ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Седмичен преход с деца - моля за съвети и помощ
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Седмичен преход с деца - моля за съвети и помощ
Автор Съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Седмичен преход с деца - моля за съвети и помощ Отговорете с цитат
Здравейте,
Планирам за лятото да направим едноседмичен преход из Рила с деца на 9 и 11 години. Идеята е да се остави колата на удобен подход и от там с нощувки по хижите. Много ми се иска да комбинирам Езерата с Мальовица и Мусала, но се притеснявам дали прехода няма да е прекалено дълъг за децата. Идеята ми е да се качим на езерата с лифта. Да ги обиколим и да спим на хижа Иван Вазов. От там преход до хижа Мальовица. Нощувка и качване на върха и обратно. Пак нощувка и от там е големия въпрос какви са маршрутите до Мусала. Дали е удачно да се разбие пътя с нощувка на заслон Кобилино бранище. Къде е удобно да се спи около Мусала. За хижата бях чела не много добри отзиви. Някой има ли информация за актуалното й състояние. Къде е най-добре да се остави колата, така че да се получи нещо като кръгов маршрут и да се върнем обратно до нея. Децата са тествани Very Happy без багаж се представиха прекрасно с изкачване на Вихрен, но за първи път им планирам няколко дневно предизвикателство и то с раници. Ще съм благодарна на всякакви съвети за подходящи маршрути и информация за хижите.
Пет Фев 05, 2016 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Принципа, който спазвам е да не претоварвам децата: целта е да им е интересно, а не да се скапят и после до края на живота си да не искат да стъпят в планина.

Мальовица - Рибни е твърде дълго за деца. А и силно препоръчвам да се избягва нощувка на х. Рибни езера.
Аз лично не бих спал на Кобилино бранище - ще трябва да носите чували, а това ще Ви утежни излишно багажа. Има там разни одеяла, но аз не бих ги ползвал. Вероятно ще трябва и да си почистите заслона.

Щом трябват кръгови маршрути, предлагам това:
1.Пионерска – лифт - Вазов
2.Вазов - Калини - Вазов (без багаж)
3.Вазов - вр.Отовица - вр.Кабул - Зелени Преслап - Пионерска. Тук трябва малко внимание при слизането от вр.Отовица, но щом сте минали Вихрен, няма да имате проблем. Вариант е от Кабул да слезете на:
4. Скакавица. Тук гледате водопада. Можете да слезете пак на Зелени Преслап -Пионерска или до Рилски езера и пак на лифта.

После отивате с колата на ЦПШ
1. х.Мальовица - вр.Мальовица - х.Мальовица
2. х.Мальовица - з.Страшното езеро - Йончево езеро - ЦПШ

После отивате с колата на Боровец (може през с.Бели Искър - там има екопътека)
1.Боровец - лифт Ястребец - з.Леденото езеро
2.з.Леденото езеро - вр.Мусала - х.Грънчар
3.х.Грънчар - х. Заврачица - х. Чакър Войвода
4.х.Чакър Войвода-лифт Ситняково - Боровец. Можете да избирате м/у нощувка на Заврачица и Чакъра
4.Вариант: Чакър Войвода – вр. Шатъра – вр. Дено – х. Мусала - лифт Ястребец

По този начин ще носите багаж за мах.4 дни, а не за 8.

Успех!
Пет Фев 05, 2016 12:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Много благодаря за бързия отговор. Нещо подобно на предложеното ми беше и моя план Б, но се надявах да избегна прескоците с колата. В тази връзка маршрута х. Вазов до х. Мальовица го дават 5.30 часа, в обратната посока 6 часа. Питанката е има ли тежки участъци с изкачвания или просто е твърде далеч и затова е толкова време.
Другия въпрос ако решим с колата да прескочим към Мальовица как е маршрута от Рилски манастир? Значително по-тежък ли е в сравнение с от към ЦПШ?
Пет Фев 05, 2016 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Първото ми ходене на планина с преспиване по хижи беше:
1. х. Пионерска - лифта - Езерата до Окото и оттам се изкачва билото право нагоре до Отовица - х. Иван Вазов (оставяне на багажа) - Калините - х.Иван Вазов
2. х. Иван Вазов - Раздела (оставяне на багажа) - слизане да се види ез. Сълзата (пропуснатото предния ден) - в. Мальовица - х. Мальовица
3. х. Мальовица - ЦПШ - х. Вада - х. Пионерска (лифта, зависи къде си оставите колата)
По този начин може да се обходи Мальовишкия дял на Рила комбинирайки езерата и Мальовица в кръгов маршрут. Оттам с колата до Боровец и както е написано по-горе за обиколка на Мусаленския дял.
Пет Фев 05, 2016 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
х. Вазов до х. Мальовица: изкачвания ДА, тежки участъци - НЕ

Цитат:
към Мальовица как е маршрута от Рилски манастир? Значително по-тежък ли е в сравнение с от към ЦПШ?
ДА, ДА ДА. Минава се по "Дългия рид". Името говори много. Не бих тръгнал от там с деца. 1600 м се качват. Веднъж съм го минавал, на слизане при това. Още имам душевна травмаCapitulateBlink

Цитат:
ЦПШ - х. Вада - х. Пионерска
Добро предложение за затваряне на кръга.
Пет Фев 05, 2016 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
хехеххехе ясно. Ще имам предвид препоръките. Благодаря много и на двамата.
Пет Фев 05, 2016 2:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
ЦПШ, Скакавица, 7-те рилски езера, Вазов, Калин, ЦПШ
За този маршрут ще са ти необходими 4-5 дни.
Пет Фев 05, 2016 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Това е лошото на Рила, че много трудно може да комбинираш Мусаленския и Мальовишкия дял в един преход (още повече кръгов), ако трябва да се съобразяваш в групата с деца или по-бавни туристи.
Вариантите са ви ги казали - разделяте на 2 части и по средата се местите с колата, ако държите и на двата дяла или си избирате единия и го обрисвате по-подробно Smile .
Ние миналата година правихме нещо подобно - 5 дни само в Мусаленския, с 4 деца между 7 и 11 г. Ако им е за сефте и не сте сигурни във възможностите им , добре е според мен да планирате и поне 1 почивен ден в средата - който иска може да си направи някой лъч, който иска - почивка в хижата. Ние имахме такъв на Заврачица и много добре им се получи. На мнение съм, че като за първи неколкодневен преход, не трябва да се презорват. Нека да им е леко, готино, да им хареса, а после сами може да искат повече.
Пет Фев 05, 2016 6:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
То за можене - може да се направи преход и през планината между Мальовишкия и Мусаленския дял. Но е трудно и не е за деца. Иначе лятото правихме с един приятел подобен:
1. ЦПШ - х.Мальовица - Страшното езеро - Кобилино бранище - Рибни езера
2. Рибни езера - Кьоравица - Канарата - Грънчар
3. Грънчар - Мусала - Боровец
Първият ден е най-натоварения и ако има деца ще намразят планината за неопределено време след подобно нещо. Маршрутът не е кръгов, защото ползвахме обществен транспорт първия и последния ден от/до София.
Нед Фев 07, 2016 9:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Вече определено клоня да оставим Мусала за друг път. Децата са от много ходещите и имат няколко върха качени. И желание си имат та се надявам, че няма да им го счупя така:

1. лифт, езера, х. Вазов
2. Калин, х. Вазов
3. х. Мальовица
4. в. Мальовица, Мальовишки езера, х. Мальовица
5. Страшното езеро, х. Мальовица
6. ЦПШ, х. Вада, колата Smile

Най сериозното от тук ми се струва от х. Вазов до х. Мальовица. Пътя от къде минава? През върха ли е? Урдини езера виждат ли се?
Всякакви насоки и съвети са добре дошли Very Happy
Пон Фев 08, 2016 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
От Вазов до х. Мальовица ще минете покрай върха, т.е. спокойно може да го отметнете в този ден. Ако го оставите за следващия, ще трябва да качите това, дето сте го слезли предния, така че няма смисъл. Вижте за 4 ден нещо друго - може би Урдините езера (не съм много запознат, другите да кажат). Иначе е добре, според мен. Вазов - х. Мальовица не е тежък (по доста отдавнашните ми спомени), основно билно е, виждат се Урдините, но са си часове, иска си вървене. Ако случите на време - гледките са страхотни от там.
Успех!
Пон Фев 08, 2016 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
От пътеката х. Вазов - х. Мальовица до вр. Мальовица отклонението е 10 мин., т.е. връщането от хижата до върха е безсмислено. Слизането от върха към улея водещ до Мольово поле (Мальовишки езера) е опасно. Ако целта е Мальовишки езера, предлагам следното:

Връщате се от х. Мальовица до Еленино езеро. Там за кратко се хваща зимната маркировка и после към седловината в дясно от вр. Мальовица. Там е улея слизащ до Мольово поле. Тук внимавайте - стръмно е, тегаво, пазете голяма дистанция, че може да си бутнете камъни по главите. После връщането е през овчарския улей. Маршрута не е маркиран, но е добър вариант за еднодневна разходка.

P.S. Комбинирайте Страшното езеро с Йончево - няма да съжалявате.
Пон Фев 08, 2016 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за препоръките! Така плана става:

1. лифт, езера, х. Вазов
2. Калин, х. Вазов
3. в. Мальовица, х. Мальовица
4. Мальовишки езера, вр. Ушите, х. Мальовица
5. Страшното езеро, Йончево езеро, х. Мальовица
6. ЦПШ, х. Вада, колата

Да попитам сега като време как ще изглежда едно такова пътешествие:

1. към 4 часа + лифта
2. около 3 часа и половина
3. към 6-7 часа
4. около 3 часа и половина
5. към 4 часа
6. представа си нямам - предполагам към 3- 4 часа Very Happy

Реални ли са такива времена предвид, че няма да бързаме особено. Идеята е да е приключение из планината за децата, а не състезание.
Забравих да спомена, че сме и с куче /голдън - не е малък/. На х. Вазов и х. Мальовица допускат ли се домашни любимци или трябва да си носим и палатка. И ако някой знае актуални цени за нощувките и координати на хижарите ще съм много благодарна.
Още едно въпросче - Кога е най-доброто време за Рила. Планирах за август, че тогава е най-стабилно времето, но тогава май са дъновистите и ще е много пренаселено. Не ми се иска да се засичаме. Препоръчайте подходяща седмица. Благодаря.
Вто Фев 09, 2016 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Времето за преходчето наближи. Избраната седмица е от 11 юли. Но изникна въпроса къде да си оставим колата. На долната станция на лифта четох, че има платен паркинг - цени? На друго място пише и за спукани гуми?!?!? А да сляза от планинатата с деца и да имам такива изненади нещо не ме въодушевява Smile Някакви препоръки?
Пон Юли 04, 2016 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
И още един въпрос: От езерата към х. Вазов маршрута през Отовишки връх как е в сравнение с през Раздела?
Пон Юли 04, 2016 11:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov