ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
"Зимна" пътека от Заврачица към премката
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
"Зимна" пътека от Заврачица към премката
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение "Зимна" пътека от Заврачица към премката Отговорете с цитат
От хижата нагоре пътеката минава под склоновете на Кози връх и между 12 и 15 кол наклонът е много голям,пресичат се два слабо изразени улея, които, според мен, са доста лавиноопасни а при нестабилен сняг има опасност от свличане и плъзване надолу-не е много малко разстоянието-над 100м....
според мен е доста по-добре(и доста по-обиколно обаче) да се обиколи през Янчов чал и да се слезе по лятната синя марка от Белмекен за Заврачица.Лично ние от 16-ти кол се изсипахме в долината след като отидохме преди това до 14-ти и преценихме че е доста по-зле-пресен сняг,неспоен със стария фирнован отдолу-плъзгаше се много ...
Пон Фев 08, 2016 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Аспарух



Регистриран на: 19 Яну 2012
Мнения: 65

Мнение Re: "Зимна" пътека от Заврачица към премката Отговорете с цитат
И аз винаги съм си мислел това. От друга страна, по тия колове съм минавал толкова пъти, в какъв ли не сняг, и никога не е имало и следа от свличане. Разбира се, винаги трябва да се има едно наум.
Двете улейчета се заобикалят и леко отгоре при съмнение.

_________________
Планински зимен пътеводител
Вто Фев 09, 2016 1:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
"Лятната" пътека в ляво е много по-сигурна от "зимната". Лошото е, че ако човек е тръгнал към Мусала или Грънчар, от там идва по-дълго Smile

За към Белмекен е супер!

И двата маршрута обаче при гъста мъгла са проблемни, GPS с добър трак върши работа Smile

Момчи
Вто Фев 09, 2016 8:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: "Зимна" пътека от Заврачица към премката Отговорете с цитат
Аспарух написа:
по тия колове съм минавал толкова пъти, в какъв ли не сняг, и никога не е имало и следа от свличане.

За свличане на сняг не знам но колегата се свлече(разбирай-плъзна се и падна),което само по себе си е неприятно,а в определена ситуация-и опасно!Ясно е обаче че по този склон съвсем безопасен път(май)няма!
Вто Фев 09, 2016 9:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Че то и долу преди хижата, пак по пътя/жалоните има достатъчно къде да те засече нещо.
Вто Фев 09, 2016 9:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
starterwrc



Регистриран на: 07 Сеп 2011
Мнения: 64
Местожителство: Ст. загора

Мнение Отговорете с цитат
Зимната пътека между жалони 15 и 12 според мен е опасна! Източния склон на Кози връх е доста стръмен в този участък. Само разума да се върнем назад и да потърсим слизане от друго място ни спаси в този ден. Със сигурност щяхме да се търкаляме доста метри надолу и нямаше да сме сами заради прясно навалелия сняг. Дори да беше фирнован опасността в този участък е реална. Съжелявам, че не направих няколко снимки, за да бъда по-убедителен.
Вто Фев 09, 2016 10:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Че то и долу преди хижата, пак по пътя/жалоните има достатъчно къде да те засече нещо.

Да де-той склона си е доволно стръмен...но поне пътеката не върви по него-т.е.опастността е само тази-да те засече нещо Very Happy а нагоре освен тази има и опастност ТИ да го събориш или да се попързаляш...
Ама така е-няма пълно щастие(разбирай-безопастност) през зимата Laughing явно това е най-оптималния вариант от към безопастност/краткост на маршрута!
Сря Фев 10, 2016 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3289
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: "Зимна" пътека от Заврачица към премката Отговорете с цитат
fena73 написа:
От хижата нагоре пътеката минава под склоновете на Кози връх и между 12 и 15 кол наклонът е много голям,пресичат се два слабо изразени улея, които, според мен, са доста лавиноопасни а при нестабилен сняг има опасност от свличане и плъзване надолу-не е много малко разстоянието-над 100м....
според мен е доста по-добре(и доста по-обиколно обаче) да се обиколи през Янчов чал и да се слезе по лятната синя марка от Белмекен за Заврачица.Лично ние от 16-ти кол се изсипахме в долината след като отидохме преди това до 14-ти и преценихме че е доста по-зле-пресен сняг,неспоен със стария фирнован отдолу-плъзгаше се много ...
starterwrc написа:
... слизане от друго място ни спаси в този ден. Със сигурност щяхме да се търкаляме доста метри надолу и нямаше да сме сами заради прясно навалелия сняг. Дори да беше фирнован опасността в този участък е реална. Съжелявам, че не направих няколко снимки, за да бъда по-убедителен.
Жалко, че няма снимки. А случайно да сте направили трак? Колко беше прясно навалелият сняг?
Спомням си, че имаше нещо написано за спускане по някакво слабо изразено ребърце покрай Янчов чал (вместо по коловата маркировка), но не можах да го открия с търсачките.
mom4i написа:
"Лятната" пътека в ляво е много по-сигурна от "зимната".
Това "много по-сигурна" как е измерено? Wink
vladofff написа:
Че то и долу преди хижата, пак по пътя/жалоните има достатъчно къде да те засече нещо.
Напълно си прав, а като стана въпрос за "засичане" - ето какво се беше свлякло на 3 март миналата година още по-надолу по пътеката между хижа "Марица" и хижа "Чакър войвода" (между обзорната скала и мостчетата):






____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Фев 10, 2016 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
vladofff написа:
Че то и долу преди хижата, пак по пътя/жалоните има достатъчно къде да те засече нещо.

Да де-той склона си е доволно стръмен...но поне пътеката не върви по него-т.е.опастността е само тази-да те засече нещо Very Happy а нагоре освен тази има и опастност ТИ да го събориш или да се попързаляш...
Ама така е-няма пълно щастие(разбирай-безопастност) през зимата Laughing явно това е най-оптималния вариант от към безопастност/краткост на маршрута!

За да съм по-точен - х.Заврачица е разположена непосредствено над характерно скално стъпало. За да го преодолее, пътят се отделя от центъра на долината и преминава леко източно от централната ос на долината. Именно там се пресича с няколко сериозни лавинни улеи и нищо че има жалони, падне ли нещо от улеите, а вие сте на пътя, мазалото е гарантирано.
А, и безопасност се пише без излишно Т.
Сря Фев 10, 2016 11:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
fena73 написа:
vladofff написа:
Че то и долу преди хижата, пак по пътя/жалоните има достатъчно къде да те засече нещо.

Да де-той склона си е доволно стръмен...но поне пътеката не върви по него-т.е.опастността е само тази-да те засече нещо Very Happy а нагоре освен тази има и опастност ТИ да го събориш или да се попързаляш...
Ама така е-няма пълно щастие(разбирай-безопастност) през зимата Laughing явно това е най-оптималния вариант от към безопастност/краткост на маршрута!

За да съм по-точен - х.Заврачица е разположена непосредствено над характерно скално стъпало. За да го преодолее, пътят се отделя от центъра на долината и преминава леко източно от централната ос на долината. Именно там се пресича с няколко сериозни лавинни улеи и нищо че има жалони, падне ли нещо от улеите, а вие сте на пътя, мазалото е гарантирано.
А, и безопасност се пише без излишно Т.

Да-той и хижарят се беше качил директно покрай коритото на реката а не по коловете-дали щото е по-пряко, или за сигурност-не знам.И ние слязохме по стъпките му на другия денSmile
Ии-благодаря за поправката-няма да махам "т"-то за собствено назиданиеSmileSmile
а като почнахме с поправките- в изречението има тавтология-щом се пише"без"-значи е "излишно" Wink
Сря Фев 10, 2016 12:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
Трябва да се ходи точно по коритото на реката. Само, че по мръкнало ми се е случвала мъгла, ръката си да вдигнеш, да не я виждаш и по неволя да спя заринат в снега на около 500метра преди хижата.
Сря Фев 10, 2016 12:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: "Зимна" пътека от Заврачица към премката Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
А случайно да сте направили трак? Колко беше прясно навалелият сняг?
ето какво се беше свлякло на 3 март миналата година още по-надолу по пътеката между хижа "Марица" и хижа "Чакър войвода" (между обзорната скала и мостчетата):





____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!

Моят трак го изтрих,но предполагам че колегата пази неговия...снегът не беше много,но вятърът го беше навял по премките и по улеите,освен това беше много разнороден-някъде пудра,другаде-сбит-по въжето на Мусала на едно място беше до гърди
и ние се чудехме тая пътека към Чакъра как се минава при повече или нестабилен сняг
Сря Фев 10, 2016 12:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Тая пътека към Чакъра ама хич не е препоръчителна зимъска и гледайте да я избягвате . Зиме си минавайте по пътя покрай Черната скала .
Сря Фев 10, 2016 1:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Много е дълго отдолу бе, Добри! Smile Освен ако не си с шейна... Те са 5-6 лавинките по Кайзеровия път, ама са теснички, могат да се лъжат с едно въженце 20-30 м, дървета бол и от двете страни. Е, ако си аджамия - не минаваш от там като има много сняг, най-добре да се пита хижаря на Чакъра, може и по телефона, той знае Smile

Много си агресивен Стефане, като става дума за зимни пътища, не знам що така... Моето мнение е, че е по-сигурно, въз основа на няколко зимни минавания нагоре-надолу и от двете места и от наблюдаване на релефа. Ако е паднал метър и нещо пресен сняг, не много стабилен, ще мина в ляво нагоре, това имам предвид. Объл ръб е, с няколко скалички, дори и нещо да се свлече, ще е малко, няма как да стане голямо. А в дясно е стръмно, има къде да те затисне нещо, а и на Кози връх склона си дебне отгоре...
Чет Фев 11, 2016 7:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Дълго и досадно е , верно , ама сигурно Wink . Иначе освен тия няколко лавинки , водопадчетата като замръзнат също са си проблем , особено ако екипировката не е окомплектована цялостно .
Чет Фев 11, 2016 8:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov