ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Разходки близо до Чепеларе.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Разходки близо до Чепеларе.
Автор Съобщение
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Разходки близо до Чепеларе. Отговорете с цитат
Здравейте, моля да споделите идеи за леки разходки около Чепеларе. Този уикенд отивам там с приятели, като идеята беше да покараме ски. Тъй като преди 3 седмици успях да скъсам кръстна връзка на коляното (футболен мач) и сега чакам за операция, то ските за мен отпадат. Все пак ще отида в Чепеларе, тъй като с по-добрата ми половина го бяхме предвидили и платили, барем поне тя се научи да кара ски. Та докато другите скиорстват, на мен ми се ще да се поразходя, но поради травмата ми (мога да ходя нормално, както и да слизам и качвам стълби, но всякакви резки движения са ми трудни) нямам възможност за труден преход. Ако може да ми помогнете с някой лек маршрут ще съм много благодарен!
Сря Фев 10, 2016 11:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Край Чепеларе Отговорете с цитат
Не съм бил специално в Чепеларе, но чух, че са направили великолепна дълга писта с лифт. За жена Ви ще е чудесно. Не знам обаче колко ще ѝ е трудна. Трябва да проверите. Вероятно сте с кола. Тогава най-лекият маршрут е до механите в Широка Лъка. Very Happy Бих Ви препоръчал да отидете до Пампорово. Там можете за използвате лифтовете до Снежанка. От Снежанка надолу е най-приятната за учене "зелена писта", всъщност шосето до кулата. Вие също можете да походите по него нагоре-надолу. От Снежанка на юг има лифт до Смолянските езера. Иначе за традиционни екскурзии е малко трудно зиме - всичко е в сняг. Остават пистите и около тях.
Чет Фев 11, 2016 12:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Можете да посетите Националната астрономическа обсерватория Рожен.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Фев 11, 2016 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни идеи, много благодаря! Smile
Чет Фев 11, 2016 12:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Бориската



Регистриран на: 29 Апр 2010
Мнения: 30
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте. Почвам да ръся акъл без да си имам никаква идея:
- какво натоварване е допустимо при проблем като Вашия
- какво е актуалното състояние на пътни настилки и прочие в района.
И така :
1. С Мечичалския лифт до горна лифтова станция и оттам разходка по пътя към Пампорово (който по принцип си е асфалтов, но зимата не се поддържа ) или даже евентуално и към Мечо гробе съобразно обстановката. Бърза справка тук - http://www.kade.si/#map=15/2745105.22/5115174.27/0
2. до Чудните мостове са около 30 км с МПС, там вече на място се импровизира някаква разходка.
3. с МПС до прохода Превала (Ешеккулак) и после пешком посока хижа Перелик, а ако МПС-то позволява направо с него до хижата и после ще си изберете продължение.
4. към Смолян и след това да разузнаете как се стига до началото на пътеката "Каньонът на водопадите" като подготовка за бъдещи екскурзии.
5. за Широка Лъка вече беше споменато, от там продължавате с МПС към Гела-Солища- Стикъл, вече в района си избирате вариант за лека разходичца за деня.
6. с МПС до Смолянските езера , тук - http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=2940 - в третото мнение ОТДОЛУ НАГОРЕ (автор ivailo.hr) има доста полезна информация.
Успех.
Чет Фев 11, 2016 11:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kljufka



Регистриран на: 29 Яну 2016
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
Ако имате желание и време може да се обадите в обсерваторията Рожен за наблюдение с телескоп през нощта. Стига разбира се да е ясно времето. Имам телефон, които се надявам да е актуален. Ако се инатересувате пишете на лични. От над 300 ясни дни в годината за това място, ние и двата пъти случихме на облачност, но предполагам че усещането да надникнеш в космоса е невероятно.
Чет Фев 11, 2016 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за предложенията! Ще ги обсъдя с моето момиче и ще решим. Хубаво е, че се събраха много и все хубави идеи. За обсерваторията, ако се решим, ще пиша на ЛС, благодаря още веднъж. Smile
Чет Фев 11, 2016 5:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Re: Разходки близо до Чепеларе. Отговорете с цитат
E99 написа:
Та докато другите скиорстват, на мен ми се ще да се поразходя............. нямам възможност за труден преход. Ако може да ми помогнете с някой лек маршрут ще съм много благодарен!


Качваш се с Мечичалския лифт до горе, ако работи, че имаше някакви публикации наскоро и следват две идеи
1. Тръгваш по "магистралната" червена маркировка към хижа Изгрев. След 30-40 мин. стигаш до голямо кръстовище на горски пътища и там на полянката вляво до пътя е параклис "св. пророк Илия". Поляната е оборудвана с маси, пейки и навес (масивен) за барбекю и отдих. Покрай пътя по дърветата четеш "мъдри мисли" написани на заковани дървени табелки. Вдясно на пътя, в ниското, има чешма. Общо отиване и връщане час - час и половина (снега не влиза в сметката) със задължителното огънче и други глезотийки стават два часа и половина - три или повечко.
2. Тръгваш по "магистралната" червена маркировка към хижа Изгрев. По трасето Мечи чал - х. Изгрев има поне три- четири отбивки вдясно по горски пътища за слизане в Чепеларе. О тия отбивки едната е с жълта маркировка, останалите без никаква. Времената за преход до Чепеларе са над 3 часа от Мечи чал, в зависимост от точката на отклонение вдясно за слизане. В сметката не влизат слизанията от Мечи чал и от хижата. Въпросите тук са два: снега като препятствие и преход сам в зимни условия по немаркирани пътища и с травма за гарнитура. Маркираната пътека след Мечо гробе към х. Изгрев със сигурност ще предложи сериозни препятствия! Всъщност тия преходи (със слизане в Чепеларе) в зимни условия трудно могат да се минат за леки, а при налична травма, хич не знам.

Успех.

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Чет Фев 11, 2016 5:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: Разходки близо до Чепеларе. Отговорете с цитат
gundu написа:

.................................
2. Тръгваш по "магистралната" червена маркировка към хижа Изгрев. По трасето Мечи чал - х. Изгрев има поне три- четири отбивки вдясно по горски пътища за слизане в Чепеларе. О тия отбивки едната е с жълта маркировка, останалите без никаква.
..........................................


В посока гр. Чепеларе жълтата маркировка от разклона с беседката и барбекюто се изразява в една табела (тип МОСВ) до беседката. След 1,3 км. следват две големи тенекиени жълти марки (тип МОСВ) разположени през 100 м. Първата от тях е до чешма. На 400 м. след втората жълта марка (500 м. след чешмата) има една синя голяма тенекиена жълта марка (тип МОСВ), а след още 1,1 км. има още една такава. Оттам надолу по пътя има само сини табелки стрелки, които не са стандартна туристическа лентова маркировка.

Така изглежда разклонът с беседката на пътищата Мечо гробе - Мечи чал и гр. Чепеларе - с. Стойките, ако се идва от Мечо гробе: https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/2014I1222062014#6174208442005666098
Така изглежда табелата (тип МОСВ) до беседката: https://picasaweb.google.com/100192390292037299599/2014I1222062014#6174208455109563458

Първата жълта марка (тип МОСВ)


Втората жълта марка (тип МОСВ)


Първата синя марка (тип МОСВ)


Втората синя марка (тип МОСВ)


Импровизираната маркировка със сини табелки стрелки по остатъка от пътя към гр. Чепеларе.


През зимата по мое мнение тази пряка просека (запустял път) не е подходяща за минаване. http://www.kade.si/#map=18/2745200.46/5118514.24/0

Останалите подробности могат да се видят на картата: http://www.kade.si/#map=15/2744888.74/5117190.89/0

През лятото с тежки раници и бавно темпо стигнахме за два часа и половина от последните къщи на гр. Чепеларе до беседката на билото.
Пет Фев 12, 2016 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Супер, отново благодаря на всички! Така като гледам ще си изкарам добре, въпреки леките болежки. Smile
Съб Фев 13, 2016 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
В крайна сметка се разходих по маршрута към хижа Изгрев - до параклиса Св. Илия. Имаше сняг, но с малки стъпки и две щеки успях да изкуцукам успешно. Smile Времето и разходката бяха чудесни. По-големи разходки извън Чепеларе не направих, тъй като дори двата часа по пътеката ми бяха достатъчни, с оглед състоянието на кракомобила. Благодаря на всички, включили се в темата, като се оправя ще изпробвам и другите пътеки!
Чет Фев 18, 2016 8:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
donzezi



Регистриран на: 15 Апр 2014
Мнения: 130
Местожителство: Пловдив

Мнение Чакаме снимки... Отговорете с цитат
А тъй няма да се разминеш ....
Чакаме снимки .

_________________
Избягвам употребата на БДО, ПКС, ИОМ, ИБПУ, ССОБ и телефонен способ ,но ми се налага !!!
Чет Фев 18, 2016 12:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
E99



Регистриран на: 22 Яну 2015
Мнения: 75

Мнение Отговорете с цитат
Не мисля, че направих кой знае какви снимки, тъй като реших да не мъкна голям апарат, с оглед нестабилността на крака. Ще гледам утре-вдругиден да кача. Съжалявам, че позабравих темата, но междувременно се подложих на операция и бях в болница до сега.
Вто Мар 01, 2016 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov