ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
ръкавици с едно пръстче
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
ръкавици с едно пръстче
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
В тепавиците платното се степва от блъскането на големи дървени чукове, които са с водно задвижване. Освен това, по време на процеса плата се полива с гореща вода.
Такава тепавица има на изхода на Калофер към Паниците.
Не мога да видя каква снимка си прикачил, но обърнатата дървена каца в която блъска силна струя вода е валявица.
По незнайни причини повечето хора наричат "тепавица" и двете съоръжения. Валявици има из цялата страна, край София се сещам за с. Железница като се тръгне към х. Академика от лява страна при реката.
В казармата ходехме на валявица да перем одеала и шинели. За по-сигурно блъскахме с шепи прах за пране.
Пет Яну 08, 2016 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Вълна се степва по няколко начина - ако искаш, переш и ръчно, на висока температура, и блъскаш ръкавицата или се опитваш да я цедиш здраво с усукване. При мен степването се получаваше след 5-6 изкатервания на Скакавишкия водопад - там се мокрят и като ги изцедя и после сложа до печката в хижата за нула време се степваха

Взех ени от втората употреба-за 1.90 бг. лв.-да не ме е яд от манипулациите, описани по-гореSmileSmile само се чудя да ги почвам ли с пране на 110градуса,сушене на 120 и млатене като"маче у дирек" или да чакам снега и кюмбето в хижата да дадат начален тласък на процедурата..? Laughing
Чет Яну 21, 2016 9:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък разгледах он-лайн за прежди и да, има мерино 100% прежда. Не е толкова скъпа, само да им акой да ти ги оплете ръкавиците. На преждата пише - ако желаете да се степат, перете на 60 градуса. И после както ни даде съвет vladoff - шием едни ръкавички от шушляк и си имаме лапаSmile
Не ми е останало време, но аз харесвам този вариант.

_________________
Всичко е възможно.
Чет Яну 21, 2016 10:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mircho



Регистриран на: 05 Мар 2011
Мнения: 315

Мнение Отговорете с цитат
http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=10623
Чет Фев 18, 2016 12:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov