава комбинация успешно може да конкурирате всякакви възскъпи чудеса, предлагани за например ледено катерене. Единствен, но сериозен недостатък е, че намокри ли се кожата - вече няма съхнене, затова като ходя на Джендема обикновено за маршрута ходя с дебели вълнени, но като изляза на Ботев, за прибирането ги заменям с поларено - кожените и работата заспива.

За мен изводът с ръкавиците е като тоя с чорапите - не винаги най-скъпото и рекламираното е оптимално най-доброто, а по-скоро комбинациите с ръкавици трябва да се преценяват строго индивидуално, предвид спецификата на всяка отделна проява. И втори извод - няма универсални ръкавици - Ако вземете най-топлите лапи, може да ви направят мечешка услуга - ставате непохватни и може да изтървете инвентар или фотоапарат или друго ценно нещо, като пикел и котки, очила и др., от което може да зависи и крайния изход на проявата.
И още едно решение, което също много ползвам - вземате си най-обикновени дебели вълнени ръкавици, може с пет, може и с един пръст. И какво правите с тях? В съседна тема стана дума за полиуретана на салам. Слагам ръкавиците на ръцете, бръкват те така в салама, изваждат мат“рял и така си "умивам ръцете" докато върху ръкавиците се получи тънък полиуретанов филм - резултатът ще надмине всички очаквания - имате хем, в сравнение с лапите, тънки, хем много топли ръкавици, които се мокрят от вън много трудно, защитени са и от вятър. Недостатък е, че имат вид на високоволтови ръкавици и няма да имате гъзарски вид, но на Ботев никой не ви и гледа, там има значение единствено дали ще се върнеш до хижата жив и цял. Също така, ако се намокрят от изпотяване ще съхнат вече доста трудно, обикновено на радиатор-предимство обаче имат пред кожата, по отношение бързина на съхненето. Полиуретанът пречи и забавя и друг присъщ на вълната процес - степването.
Чет Яну 07, 2016 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
vladofff Мерси за обстойната презентация. Ледено катерене не смятам да правя. Алпинизъм също. Вече съм дърт да се уча. За БГ ще ги ползвам. Дето казваш до Ботев, из Пирин дай боже. Тънки с пет пръста имам няколко различни и ги нося винаги всичките. Както и скиорските с пет пръста. Освен тях си търся и 'лапа' за да е пълен комплекта. Според времето ще избирам кои да вадя от раницата. Те не тежат и място не заемат. Просто тези лапи нещо не мога да открия и избера.
Чет Яну 07, 2016 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
vladofff Мерси за обстойната презентация. Ледено катерене не смятам да правя. Алпинизъм също. Вече съм дърт да се уча. За БГ ще ги ползвам. Дето казваш до Ботев, из Пирин дай боже. Тънки с пет пръста имам няколко различни и ги нося винаги всичките. Както и скиорските с пет пръста. Освен тях си търся и 'лапа' за да е пълен комплекта. Според времето ще избирам кои да вадя от раницата. Те не тежат и място не заемат. Просто тези лапи нещо не мога да открия и избера.

За твоите цели, просто ако нямаш машина, накарай някой шивач да ти ушие от дебел шушляк лапи, които да нахлузваш върху вълнените с един пръст и проблемите ти се решават. Сам съм си шил много такива и вършат същата работа като мамутските, само дето джебът ти не изтънява. Ще снимам тия дни арсеналът си от ръкавици и ще ги пусна - самоделките заемат половината бройки.
Забравих нещо важно - зимата, каквито ида било ръкавици може да носите, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си носете едни вълнени с един пръст и някакви такива от шушляк които да ги покриват и пазят от вятъра - при измръзвания, най често единствения начин да се стоплите е да наврете ръката в цялост в такова нещо и да я движите, за да оправите кръвообращението - освен това, със събрани на едно място пръстите, се ограничава излъчващата навън топлина площ.
Чет Яну 07, 2016 12:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
За много зле с оросяването хора като мене-задължително УОРМЪРИ в торбата!Имам няколко чифта ръкавици(предполагам не чак като Владоф,но и нещата които правим са различни)-няколко с 5 пръста-прималофт(на нова година при -16-17 градуса се представиха блестящо),р-лофт на ройх,уиндстоперски лапи,двуслойни синтетични лапи на дайкин(сичкото от 2-та употреба)..на Елбрус бях с пухени лапи на Reusch с гортекс отгоре и...уормърчета вътреSmileза съжаление не са мои,но за кучи студ ги препоръчвам-за недостатъците не бях се замислял но за обикновени пешаци като нас като че предимствата са повече-може би защото не съм изпадал в "ситуация"...та имам предвид че лапите са благодатни за стискането на вълшебните печки вътреSmileползвам ги и с 5 пръстните но изискват по-сериозни гимнастически умения на вкочанените пръстчета... Confused
п.п.замислям се за тепаните вълнени на ортовокс ма още малко ми трябва да преглътна цената... Sad
Чет Яну 07, 2016 9:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:

п.п.замислям се за тепаните вълнени на ортовокс ма още малко ми трябва да преглътна цената... Sad

Вземаш обикновени, малко по-големи, дебели вълнени ръкавици, прекарваш ги няколко пъти през силна центрофуга и си имаш ортовокс без да плащаш цената. Пробвай, пробата няма да ти струва много.
Чет Яну 07, 2016 11:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:

Вземаш обикновени, малко по-големи, дебели вълнени ръкавици, прекарваш ги няколко пъти през силна центрофуга и си имаш ортовокс без да плащаш цената. Пробвай, пробата няма да ти струва много.

аа мерси-ще взема да пробвам...а вместо центрофугата не е ли възможна подобна манипулация по "ръчно тепане" по някакъв начин?
Пет Яну 08, 2016 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
vladofff написа:

Вземаш обикновени, малко по-големи, дебели вълнени ръкавици, прекарваш ги няколко пъти през силна центрофуга и си имаш ортовокс без да плащаш цената. Пробвай, пробата няма да ти струва много.

аа мерси-ще взема да пробвам...а вместо центрофугата не е ли възможна подобна манипулация по "ръчно тепане" по някакъв начин?

Вълна се степва по няколко начина - ако искаш, переш и ръчно, на висока температура, и блъскаш ръкавицата или се опитваш да я цедиш здраво с усукване. При мен степването се получаваше след 5-6 изкатервания на Скакавишкия водопад - там се мокрят и като ги изцедя и после сложа до печката в хижата за нула време се степваха. Виж навремето за вълнени китеници имаше т.нар. тепавици, имаше ги навремето много по селата около Габровския край. По същество представляваха нещо като ей това:

изделието се пуска вътре и от блъскането на водата се степва. Е ръкавица няма как да сложиш щот е малка и ще изтече, но технологията е ясна.
Пет Яну 08, 2016 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov